tibetan
19.09.09,15:51
Dobrý deň,
aj po prečítaní niektorých príspevkov na tému evidovania tržby a hotovosti v ERP mi nie je jasné, ako evidovať v JU v PD, ak podnikateľ každé ráno vloží do ERP nejakú sumu. Táto sa zobrazí na dennej uzávierke ako vklad hotovosti, ale v podstate ide o peniaze, ktoré on večer predtým vybral (alebo vybral len časť) a ráno tam znovu časť vložil, resp. vybral večer predtým len časť, a tento zvyšok mu tam vlastne ostane. Je toto potrebné takto viesť aj v peňažnom denníku? Myslím tým, že večer vyberie celú tržbu aj s daným vkladom, aby pokladňa bola na nule a ráno zase časť peňazí vloží? Nemal by potom niekde na ERP evidovať aj výber hotovosti? Je ERP zhodná s pokladňou v účtovníctve? Ak áno, nemajú sa potom niekde evidovať aj všetky výbery z nej napríklad na drobné nákupy? Možno tomu nerozumiem, ale nemám ešte toľko skúseností, tak budem vďačná za každú radu od skúsenejších...
Zdenka 0705
19.09.09,14:22
Cez ERP eviduješ denné tržby. Sumu denných tržieb potom zapíšeš ako príjem toho dňa do pokladnice v účtovníctve. Do denných tržieb sa nezarátava vklad do ERP, ktorý si tam dala ráno z dôvodu, aby bolo z čoho zákazníkovi vydávať.
V ten istý deň v účtovnej pokladnici môžeš mať samozrejme aj výdavky /nákupy, výplaty miezd atď/.
Takže zostatok v ERP nie je totožný so zostatkom pokladnice v účtovníctve. Je to len zo zákona povinná evidencia tržieb za hotové.
tibetan
19.09.09,14:26
Zdenka ďakujem. Čize ten vklad hotovosti sa tam nahadzuje len evidencne. Aby v pripade nejakej kontroly sedela hotovost v kase. Cize ak to spravne chapem, do pokladnice v uctovnictve evidujem len dennu trzbu na zaklade PPD, a teda nerobim ziadny VPD na sumu toho hotovostneho vkladu do ERP na druhy den rano.. Teda si tie vklady do ERP v podstate vobec nevsimam, ano?
Zdenka 0705
19.09.09,14:30
Áno.
Pepe73Lopez
09.03.10,08:21
Tak táto odpoveď ÁNO (nevšímať si vklad do ERP) ma zmiatla. Rád by som si to upresnil.
(pre istotu uvádzam moje podmienky: neplatca DPH, predaj tovaru, poskytovanie služieb, ERP, JÚ, bankový účet, elektronické účto)

Rozoznávam
1) Pokladnicu (toto je pre mňa globálna pokladnica účtovnej jednotky)- príjmy a výdavky zaznamenávam v PD, k nim vystavujem vlastné PPD, VPD (k týmto pripájam zodpovedajúce FA, doklady z ERP a pod.);
2) Účet v banke - príjmy a výdavky zaznamenávam v PD na základe výpisov z BÚ (k nim zodpovedajúce FA);
3) vlastnú ERP na prevádzke - príjmy a výdavky zaznamenávam v PD na základe dokladov z tejto ERP (k nim zodpovedajúce FA, doklady z iných ERP...)

prevod medzi nimi účtujem s využitím PRIEBEŽNÝCH POLOŽIEK:
napr. "Vkladám hotovosť do vlastnej ERP" - uskutočňujem vlastne prevod z globálnej pokladnice účtovnej jednotky do vlastnej ERP, ale neznižujem stav finančných prostriedkov účtovnej jednotky a teda uskutočňujem výdavok na priebežnú položku, čo zaznamenám v PD, tento pohyb doložím mnou vystaveným VPD a pripojím doklad z vlastnej ERP (o uskutočnení vkladu).


...rovnako ako v prípade bankového účtu môžu vznikať a aj vznikajú v ERP pohyby FP, napr.: rozhodnem sa vybrať hotovosť z ERP a kúpiť si kancelárske potreby:

V PD zaznamenám výdavok v ERP, ktorý doložím bločkom výberu z vlastnej ERP (tu chcem podotknúť, že spĺňa náležitosti v zmysle Zákona o účtovníctve) a pripojím doklad z ERP, ktorý som dostal od predávajúceho, kde som si bol niečo kúpiť. Tým pádom nevypisujem VPD ani PPD, pretože doklady mi vyrobia moja ERP a ERP tam kde som nakupoval + pohyb v PD je zaznamenaný.


Jedna otázka: zneistela ma odpoveď, že nie je potrebné si všímať vklad/výber z ERP, robím to teda dobre alebo nie?

Pzn.: Viem, že je tu plno odpovedí, no exaktnú odpoveď pre JÚ (aj keď je tento topic zaradený v PÚ) na postup zaúčtovania pohybu FP medzi globálnou pokladnicou a vlastnou ERP som nenašiel...
Pepe73Lopez
15.03.10,14:00
To je pekná blbosť, čo... asi nikto to nerieši tak, že v PD má:

1. Bankový účet (banka)
2. Hotovosť (globálna pokladnica)
3. ERP (ako valutová pokladnica s menou EUR a kurzom 1.000)

...to robíte tak, že účtovný záznam vkladu do ERP je podložený VPD z pohľadu Hotovosti (Globálnej pokladnice) s pripojeným pokladničným dokladov (bločkom) z ERP? Analogicky výber z ERP je príjem do Hotovosti (globálnej pokladnice) a teda účtovný záznam v PD podložený PPD s pripojeným pokladničným dokladom (bločkom) z ERP?

Som sa nejako stratil, keď som zapojil do podnikania ERP, he-he ...tápem, no, síce to tu preliezam na porade hore-dole, ale tápem :)

Ale ak to tak je, tak to je z pohľadu Hotovosti výdavok na priebežnú položku - peniaze na ceste (vo vzduchu), nechápem...?