toju
20.09.09,07:51
ahojte, automechanik si kúpi 17 ks čističov brzd . samozrejme som ich dala na sklad. môžem potom každý mesiac postupovať podla tohto? keď ich budem dávať postupne do spotreby?

Re: Materiál alebo réžia?
Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
Dav
20.09.09,06:53
ahojte, automechanik si kúpi 17 ks čističov brzd . samozrejme som ich dala na sklad. môžem potom každý mesiac postupovať podla tohto? keď ich budem dávať postupne do spotreby?

Re: Materiál alebo réžia?
Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
1. áno - PD
2. príjem priebežne - sklad
3.výdaj priebežne - sklad
4. Nie, bodom 3 skončiť. Ak máš potrebu zistiť vo finančnom vyjadrení, koľko druhov materiálu (priamy materiál, pomocný materiál, náhradné diely, kancelárske potreby, DHIM, čistiace potreby, ....) si spotrebovala, buď to zistíš zo skladu - výdaj zo skladu, alebo si rozdeľ "materiál" v peňažnom denníku na podpoložky, ktoré chceš/potrebuješ sledovať, alebo si k tomu urob osobitnú evidenciu.
toju
20.09.09,07:42
no a teraz nechápem. 1. je i jasná, zaúčtujem nákuopmateriálu, dám na sklad príjemka. a ďalej už nechápem.proste len urobím výdaj zo skladu? čo to znamená priebežne?
Daggmar
20.09.09,07:58
Zaúčtované v PD to už máš ako nákup materiálu tak prečo to ešte komplikovať preúčtovaním na prevádzkovú réžiu !?? A prečo prevádzková réžia keď ide o nákup materiálu ? Na konci roka urobíš inventúru materiálu a výsledok /zostatok skladu v eur/ eviduješ v prílohe o majetku.

- priebežne znamená evidencia len pre teba, aby si mala prehľad čo máš konkrétne na sklade
Manual
20.09.09,08:00
no a teraz nechápem. 1. je i jasná, zaúčtujem nákuopmateriálu, dám na sklad príjemka. a ďalej už nechápem.proste len urobím výdaj zo skladu? čo to znamená priebežne?
Priebežne znamená to, že ak bude mať takú zákazku, ku ktorej bude potrebovať zakúpený materiál, tak cez výdajku ho zo skladu vydáš a priradíš ku konkrétnej zákazke.
Ak si všimneš doklad z autoservisu, tak tam je vypísaný všetko materiál, ktorý bol použitý na zákazke, čo prakticky bolo treba u nich "vyfasovať" zo skladu.
Asi tak ...:)
Dav
20.09.09,08:06
Priebežne - ku dátumu skutočného príjmu na sklad a skutočného výdaja zo skladu. Napr. kúpiš 12.9. na sklad príjmeš 12.9.,časť vydáš 13.9., potom 15.9., potom až 20.10.
atka4
20.09.09,08:36
ahojte, automechanik si kúpi 17 ks čističov brzd . samozrejme som ich dala na sklad. môžem potom každý mesiac postupovať podla tohto? keď ich budem dávať postupne do spotreby?

Re: Materiál alebo réžia?
Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
Súhlasím s predch. komentármi, že skončíš bodom 3.
Napr. v prípade, ak by sa olejový filter predal bez práce, t.j. ako tovar, tak v takom prípade by ste mohli v ID preúčtovať nákup z materiálu- na tovar+. Pretože takúto faktúru nezaúčtujete ako Predaj služieb, ale predaj tovaru.
toju
27.09.09,05:59
Teraz som robila faktúru za výmenu oleja a filtra. Olej a filter som účtovala zo skladu, čiže som urobila výdajky. Na faktúru som uvdiedla položky - olej....cena, filter.....cena, práca-výmena oleja a filtra.......cena. V penaznom denníku to bude teraz účtované ako príjem za výrobky a služby?je to ok?
toju
05.10.09,17:04
idem robiť výdaj zo skladu +ks čistič brzd, koho dám na výdajku, konkr. odberatela ktoremu to budeme dávat na auto, alebo priebežne si ho môžem vydať zo skladu rovno do spotreby/ale bez udania odberatela)? otižto na faktúre neudávam že bol použitý čistič, dám výmena bŕzd napr. a suma, ale to že bol pouitý čisitič nie. Totižto mechanik nepoužíva tie čističe len na brzdy a okrem toho ako to vydokladovat? ze použil + celý čisitč na jedno auto? to je blbosť. prosim o radu