Katie5
19.09.09,15:40
Dobry den, chcela by som zistit, co vsetko treba pri krestanskom sobasi v kostole v pripade, ze jeden v pare je katolik, a druhy ateista (pokrsteny). su tu nejake podmienky ze treba aj svate prijimanie alebo birmovku?
Dakujem
JarkaL
19.09.09,14:03
Poznám také páry, všetko sa dá vybaviť, len treba nájsť toho správneho kňaza. Voľakedy sa tešili každej novej ovečke, dnes sú prísnejší.
buchač
19.09.09,14:10
Dobry den, chcela by som zistit, co vsetko treba pri krestanskom sobasi v kostole v pripade, ze jeden v pare je katolik, a druhy ateista (pokrsteny). su tu nejake podmienky ze treba aj svate prijimanie alebo birmovku?
Dakujem


Katolícky sobáš

Pred uzavretím manželstva predložia obidvaja snúbenci na matrike zákonom stanovené doklady a vyplnia "Žiadosť o uzavretie manželstva". Matričný úrad pošle vyplnené tlačivo príslušnému orgánu cirkvi.

Cirkevný sobáš môže byť uzavretý až potom, keď kňaz obdží osvedčenie vydané príslušným matričným úradom: civilnú Žiadosť o uzavretie manželstva a cirkevnú Zápisnicu ústne predloženej žiadosti o prijatie sviatosti manželstva. Osvedčenia dokladajú, že budúci novomanželia splnili všetky zákonné civilné a cirkevné náležitosti potrebné pre uzavrenie platného manželstva.

Sobáš v katolíckom kostole sa musí ohlásiť na farskom úrade aspoň dva alebo tri mesiace vopred (v závislosti od veľkosti cirkevnej komunity, niekedy to môže byť aj šesť alebo viac mesiacov vopred), aby bol dostatok času na prípravné stretnutia s kňazom. Tieto stretnutia sú jednou z podmienok pre uzavretie cirkevného sobáša.

Pred uzavretím manželstva sa obidvaja snúbenci zúčastňujú na sedeniach s kňazom alebo jeho zástupcom. Osobná príprava je súčasťou tzv. manželskej skúšky, ktorú vyžaduje cirkevné právo. Snúbenci si prehlbujú svoje náboženské vedomosti v kresťanskej náuke, sú oboznámení o význame a úlohách kresťanského manželstva a pripravujú sa na aktívnu účasť na sobášnych obradoch. Ak je zrejmé, že niet žiadnej prekážky pre uzatvorenie platného a dovoleného manželstva, pristúpi sa po príprave k sláveniu sobášneho obradu. Zvyčajne bývajú tieto sedenia štyri, závisí od farnosti.

Ak sa sobáš bude konať v inom kostole než v tom, kde boli snúbenci pokrstení, treba pri nahlasovaní sobáša odovzdať krstný list (nesmie byť starší ako 6 mesiacov). Vydajú vám ho na tej istej fare, kde ste boli pokrstení. Pokiaľ sú obaja snúbenci rovnakého vyznania, malo by všetko prebehnúť jednoducho.

Napr. Ak nevesta je z Prešova a ženích z Trnavy a chcú mať svadbu v Bratislave, musí dať kňaz z jednej farnosti Licenciu – povolenie na uzatvorenie manželstva v inej farnosti. Obidvaja snúbenci musia doniesť krstné listy z farnosti kde boli pokrstení.

Pokiaľ je jeden zo snúbencov nepokrstený a jeho partner chce mať napriek tomu cirkevný obrad, musí príslušný kňaz požiadať o dišpenz (oslobodenie od prekážky slávenia sviatosti manželstva) biskupa svojej diecézy.

Ak chcete, aby vykonal svadobný obrad kňaz (váš známy, rodinný príslušník), ktorý nie je z farnosti, kde bude svadba, musí požiadať tento kňaz o delegáciu (splnomocnenie miestneho farára).

Pri svadbe s cudzincom môže kňaz vykonávať obrad v dvoch jazykoch alebo počas obradu prekladá tlmočník.


Zápisnica o uzavretí manželstva

O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Orgán cirkvi, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo, je povinný zaslať zápisnicu o uzavretí manželstva do troch pracovných dní od uzavretia manželstva príslušnému matričnému úradu. Matričný úrad vykoná zápis do knihy manželstiev na základe uvedených dokladov a zápisnice o uzavretí manželstva.
Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať mená, priezviská a podpisy snúbencov, ich rodné čísla, mená, priezviská a podpisy svedkov, ich rodné čísla, dátum a miesto uzavretia manželstva, meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo. Svedkovia musia byť plnoletí a musia sa k obradu osobne dostaviť.


Ak snúbenci uzatvoria občiansky sobáš, nemá následný náboženský obrad už žiadne právne následky. Ak uzavrú cirkevný sobáš, nemôžu následne uzavrieť občianský sobáš. Inými slovami, po občianskom sobáši môže následovať cirkevný sobáš, má však už iba povahu obradu, lebo manželstvo už vzniklo občianskym sobášom.
http://www.mojasvadba.sk/article/katolicky-sobas/
kajasla
19.09.09,17:59
Ja som mala takuto svadbu pred 2 rokmi. Ja som katolicka , manzel neveriaci. Normalne je povolene takto sobasit. Museli sme prist na miestny farsky urad s dvomi svedkami a napisat prehlasenie, ze mi manzel (ani detom) nebude branit v katolickej viere. Bola to 10 min. zalezitost. Cirkevny sobas plati iba pre veriaceho, pre neveriaceho ma vahu civilneho sobasu.
Katie5
23.09.09,05:53
Fiha, dakujem vsetkym za pomoc, takze o birmovke a prijimani sa tu nic nehovori, tym padom to tak nesuri, vsak? Och joj, ta svadba je tusim zlozitejsia, ako by si jeden myslel..... ako sa pisalo v tom clanku:
Ja z Bratislavy, on z Malaciek, a ujo knaz.... heh drzte nam palce! ;o)
flori
23.09.09,12:32
a co v pripade ak buduci manzelia maju dieta? zosobasi ich farar v kostole? je to vobec realne?
JarkaL
23.09.09,12:37
Zosobáši. Moja švagriná mala svadbu pred revolúciou len na úrade. Po revolúcii sa im narodil syn, ktorého chceli pokrstiť. Farár robil problémy, museli chodiť obaja rodičia na náuku, ešte aj môj manžel ako budúci krstný a samozrejme ešte pred krstom švagrovcov najprv zosobášil. Dokonca chcel sobášiť aj mojich svokrovcov (starých rodičov malého krsteného), lebo boli učitelia a za socíku sa nemohli zosobášiť v kostole. Ale to už bolo priveľa aj na môjho svokra ...
kaco11
24.09.09,12:02
Čokoľvek ohľahľadom takýchto záležitostí strááášne záleží od farára. Mám občas pocit, že to funguje ako pri štátnych úradníkoch. Akú ma ktorý náladu a ako sa ktorému páčite. Ja už som sa s našim farárom pohádala, takže i napriek tomu, že som veriaca som upustila od cirkevného sobáša. Nebudem sa chodiť nikomu prosíkať len preto upevnenie jeho ega.
misomiso
24.09.09,12:53
Čokoľvek ohľahľadom takýchto záležitostí strááášne záleží od farára. Mám občas pocit, že to funguje ako pri štátnych úradníkoch. Akú ma ktorý náladu a ako sa ktorému páčite. Ja už som sa s našim farárom pohádala, takže i napriek tomu, že som veriaca som upustila od cirkevného sobáša. Nebudem sa chodiť nikomu prosíkať len preto upevnenie jeho ega.

A preco si vlastne chcela cirkevny sobas?
buchač
24.09.09,19:32
Kurnik , jedno lepšie ako druhé ...

Ako tak pozerám a čítam , veľmô ste boli poniektorí " formovaní " ...;):D:D:D

V pohnutých 60-tych rokoch bolo náboženstvo vyučované na ZŠ , niektorí asi neuveria , že za socíku ....????? Veru tak , VERTE !!!

Na jednej hodine som bol vyvolaný , samozrejme som nevedel , iné veci mi po rozume behali a nie zdravas a otčenáš ...
Pán farár ma tak " vyformoval " , že to na mojej vyzáži bolo zopár dní vidieť ...:eek:
Potom ho pre zmenu moja mama trochu preformátovala , že bol kľudný až do konca celej náuky ...:rolleyes:

P.S.:
Ale svoju vieru mám ...;)
kaco11
26.09.09,10:35
A preco si vlastne chcela cirkevny sobas?
Chcela som ho preto, že som bola vo viere vychovávaná a skutočne som tomu verila. Dnes som ostala veriaca, "verím v boha verím v jeho jediného syna", ale neverím v cirkev. Sklamala som sa. Oni majú ísť príkladom ale nie je to tak. Takže preto:)
alla66
27.09.09,17:41
Misomiso nevpustenie do toho kostola som bola konkrétne ja. Mala som kapsáče, zicherky okolo krku a bola som mladá. Možno som vyzerala ako nejaký panker alebo niečo podobné, ale v ten deň som mala chuť ísť do kostola a jednoducho tam byť. Lebo som verila, že ten kostol je chrám boží a nájdem tam niečo čo som potrebovala.

Čo sa týka tej spovede bola to len dobrá vôľa tej osoby, že povedala o svetskom rozvode. Chcela sa vyspovedať. Nebrala spoveď na ľahkú váhu. Brala ju s patričnou úctou a pokorou. A aj keby žila v hriechu a nevyspovedá sa z neho bude sa zodpovedať pred Bohom predsa. Je to o úprimnosti v prvom rade k samému sebe. Farár tu nie je na to aby súdil. Posledný súd neminie nikoho.

Tá masturbácia na tej omši fakt odznela tak ako som napísala a babky v kostole skandovali:) Bolo to dosť tragikomické:)

a k tomu sobášu /evanjelici, katolíci/ nemyslím si, že to môžeš porovnávať s políciou a VP, pretože sa jedná o iný vzťah. Veď keď sa sobášim v kostole tak musím ísť aj tak na úrad aby sa to zlegalizovalo. Žijeme v právnom štáte nie cirkevnom.

A na margo toho všetkého. Aspoň vidíš, že prečo mám ten názor ktorý mám. Ja som toto všetko fakt zažila


Ak manželia chcú môžu si zvoliť ako obrad civilný, alebo náboženský, ktoré sú z hľadiska práva u nás rovnocenné. V prípade, že ste uzavreli civilný sobáš na miestnom úrade, či matrike, môžete sa zosobášiť následne aj v kostole, ale tento druhý sobáš už nemá povahu obradu, pretože manželstvo už je platné. Ak ste však uzatvorili sobáš v kostole, následný obrad v civilnom zariadení už nie je potrebný, ani možný.

Sobášny list pošlú z kostola na matriku. Stačí, ak na matriku príde osobne jeden z manželov.
Watson
27.09.09,17:45
...keď sa sobášim v kostole tak musím ísť aj tak na úrad aby sa to zlegalizovalo. Žijeme v právnom štáte nie cirkevnom.

Omyl!

§ 2 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení

Manželstvo sa uzaviera súhlasným vyhlásením (ďalej len "vyhlásenie") snúbencov pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku (ďalej len "matričný úrad"), alebo pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti1) (ďalej len "orgán cirkvi"). Snúbenci verejne a slávnostným spôsobom v prítomnosti dvoch svedkov vyhlásia, že uzavierajú manželstvo.

Z právneho hľadiska je uzavretie cirkevného alebo občianskeho sobáša rovnocenné!


http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=331
kaco11
27.09.09,18:11
Tak v tom prípade sa ospravedlnujem za svoj omyl.
Kolenčík
29.09.09,08:28
Prečo odbočujete od úvodnej témy - sobáš "veriaca" a ateista. Rozhodnutie je na ich dvoch a keď sa zosobášia môžu žiť v láske a vzorne a možno po večeroch budú uvažovať o zmysle života s Bohom, či bez neho. Ja im držím palce najmä v tom, aby vzorne vychovali svoje detí /dieťa/ pre radosť svoju i iných.
Marianna01
29.09.09,11:19
Prečo odbočujete od úvodnej témy - sobáš "veriaca" a ateista. Rozhodnutie je na ich dvoch a keď sa zosobášia môžu žiť v láske a vzorne a možno po večeroch budú uvažovať o zmysle života s Bohom, či bez neho. Ja im držím palce najmä v tom, aby vzorne vychovali svoje detí /dieťa/ pre radosť svoju i iných.

máš pravdu, trošku sme odbočili... už neprispievam v predchádzajúcom duchu :)
truch
10.12.09,07:58
Podobne to bolo aj u nás, my všetci ateisti, rodina nevesty veriaci, svatko dokonca " kostolník". Iný ako cirkevný sobáš neprichádzal do úvahy.
Syn / nekrstený/ 3x navštívil kňaza, zaviazal sa, že nebude brániť v kresťanskej výchove svojich detí.
Svadba bola krásna, krajšia ako na úrade. Žijú pekne už 2 roky a ja mám krásnu vnučku /krstenú v kostole/ a dobrú nevestu a to je hlavné:):)
amoo
12.12.09,15:28
Moja skusenost... tiez parik rozneho vyznania a druhy parik veriaci z neveriacim. Bez problemov za urcitych podmienkok ktore nikoho nijak neobmedzovali ak tam nebolo EGO. A ziju v manzelstve nevidim problem, dokonca si dali aj pokrstil starsie dieta.
Hlavne nezatajovat nijake dolezite skutocnosti, aby nevznikali dotatocne problemy.
A ak chceme cirkevny sobas je tam nejaky vyssi umysel, ak ten nemame bolo by to potrebne zvazit a hlavne premodlit za sparvne rozhodnutie a za samotne stretnutie. Nemyslime si ze ak to nieje po nasom ze je to zle, cas ukaze.
Tuto sviatost si mladomanzelia vysluhuju sami a sami dobrovolne vyslovia budem si ta ctit a vazit a ze ta nikdy neopustim... o tom je tato sviatost.

Nijakeho knaza neznasilnovat ze to musi urobit, ved aj on v urcenych pripadoch je povinny dodrziavat cirkevne zakony, a ja tvrdim ze drviva vecsina knazov je ok, a pozeram sa nanich takto. Predstavme si ze mame brata a ten vystudoval teologiu a stal sa knazom. Co vsetko sme od mladosti povystrajali a vystrajame v rodine a berem ho takto. Ak ho stretnem rovno bez okolkov ho oslovim vyjadrim svoj nazor priamo bez emocii a nemam s tym problem. Nerobim zo seba pri debate svateho to by lahko prekukol, preto ze aj on je hriesny aj on je z takeho isteho cesta ako mi.
Cirkev je spolocenstvo veriacich, reholnikov, az po papeza. (kto ju uraza uraza aj mna, ale nejak to prezijem, ved to je najmenej co mozem pre svoju dusu urobit) toto je moj prispevok do temy uctivo dakujem.
danilus
12.12.09,19:03
No tak prispejem. Ja som evanjelicka, moj priatel je katolik. Ja hoci som pokrstena a vychovana v evanjelickej viere, mam svoju osobnu vieru, nemam nic proti alternativnym pristupom k duchovnu. Proste viem, ze Boh je, ma ma rad atd., riesim si osobny vztah k Nemu. Cirkev az tak neriesim...Moj priatel je katolik, chodi do kostola kazdu nedelu, prikazane sviatky a tak. Obcas idem s nim. Ked nechem, nenuti ma, ale viem, ze by bol rad, keby som sla s nim. To je tolerancia v praxi. Sme spolu uz 6 rokov, ked sa vezmeme, viem, ze to bude v katolickom kostole, nasej rodine to nevadi, pre jeho rodinu je to dolezite. Z mojej strany je vsetko ok, i ked mam urcite pochybnosti o svatosti Cirkvi ako takej, nemozem sa modlit, ze verim v Cirkev katolicku, to je mi maximalne proti chuti, ale co uz. Verim v ten zaklad, ktory v krestanstve ako celku je podstatny. Deti budeme vychovavat vo viere k Bohu, samozrejme ze ich ovplyvni kazdy z nas. Podla mna sa nemozeme delit na ateistov, katolikov, evanjelikov...sme v prvom rade LUDIA. No a ked sme pri cirkvach, tak SCHVALUJEM SOBASE EVANJELICKYCH KNAZOV - vedia, ako to funguje v rodine, maju iny vztah k detom. Paci sa mi, ze aj zeny MOZU BYT VYSVATENE A ROBIT FARARKY. Je to uzasne...Myslim si, ze knazi by podla davnych tradicii a "pravidiel" mali byt naozaj svatymi muzmi, mali by byt nad sexualitou (jogini to napr. dosahuju - tento stav, ked uz nepotrebuju sex), ale my v Europe sa radsej budeme na sex pozerat ako na nieco neciste a potlacat to v snahe tvarit sa svato, a potom sa cudujeme, ze ten pud sa vybije na nejakom nevinnom dietati alebo vyusti do agresivity knaza...No, to je ina tema, ja som chcela len o tom sobasi.:cool:
misomiso
12.12.09,19:48
SCHVALUJEM SOBASE EVANJELICKYCH KNAZOV - vedia, ako to funguje v rodine, maju iny vztah k detom. Paci sa mi, ze aj zeny MOZU BYT VYSVATENE A ROBIT FARARKY.

A schvalujes aj sobase lesbickych fararok, ako sa to po prvy raz stalo pred par tyzdnami v evanielickej cirkvi vo Svedsku?
danilus
13.12.09,13:06
Je to divne. Vsade, kde ma clovek dobry umysel, sa to otoci proti nemu...Neviem, co sa stalo vo Svedsku, tak sa k tomu nemozem vyjadrit. A hovorim aj to, ze cirkev ako taku celkovo nemusim. Ked mam tu cest s jednotlivcom, je to ine. Nemozete posudzovat celok podla jedneho pripadu.
Kazu
13.12.09,13:54
A schvalujes aj sobase lesbickych fararok, ako sa to po prvy raz stalo pred par tyzdnami v evanielickej cirkvi vo Svedsku?

Ty bŕŕŕďo, toto mi ušlo.:D A čo sa to vlastne stalo? Zosobášili sa dve lesbické farárky alebo lebická farárka sobášila? V podstate mi nevadí ani jedna alternatíva pokiaľ je to založené na báze dobrovoľnosti dospelých jedinov a rovnako mi nevadí, že dospelí spolubratia vo viere si brigádnicky vypomôžu pri vyprázdňovaní "zásobníkov" Čo by mi skutočne vadilo by bol fakt, že sa lesbická farárka venovala rozkroku nezletilej farníčky, rovnako ako farár nezletilému farníkovi. Za to by som bez mihnutia oka vešala.
Ajuška
13.12.09,14:16
Ty bŕŕŕďo, toto mi ušlo.:D A čo sa to vlastne stalo? Zosobášili sa dve lesbické farárky alebo lebická farárka sobášila? V podstate mi nevadí ani jedna alternatíva pokiaľ je to založené na báze dobrovoľnosti dospelých jedinov a rovnako mi nevadí, že dospelí spolubratia vo viere si brigádnicky vypomôžu pri vyprázdňovaní "zásobníkov" Čo by mi skutočne vadilo by bol fakt, že sa lesbická farárka venovala rozkroku nezletilej farníčky, rovnako ako farár nezletilému farníkovi. Za to by som bez mihnutia oka vešala.
Teeeeedaaa ;) takto brilantne to len Ty dokážeš vypľuť jedných dychom a taaak zrozumiteľne... ;):---:D... Zuzi... poviem Ti to, čo dávno vieš... si bombová... :rolleyes: ...
misomiso
13.12.09,16:23
Ty bŕŕŕďo, toto mi ušlo.:D A čo sa to vlastne stalo? Zosobášili sa dve lesbické farárky alebo lebická farárka sobášila?

Nie jedna. Dve sa zosobasili.
margot157
14.12.09,07:06
Dobry den,
necitala som celu temu, ale chcem sa spytat, ako je to s pokrstenim dietata, ked my rodicia nie sme zosobaseni vobec, nie este v kostole, ale pokrsteni obidvaja sme, ale dalej uz nic, to je asi prilis, ale predsa... dakujem, M
Marína
14.12.09,07:33
Časť citátu z Krst detí nezosobášených rodičov? (http://www.katnoviny.sk/Kn_2005/21_2005/listaren.htm)
ThDr. JOZEF KOREM, PhD.,
Katedra pastorálnej teológie
Teologickej fakulty Katolíckej univerzity
Žiadosť o krst dieťaťa sa však nesmie stať donucovacím prostriedkom na uzatvorenie manželstva nezosobášených rodičov. Aj keď rodičia ostanú cirkevne nezosobášení, Cirkev neodmieta krst dieťaťa, ale vždy odporúča, aby deti krátko po narodení prijali sviatosť krstu a rástli v slobode Božích detí, a pripomína rodičom ich zodpovednosť a záväzky, ktoré zo sviatosti krstu vyplývajú (porov. Katechizmus Katolíckej cirkvi, čl. 1250 – 1252 (http://www.katechizmus.sk/index.php?action=getk&kid=1755)).

Pozri aj tu Zápis a krst (http://www.femme.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=2438:zapis_a_krst&catid=54:temy_dieta&Itemid=65)
misomiso
14.12.09,07:49
Dobry den,
necitala som celu temu, ale chcem sa spytat, ako je to s pokrstenim dietata, ked my rodicia nie sme zosobaseni vobec, nie este v kostole, ale pokrsteni obidvaja sme, ale dalej uz nic, to je asi prilis, ale predsa... dakujem, M

No ja na 100% nepoznam cirkevne regule, ale osobne nevidim dovod, preco by dieta nemohlo byt pokrstene. Dieta nemoze za svojich rodicov. Dokonca za stavu casovej nudze (ked dieta umiera) ho moze pokrstit kazdy jeden krestan - teda laik, a to uz v takomto pripade naozaj nepripada do uvahy nejake skumanie rodicov.

Ked si to zoberieme logicky, tak prvi ludie, ktori boli pokrsteni na tom boli uplne rovnako - ich rodicia predsa museli byt nepokrsteni. Vy pokrsteni ste, nemate ostatne sviatosti, ale to by nemalo mat ziaden vplyv na krst vasho dietata.

Ine je to povedzme so sobasmi (ved o tom je aj tato tema). Sobas uzatvaraju dospeli ludia, ktori saju mat uz dostatocne jasno vo svojom vztahu k viere. Teda bud chcu, a musia splnit podmienky, alebo nechcu. Tam ich knaz potom moze odmietnut, ak si kladu "vlastne" podmienky". Ak by sa vas nejaky knaz snazil odmietnut, urcite by som isiel aj za inym, ak chcete mat dieta pokrstene.

Otazkou ale je, aky vyznam ma pre cloveka krst, ak potom nezije vo viere a v suladne s nou. Teda ak sa nenecha zosobasit, nenavstevuje bohosluzby a pod. Nechcem rypat, ale akosi mi z toho nevychadza, ze vy, ak nechodite do kostola a nie ste ani zosobaseni, k tomu systematicky budete viest svoje dieta. Asi nebudete. Ak ono samo pochopi (casto sa to stava - napr. nejaky priklad medzi vstevnikmi) o com to je, tak sa bude moct nechat pokrstit aj v 20-tke, aj neskor, tam nie su ziadne obmedzenia.
danilus
14.12.09,08:12
Otazkou ale je, aky vyznam ma pre cloveka krst, ak potom nezije vo viere a v suladne s nou. Teda ak sa nenecha zosobasit, nenavstevuje bohosluzby a pod. Nechcem rypat, ale akosi mi z toho nevychadza, ze vy, ak nechodite do kostola a nie ste ani zosobaseni, k tomu systematicky budete viest svoje dieta. Asi nebudete. Ak ono samo pochopi (casto sa to stava - napr. nejaky priklad medzi vstevnikmi) o com to je, tak sa bude moct nechat pokrstit aj v 20-tke, aj neskor, tam nie su ziadne obmedzenia.

Podla mna krst ma vyznam vzdy. Chrani dusu cloveka, pomaha mu skor a akosi samozrejmejsie pristupit k Bohu. Je to iny pocit vo vnimani sameho seba ako duse. Clovek ma pocit, ze niekam patri a je v bezpeci. Nemusi si to uvedomovat fyzicky, ale podvedome to tam je zapisane a Boh to vidi. Ja by som si dietatko pokrstit dala urcite. Ale nie hocikomu. Treba si dobre vybrat knaza. Da sa to, len treba pocuvat svoje srdiecko...;)
amoo
17.12.09,16:15
Vseobecne k sobasom krstom aj ja suhlasim, ale aj primerana vychova lebo sa zaclenujeme do cirkvi a to je vazne rozhodnutie. A potom ste pod drobnohladom aha ved bol v kostole sobaseny krsteny a robi to al. ono.
Biblia pise: Pokrytče, najprv vyber brvno zo svojho oka a potom môžeš vybrať íverko z oka svojho brata.“
Mimochodom ako som sledoval tuto temu este pred jej recenziou, cca13 stran, bola polozena konkretna otazka a aj adekvatne odpovede na nu. Lenze niekto to vyuzil ako moznost urazat cirkev preto sa necudujme na nasledne reakcie. Ved aky by sme boli krestania ak by sme sa svojej viery nezastali, tak nam to nevycitajte lebo aj za toto mlcanie budeme sudeny, aj za kazde daromne vyslovene slovo a tu ich padlo neurekom. Zvazujme co piseme... Nevedomost, Zaujatost...?
Uprednostime Toleranciu, Pochopenie, takyto je moj skromny nahlad. Uctivo dakujem bez vynimky vsetkym poradkom a prajem v tomto duchu pokojne sviatky narodenia Pana.