Danuulienka
18.09.09,22:38
Dobrý večer,

prosím radu ako správne postupovať. Kúpila som ako plátca DPH na základe kúpno predajnej zmluvy osobný automobil na firmu. Keďže pri kúpe osobného automobilu si nemôžem uplatniť DPH na vstupe a následne som rozhodnutá tento automobil predať som zrejme povinná vystaviť faktúru ai s DPH. Zrejme je tento postup správny a pri predaji som povinná DPH na výstupe odviesť? Vopred za radu ďakujem
Andyke
18.09.09,21:49
Keď sa zaoberáš nákupom a predajom motorových vozidiel (teda máš na to aj živnostenské oprávnenie ), tak si povinný fakturovať s DPH .
Ak sa nezaoberáš s predajom mot. vozidiel tak pri predaji osobného automobilu vystavuješ faktúru bez DPH.
babi2
19.09.09,06:10
Dobrý večer,

prosím radu ako správne postupovať. Kúpila som ako plátca DPH na základe kúpno predajnej zmluvy osobný automobil na firmu. Keďže pri kúpe osobného automobilu si nemôžem uplatniť DPH na vstupe a následne som rozhodnutá tento automobil predať som zrejme povinná vystaviť faktúru ai s DPH. Zrejme je tento postup správny a pri predaji som povinná DPH na výstupe odviesť? Vopred za radu ďakujem
Ak si nemala nárok na odpočet dane pri kúpe, tak fakturuješ predaj bez DPH:

§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
Danuulienka
20.09.09,15:45
ďakujem!!!
Miška1
23.10.09,08:28
Ja som na stránke DRSR v často kladených otázkach v záložke DPH-Iné našla odpoveď, že ak osobný automobil kúpim od neplatcu DPH, čiže pri nákupe sa neuplatňoval §49 ods.7 písm.a), tak musím faktúrovať predaj takéhoto auta s DPH, nevzťahuje sa na to oslobodenie podľa § 42. Veľmi ma táto téma zaujíma, nakoľko tento prípad mám v jednej spoločnosti a nevieme to nijako doriešiť, nakoľko aj daňová poradkyňa mi povedala, že je to oslobodené zdan.plnenie. Tak ja už neviem.
Tweety
23.10.09,08:41
Ja som na stránke DRSR v často kladených otázkach v záložke DPH-Iné našla odpoveď, že ak osobný automobil kúpim od neplatcu DPH, čiže pri nákupe sa neuplatňoval §49 ods.7 písm.a), tak musím faktúrovať predaj takéhoto auta s DPH, nevzťahuje sa na to oslobodenie podľa § 42. Veľmi ma táto téma zaujíma, nakoľko tento prípad mám v jednej spoločnosti a nevieme to nijako doriešiť, nakoľko aj daňová poradkyňa mi povedala, že je to oslobodené zdan.plnenie. Tak ja už neviem.
Áno, je to tak, ako píšeš, predaj budeš fakturovať s dph.
Miška1
26.10.09,21:55
Ďakujem Tweety. Teraz budem musieť už len nejakým spôsobom presvedčiť konateľa spoločnosti, že mám pravdu s tou DPH-čkou pri predaji os.vozidla, nakoľko mi stále tvrdí, že sa mýlim, lebo on si to overil u audítorky ako aj u daňovej poradkyne, že to má byť bez DPH.Jednoducho ho budem žiadať, aby mi to dal od daňovej poradkyne na papieri.
Zuziana
07.04.10,12:00
Prosím o radu: v roku 2009 kúpila firma ojazdený osobný automobil
u predajcu automobilov, faktúra bola vystavená bez DPH. Auto bolo zaradené do DM a používané v súvislosti s podnikaním. Teraz ide auto predať. Podlieha tento predaj DPH?
Tamila
07.04.10,12:11
Platí, ako sa píše vo vyššie uvedených príspevkoch. Ak bolo auto kúpené od platcu DPH :§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
Zuziana
07.04.10,13:09
Vďaka, ešte som našla toto:
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

V celom prípade ma zmiata to, že od platcu DPH bolo kúpené bez DPH.
andreaS
07.04.10,13:13
mam zato ze sa ma postupovat tak ako je uvedene v prispevku c. 6 ..

takze predaj by mal byt fakturovany s dph...
azla
07.04.10,13:18
V celom prípade ma zmiata to, že od platcu DPH bolo kúpené bez DPH.

Píšeš, že si kúpila ojazdený osobný automobil, čiže predpokladám, že pri predaji Tvoj dodávateľ uplatnil oslobodenie od dane podľa §42 (toto malo byť na fa vyznačené).

No a ty, pokračuješ v tomto režime ďalej.
veronika713
14.04.10,17:10
Dobrý večer...potrebovala by som poradiť s predajom automobilu, ktorý je zaradený v majetku firmy, obstaraný bol formou úveru, a bola odpočítaná DPH...teraz spoločník úver doplatil a auto chce predať cez kúpno - predajnú zmluvu z firmy sebe...potrebovala by som vedieť ako je to s DPH...či ju mám vyčísliť...a vlastne v akej výške môžeme to auto predať...ovplyvňuje ma nejako zostatková cena v účtovníctve, alebo daňová zostatková cena...? neviem si dať rady...
IvoM
15.04.10,06:56
Ak bola pri kúpe uplatnená DPH, musí byť predajná cena s DPH, čo sa týka zostatkovej ceny, tak samozrejme že má vplyv, ale nie na výšku predajnej ceny, ale je to daňový náklad pri predaji. Predajnú cenu nemôžeš odvíjať od zostatkovej ceny lebo podľa tejto logiky by to znamenalo že po 4 rokoch, keď je ZC 0,- tak vlastne môžeš dať auto zadarmo.:) Predajná cena sa určuje podľa ceny obvyklej, teda trhovej, dá sa zistiť napríklad dotazom v autobazári.
Majka
04.05.10,08:40
ako je to v pripade ked osob.automobil M1 bol kupeny na leasing v r. 2008, dph zo splatok uctovana do nakladov,nakolko nebol narok na uplatnenie, v r. 2010 totalna skoda po autonehode, nahrada od poistovne a vysporiadany leasing, odkupeny automobil od leasingovej spolocnosti za 31eur+dph,dph dam tiez do nakladov nakolko nie je narok na odpocet dph ani za toto odkupenie po leasingu.
Teraz ideme ten vrak predat,sme platcami dph.spada takto fakturacia pod §42 kedze sme M1 nakupili bez uplatnenia dph,predame ho bez dph?
dakujem
Luba
04.05.10,08:59
Áno, postavila by som sa k tomu takto, ako píšeš.
Majka
04.05.10,09:04
dakujem, takze uvediem na fakture ze predaj automobilu je oslobodeny podla §42, prave si ho citam ale nie je mi celkom zrejme
v tom §42 som nenasla nic suvisiace s tovarom nakupenym bez dph a predanym....

§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
Luba
04.05.10,09:51
Akože nie? Veď hovorí o oslobodenom dodaní (teda predaji) v súvislosti s tým, že nebolo možné odpočítať DPH o.i. podľa §49 ods.7, samozrejme v súvislosti s autom ide o znenie §49 ods. 7 do 31.12.2009.
Asi by nebolo od veci dať do faktúry odkaz na §85i ods.2, ktorý rieši predaje v r.2010.
Zuziana
04.05.10,16:58
Podnikateľ, platca DPH dovezie zo zahraničia ojazdený automobil za účelom ďalšieho predaja. Faktúra od dodávateľa je vystavená bez DPH. Bude predaj tohto automobilu podliehať DPH?
Žabinka
05.05.10,08:33
Podnikateľ, platca DPH dovezie zo zahraničia ojazdený automobil za účelom ďalšieho predaja. Faktúra od dodávateľa je vystavená bez DPH. Bude predaj tohto automobilu podliehať DPH?
Najprv musíš vedieť, v akom režime ( osobitná úprava uplatňovania DPH, alebo oslobodené od DPH) si kúpila vozidlo, to by malo byť na faktúre uvedené. Potom postupuješ podľa toho.