jananem
19.09.09,19:17
Ahojte, chceme stavať rodinný dom - asi bungalov - na parcele s rozmermi 30 (dĺžka) x 23 (šírka) m. Po dĺžke pozemku vedie vysoké napätie (22 kV), z toho jedno vedenie je ponad náš pozemok (vo vzdialenosti cca 1 m od hranice pozemku pozdĺž celých 30 m). Z tejto strany je aj prístupová cesta na pozemok a všetky inžinierske siete. Chcem sa spýtať, ako môžeme situovať dom na pozemku - teda aké odstupy musíme rešpektovať od vedenia a tiež od zadnej strany pozemku (je tam susedova záhrada). Vďaka za každú dobrú radu.
ciners
19.09.09,18:22
8m od VV
220870
19.09.09,18:52
alla66
19.09.09,19:46
Ahojte, chceme stavať rodinný dom - asi bungalov - na parcele s rozmermi 30 (dĺžka) x 23 (šírka) m. Po dĺžke pozemku vedie vysoké napätie (22 kV), z toho jedno vedenie je ponad náš pozemok (vo vzdialenosti cca 1 m od hranice pozemku pozdĺž celých 30 m). Z tejto strany je aj prístupová cesta na pozemok a všetky inžinierske siete. Chcem sa spýtať, ako môžeme situovať dom na pozemku - teda aké odstupy musíme rešpektovať od vedenia a tiež od zadnej strany pozemku (je tam susedova záhrada). Vďaka za každú dobrú radu.

Ak je na vašom pozemku stĺp vysokého napätia, určitá časť pozemku sa nachádza v ochrannom pásme nadzemného elektrického vedenia. Ochranné pásma sú podľa ustanovenia § 36 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov zriadené na ochranu zariadení elektrizačnej sústavy. Ochranné pásmo je priestor v bezprostrednej blízkosti zariadenia elektrizačnej sústavy, ktorý je určený na zabezpečenie spoľahlivej a plynulej prevádzky a na zabezpečenie ochrany života a zdravia osôb a ochrany majetku.
Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Veľkosť ochranného pásma, ktoré sa vzťahuje na váš pozemok, si môžete preveriť u príslušného správcu elektrickej siete.

Podľa ustanovenia § 36 ods. 4 spomínaného zákona v ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m vo vzdialenosti do 2 m od krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy.
mimotemyvidela som v TV reportáž, kde obyvatelia žijúci blízko el.vedenia mali vyššie % ochorenia na rakovinu:(
vankusik29
21.09.09,17:35
to 220870: clovek by povedal, ze to nie je mozne ... ako vidim je
asi sa tam pojdem pozriet, ci tam ten stlp este stale maju
220870
21.09.09,18:06
Stále je tam .
jananem
22.09.09,20:12
... stĺp je na hranici pozemku, pozdĺž celého pozemku vo vzdialenosti cca 1 m vedie jeden z troch káblov. Podľa týchto údajov mi vychádza, že dom by mal stáť vo vzdialenosti 10 m od kábla, teda 11 m od hranice pozemku. Chceme sa pokúsiť dať vedenie zaizolovať, potom by sa vzdialnosť skrátila na 4 m. Pravdepodobne si to budeme musieť zaplatiť. Len nevieme, koľko by to stálo. Podobný problém má aj náš sused, ktorý ide tiež stavať.
Ešte by ma zaujímalo, aká má byť vzdialnosť z druhej strany pozemku. Tam jej ďalšieho suseda záhrada. Stačia 2 metre alebo 3,5 metra?
Čo sa týka spomínanej choroby, tak neviem. Teraz bývame v činžiaku a nad hlavou máme zosilovač mobilného operátora:-(
Oproti nášmu pozemku stoja už desiatky rokov rodinné domy. Či sú ich obyvatelia chorí, neviem... Dúfam, že nie.
Vďaka za info.
bolacka
23.09.09,05:09
... stĺp je na hranici pozemku, pozdĺž celého pozemku vo vzdialenosti cca 1 m vedie jeden z troch káblov. Podľa týchto údajov mi vychádza, že dom by mal stáť vo vzdialenosti 10 m od kábla, teda 11 m od hranice pozemku. Chceme sa pokúsiť dať vedenie zaizolovať, potom by sa vzdialnosť skrátila na 4 m. Pravdepodobne si to budeme musieť zaplatiť. Len nevieme, koľko by to stálo. Podobný problém má aj náš sused, ktorý ide tiež stavať.
Ešte by ma zaujímalo, aká má byť vzdialnosť z druhej strany pozemku. Tam jej ďalšieho suseda záhrada. Stačia 2 metre alebo 3,5 metra?
Čo sa týka spomínanej choroby, tak neviem. Teraz bývame v činžiaku a nad hlavou máme zosilovač mobilného operátora:-(
Oproti nášmu pozemku stoja už desiatky rokov rodinné domy. Či sú ich obyvatelia chorí, neviem... Dúfam, že nie.
Vďaka za info.
ak je zosilovac mobilneho operatora priamo na baraku v ktorom byvate vy tak ste praktick skryty pod dazdnikom a ziari na vas ovela menej ako na bytovky/panelaky ktore su hned vedla Vasho..:)
jananem
23.09.09,18:16
no hej, ale na vedľajšom činžiaku je ďalší zosilovač a o pár desiatok metrov ešte jeden:-(
bolacka
23.09.09,18:42
hej hej..to je svinstvo tejto doby..:(..si clovek nepomoze..najlepsie chalupku na samote, zosilovac je dalej od domu a vypestujes si plodiny na obzivu sam-tak ako to kedysi ludia robili..mali pohyb, zdrave potraviny, zdrave prostredie..zili tvrdy a tazky zivot ale bol urcite aj vesely..keby tak vsetci boli nakloneny na nieco taketo tak sa tie zosilovace az tak neuplatnia...nuz ale komfort zaslepi oci mnohym:)..hahaaaa dobre som odbocila:)
Ferdosondo
24.09.09,06:32
Na zdravie má vplyv ten vysielač asi taký, ako dupnutie nohou na dráhu Zeme okolo slnka.
jananem
25.09.09,17:14
Predsa len by som niekoho poprosila, kto by mi vedel odpovedať na nasledovné:
... stĺp je na hranici pozemku, pozdĺž celého pozemku vo vzdialenosti cca 1 m vedie jeden z troch káblov. Podľa týchto údajov mi vychádza, že dom by mal stáť vo vzdialenosti 10 m od kábla, teda 11 m od hranice pozemku. Chceme sa pokúsiť dať vedenie zaizolovať, potom by sa vzdialnosť skrátila na 4 m. Pravdepodobne si to budeme musieť zaplatiť. Len nevieme, koľko by to stálo a ako postupovať. Podobný problém má aj náš sused, ktorý ide tiež stavať.
Ešte by ma zaujímalo, aká má byť vzdialnosť z druhej strany pozemku. Tam jej záhrada ďalšieho suseda. Stačia 2 metre alebo 3,5 metra?
Vďaka.
alla66
25.09.09,20:08
Predsa len by som niekoho poprosila, kto by mi vedel odpovedať na nasledovné:
... stĺp je na hranici pozemku, pozdĺž celého pozemku vo vzdialenosti cca 1 m vedie jeden z troch káblov. Podľa týchto údajov mi vychádza, že dom by mal stáť vo vzdialenosti 10 m od kábla, teda 11 m od hranice pozemku. Chceme sa pokúsiť dať vedenie zaizolovať, potom by sa vzdialnosť skrátila na 4 m. Pravdepodobne si to budeme musieť zaplatiť. Len nevieme, koľko by to stálo a ako postupovať. Podobný problém má aj náš sused, ktorý ide tiež stavať.
Ešte by ma zaujímalo, aká má byť vzdialnosť z druhej strany pozemku. Tam jej záhrada ďalšieho suseda. Stačia 2 metre alebo 3,5 metra?
Vďaka.

výpis z vyhlášky MŽP SR č. 532 (http://www.porada.sk/t59558-532-dan-z-nehnutelnosti.html)/2002 Z.z.
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie , konkrétne v § 6, podľa ktorého

1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.

PS: ako chcete zaizolovať vedenie? V tomto vám poradí skôr elektrikár