Lila
18.09.09,12:05
Podľa Z.č.523/2004 par.25 odst.1b/ tvorí príspevková organizácia rezervný fond. Prosím v akej %-nej výške? Zriaďovateľom je VUC-ka, logicky nám vychádza, žeby to malo byť zapísané asi v zriaďovateľskej listine alebo obdobných dokumentoch. Ak by to tam nebolo, tak sa riadime Z. o dani z príjmu, resp. Z. o účtovníctve a rezervný fond by sme vytvorili tak ako bežné právnické osoby ?/ tam je to okolo 0,6 % resp. max. do výšky 10% resp. 20% zo ZI alebo podľa spoločenskej zmluvy/
betka
18.09.09,12:06
http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&url=http%3A%2F%2Fwww.rokovania.sk%2Fappl%2Fmateria l.nsf%2F0%2FA476A067E29FB8B8C12573310027A9F5%2F%24 FILE%2Fdovodova.rtf&ei=iYSzSqDoE9uN_AaEt7jQDQ&rct=j&q=tvorba+rezervn%C3%A9ho+fondu+v+pr%C3%ADspevkovej +organiz%C3%A1cii+v+akej+v%C3%BD%C5%A1ke+je+tvorba +rezervn%C3%A9ho+fondu+usmernenie+%C3%BA%C4%8Dtova nie&usg=AFQjCNEOrLJbIDHPBTOhicssfZa-wPN9dw


[SIZE="1"]§ 59 - Účtovanie vlastného imania

a) V § 59 odsek 6 znie:

„(6) Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu.“.

Podľa uvedenej obsahovej náplne sa od roku 2006 na účte 413 už nebudú účtovať dary , bezodplatne nadobudnutý majetok , ani inventarizačné prebytky pri dlhodobom hmotnom majetku neodpisovanom. Takto nadobudnutý majetok sa bude účtovať na ťarchu majetkového účtu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, s výnimkou dlhodobého odpisovaného majetku, ktorý sa účtuje v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období..
Lila
24.09.09,05:33
Betka, ďakujem, ale žiaľ nedočítala som sa, v akej percentuálnej výške
má tvoriť príspevková org. rezervný fond. Stále mi vychádza, že to má
určiť náš zriaďovateľ.:confused:
betka
24.09.09,18:31
Betka, ďakujem, ale žiaľ nedočítala som sa, v akej percentuálnej výške
má tvoriť príspevková org. rezervný fond. Stále mi vychádza, že to má
určiť náš zriaďovateľ.:confused:

Lila, ani ja som sa nedočítala, zrejme postupujeme v zmysle účtovných predpisov , ale tiež nedávam 100% stanovisko