Pezinčan
19.09.09,09:08
Zdravim,
moj syn ma 17 a chcel by sa venovat vytvaraniu web stranok. Robil uz par web stranok pre rozne organizacie, a chcel by oslovit dalsich, prostrednictvom internetu. Ma nejaku danovu povinnost k peniazom ktore si takto zarobi?
bolacka
19.09.09,10:11
Urcite ano, nakolko je to cinnost ako kazda ina..firma alebo organizacia mu za jeho pracu vyuctuje nejaku sumu ktoru si samozrejme da do uctovnictva, aj on by mal priznat tento prijem. Ale nakolko nie je plnolety predpokladam ze este podnikat asi nebude moct, preto ak chce pre niekoho robit weby, bude najlepsie ak by sa to fakturovalo napriklad na niekoho ineho zivnost alebo co..a ked dosiahne plnoletost, zriadit si aspon tu zivnost..
Borský
26.09.09,06:14
Popkiaľ chce poskytovať služby aj firmám, mal by mať určite živnosť, aby mohol faktúrovať. Firma si potrebuje zaúčtovať náklady na základe faktúry. / Pokiaľ sa nejedná o nejakého malého živnostníka, ktorý mu nzaplatí keš /
j.sch
26.09.09,09:36
Popkiaľ chce poskytovať služby aj firmám, mal by mať určite živnosť, aby mohol faktúrovať. Firma si potrebuje zaúčtovať náklady na základe faktúry. / Pokiaľ sa nejedná o nejakého malého živnostníka, ktorý mu nzaplatí keš /
Pokial to však nerobí pre peniaze ???????? Je takýto príjem do istej sumy aj oslobodený od daní!! ale do kolko treba na to účtovníka aby poradil
profesional
20.12.09,21:16
Tvorba webstranok spada pod autorsku cinnost. Na cinnost spadajucu pod autorsky zakon sa zivnostenske opravnenie nevydava. Syn by mal s kazdym klientom uyavriet licencnu zmluvu alebo zmluvu o dielo. Zakon pre takuto zmluvu predpisuje povinne pisomnu formu.

Co sa tyka prijmu, tak takuto cinnost smie vykonavat od 15 rokov. Cize je to legalne. Prijem ale bude musiet zdanit 19 % sadzbou. Avsak ma narok na uplatnenie 40 % pausalnych nakladov za ucelom znizenia zakladu dane.

Do zdravotnej poistovne bude musiet platit odvody z tejto sumy len ak jeho prijem z takejto cinnosti prekroci za rok sumu okolo 2390 Eur. Ak presiahne takyto rocny prijem, bude musiet zaplatit socialnej poistovni sumu rovnajucu sa 14 % z hodnoty prijmu vydeleneho 2,2.

Do socialnej poistovne bude musiet platit odvody cely 1 rok do 1.7. roka nasledujuceho len v pripade ak v prislusnom roku zarobi viac ako 3850 Eur.
Lianka
21.12.09,11:03
Do socialnej poistovne bude musiet platit odvody cely 1 rok do 1.7. roka nasledujuceho len v pripade ak v prislusnom roku zarobi viac ako 3850 Eur.

S tymto nesuhlasim.

Nieco som zmeskala? Alebo je to v novele zakona od 1.1.2010 (este som ju necitala)? Dost ma to zaujima, uvitam kompetentne stanovisko.