tolyaasch
21.09.09,06:43
Dobrý deň,

chystám sa urobiť sadrokartónový strop v novom dome. Moja otázka je, mám nakúpenu sklenenú vatu o hrúbke 15 cm winezone, a dostal som k tomu parozábranu (fóliu). Problém mám v tom, že tá fólia vyzerá ako klasická žltá fólia. U kamaráta som videl, že pod kartón mu dávali nejakú lesklú fóliu ako alobal. Môže to byť problém? Mám si zaobstarať takú fóliu. Ďalej by som sa chcel spýtať, že či tú vatu môžem položiť priamo na konštrukciu sadrokartónu, tým pádom sa bude dotýkať fólie a bude tlačiť na kartón, alebo ju mám nejakým spôsobom zavesiť aby bola medzera medzi kartónom a vatou. Ďakujem
ciners
21.09.09,06:12
Ta leskla folia je taka, co odraza teplo spat do interieru, nieco ako alobal,ked pecies kura, setri ako tak teplo, ale kvoli tomu taku nemusis kupovat, na ucel parozabrany staci aj ta klasicka foliova. Skor tych 15cm vaty je problem, treba aspon 20-22cm,aby si splnil aspon poziadavky normy na tepelny odpor. Na tu stranku realizacie ti snad este niekto napise, my sme to nedavali priamo na sadrokarton, sadrokarton drzi na zvlast roste, ale mozno sa to da robit aj inak.
tolyaasch
21.09.09,09:01
Takže tých 15 cm nestačí? Predajca mi tvrdil že áno. A keď dokúpim ešte 5 cm a položím krížom, alebo aspoň cez spoje?
ciners
21.09.09,09:14
15cm co mas +5cm krizom v opacnom smere bude ok. 15cm fakt nestaci. No nestaci.....nesplnis STN, to este neznamena, ze je to celkom zle.
dolfort
21.09.09,21:41
Predajca mi tvrdil že áno.

Keď ti predajca tvrdí že niečo je na milión percent tak ako tvrdí, ZBYSTRI POZORNOSŤ. A prever si to. Dva krát.
AndrejG
21.09.09,23:49
Ten predajca by mal mat dozivotny zakaz predavat. A sa divim, ze ide aj sam proti sebe. Ked mas 15cm, dokup dalsich 15cm, 30 je uz dostacujucich.
Vlado.s
22.09.09,13:30
Zdravím Ťa, tu je link na iné fórum, kde je pekne popísaná montáž sadrokartónu so zateplovaním, obrázky.... Myslím, že to je to čo potrebuješ.
http://www.ostavbe.sk/viewtopic.php?f=26&t=56
ciners
22.09.09,13:36
Takto rastie konzum.
Budeme šetriťnech to stojí, čo to stojí !!!
Prepočítaj (na základe zníženia tepelných strát) návratnosť tvojich 15 cm a návratnosť ponúkaných 15 cm.
Ak je návratnosť nad 25 rokov je to čistý konzum a plytvanie.

Neda sa to takto brat. Tych 15cm nesplna STN 73 0540 na tepelny odpor stresneho plasta, resp. stropu medzi vykurovanym a nevykurovanym prostredim. Samotna tepelna izolacia ho vide mozno o 35000SKK viac, len blbec si za ne radsej kupi zlatu klucku na spalnu a neinvestuje ich do tej izolacie.
Keby bola rec o 15cm izolacie + solarne panely+ rekuperacka+ tepelne cerpadlo, potom by sa dalo rozmyslat,ci sa to cloveku splati (asi nie), ale nie 15cm izolacie.
ski555
22.09.09,16:43
zbytočné preberať,či splna 15 cm nejakú normu,na to vykašlat,je to proste veľmi málo,dáva sa cca 18 cm a potom 5 - 6 cm,izoláciu v žiadnom prípade neukladať na rošt okrem tej 5-ky alebo 6-ky.Podľa roztečie krokiev narezať o 2 cm širšie a uložiť nie natlačiť,poprípade to vyriešiť špagátom a terovými klincami.
ciners
24.09.09,07:51
Pokiaľ ma nenúti nejaký zákon, tak si ja spočítam, do čoho vrazím moje peniaze /okrem návratnosti , ekonomiky a ekológie je aj čosi ako individuálna úžitková hodnota - potešenie pre mňa /.

Uctovnik prehovoril.Amen.
Mozes si kupit aj 2cm polystyrenu, potom sa necuduj,ze to fyzikalne nebude fungovat,tak ako ma. Konstrukcie sa maju navrhovat tak, aby splnali prislusne normy, ktore vznikli na zaklade vyskumov,kedy je "istota", ze konstrukcia bude spravne fungovat. Co je v tomto pripade uzitkova hodnota? Potesenie, ze usetrim 1000eur na mineralnej vlne a kazdy rok raz oskrabem plesne a vylicim?
ciners
25.09.09,08:45
Asi viem kam mieris, ludia v casopisoch najdu kopu vymyslov a do setrenia idu dat peniaze,ktore sa im nikdy nevratia. Ale aspon nejake zakladne poziadavky by sa mali plnit, v normach su v podstate dost zakladne poziadavky ako je povrchova teplota, nevznikanie plesni, tam ani tepelny odpor nejde do extremov nizkoenergetiky a pasivnych domov.
ciners
01.10.09,08:40
Tak jednoducho to nefunguje. Tepelne by skladba mohla byt ok, ak vezmes,co mas+zateplis na doplnenie k tepelnemu odporu. Len to este treba difuzne doladit a keby na tepelny odpor stacili priklad 2cm polystyrenu,tak kvoli difuznej skladbe to dobre nebude.
focus3ccd
02.10.09,04:27
Zltu mam aj ja. No problem. Nemal som peniaze na dokoncenie, tak bola 5 rokov v podkrovi len tak pohodena, premrzala a nic jej nechyba. btw. bola kupovana v polsku.
A na hrubke vaty by som nesetril. Ja som mal v projekte 160mm a dal som 250mm a som rad, ze som tak urobil.
Teraz, ked este v podkrovi nekurim, sa len naakumuluje teplo cez den, je tam vecer 20 stupnov a do rana poklesne teplota o pol stupna, maximalne o stupen pri vonkajsej teplote 5-7 stupnov.
tolyaasch
02.10.09,04:50
fhu, spusta informacii a som z toho tak trošku jeleň :) ale ďakujem pekne. cca mi z toho zišlo tolko, že ak ku tej 15-ke dohodim ešte 5 cm prierčne tak to môže byť ok. Ešte otázka či to dať na ten rošt sadrokartonu alebo nie. Info mám také, zavesím na strop rošt, podlepím sadrokartón tou žltou fóliou a priskrutkujem. potom z vrchnej strany otvorím doskový záklop (je momentálne len provizórne prichytený klincom) a zrolujem izoláciu. Je to teoreticky ok? Ďakujem
vratnik
02.10.09,04:51
Ja som v podkrovi dal 31 - 33 cm vaty (krokvy + 2 rosty). Daval som tvrdu kamennu vatu, nie makky smejd z Polska, ktory casom lahne. Kurim drevom - kachlovou pecou, 1 x za den prilozim drevo a naklady na vykurovanie ? Odhadujem tak na 5-7 tisic. Na izolacii by som urcite nesetril, videl som za priehladnou parozabranou Polsku vatu - smejd ako sa nahrnula na spodnu cast, medzeri medzi vatou a krokvami a casom lahne, v takom dome sa na rocnej udrzbe nedoplatite. Nakupom smejdu pan majitel usetril par tisic.
tolyaasch
02.10.09,06:41
otazka este je ze cim zlepit tu foliu?
ciners
02.10.09,07:09
otazka este je ze cim zlepit tu foliu?

K tej folii je na to urcena paska, to ti aj v baumaxe a podobnych obchodoch predaju k tomu,lne to musis k tomu pytat.
To,ako ukladat vatu, cely rost a podobne, ved na nete je o tom kopa obrazkov+manualov,ako to robit. Sadrokarton by som dal robit niekomu,kto to vie,lebo potom tie spoje aj tak vypadaju. Tam je na sadrokartonove spoje paska,ktora presne zapada do takych drazok a ludia,co to nikdy nerobili ju nalepia len tak, cim vznikne v podhlade hrb.
focus3ccd
02.10.09,07:44
Ja som v podkrovi dal 31 - 33 cm vaty (krokvy + 2 rosty). Daval som tvrdu kamennu vatu, nie makky smejd z Polska, ktory casom lahne. Kurim drevom - kachlovou pecou, 1 x za den prilozim drevo a naklady na vykurovanie ? Odhadujem tak na 5-7 tisic. Na izolacii by som urcite nesetril, videl som za priehladnou parozabranou Polsku vatu - smejd ako sa nahrnula na spodnu cast, medzeri medzi vatou a krokvami a casom lahne, v takom dome sa na rocnej udrzbe nedoplatite. Nakupom smejdu pan majitel usetril par tisic.
nie vsetko polske je zle.
Ja som kombinoval tri druhy vaty. ISOVER, ROCKWOOL a TERMOLAN. Vsetko z polska.
Ten termolan som nepoznal, tak som si dal poslat kat.informacie, dievcina mi ich z polska poslala a na zaver mi napisal.
Pre vasu informaciu - vyraba sa to v Nitre na Slovensku.
Clovek musi mat pri kupe aj stastie.... :---
vratnik
02.10.09,08:16
Isover je znacka, kde je zarucena kvalita. Mne doviezli Isover vyrobeny v Cechach (kontaktne zateplenie, vata medzi krokvy) a jeden spec. typ Isover izolacie mi doviezli osobitne z Polska. Pri znamych znackach by som sa nebal toho, ze to bolo vyrobene v Polsku.
Parozabrana sa lepi Al - paskou (pozor na rozne Cinske pasky vyzerajuce ako hlinik ale nie je to hlinik) O stenu / murivo / drevo sa prilepi butylkaucukovou paskou (cierna) Existuju na to aj lepidla, ale tie mi vychadzali drahsie.
tolyaasch
03.10.09,02:57
Dakujem kazdemu za odpovede uz som "trosku" mudrejsi z toho vsetkeho :)
KEJKA
01.07.10,11:58
Sadrokarton by som dal robit niekomu,kto to vie,lebo potom tie spoje aj tak vypadaju. Tam je na sadrokartonove spoje paska,ktora presne zapada do takych drazok a ludia,co to nikdy nerobili ju nalepia len tak, cim vznikne v podhlade hrb.
prosím, prídu mi robiť strop -montovať SDK, nový RD, je tam závesená konštrukcia na hlin,profiloch, širka 5,5-6 cm. Materiál k tomu kúpim dobre=správne takto?
SDK 120*240, 43ks, počítam cca 5% rezervu
folia - neviem značku, ale pýtam 150g, viem že je hliníkova=strieborná.
nevedeli mi povedať gramáž, len že je hladká bez výstuže, zrejme niečo ako alobal?
v témach som našla, že optimálna je 150g, tak musím pohľadať, kde ju dostanem.
obojstranná páska - 5cm (majú aj 38mm-to je zrejme úzke), tiež mi vedia povedať len, že je obojstranná lepiaca sklovláknitá, tiež som ju nevzala.

a ešte budem potrebovať pásku na spájanie toho SDK? taká páska má špeciálny názov, typ, vlastnosti - načo dať pozor.
takže mi dovezú akurát ten SDK, plus potrebujem DTčka, tak som to spojila, ostané veci musím pozháňať, tiež vruty, črouby,....aké?
Prosím odporučte mi typy chýbajúceho materiálu.
ešte budem potrebovať silikon na tie vruty, kvôli utesneniu, tiež dobrá rada z Porady.
prosím o odpoved.
Dakujem
KEJKA
01.07.10,12:58
posúvam
220870
01.07.10,13:20
prosím, prídu mi robiť strop -montovať SDK, nový RD, je tam závesená konštrukcia na hlin,profiloch, širka 5,5-6 cm. Materiál k tomu kúpim dobre=správne takto?
SDK 120*240, 43ks, počítam cca 5% rezervu
folia - neviem značku, ale pýtam 150g, viem že je hliníkova=strieborná.
nevedeli mi povedať gramáž, len že je hladká bez výstuže, zrejme niečo ako alobal?
v témach som našla, že optimálna je 150g, tak musím pohľadať, kde ju dostanem.
obojstranná páska - 5cm (majú aj 38mm-to je zrejme úzke), tiež mi vedia povedať len, že je obojstranná lepiaca sklovláknitá, tiež som ju nevzala.

a ešte budem potrebovať pásku na spájanie toho SDK? taká páska má špeciálny názov, typ, vlastnosti - načo dať pozor.
takže mi dovezú akurát ten SDK, plus potrebujem DTčka, tak som to spojila, ostané veci musím pozháňať, tiež vruty, črouby,....aké?
Prosím odporučte mi typy chýbajúceho materiálu.
ešte budem potrebovať silikon na tie vruty, kvôli utesneniu, tiež dobrá rada z Porady.
prosím o odpoved.
Dakujem
Obojstranná páska 38 mm je ok
potrebujete skrutky do sdk 25mm nie poľské wrket -mat
Takisto aj pásky na prelepenie spojov sdk tablí bola ok nebývajú s tým problémy.
Pásku na zlepovanie parozábrany nech si kúpia majstri je to komplikované a nedokážem vysvetliť krotériá na kúpu tejto pásky amatérovi.Dosť na tom záleží a vo veľkom sa tu predáva poľský bordel.nedávno som po celom Novom Meste zháňal kvalitu a nikde ju tam nemali len polsko-čínsky šuvix.
Takisto akryl tmel nech radšej kupuje ten čo tomu rozumie a dáva na to záruku.tex skrutky ?neviem či bude treba.
KEJKA
01.07.10,13:32
dakujem, po dohode som nechala doviezť len ten SDK, ostatné veci sa bez problémov zmestia do auta. Tek ako znie rada, nech to kúpia odborníci. Čítala som, mám predstavu, čo všetko sa predáva, tak nech si to zoberú na zodpovednosť majstri. Ďakujem.
220870
01.07.10,13:36
Niektoré veci sa ťažko píšu.U mňa je to tak že prídem do stavebnín chytím to do ruky a väčšinou viem odhadnúť kvalitu.
misomiso
01.07.10,13:38
Zdravím Ťa, tu je link na iné fórum, kde je pekne popísaná montáž sadrokartónu so zateplovaním, obrázky.... Myslím, že to je to čo potrebuješ.
http://www.ostavbe.sk/viewtopic.php?f=26&t=56

Ale ved tam nema ziadnu parozabranu !!
220870
01.07.10,13:39
Má na strane 3.
KEJKA
01.07.10,14:40
to som študovala, od strany 3 je dosť aj o parozábrane a rôznych vychytávkach, je tam tip na ten silikon, či akryl?, aj o ťahaní elektro sa tam píše. Páči sa mi to a jeho robotu aj chvália.
pivko
01.07.10,16:14
A ako sa rieši prechod kábla kábla cez parozábranu keď že som sa dočítal že aj cez malú mm dieru dokáže do izolácie preniknúť veľké množstvo vlhkosti. A káblov pri bodových svetlách bude až až.
220870
01.07.10,18:13
A ako sa rieši prechod kábla kábla cez parozábranu keď že som sa dočítal že aj cez malú mm dieru dokáže do izolácie preniknúť veľké množstvo vlhkosti. A káblov pri bodových svetlách bude až až.
Kábel sa oblepí páskou.Všetky diery otvory spoje fólií sa oblepia páskou.
andiablo
02.07.10,07:20
kúp si aj tmel na lepenie parozábran. Kukni si aj priložený link je tam plno zaujímavostí
http://www.ostavbe.sk/fotoserial-ako-som-robil-sadrokarton-t56-180.html
qwertin
20.07.10,11:32
Robia nam sadrokarony, niekde je medzi dvomi sadrokaronmi aj pol centimetrova medzera, nevadi to? Da sa to nejako zatmelit?
andiablo
20.07.10,15:42
Robia nam sadrokarony, niekde je medzi dvomi sadrokaronmi aj pol centimetrova medzera, nevadi to? Da sa to nejako zatmelit?
no dá sa to pretmeliť na to mriežka alebo páska a opäť pretmeliť. Ale pol cenťaka je dosť teda.
adam130
03.09.10,09:44
Prosím, nepozná niekto materiál na obrázkoch? Je to parozábrana, alebo nie? Túto fóliu máme v podkroví použitú pri zateplení šikmej strechy ako parozábranu. Môže byť tak 10 -15 rokov stará, v stavebníckych obchodoch mi nevedia povedať či je to parozábrana (Na fotkách sa trochu leskne, kvôli blesku, v skutočnosti nie je taká reflexná, skôr mi pripadá ako vrecovina).

Ďakujem
andiablo
03.09.10,14:23
no podobá sa to na reflexnú parozábranu ale takto z foto to je ťažko. A nieje tam niekde nápis. Vo väčšine prípadou sú na parozábranach nápisy od výrobcu
Composite
03.09.10,14:24
Tu si to prepočítaj:
http://www.stavba-online.sk/pomocky/zateplenie-vypocet.html

Inak ak ideme od Exterieru:
Krytina
latovanie
hydroizolácia
vzduchová medzera
25 cm medzi krokvy, aby sa nedotýkali hydroizolácie
parozábrana (tu ešte nemusí byť)
priečne, alebo posunuto 5 cm vaty
parozábrana (tu musí byť)
doska

tak ako to máš ty, tak k 15 môže max. kúpiť 4 cm (aj to je moc), optimálne 3 cm.

pretože musí byť pomer medzi prvou vrstvou bližšou k streche a vrstvou do inetrieru 5:1 (najlepšia voľba), alebo 4:1

Aj tou 15 cm budeš splňať normy, vid. môj link, ale je to málo!

napr. ja idem dávať na chatu 25 cm a priečne 5 cm vaty, vaty kupujem po inzerátoch, resp. väčšinu stavebného materiálu, niekedy kúpim len polovicu a musím čakať, či hľadať rovnaký typ, ale často kúpim všetko čo treba za polovicu.