deryl
20.09.09,19:24
Ahojte, viackrat ste ma usmernili a dobre poradili, preto sa na vas znova obraciam, potrebujem len potvrdiť prechod z skutočných na paušálne výdavky.

tento rok si uplatnujem preukazateľné výdavky, ale budúci rok chcem prejsť na paušálne výdavky. tak a teraz k veci:
na konci mi pravidelne zostavaju pohľadavky aj zavazky, o ktore budem musieť upraviť daňový základ ale neviem či ich mam v ramci uzavierkových operacii na zaklade interného dokladu zaučtovať do PD ako uhradene, čím sa mi zobrazia vo výkazoch a aj v DP, alebo či stačí len v DP v riadkoch 40 a 41 zapísať stav pohľadávok a záväzkoch s tým, že vo výkazoch mi zostanú aj p. aj z.

Čital som viacero tém o paušal. výdavkoch ale tam sa rozoberal len prípad ako keby som si už za tento rok chcel uplatniť paušal. a to nie je moj pripad
Ada9
20.09.09,17:35
Pohľadávky a záväzky uvedieš len v DP par.17 položky upravujúce zákad dane.
Muška
20.09.09,20:47
Pohľadávky a záväzky uvedieš len v DP par.17 položky upravujúce zákad dane.
...a veru nie :)
Už za rok 2008 sme zistili, že v poučení sa píše, že v DP v riadkoch 40 a 41 upravuješ iba ak prechádzaš z paušálnych na účtovníctvo.

Ale ak z účtovníctva na paušálne, tak to musíš "ošetriť" v uzávierkových operáciach v peňažnom denníku a teda výkazy budú "nulové".

klikni: http://www.porada.sk/983207-post175.html
Muška
20.09.09,20:53
tento rok si uplatnujem preukazateľné výdavky, ale budúci rok chcem prejsť na paušálne výdavky. tak a teraz k veci:
na konci mi pravidelne zostavaju pohľadavky aj zavazky, o ktore budem musieť upraviť daňový základ ale neviem či ich mam v ramci uzavierkových operacii na zaklade interného dokladu zaučtovať do PD ako uhradene, áno čím sa mi zobrazia tu asi chcelo byť napísané NEzobrazia /keďže ich zaúčtuješ ako uhradené/ vo výkazoch a aj v DP,


...v texte
deryl
25.09.09,14:52
dakujem za radu, cením si to :)
zuzulienkaxxx
30.09.09,16:19
Chápem to správne? Ak chcem prejsť teda zo skutočných na paušálne, tak pohľadávky a záväzky si upravím len v peňažnom denníku pomocou interného dokladu a nemusím podať opravné daň. priznanie? a ďalší rok si možem uplatniť paušál?
veronikasad
30.09.09,16:22
Chápem to správne? Ak chcem prejsť teda zo skutočných na paušálne, tak pohľadávky a záväzky si upravím len v peňažnom denníku pomocou interného dokladu a nemusím podať opravné daň. priznanie? a ďalší rok si možem uplatniť paušál?
Nie, nechápeš to správne. Podávaš dodatočné daňové priznanie za predch. rok, kde upravuješ základ dane o nezaplatené pohľadávky a nespotrebované zásoby. Nezabudni na nový výpis z DP pre sociálnu poisťovňu a dodatočné RZZP.
zuzulienkaxxx
30.09.09,16:29
takže ak som napr. odvody do ZP a SP zaplatila až v januári a chcem ten rok prejsť na paušál, tak musím znovu podať dodatočné daň. priznanie, ale kde tam uvediem tieto položky? do tých riadkov 40 a 41 v DP? ja som z toho jeleň fakt...
veronikasad
30.09.09,16:34
takže ak som napr. odvody do ZP a SP zaplatila až v januári a chcem ten rok prejsť na paušál, tak musím znovu podať dodatočné daň. priznanie, ale kde tam uvediem tieto položky? do tých riadkov 40 a 41 v DP? ja som z toho jeleň fakt...
čítaj pozornejšie, písala som o nezaplatených pohľadávkach a nespotrebovaných zásobách..
Platby poistného pripočítaš k paušálnym výdavkom
zuzulienkaxxx
30.09.09,16:45
takže napr. ak za rok 2008 nemám žiadne pohľadávky a zásoby, tak možem si za rok 2009 uplatniť paušál a to poistné zaplatené až v januári iba pripočítam k tým 40% výdavkom? a teda nemusím ani podávať dodatočné DP. ja mám v tomto vážne chaos, lebo niekde to je napísane tak, niekde zas inak. Inak dakujem veronika!!!
Lianka
30.09.09,17:08
takže napr. ak za rok 2008 nemám žiadne pohľadávky a zásoby, tak možem si za rok 2009 uplatniť paušál a to poistné zaplatené až v januári iba pripočítam k tým 40% výdavkom? a teda nemusím ani podávať dodatočné DP. ja mám v tomto vážne chaos, lebo niekde to je napísane tak, niekde zas inak. Inak dakujem veronika!!!

Ak nemas ziadne pohlad. a zasoby k 31.12.2008, nemusis, resp. nemas o co upravovat zaklad dane = nezmenila by sa ti danova povinnost, nemusis podavat DDP za rok 2008.

Poistne zaplatene v januari 2009 za december 2008 bude vydavkom v tom zdanovacom obdobi, kedy bolo zaplatene, t. j. v roku 2009.

Oprava: Poistne za 12/2008 hradene v 1/2009 - vid. prispevok c. 13 od Musky.
zuzulienkaxxx
30.09.09,17:10
Dakujem všetkým...
Muška
30.09.09,21:16
No ja si myslím, že napr. poistné za december 2008 a neuhradené poistné z predchádzajúcich rokov je záväzkom ku dňu 31.12.2008 a preto treba o toto poistné upraviť VOZD v PD v r. 2008. Veď ináč by nedal zákonodarca do odst. 10 to , čo som zvýraznila, lebo rátali s tým, že o tento záväzok upravíte predchádzajúci rok.
Takže v r. 2009 pri úhrade je to VNZD.

Ale ak si nechceš tento záväzok uplatniť , tak nemusíš robiť DDP, ale v r. 2009 by som to dala ako VNZD.
_________________________________
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

____________________
P.S.
Už sa tu raz viedla "siahodlhá" diskusia ....a dopadla 50 : 50
Blankake
01.10.09,05:22
No ja si myslím, že napr. poistné za december 2008 a neuhradené poistné z predchádzajúcich rokov je záväzkom ku dňu 31.12.2008 a preto treba o toto poistné upraviť VOZD v PD v r. 2008. Veď ináč by nedal zákonodarca do odst. 10 to , čo som zvýraznila, lebo rátali s tým, že o tento záväzok upravíte predchádzajúci rok.
Takže v r. 2009 pri úhrade je to VNZD.

Ale ak si nechceš tento záväzok uplatniť , tak nemusíš robiť DDP, ale v r. 2009 by som to dala ako VNZD.
_________________________________
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

____________________
P.S.
Už sa tu raz viedla "siahodlhá" diskusia ....a dopadla 50 : 50
Ja som tiež pred rokmi takto prechádzala na paušálne výdavky (na základe rád z Porady ;)) - podávala som DDP a ZD som si upravila o poistné, ktoré som zaplatila v januári za december predch. roku. Potom som išla aj do SP a ZP, lebo sa mi menil vymeriavací základ a tým pádom aj výška odvodov.

Ináč pani na DÚ ma najprv odbila tým, že sa DDP v mojom prípade nepodáva, že je to len pre tých, ktorí sa v danom roku rozhodnú už dopredu, že budúci rok si budú uplatňovať paušálne výdavky. Kamoška, ktorá v tom roku tiež prechádzala na paušálne, sa bola pýtať priamo na riaditeľstve a tam jej potvrdili, že treba podávať DDP a upraviť ZD o odvody zaplatené v januári za december.
Mária.K.
01.10.09,06:04
Ja som tiež pred rokmi takto prechádzala na paušálne výdavky (na základe rád z Porady ;)) - podávala som DDP a ZD som si upravila o poistné, ktoré som zaplatila v januári za december predch. roku. Potom som išla aj do SP a ZP, lebo sa mi menil vymeriavací základ a tým pádom aj výška odvodov.

Ináč pani na DÚ ma najprv odbila tým, že sa DDP v mojom prípade nepodáva, že je to len pre tých, ktorí sa v danom roku rozhodnú už dopredu, že budúci rok si budú uplatňovať paušálne výdavky. Kamoška, ktorá v tom roku tiež prechádzala na paušálne, sa bola pýtať priamo na riaditeľstve a tam jej potvrdili, že treba podávať DDP a upraviť ZD o odvody zaplatené v januári za december.
Nie vždy na daňovom úrade človek získa relevantnú informáciu. Smutné je, že keď niečo povie osoba, ktorá sedí na daňovom úrade, tak je to pre klienta väčšinou informácia, ktorú prijíma s najväčším rešpektom. A ten rešpekt býva niekedy odmenený aj pokutou.
Lianka
01.10.09,13:52
No ja si myslím, že napr. poistné za december 2008 a neuhradené poistné z predchádzajúcich rokov je záväzkom ku dňu 31.12.2008 a preto treba o toto poistné upraviť VOZD v PD v r. 2008. Veď ináč by nedal zákonodarca do odst. 10 to , čo som zvýraznila, lebo rátali s tým, že o tento záväzok upravíte predchádzajúci rok.
Takže v r. 2009 pri úhrade je to VNZD.

Muska, suhlasim, dakujem za nakopnutie :) - neuvedomila som si, ze poistne je v zaväzkoch (jasne, ze je).

Opravim v tomto duchu svoj prispevok.
martina2006
26.01.10,09:14
Potrebujem sa iba uistiť, či to chápem správne. SZČO v roku 2008
mal preukazateľne výdavky, vo VMZ nemal žiadne pohľadávky, záväzky ani zásoby. Aj poistné za 12/08 uhradil ešte v 12/08.
Ostali mu iba peniaze v pokladni a na účte. V roku 2009 chce uplatniť paušálne výdavky, takže nemusím podávať žiadne DDP za rok 2008 a môže uplatniť paušálne výdavky.
u.erika
28.01.10,18:03
Ahojte!
Keď chcem prejsť na paušálne výdavky od roku 2010, stačí, keď záväzky SP a ZP z r. 2008 a 2009 dám do účtovníctva v r. 2009/záv.oprácie/ ako uhradené? A neuhradenú FA od Orange tiež?
Pohľadávky nemám.
Muška
28.01.10,18:08
Ahojte!
Keď chcem prejsť na paušálne výdavky od roku 2010, stačí, keď záväzky SP a ZP z r. 2008 a 2009 dám do účtovníctva v r. 2009/záv.oprácie/ ako uhradené? A neuhradenú FA od Orange tiež?
Pohľadávky nemám.
Erika, áno
o tieto záväzky priamo v účtovníctve upravíš základ dane.
t.j. dáš to ako "nepeňažnú operáciu" a zaradíš presne ako keby si ich uhradila.

Vo výkaze - v riadku záväzky ich už k 31.12.2009 neuvádzaš.

Ale samozrejme keď skutočne uhradíš toto poistné /ktoré si už mala v nákladoch/, napr. v r. 2010, tak si ich už nemôžeš dať do VOZD.
NAVA
04.02.10,20:17
No ja si myslím, že napr. poistné za december 2008 a neuhradené poistné z predchádzajúcich rokov je záväzkom ku dňu 31.12.2008 a preto treba o toto poistné upraviť VOZD v PD v r. 2008. Veď ináč by nedal zákonodarca do odst. 10 to , čo som zvýraznila, lebo rátali s tým, že o tento záväzok upravíte predchádzajúci rok.
Takže v r. 2009 pri úhrade je to VNZD.

Ale ak si nechceš tento záväzok uplatniť , tak nemusíš robiť DDP, ale v r. 2009 by som to dala ako VNZD.
_________________________________
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

____________________
P.S.
Už sa tu raz viedla "siahodlhá" diskusia ....a dopadla 50 : 50
Chcem sa len uistiť, rok 2008 vedenie JU, pohľadávky nulové, záväzky len SP a ZP. rok 2009 na 5 mesiacov prerušená živnosť, obnovená 12/2009. Za rok 2009 prechod na paušál, ak sa chcem vyhnúť DDP za rok 2008 a neupravím vyýdavky za rok 2008(SP a ZP za 12/2008 uhradené 01/2009) a v roku 2009 budú tieto dve úhrady ako VNZD porušujem § 17 ods. 8 a). Ďakujem za radu, za názor.
NAVA
05.02.10,12:52
Chcem sa len uistiť, rok 2008 vedenie JU, pohľadávky nulové, záväzky len SP a ZP. rok 2009 na 5 mesiacov prerušená živnosť, obnovená 12/2009. Za rok 2009 prechod na paušál, ak sa chcem vyhnúť DDP za rok 2008 a neupravím vyýdavky za rok 2008(SP a ZP za 12/2008 uhradené 01/2009) a v roku 2009 budú tieto dve úhrady ako VNZD porušujem § 17 ods. 8 a). Ďakujem za radu, za názor.
Prosím, pomôžte či je nutné robiť to DDP za rok 2008, chcem navrhnúť dotyčnému aby prešiel na paušálne výdavky. Ďakujem veľmi pekne.
Zita5
05.02.10,13:46
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita



Odpoveď - Daňové riaditeľstvo Nitra :
truch
05.02.10,14:01
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Zitka prosím ťa, znamená to, že keď chcem prejsť na paušálne výdavky v roku 2009 nemusím nič upravovať? Dám príjmy, odpočítam poistné a vypočítam 40%, odrátam odpočítateľnú položku na seba 4.025,70€, životnú poistku 398,33€ a čo mi zostane x19%. Je to tak správne?
Blankake
05.02.10,15:58
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Zitka prosím ťa, znamená to, že keď chcem prejsť na paušálne výdavky v roku 2009 nemusím nič upravovať? Dám príjmy, odpočítam poistné a vypočítam 40%, odrátam odpočítateľnú položku na seba 4.025,70€, životnú poistku 398,33€ a čo mi zostane x19%. Je to tak správne?
Chceš prejsť na paušálne výdavky za rok 2009 - teda v roku 2008 si mala preukázateľné výdavky a v r. 2009 chceš mať paušálne a rozhodla si sa až teraz? Potom musíš upraviť ZD a podať dodatočné DP.

Zabudla som dodať - upraviť ZD musíš, ak si mala nejaké nespotrebované zásoby alebo pohľadávky (napr. SP a ZP)
truch
05.02.10,20:45
Blankake, nerobím priznanie sebe, ja som len zamestnanec. Priateľka ma živnosť, jej sa to týka. V roku 2008 mala preukázateľné výdavky a chcela by v roku 2009 prejsť na paušál. Ja sa v tom moc nevyznám, pozerala som tu na porade, ale nie je mi jasné, prečo by musela dávať dodatočné DP za rok 2008, veď to by bolo potom veľmi zložité.
V texte čo pridala Zitka sa píše, že ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Ako mám tomu rozumieť?
Ďakujem vopred za rady Dáša
Blankake
06.02.10,06:49
Blankake, nerobím priznanie sebe, ja som len zamestnanec. Priateľka ma živnosť, jej sa to týka. V roku 2008 mala preukázateľné výdavky a chcela by v roku 2009 prejsť na paušál. Ja sa v tom moc nevyznám, pozerala som tu na porade, ale nie je mi jasné, prečo by musela dávať dodatočné DP za rok 2008, veď to by bolo potom veľmi zložité.
V texte čo pridala Zitka sa píše, že ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Ako mám tomu rozumieť?
Ďakujem vopred za rady Dáša
Prečítaj si v tej odpovedi DRSR od Zitky stanovisko k otázke 1 - ktorá sa týka Tvojej kamošky (v r. 2008 preukázateľné výdavky, v r. 2009 prechádza na paušálne výdavky).

Citujem: " Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane."

Takže podľa mňa by si mala upraviť ZD (ak tak samozrejme neurobila v DP za r. 2008, ktoré podávala v r. 2009). Ale ak sa až teraz rozhodla prejsť na paušálne výdavky, tak by si mala upraviť ZD, pretože sa riadi za toto obdobie ešte starým zákonom.
NAVA
06.02.10,09:33
Prečítaj si v tej odpovedi DRSR od Zitky stanovisko k otázke 1 - ktorá sa týka Tvojej kamošky (v r. 2008 preukázateľné výdavky, v r. 2009 prechádza na paušálne výdavky).

Citujem: " Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane."

Takže podľa mňa by si mala upraviť ZD (ak tak samozrejme neurobila v DP za r. 2008, ktoré podávala v r. 2009). Ale ak sa až teraz rozhodla prejsť na paušálne výdavky, tak by si mala upraviť ZD, pretože sa riadi za toto obdobie ešte starým zákonom.
Chcem sa Ťa opýtať, opisovala som môj prípad vyššie, chápem že sa musí podať DDP za rok 2008 ak chcem prejsť z JU na paušál, ale ak sa dotyčnému nič v DP za rok 2008 nezmení daň mal nulovú a ak by som dala že SP a ZP za 12/2008 v roku 2009 VNZD , musím to podať. Viem , že špekulujem no rozmýšľam nad tým ako sa tomu vyhnúť a aj opravnému RZZP a Výpisu do SP.
Pochopila som stanovisko DRSR, len v mojom prípade sa mi to zdá byť zbytočné keď štát neukrátim na dani. Dík moc za názor:confused:
Zita5
06.02.10,09:42
Chcem sa Ťa opýtať, opisovala som môj prípad vyššie, chápem že sa musí podať DDP za rok 2008 ak chcem prejsť z JU na paušál, ale ak sa dotyčnému nič v DP za rok 2008 nezmení daň mal nulovú a ak by som dala že SP a ZP za 12/2008 v roku 2009 VNZD , musím to podať. Viem , že špekulujem no rozmýšľam nad tým ako sa tomu vyhnúť a aj opravnému RZZP a Výpisu do SP.
Pochopila som stanovisko DRSR, len v mojom prípade sa mi to zdá byť zbytočné keď štát neukrátim na dani. Dík moc za názor:confused:

Mali by ste postupovať v súlade so zákonom .:)
Blankake
06.02.10,09:43
Chcem sa Ťa opýtať, opisovala som môj prípad vyššie, chápem že sa musí podať DDP za rok 2008 ak chcem prejsť z JU na paušál, ale ak sa dotyčnému nič v DP za rok 2008 nezmení daň mal nulovú a ak by som dala že SP a ZP za 12/2008 v roku 2009 VNZD , musím to podať. Viem , že špekulujem no rozmýšľam nad tým ako sa tomu vyhnúť a aj opravnému RZZP a Výpisu do SP.
Pochopila som stanovisko DRSR, len v mojom prípade sa mi to zdá byť zbytočné keď štát neukrátim na dani. Dík moc za názor:confused:
Tak na toto neviem "spoľahlivú" odpoveď, ale asi by to nebolo v súlade so zákonom. Prečo sa chceš vyhnúť DDP?
truch
06.02.10,11:53
Dievčatá, ďakujem Vám pekne za odpovede. Vzhľadom k tomu, že priateľka má pár dokladov za rok, väčšinu z nich tvoria odoslané faktúry /1 mesačne/, zostane pri preukázateľných daňových výdavkoch. Jednoduchšie pre ňu je urobiť cesťáky, bločky za nákup PH má odložené, ako podávať DDP a behať po úradoch. Myslela som, že to nebude také zlložité, že dám 40% paušál a hotovo, teraz vidím, aká som bola naivná:mee::mee: Prajem Vám veľa síl do ďaľšej roboty, vidím, že to vôbec nemáte ľahké:):)
Lianka
07.02.10,11:41
Tiez ma to zaujalo:
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Danovnik v r. 2009 uplatnoval skutocne vydavky, v r. 2010 chce uplatnovat pausalne. Rozumiem tomu spravne, ze ziadnu upravu zaklade dane nerobi?
Blankake
07.02.10,12:15
Tiez ma to zaujalo:
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Danovnik v r. 2009 uplatnoval skutocne vydavky, v r. 2010 chce uplatnovat pausalne. Rozumiem tomu spravne, ze ziadnu upravu zaklade dane nerobi?
Lianka, už netreba upravovať ZD, keď chceš prejsť na paušálne výdavky v r. 2010.

Postup úpravy ZD pri prechode z evidencie podľa § 6 ods. 10 (čo sú paušálne výdavky) a 14 (daňová evidencia) zákonu o dani z príjmov na účtovníctvo a naopak upravuje § 51a ods. 3 až 7 - a v nich sa spomínajú len zostatky vytvorených rezerv (vtedy sa upravuje ZD) a opravných položiek k nadobudnutému majetku.


V súlade s prechodným ustanovením § 52h ods. 3 ZDP uvedený postup sa použije pri podávaní daňového priznania po 1. januári 2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.
NAVA
07.02.10,16:24
Tak na toto neviem "spoľahlivú" odpoveď, ale asi by to nebolo v súlade so zákonom. Prečo sa chceš vyhnúť DDP?
Ide mi o to aby som neplatila penále, ešte sa Ťa chcem opýtať ak teda urobím DDP za rok 2008, v PD cez interný doklad zahrniem tú SP a ZP za 12/2008 uhradená v 1/2009 môžem to dať ako VNZD a nemusím aspoň upravovať RZZP a výpis do SP. (Ospravedlňujem sa , že som Ti začala tykať):)
Blankake
07.02.10,16:46
Ide mi o to aby som neplatila penále, ešte sa Ťa chcem opýtať ak teda urobím DDP za rok 2008, v PD cez interný doklad zahrniem tú SP a ZP za 12/2008 uhradená v 1/2009 môžem to dať ako VNZD a nemusím aspoň upravovať RZZP a výpis do SP. (Ospravedlňujem sa , že som Ti začala tykať):)
To že mi tykáš - to je tu na Porade bežné - za to sa nemusíš ospravedlňovať.:)
Penále nebudeš platiť žiadne pri podaní DDP kvôli prechodu na paušálne výdavky. Akurát doplatíš všetko, čo treba.

Citát zo stránky SP:
"Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru."
NAVA
07.02.10,17:12
Ak teda tomu rozumiem ak sa vymeriavací základ pre SP nezmení, nemusím posielať nový výpis. Dotyčný aj tak od 1.6. 2009 mal prerušenú živnosť a obnovil ju 14.12.2009. Ďakujem za pomoc.
Muška
07.02.10,18:38
Zitka,
mne sa z listu páči najviac táto veta:
Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená.

tzn., že musíme byť neustále v strehu :cool:
Blankake
07.02.10,18:48
Zitka,
mne sa z listu páči najviac táto veta:
Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená.

tzn., že musíme byť neustále v strehu :cool:
Však "času habakúk"...:D:D:D
Muška
07.02.10,19:31
Zitka,
myslím si, že by si predsa len mala založiť novú tému s Tvojimi otázkami a odpoveďou z DU a potom pricap aj odpoveď z DRSR.
Dôvod:
Aby sa zbytočne nerozširovala táto téma.
Marína
07.02.10,23:55
Muši, ono je to dobre premyslený ťah.;) Ak prechádzal daňovník z JU na paušálne, upravil si základ dane o. i. aj o záväzky. Teraz o ne príde.:rolleyes:
jana007
08.02.10,12:34
Živnostník za rok 2008 viedol JÚ. Pohľadávky a záväzky nemal žiadne k 31.12.2008. V roku 2009 chce uplatňovať paušál - 60%. Takže nemusí podávať DDP. K 31.12.2009 mu zostali aj záväzky aj pohľadávky neuhradené. Keby sa rozhodol za rok 2010 viesť účtovníctvo, aké povinnosti pre neho vyplývajú ?
Erika-ežka
08.02.10,12:44
Vlastne už teraz sa musí rozhodnúť, či bude viesť účtovníctvo, alebo uplatňovať paušál, pretože má tam tie neuhradené záväzky a pohľadávky. Pretože už teraz by si mal upraviť základ dane o tieto záväzky a pohľadávky, keby chcel "zmenu".
jana007
08.02.10,13:05
Tak už v tomto DP by mal upraviť základ dane o to čo má neuhradené?
Erika-ežka
08.02.10,13:23
Áno, ak chce zmeniť na účto v r. 2010.
Lianka
08.02.10,17:49
Živnostník za rok 2008 viedol JÚ. Pohľadávky a záväzky nemal žiadne k 31.12.2008. V roku 2009 chce uplatňovať paušál - 60%. Takže nemusí podávať DDP. K 31.12.2009 mu zostali aj záväzky aj pohľadávky neuhradené. Keby sa rozhodol za rok 2010 viesť účtovníctvo, aké povinnosti pre neho vyplývajú ?

Kuk usmernenie v prispevku c. 32.
Muška
08.02.10,19:58
Baby prechod z JU na paušálne výdavky a opačne na prelome roka 2009 a 2010 sa už riadi novým zákon o dani.
Otázky k týmto rokom píšte sem:

http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html


...nech sa nám to nemotá
Kelis
15.03.10,06:32
Prosím o Vašu radu. Pre SZČO je lepšie v roku 2009 uplatniť preukázateľné výdavky oproti roku 2008, kde uplatňoval PAUŠÁL. Pohľadávky mal všetky uhradené v roku 2008, zásoby žiadne nemal (je to kameraman), akurát tu vyskočil problém so záväzkami. Nakoľko mu vyšiel v RZZP za rok 2008 nedoplatok cca 20 Eur. Kvôli tomu je potrebné upraviť ZD roku 2008 (znížiť o tento záväzok), teda urobiť dodatočné DP, opravný výpis na SP a aj opravné RZZP 2008???
Ďakujem.
Zita5
15.03.10,06:47
Prosím o Vašu radu. Pre SZČO je lepšie v roku 2009 uplatniť preukázateľné výdavky oproti roku 2008, kde uplatňoval PAUŠÁL. Pohľadávky mal všetky uhradené v roku 2008, zásoby žiadne nemal (je to kameraman), akurát tu vyskočil problém so záväzkami. Nakoľko mu vyšiel v RZZP za rok 2008 nedoplatok cca 20 Eur. Kvôli tomu je potrebné upraviť ZD roku 2008 (znížiť o tento záväzok), teda urobiť dodatočné DP, opravný výpis na SP a aj opravné RZZP 2008???
Ďakujem.

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene

Takže nasledovné platí ešte pre rok 2008. Čiže Vy záväzky neupravujete, upravujete len nespotrebované zásoby a pohľadávky .
Kelis
15.03.10,06:55
Pani Zita5, teda pokiaľ nemám pohľadávky za rok 2008 uhradené v roku 2009 a nemám žiadne zásoby, môžem s čistým svedomím urobiť prechod z paušálu na preukázateľné výdavky v účtovnom roku 2009? Ďakujem.
Zita5
15.03.10,07:03
Pani Zita5, teda pokiaľ nemám pohľadávky za rok 2008 uhradené v roku 2009 a nemám žiadne zásoby, môžem s čistým svedomím urobiť prechod z paušálu na preukázateľné výdavky v účtovnom roku 2009? Ďakujem.

Áno , môžete .

Ak by ste mali nejaké pohľadávky neuhradené z roku 2008 , tak by ste museli robiť DDP za rok 2008. Ak to máte všetko vysporiadané , tak môj názor je , že prechádzate s čistým svedomím ;) a v roku 2009 môžete viesť riadne účtovníctvo .
Zita5
15.03.10,07:12
Prosím o Vašu radu. Pre SZČO je lepšie v roku 2009 uplatniť preukázateľné výdavky oproti roku 2008, kde uplatňoval PAUŠÁL. Pohľadávky mal všetky uhradené v roku 2008, zásoby žiadne nemal (je to kameraman), akurát tu vyskočil problém so záväzkami. Nakoľko mu vyšiel v RZZP za rok 2008 nedoplatok cca 20 Eur. Kvôli tomu je potrebné upraviť ZD roku 2008 (znížiť o tento záväzok), teda urobiť dodatočné DP, opravný výpis na SP a aj opravné RZZP 2008???
Ďakujem.

Ešte k tomu RZZP , tento je záväzkom roku 2009 .Takže to neriešite v roku 2008.
NAVA
15.03.10,10:01
Dobrý deň, už som do tejto témy písala a je mi jasné, že pri prechode z JU r.2008 na paušálne výdavky r.2009 musím podať DDP. Chcem sa ale spýtať, ak sú pohľadávky nulové a záväzky len SP a ZP , ktoré si cez interný doklad upravím v roku 2008 ale zaúčtujem ich ako VNZD, čiže v DP sa mi nič nezmení len výkaz o MaZ dá sa podať samostatne alebo musím vypísať aj DDP? Aké políčko zaškrtnem v účtovnom výkaze riadna alebo mimoriadna účtovná závierka? Ďakujem za rady a za to ,že Vás tu máme...:)
NAVA
15.03.10,18:44
Dobrý deň, už som do tejto témy písala a je mi jasné, že pri prechode z JU r.2008 na paušálne výdavky r.2009 musím podať DDP. Chcem sa ale spýtať, ak sú pohľadávky nulové a záväzky len SP a ZP , ktoré si cez interný doklad upravím v roku 2008 ale zaúčtujem ich ako VNZD, čiže v DP sa mi nič nezmení len výkaz o MaZ dá sa podať samostatne alebo musím vypísať aj DDP? Aké políčko zaškrtnem v účtovnom výkaze riadna alebo mimoriadna účtovná závierka? Ďakujem za rady a za to ,že Vás tu máme...:)
Ešte doplním že daň za rok 2008 neplatil žiadnu. Prosím poraďte, čo zaškrtnúť vo výkaze MaZ.
Ďakujem
mirco28
10.11.10,07:43
nejaky poradak, co by mi pomohol spravit prechod na pausalne vydavky?
Miichaela
02.12.10,17:08
Môj manžel si chce uplatňovať za rok 2010 paušálne výdavky. Za rok 2009 viedol riadne jednoduché účtovníctvo. Musí upravovať základa dane ? Viem, že sa tu o tom veľa popísalo, no chcem sa uistiť, či tomu správne rozumiem. Ďakujem.
JankaO
02.12.10,17:24
Áno, za rok 2009 musel upraviť základ dane za rok 2010.
Miichaela
02.12.10,17:48
A čo toto : ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.
Podľa tohto si myslím, že ZD upravovať nemusí, alebo to zle chápem ?
JankaO
02.12.10,19:08
§51a odst.5
5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 ("paušálne výdavky")bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
Čiže upraví ZD v roku 2010.
Miichaela
02.12.10,19:30
Viete mi to vysvetliť aj trošku po "lopate" ? O čo konkrétne mám upraviť ZD ?