betka
19.09.09,17:29
II. PREDMET ZMLUVY.

2.1 Predmetom tejto zmluvy je dodávka ...... s pravidelným
mesačným odberom od 100 do 200 počas celého zmluvného obdobia stanoveného v ods. 2/ tohto článku, pričom celkový objem ..... za obdobie dvanástich mesiacov (rok) nesmie byť menší ako 1000 1400ton.
2.2 Zmluva sa uzatvára na obdobie od 01.02.2009 do 31.01.2010.
2.3 Kupujúci sa zaväzuje predmet tejto zmluvy od predávajúceho odobrať.
........
III. KÚPNA CENA.
3.1 Kupujúci a predávajúci sa dohodli na cene 50 EUR bez DPH za jednu tonu ......., ......

3.2 Zmluvné strany sa dohodli, že stanovená cena, definovaná v ods.1/tohto článku je záväzná na celé obdobie definované v ods.2/čl.II.(predmet zmluvy) a túto je možné meniť len v prípade:
a)vzájomnej dohody zmeny ceny
b)zmeny dohodnutej ceny v závislosti od percentuálnej zmeny cenovej hladiny inflácie oproti predchádzajúcemu roku, ktorú vyhlasuje Štatistický úrad SR.
c)preukázateľnej zmeny ceny elektrickej energie, plynu, dopravy(nafty) alebo ceny ..................., ktoré ovplyvnia náklady na výrobu tovaru o viac ako 5 %.
IV. PLNENIE PREDMETU ZMLUVY.

4.1 Zmluvné strany sa dohodli, že dodávky budú plnené na základe záväzných mesačných harmonogramov od kupujúceho s presnými dňami určenými na nakládku tovaru.
Predávajúci môže dodať tovar pred i po termíne dohodnutom v harmonograme iba po vzájomnom odsúhlasení s kupujúcim.
4.2 Predávajúci nie je povinný dodržať žiadne dodávky, ak kupujúci nedodrží podmienky dohodnuté v článku III. a V. tejto zmluvy.

X. ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA.

10.1 Zmluva nadobúda účinnosť dňom jej potvrdenia oprávnenými zástupcami
zmluvných strán s platnosťou do 31.01.2010 s možnosťou predĺženia aj na
nasledujúci kalendárny rok po vzájomnom dohovore obidvoch strán.
10.2 Túto zmluvu je možné meniť výlučne formou písomných dodatkov, vzájomne odsúhlasených a potvrdených zmluvnými stranami.
10.3 Túto zmluvu je možné vypovedať pre uplynutím doby jej splatnosti a účinnosti, stanovenej v ods.2/článku II. v jednomesačnej výpovednej lehote len :
a)písomnou dohodou oboch zmluvných strán
b)z dôvodu závažného porušenia tejto zmluvy zo strany niektorej zo zmluvných strán, pričom výpovedná lehota začína plynúť od 1. dňa mesiaca, nasledujúceho po jej doručení druhej zmluvnej strane (úprava ceny, nedodanie stanoveného objemu, oneskorené platby za faktúry, nedodržiavanie harmonogramu,.....)
c..........
d)........
10.4 Ďalšie vzťahy v tejto zmluve neupravené sa primerane riadia ustanoveniami Obchodného zákonníka.


Prosím Vás o pomoc, ak je to možné, čo robiť v prípade tejto zmluvy. Predpokladajte, že som predávajúci. Kupujúci si nesplnil podmienky a teda, neodobral stanovené množstvá za mesiace 2-8 (teda za 7 mesiacov). Teraz poslal mail, že ide odoberať tovar, pričom sa cena tovaru zvýšila, bol však upovedomený len mailom. Už mu nechceme dodávať, pretože je to nespolahlivý partner-poznáme priekupníkov, čo robiť, čo mi zo zmluvy vyplýva, je možnosť sankcií za neodoberané množstvá.

Ide o závažné porušenie zmluvy, že neodoberal????


Ďakujem za pomoc.
JankaO
19.09.09,15:46
Nakoľko v čl X. bode 10,3 písm. b je dohodnutý ako dôvod závažného porušenia aj nedodržanie harmonogramu, ide podľa mňa o závažné porušenie zmluvy zo strany odberateľa, preto je ju možné vypovedať v jednomesačnej výpovednej lehote. Žiaľ v zmluve ste si vzájomne nedohodli žiadne sankcie za neodobraté množstvo, tak podľa mňa asi treba postupovať v zmysle OZ a ObZ o náhrade škody.
betka
19.09.09,18:05
ĎAkujem, Jani.

Ešte vo všeobecnosti:
Ide vlastne o vypoveď zmluvy, jednostrannú, nedodržanie zmluvných podmienok.
Keďže je to s.r.o., ako poslať výpoveď:
a. doporučene- stačí vlastne ak to prevezme aj kompetentný zamestnanec, kt. može može preberať doporučené zásielky
b. do vlastných rúk
c. pre istotu aj aj

Lebo mám obavu, že konatelka, spoločníčka v jednej osobe bud nebude zastihnutelna, alebo neprevezme a bude naťahovať ....
Aký je čas stanovenia prevzatia zásielky do vlastných rúk (možem si určiť lehotu, neviem, kde to mám hladať, orientujem sa len v správe daní a poplatkov..... právo je trošku mimo mňa).
JankaO
19.09.09,18:48
Ja by som to poslala s.r.o., štatutárnemu zástupcovi s.r.o.-konateľovi do vlastných rúk. Odberné lehoty si môžete určiť vy, pričom ju uvediete na zásielke.Myslím,že najmenšia lehota je tri dni a neviem, či je to zhora nejak obmedzené. Mne na pošte vždy poradia...:-) (upravujú to predpisy pošty.)
Nie je podstatné, ak konateľ neprevezme zásielku ( fikcia doručenia) a naťahovať môže len do skončenia odbernej lehoty.
Stefan2005
19.09.09,18:55
... žiaľ nielen sankcie, ako píše JankaO, absentujú v tejto zmluve, ale aj dôvody závažného porušenia zmluvy sú nedostatočne stanovené. Dovolať sa na nedodržanie pravidelnosti stanoveného mesačného odberu 100-200, keď ročný (12-mesačný)objem je minimálne 1000 - t.j. mesačný priemer je menej ako 100? Veď vo zvyšných mesiacoch môže odobrať množstvo, aby naplnil 1000.
Porušenie harmonogramu? Áno, ale za predpokladu, že bol takýto vypracovaný - ako som pochopil, harmonogram stanovoval kupujúci, a nie predávajúci - ak ich vypracoval, tak možno to chápať ako závažné porušenie...
betka
19.09.09,20:11
... žiaľ nielen sankcie, ako píše JankaO, absentujú v tejto zmluve, ale aj dôvody závažného porušenia zmluvy sú nedostatočne stanovené. Dovolať sa na nedodržanie pravidelnosti stanoveného mesačného odberu 100-200, keď ročný (12-mesačný)objem je minimálne 1000 - t.j. mesačný priemer je menej ako 100? Veď vo zvyšných mesiacoch môže odobrať množstvo, aby naplnil 1000.
Porušenie harmonogramu? Áno, ale za predpokladu, že bol takýto vypracovaný - ako som pochopil, harmonogram stanovoval kupujúci, a nie predávajúci - ak ich vypracoval, tak možno to chápať ako závažné porušenie...

Štefan, objemy a cena je vymyslená, snažila som vymazať nejaké veci. Prerobila som tú 1000 na 1400 ton, lebo tých 1000 nemá hlavu ani patu.