magnum
18.09.09,11:03
Otcovi doteraz robil účtovníctvo externý účtovník no aktuálne by som ho rád prevzal. Ide o JÚ, platca DPH.
Je lepšie počkať do konca roka a prevziať to od nového roka alebo je bez problémov prechod aj v priebehu roka.
Nepredpokladám, že by bolo možné importovať údaje do môjho softvéru tzn. mám otvoriť účtovné knihy ako na začiatku roka so zostatkami od predchádzajúceho účtovníka?

Akú agendu okrem peňažného denníka mám požadovať od predchádzajúceho účtovníka?
Lenka1979
18.09.09,09:17
Otcovi doteraz robil účtovníctvo externý účtovník no aktuálne by som ho rád prevzal. Ide o JÚ, platca DPH.
Je lepšie počkať do konca roka a prevziať to od nového roka alebo je bez problémov prechod aj v priebehu roka.
Nepredpokladám, že by bolo možné importovať údaje do môjho softvéru tzn. mám otvoriť účtovné knihy ako na začiatku roka so zostatkami od predchádzajúceho účtovníka?

Akú agendu okrem peňažného denníka mám požadovať od predchádzajúceho účtovníka?

Je lepšie začať po ukončení zdaňovacieho obdobia. Potom Ti účtovník odovzdá všetky účtovné knihy, ktoré má a budeš môcť kľudne začať účtovať s nahodením začiatočných stavov do svojho programu.
atka4
18.09.09,09:21
Otcovi doteraz robil účtovníctvo externý účtovník no aktuálne by som ho rád prevzal. Ide o JÚ, platca DPH.
Je lepšie počkať do konca roka a prevziať to od nového roka alebo je bez problémov prechod aj v priebehu roka.
Nepredpokladám, že by bolo možné importovať údaje do môjho softvéru tzn. mám otvoriť účtovné knihy ako na začiatku roka so zostatkami od predchádzajúceho účtovníka?

Akú agendu okrem peňažného denníka mám požadovať od predchádzajúceho účtovníka?

Nevieme, čo všetko robil, čo bolo jeho prac. náplňou pre Vás.
Bolo by vhodné riadiť sa najmä zmluvou, kt. bola uzatvorená medzi otcom a ext. ekonómom, a žiadal by som odovzdať všetko, čo spadalo do jeho povinností podľa zmluvy.
Ak by zmluva nebola, tiež sa ťažko vyjadriť, lebo nevieme, či účto robil u Vás na prevádzke a teda všetky doklady zostávali na prevádzke, alebo ste mu doklady nosili a on ich vrátil po zaúčtovaní.
Detto, robil aj mzdy a podobne, ...
Rozhodne by ste mali mať všetky Vaše účtovné doklady, personálne a mzdové - ak boli......
Minimálne by bolo vhodné dostať peňažný denník, evidenciu dph k jednotlivým daň priznaniam, výkazy zaslané na DÚ, SP, ZP a iné inštitúcie a podobne, proste všetko.

Čo je lepšie, či nechať urobiť uzávierku, alebo prevziať je na Vás.
Vplýva na to množstvo faktorov - množstvo dokladov, vzájomné vzťahy (prečo chceš ukončiť spoluprácu...., cena za prácu ekonóma, jeho výsledky, vzájomná komunikácia...)

Ak to veľmi chceš prevziať, a vieš to robiť,
1. ideálne by bolo preklopenie údajov z jeho účta do tvojho, (zistiť, u dodávateľa SW, či je to možné, hoci aj za poplatok,ale SW výstupy Ti nemusí poskytnúť-záleží na vzťahoch) a pokračovať
2. nahodiť počiatočné stavy , nahodiť opätovne doterajšie údaje, pokračovať v účte...

záleží na situácii, čo vedie k tomuto rozhodnutiu a rentabilite....
magnum
18.09.09,09:55
Ďakujem veľmi pekne za skoré odpovede!

ono v podstate mu to účto robil na "kamaratskej" báze ale množia sa doklady a už si obe strany uvedomujú že to už "kamarátsky" nejde ďalej.
Najradšej by som to prevzal čo najhladšie, že by sme mesiac potiahli duplicitne s tým, že by som začal všetko evidovať aj ja a napríklad po tom mesiaci by som už spracovával celé účtovníctvo len ja. V zásade mu robil fakt len účtovníctvo a evidenciu DPH. Sociálku, mzdy ... som robil aj doteraz ja.

Robím účtovníctvo vo vlastnom programe takže z mojej strany by nebol problém importovať aj doterajšiu evidenciu a číslovanie dokladov ale tento účtovník robí v dosť starom programe a navyše "kamarátsky" takže by som ho nechcel už viacej zaťažovať exportmi a pod... hádam nebude problém ak si vytvorím vlastné číselné rady dokladov do konca roka... Od nového roka už pôjdem aj tak zase znova od 1.

najviac ma trápi evidencia majetku (kameň úrazu už od školy...to bolo dávno). existuje tu na porade nejaká sekcia ktorá sa venuje evidencii majetku v JÚ kde by som si to mohol naštudovať?
veronikasad
18.09.09,09:58
Ďakujem veľmi pekne za skoré odpovede!
...
najviac ma trápi evidencia majetku (kameň úrazu už od školy...to bolo dávno). existuje tu na porade nejaká sekcia ktorá sa venuje evidencii majetku v JÚ kde by som si to mohol naštudovať?
pozri § 10 postupov účtovania v JU


http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
Lianka
19.09.09,18:52
Najradšej by som to prevzal čo najhladšie, že by sme mesiac potiahli duplicitne s tým, že by som začal všetko evidovať aj ja a napríklad po tom mesiaci by som už spracovával celé účtovníctvo len ja. V zásade mu robil fakt len účtovníctvo a evidenciu DPH. Sociálku, mzdy ... som robil aj doteraz ja.

Neviem si predstavit, ako dvaja rozni uctovnici uctuju jednu firmu - doklady su len jedni. Zvlast, ze jeden z vas uz zacal a druhy sa chce len niekde niekedy pripojit (?). Musi byt jasne, do akeho datumu "stary" uctovnik uctuje firmu a od nasledujuceho dna uctujete vy - inak si to neviem predstavit. Jeden je zodpovedny za to, co sa v danom obdobi udialo, druhy si zodpoveda za svoju pracu vo "svojom" obdobi. Budete potrebovat pociatocne stavy od byvaleho uctovnika - ci uz je to v priebehu uctovneho roka (k urcitemu datumu) alebo az k 31.12.2009/1.1.2009.


Robím účtovníctvo vo vlastnom programe takže z mojej strany by nebol problém importovať aj doterajšiu evidenciu a číslovanie dokladov ale tento účtovník robí v dosť starom programe a navyše "kamarátsky" takže by som ho nechcel už viacej zaťažovať exportmi a pod... hádam nebude problém ak si vytvorím vlastné číselné rady dokladov do konca roka... Od nového roka už pôjdem aj tak zase znova od 1.

S prechodm z jedneho SW na druhy to nebyva take jednoduche, zvlast, ked pises, ze on ma dost stary SW a ty novy. Mozno bude treba pociatocne stavy nahodit rucne.

Vlastne ciselne rady - vid. interne smernice firmy, ak su. Podla mojho nazoru ma mat uctovna jednotka jeden ciselny rad, resp. ako zacala, tak ma pokracovat pocas celeho roka. Danovakov nebude zaujimat, ze sa v priebehu roka menil uctovnik, ale beru uctovnu jednotku ako celok.