44mail
18.09.09,10:24
Dobrý deň ,
poradte mi aký je správny postup pri inštalácii vonkajšej parapetnej dosky pri zatepľovaní - kedy sa správne osadzuje vonkajšia parapetná doska

V technologických postupoch a detailoch o tom veľa nie je - je tam len výsledný stav ale postup nie. Chcem zatepliť aj priestor pod parapetom
kero64
18.09.09,08:33
Podľa môjho názoru by mal byť vonkajší parapet namontovaný už pred zateplovaním. Ale to by ti mali vysvetliť tí, ktorí osádzali okná a mali by to vedieť aj tí, ktorí robia zateplenie.
http://www.e-filip.sk/default.aspx?ContentID=1007&ThreadID=140302&sortBy=question
http://www.antar.sk/kniha2/clanok18.htm
Prečítaj si toto, snáď ti to pomôže.
vratnik
18.09.09,09:43
Moze byt predbezne osadeny uz pri instalacii okien (treba ratat s hrubkou zateplenia), ale napevno je ho lepsie usadit az po nalepeni polystyrenu a pred samotnym armovanim. Mozete zateplit aj priestor pod par. doskou, vtedy je najlepsie ked je okno osadene trochu vyssie, inak je potrebne pracne odrezat z tehly. Ak mate dierkovane tehly, doporucujem ich zaplnit v oplasti parapetu / spodnej hrany ramu okna perlitom.
P.S. Inac mozete si s oknami zakupit parapety a dohodnut sa so zateplovacmi na ich osadeni az pri zatepleni - nemaju s tym problem.
Zitulda
18.09.09,10:20
Vonkajšia parapetná doska je vlastne odborne zvané oplechovanie parapetu okien, alebo stručne vonkajší parapet...to iba pre info.aby sa vedelo o čom píšem. Ak chcete osadiť pri výmene okien aj vonkajší parapet...ten Vám dodáva ako doplnok ten, od koho okná kupujete. Vtedy, ale musíte vedieť s a akou hrúbkou zateplenia(vrátane všetkého) je uvažované v projekte zateplenia a k tomu je nutné pripočítať normové vysadenie vonkajšieho parapetu( zväčša to je 3 cm). Ale najlepšie je, osadiť okná bez vonkajšieho parapetu,(firmy, ktoré okná asadzujú ponechajú (demontujú a znova namontujú zatiaľ pôvodné oplechovanie). V projekte zateplenia sú vonkajšie parapety uvažované...jednotné hlinníkové-poplastované... čiže je to v cene projektu a aj za jednotnosť fasády. A ak si dáte spolu s oknami nový vonkajší parapet, pri zateplení Vám sa môže stať, že Vám poškodia (za to neberie žiadna firma, ktorá zatepľuje zodpovednosť) -toto po prvé. A po druhé, poväčšine Vám ten Váš parapet odstránia, lebo osadzujú ten, s ktorým uvažuje projekt zateplenia... aj z druhého dôvodu, že v záruke majú aj záruku za prípadné vady, okolo parapetov a ak by ste požadovali, ponechať ten Váš...záruku neberú. A ani záruku na poškodenia Vašich neakceptujú...pri práci sa prihodí čokoľvek. Napíšu potom ako dodatok ku zmlúve o dielo a uvedú prečo záruku neberú a vy keby ste sa sťažovali, že Vám okolo parapetov zamáka..som presvedčená, že vtom prípade neuspejete. Čiže je na Vás, či dva krát zaplatíte za tú istú vec. Nám to ponechali a iným vlastníkom, ktorí si tiež dávali okná robiť som poradila aby si nedávali parapety objednané s oknami súto zbytočne vyhodené peniaze. A firma, ktorá okná osadila zodpovedá za kvalitné utesnenie aj starých parapetov.
220870
18.09.09,11:14
Ideálne je osadiť parapet po montáži polystyrénu,pred armovaním (sieťkovaním).
44mail
05.10.09,17:25
Aké vonkajšie parapety kúpiť - ťahané ? ohýbané Akej hrúbky pri širke cca 30 cm ?
220870
05.10.09,17:56
Bežne sa používa 2mm AL.
LydiaB
06.08.13,16:44
Potrebovala by som sa opytat na celkovu dlzku parapety aka ma byt z technickeho hladiska - teda od steny po stenu. Totizto nie som si ista, ci mi priniesli a namontovali spravnu dlzku parapety, lebo na jednej strane mi ide parapeta popod mineralnu vlnu - cize ako keby bola vnorena do bocnej steny a na druhej strane mam od okraja bocnej steny asi 2-3mm medzeru. Hoci na tej druhej strane tiez spravili zarez, ako keby chceli to tam vnorit tiez, ale parapet nie je taky dlhy aby sa tam vnoril. Tak neviem, ci ma byt vnorena pod bocne steny, alebo radsej tam ma byt medzera medzi bocnou stenou. Viete mi poradit prosim?