Ekonomko
18.08.05,09:25
Cestovná kancelária sa zaoberá nasledovnými činnosťami:
1. Od operátora nakupuje letenky za tarifnú cenu letu a predáva ich konečnému spotrebiteľovi. Operátor poskytuje CK províziu z nakúpených leteniek
OT: Je táto provízia predmetom dane? Oprerátor je identifikovaný pre daň v SR aj CK je identifikovaná pre daň v SR Letenky sú v rámci EU a tretích krajín

2. Ck predáva zájazd - odberateľom tohoto zájazdú sú jednak
a/ - f.o. nepodnikatelia ako aj
b/ - f.o. podnikatelia a p.o., koré nie sú identifikované pre daň a súčasne aj
c/ - f.o. podnikatelia a p.o., koré sú identifikované pre daň v SR

CK uplatňuje osobitnú úpravu podľa § 65 zákona 222/2004
zo vstupných faktúr si neuplatňuje DPH a zdaňuje len prirážku
OT: v prípade, že predáva zájazd odberateľom definovaným v bode 2c/ a týto sa preukážu identifikačným číslom pre daň je CK povinná postupovať podľa § 65 ods 10? ak ano, ako rozčlení vstupné doklady a ako si bude uplatňovať z nich DPH?

Rád by som počul nároz Vás poraďákov na túto problematiku
S pozdravom Ekonomko
liba2
18.08.05,09:36
Cestovná kancelária sa zaoberá nasledovnými činnosťami:
1. Od operátora nakupuje letenky za tarifnú cenu letu a predáva ich konečnému spotrebiteľovi. Operátor poskytuje CK províziu z nakúpených leteniek
OT: Je táto provízia predmetom dane? Oprerátor je identifikovaný pre daň v SR aj CK je identifikovaná pre daň v SR Letenky sú v rámci EU a tretích krajín.Provízia z predaja leteniek pri medzinárodnej preprave osôb je predmetom dane, avšak podľa §46 zákona o DPH sú tieto prepravné služby oslobodené od DPH ak ide o medzinárodnú prepravu uvedenú v ods. 2 tohto §-u. Každý predaj treba posúdiť, či spĺňa podmienky pre oslobodenie uvedené ods. 2. Provízia sa uvádza v daň. priznaní na riadku 08.
liba2
18.08.05,09:55
Cestovná kancelária sa zaoberá nasledovnými činnosťami:
2. Ck predáva zájazd - odberateľom tohoto zájazdú sú jednak
a/ - f.o. nepodnikatelia ako aj
b/ - f.o. podnikatelia a p.o., koré nie sú identifikované pre daň a súčasne aj
c/ - f.o. podnikatelia a p.o., koré sú identifikované pre daň v SR

CK uplatňuje osobitnú úpravu podľa § 65 zákona 222/2004
zo vstupných faktúr si neuplatňuje DPH a zdaňuje len prirážku
OT: v prípade, že predáva zájazd odberateľom definovaným v bode 2c/ a týto sa preukážu identifikačným číslom pre daň je CK povinná postupovať podľa § 65 ods 10? ak ano, ako rozčlení vstupné doklady a ako si bude uplatňovať z nich DPH?§65 ods. 10: "Postup podľa odsekov 1 až 7 CK a CA neuplatňuje, ak predáva služby cestovného ruchu platiteľovi na jeho podnikanie".
Z toho vyplýva, že CK by mala požadovať od klienta, ktorý je platiteľom DPH, aby vo svojej objednávke okrem iného uviedol aj to, či služby objednáva na svoje podnikanie. Toto rozhodnutie je vecou klienta, CK neskúma či to tak naozaj je. Ak ide o objednávku služieb na podnikanie, vtedy sa CK "správa" tak, ako by ona tie služby poskytla (aj keď ich objednala v inom subjekte, napr. hotel).
Príklad: klient si objedná ubytovanie v hoteli. CK dostane z hotela faktúru za ubytovanie, DPH si odpočíta, a klientovi účtuje toto ubytovanie za cenu navýšenú o svoj výkon CK (základ dane), vypočíta daň a takto vyfaktúruje klientovi. Teda už nebude vo faktúre uvádzať zvlášť sumu svojej provízie. To znamená, že klientovi sa do faktúry dostane aj tá daň, ktorú účtoval hotel.
V prípade, že klient/platiteľ DPH neobjednáva služby na svoje podnikanie, CK postupuje podľa ods. 1 až 7 §65.
kikimi
30.08.05,19:05
Liba2, nesuhlasim s Tebou. V CK existuju 2 cinnosti , ktore urcuju vo vztahu ku komu vznika v CK zdanitelne plnenie:
1/ - SPROSTREKDOVANY PREDAJ (kde CK predava na zaklade zmluvy o obch. zastupeni, kedy to, co zinkasuje od klienta je ZDANIT. PLNENIM toho, komu sprostredkuvava - CK ma zdanitelne plnenie vo vztahu k touroperatorovi). V takom pripade NEMOZE vystavit zdanit. plnenie pre klienta-podnikatela. Ale danovy doklad moze pre klienta - podnikatela vyziadat od touroperatora.
2/ - VLASTNY PRODUKT CK (cize vlastny zajazd a vlastne zdanitelne plnenie vo vztahu ku klientom - tu moze vystavit pre podnikatela danovy doklad)


Priklad:
ad 1/ CK sprostredkuje HOTOVY PRODUKT za publikovany tarif 20.000,- (tolko plati klient a toto cele je zdanit. plnenim toho, kto je organizatorom takehoto produktu , tzv. touroperator).
Pre CK je zadnitelnym plnenim IBA provizia (napr. 10% , t.j. 2.000,- Sk), na toto zdanit. plnenie si vystavuje danovy doklad CK a odberatelom v tomto doklade je touroperator.
Na tomto principe funguju aj letenky (resp. fungovali do zavedenia servisnych popl.).

ad. 2/ Co sa tyka § 65 odst. 10, tento hovori o tom, ak CK vystupuje ako TOUROPERATOR (cize ma svoj vlastny produkt a svoje zdanitelne plnenie vo vztahu ku klientovi). Cize predava balik sluziem (napr. bus, ubytko, stravu....):
a) ak predava pre neplatitala DPH, potom použije § 65 a na vstupe si ani z 1 sluzby NEMOZE uplatnit DPH. Na vystupe si uplatni DPH iba zo svojej PRIRAZKY (rozdiel mezdi nakup. sluzbami vcinane DPH a predanymi cenami vcitane DPH).
b) Ale ak predava svoj vlastny produkt pre podnikatela - platitela, potom z kazdej 1 sluzby na vstupe si uplatni DPH a na vystupe musi odviest DPH z CELEJ SUMY.
liba2
30.08.05,19:29
Pre kikimi: ja na rozdiel od teba plne súhlasím s obsahom tvojho príspevku. Tak to vnímam aj ja. Ak si ešte raz prečítaš môj príspevok, nie je v ňom ani raz použité slovo "zájazd". Ako príklad som uviedla službu - ubytovanie v hoteli. To je služba, ktorá sa najčastejšie objednáva na podnikanie. A na tomto sa dá najlepšie uviesť príklad použitia ods. 10 §-u 65 zákona o DPH.
To je všetko, nič viac som nechcela povedať. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kikimi
01.09.05,14:38
O.K., ja som len reagovala na tie letenky - vacsina cestoviek ich nenakupuje, ale sprostredkovava.