veronika.vavrova
19.09.09,11:22
Dobry den,

dna 17.augusta som uzatvorila zmluvu s jednou spolocnostou, a k 11.septembru som skoncila v skusobnej dobe z mojej strany. Dnes je 19.septembra a do dnesneho dna mi nebola vyplatena mzda za mesiac august, aj ked vyplatny termin je 14teho. Taktiez mi do dnesneho dna zamestnavatel nebol schopny poslat zapoctovy list a potvrdenie o prijmoch, veci, ktore mi je povinny ku skonceniu pracovnej zmluvy dat. V tomto pripade, nie je mozne, aby som sa prihlasila na UPSVaR do evidencie uchadzacov o zamestnanie.
Ked som sa pokusila informovat mojho zamestnavatela, prostrednictvom mailu, obratom mi prisla odpoved, aby som si vybavila voci nim svoje zavazky. Ja ziadne zavazky, nemam, skoncila som v SKUSOBNEJ DOBE...
Prosim poradte mi ako mam dalej postupovat. Nakolko tym, ze niesom vedena na UPSVaR ako nezamestnana, vznika mi nedoplatok na poistnom voci SP a ZP, a to len kvoli "neschopnosti" mojho exzamestnavatela, a nemam ani mzdu vyplatenu, ktora mi zo zakona prinalezi! :( :confused:

Za Vasu rychu odpoved Vam velmi pekne dakujem.
terezamaria
19.09.09,09:41
Dobry den,

dna 17.augusta som uzatvorila zmluvu s jednou spolocnostou, a k 11.septembru som skoncila v skusobnej dobe z mojej strany. Dnes je 19.septembra a do dnesneho dna mi nebola vyplatena mzda za mesiac august, aj ked vyplatny termin je 14teho. Taktiez mi do dnesneho dna zamestnavatel nebol schopny poslat zapoctovy list a potvrdenie o prijmoch, veci, ktore mi je povinny ku skonceniu pracovnej zmluvy dat. V tomto pripade, nie je mozne, aby som sa prihlasila na UPSVaR do evidencie uchadzacov o zamestnanie.
Ked som sa pokusila informovat mojho zamestnavatela, prostrednictvom mailu, obratom mi prisla odpoved, aby som si vybavila voci nim svoje zavazky. Ja ziadne zavazky, nemam, skoncila som v SKUSOBNEJ DOBE...
Prosim poradte mi ako mam dalej postupovat. Nakolko tym, ze niesom vedena na UPSVaR ako nezamestnana, vznika mi nedoplatok na poistnom voci SP a ZP, a to len kvoli "neschopnosti" mojho exzamestnavatela, a nemam ani mzdu vyplatenu, ktora mi zo zakona prinalezi! :( :confused:

Za Vasu rychu odpoved Vam velmi pekne dakujem.

Pozri aký výplatný termín máš uvedený na pracovnej zmluve.Niekedy v povedomí pracovníkov, aj v skutočnosti býva výplatný termín 14.-teho, ale skutočný výplatný termín na pracovnej zmluve býva u veľa organizácií posledný deň v mesiaci.

Asi budeš musieť osobne prísť do firmy a neodísť z nej, pokiaľ nedostaneš zápočtový list a potvrdenie o príjme. Tie dni, ktoré Ti budú chýbať a oni pomaly plynú, o ktoré sa neskoršie prihlásiš na ÚPSV a R ako nezamestnaná, si budeš musieť doplatiť ako samoplátca. Preto konaj urýchlene, lebo ako vidíš, cez emailovú poštu nič s nimi nevybavíš.
veronika.vavrova
19.09.09,12:31
ďakujem...s výplatným termínom je to v pohode...ja viem, že mi to náročky neposlali, veľmi dobre poznám ich ťahy,...ich sa dotklo, že som odišla, tak sa to teraz bude ťahať...
terezamaria
19.09.09,13:36
ďakujem...s výplatným termínom je to v pohode...ja viem, že mi to náročky neposlali, veľmi dobre poznám ich ťahy,...ich sa dotklo, že som odišla, tak sa to teraz bude ťahať...

Ty sama nedopusti, aby sa to " ťahalo ". Pokiaľ budeš mať výstupné doklady v poriadku, ihneď môžeš ísť na ÚPSV a R sa zaevidovať. Pokiaľ by Ti výplatu nevyplatili, budeš postupovať cestou pracovného súdu. Ja osobne si myslím, že Ťa poriešia, nikto nie je rád, keď sa pracovník ohradí súdom.
Chobot
19.09.09,19:30
Ty sama nedopusti, aby sa to " ťahalo ". Pokiaľ budeš mať výstupné doklady v poriadku, ihneď môžeš ísť na ÚPSV a R sa zaevidovať. Pokiaľ by Ti výplatu nevyplatili, budeš postupovať cestou pracovného súdu. Ja osobne si myslím, že Ťa poriešia, nikto nie je rád, keď sa pracovník ohradí súdom.

Presne tak, choď tam osobne a zober si so sebou ZP. Tam ich požiadaj, aby si splnili povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákonníka práce a to:

1. pri skončení PP vydať potvrdenie o skončení PP - § 75:

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2),
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

Neexistuje žiadna skutočnosť, ktorá by ich oprávňovala nevydať potvrdenie o skončení. Ak by aj so skončením nesúhlasili, potvrdenie by museli vydať a následne požiadať súd o určenie neplatnosti. U teba ale niet pochýb o právoplatnosti skončenia PP, preto akékoľvek výhovorky o vyrovaní záväzkov sú bezpredmetné a protizákonné. Upozorni ich na to.

2. vyplatenie mzdy - mzdu sú povinní vyplatiť, aj keby si mala nejaké záväzky voči nim. Zo mzdy ti môžu strnúť len to, na čo si ich písomne poverila, prípadne len to, čo je v zákone vyslovene uvedené, žiadne iné zrážky zo mzdy ti nemôžu urobiť. - §131:

(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len

a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 3.

(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.


Navyše nevyplatenie mzdy je trestný čin (ukáž im aj § 214:

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Pohroz im, že ak ti okamžite nevyplatia mzdu, tak pôjdeš rovno z firmy na políciu a podáš trestné oznámenie (oznámenie ťa nebude to stáť ani euro).

3. Ak si myslia, že máš voči nim nejaké záväzky, nech to konkretizujú, môžeme sa tu na to pozrieť spolu. Bez toho nevieme, čo od teba chcú.

4. Nie som si istý, ale myslím, že na úrad sa môžeš prihlásiť aj tak, ak nemáš výstupné papiere s tým, že im ich následne doložíš. Je škoda stratiť čas a nebyť evidovaný. Radšej tam zabehni a povedz, že ti nechcú dať výstupné papiere, či ťa nemôže zaevidovať aj tak.
arizona
19.09.09,19:50
Aj ked nemáš potrebné doklady, chod na ÚP a vysvetli im to. Zapíšu Ti dátum kedy si sa zahlásila, s tým, že potrebné doklady donesieš neskôr. ( mne sa dokonca stalo aj to, že sa ponúkli, že ich budú pýtať od zamestnávateľa oni ). Vraj takýchto prípadov je v posledne dobe veľa, takže vedia poradiť.
ruzenaz
20.09.09,16:04
Potvrdenie o odpracovanej dobe u uvedeného zamestnávateľa si môžeš ísť vypýtať priamo do sociálnej poisťovne.
veronika.vavrova
06.10.09,06:17
Takže sa to všetko naťahuje. už je 6.oktober a ja nemam ani papiere a ani mzdu za august. Pisala som aj na okresny sud v meste ako mi bolo poradene ale tam sa ohradili tym ze oni neposkytuju bezplatnu pravnu pomoc. tak isto mi bol doporuceny inspektorat v prace v tn, ale ta stranka mi nejde otvorit, mail som vsak nasla. jedna pani mi ešte doporucila centralny register dlznikov. je tam formular kde sa da nahlasit tresne oznamenie aj anonimne. skusila som aj to, zatial cakam. Mne sa konkretne stalo toto:
Moj byvaly zamestnavatel, kde som pracovala od 26.januara 2009 az do 14.augusta 2009 kedy mi zmenili pracovnu zmluvu a ja som tu istu pracu dalej vykonavala ale pre inu spolocnost (len papierovo to bolo zmenene aby ziskali prachy z eurofondov do druhej spolocnosti)

S touto spolocnostou som mala uzatvorenu pracovnu zmluvu odo dna 14.augusta 2009. Z osobnych dovodov som ukoncila so spolocnostou zmluvu v skusobnej dobe dnom 11.septembra 2009. Vyplatny termin je 14. den v mesiaci. DO DNESNEHO DNA t.j. 6.oktobra 2009, som neobdrzala mzdu za mesiac AUGUST 2009. Zamestnavatel nereaguje na moje telefonaty a ani maily. Ked somu nich pracovala som sa stretla aj s telefonatmi s podobnymi pripadmi zamestnancov ktory vyvolavali vedeniu ohladne nedoplatkou alebo papierov, ktore potrebuju na urady. Vedenie s nimi nekomunikovalo, len hodilo rukou a isli dalej!! V mojompripade je to podobne. Dokonca nemam vystupne papiere ani s tej spolocnosti v ktorej mi koncil PP 14augusta.
elaurie
07.10.09,14:22
Takže sa to všetko naťahuje. už je 6.oktober a ja nemam ani papiere a ani mzdu za august. Pisala som aj na okresny sud v meste ako mi bolo poradene ale tam sa ohradili tym ze oni neposkytuju bezplatnu pravnu pomoc. tak isto mi bol doporuceny inspektorat v prace v tn, ale ta stranka mi nejde otvorit, mail som vsak nasla. jedna pani mi ešte doporucila centralny register dlznikov. je tam formular kde sa da nahlasit tresne oznamenie aj anonimne. skusila som aj to, zatial cakam. Mne sa konkretne stalo toto:
Moj byvaly zamestnavatel, kde som pracovala od 26.januara 2009 az do 14.augusta 2009 kedy mi zmenili pracovnu zmluvu a ja som tu istu pracu dalej vykonavala ale pre inu spolocnost (len papierovo to bolo zmenene aby ziskali prachy z eurofondov do druhej spolocnosti)

S touto spolocnostou som mala uzatvorenu pracovnu zmluvu odo dna 14.augusta 2009. Z osobnych dovodov som ukoncila so spolocnostou zmluvu v skusobnej dobe dnom 11.septembra 2009. Vyplatny termin je 14. den v mesiaci. DO DNESNEHO DNA t.j. 6.oktobra 2009, som neobdrzala mzdu za mesiac AUGUST 2009. Zamestnavatel nereaguje na moje telefonaty a ani maily. Ked somu nich pracovala som sa stretla aj s telefonatmi s podobnymi pripadmi zamestnancov ktory vyvolavali vedeniu ohladne nedoplatkou alebo papierov, ktore potrebuju na urady. Vedenie s nimi nekomunikovalo, len hodilo rukou a isli dalej!! V mojompripade je to podobne. Dokonca nemam vystupne papiere ani s tej spolocnosti v ktorej mi koncil PP 14augusta.

Viem, že sa to ľahko píše a ťažko uskutočňuje, ale Terezamaria tu už jednu veľmi užitočnú radu dala: "osobne prísť do firmy a neodísť z nej, pokiaľ nedostaneš zápočtový list a potvrdenie o príjme"... Je veľmi ľahké nereagovať na telefonáty a maily, tvárou v tvár to už také jednoduché nie je... Trvaj na tom, že je to nárok vyplývajúci zo zákona s tým, že nie je snáď v ich záujme, aby to skončilo na súde...
Co sa týka toho okresného súdu a ich odpovede, že neposkytujú bezplatnú právnu pomoc, je to tak. Bezplatnú právnu pomoc môžeš nájsť v Centre právnej pomoci (ak spĺňaš podmienky), pozri www.legalaid.sk (http://www.legalaid.sk)
dada 1
11.11.09,04:56
Ahojte, pp bol uzatvorený 16.06.2009 pp bol skončený v skúšobnej dobe/3 mesiace/ kedy je posledný deń na skončenie pp v skúšobnej dobe 15.9. alebo 16.9.09?Ďakujem
VERONIKA6
11.11.09,05:11
Ahojte, pp bol uzatvorený 16.06.2009 pp bol skončený v skúšobnej dobe/3 mesiace/ kedy je posledný deń na skončenie pp v skúšobnej dobe 15.9. alebo 16.9.09?Ďakujem
Posledný deň je 15.9.
ivka70
11.11.09,05:55
Skúšobná doba skončila 15.9.2009 t.j. ak by si 16.9.2009 pracovala máš uzavretý pracovný pomer.A ukončenie PP v skúšobnej dobe by v tomto prípade bolo možné oznámiť druhej strane do 11.9.2009 ( myslím, že je to určené 3 dni pred koncom a kedže 12.9. bola sobota a vtedy sa ťažšie niečo oznamuje - tak 11. ).

PS
Neviem či som dobre porozumel " pp bol skončený v skúšobnej dobe/3 mesiace/ kedy je posledný deń na skončenie pp v skúšobnej dobe " lebo
- PP mohol byť skončený v priebehu skúšobnej doby hocikedy - nemusí to byť k poslednému dňu
- dnes je 12.11.2009 a neviem čo spätne preveruješ.

Tie 3 dni vopred su odporucene ale nie su povinne.
Takze ukoncenie stacilo oznamit 15.9., co je ale statny sviatok, takze pred nim.