akozuchova
18.08.05,10:53
Dobrý deň,

vie mi prosím Vás niekto poradiť? Konateľ prišiel za mnou s takým čosi, že keď chceme mať zamestnancov na živnosť, ten živnostník musí mať min. 3 odberateľov. Je to pravda? Hľadala som v zákonom, ale nič také som tam nevidela.:mee:
Braňo
18.08.05,08:55
Nie je to pravda. Stačí aj jeden, ktorý platí. :D
Zita5
18.08.05,09:04
Dobrý deň,

vie mi prosím Vás niekto poradiť? Konateľ prišiel za mnou s takým čosi, že keď chceme mať zamestnancov na živnosť, ten živnostník musí mať min. 3 odberateľov. Je to pravda? Hľadala som v zákonom, ale nič také som tam nevidela.:mee:

V zákone to ani nehľadaj ,pretože zamestnávanie " na živnosť " je "v rozpore so zákonom " , ale sa to aj napriek tomu využíva . Stačí , ako je človek šikovný si to zdôvodniť . Aj napriek tomu sa to vždy nedarí .

To , že musí mať 3 odberateľov , to zrejme si stanovil len Váš konateľ .
Ekonomko
19.08.05,06:48
lahka odpoved predstav si ze vyrabas sparatka a mas jedneho odberatela na 10 mil kusov mesacne a oproti tomu si postav ze mas 10 odberatelov ktory ti odoberu 1000 kusov mesacne kedy potrebujes viacej zamestnancom na zabalenie sparatok ak nmas 1 alebo 10 odberatelov
neznama22
19.08.05,08:07
Ahojte,
neviem či mi vy budete vedieť poradiť.
Ako živnostník, ktorý si chce zamesnať ľudí musím tých mojich potenciálnych zamestnancov prihlásiť do sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní, musím za nich odvádzať dane, atď. Hladám nejaké informácie, ktoré by mi pomohli, čo všetko k tomu potrebujem, čo všetko musím splniť atď. Prezerám zákony, ale asi nie správne, lebo nenašla som veľa informácii o tom a chcem sa dozvedieť čo najviac, čo mám urobiť. A hlavne aby to bolo správne.
Neviem či mi na sociálne poradia, lebo oni majú k všetkému taký úžastný prístup.
Dakujem za akúkoľvek odpoveď.
janka37
19.08.05,08:12
Ešte predtým, ako zamestnáš prvého zamestnanca, musíš sa prihlásiť ako zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne (tlačivo Registračný list zamestnávateľa - nájdeš na http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=313&lang=sk ).
Tiež je potrebné prihlásiť sa na Daňový úrad, keďže budeš odvádzať preddavky dane za zamestnancov, ako platiteľ príslušnej dane.

Keď prijmeš zamestnanca, treba ho nahlásiť v jeho zdravotnej poisťovni a v Sociálnej poisťovni - Registračný list FO - viď ten istý link.
luebchenko
19.08.05,08:15
Ahojte,
neviem či mi vy budete vedieť poradiť.
Ako živnostník, ktorý si chce zamesnať ľudí musím tých mojich potenciálnych zamestnancov prihlásiť do sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní, musím za nich odvádzať dane, atď. Hladám nejaké informácie, ktoré by mi pomohli, čo všetko k tomu potrebujem, čo všetko musím splniť atď. Prezerám zákony, ale asi nie správne, lebo nenašla som veľa informácii o tom a chcem sa dozvedieť čo najviac, čo mám urobiť. A hlavne aby to bolo správne.
Neviem či mi na sociálne poradia, lebo oni majú k všetkému taký úžastný prístup.
Dakujem za akúkoľvek odpoveď.
Je jedno či si živnostník či PO. Akonáhle niekoho zamestnáš máš riadneho zamestnanca so všetkými právami a povinnosťami podľa zákonníka práce a kopca iných zákonov. Všetko tu na porade nájdeš - hľadaj cez Hľadaj :). Nezabudni sa poprihlasovať na DU za platiteľa dane zo záv.činnosti!. A potom na SP, na všetky ZP v ktorých sú prihlásení tvoji zamestnanci.... no a potom jedeš - povinností budeš mať viac než dosť a hlavne sa každý kvartál aj 2x zmenia :D:D:D veľa optimizmu prajem, ale s nami to zvládneš http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
neznama22
19.08.05,08:24
Ste všetci zlatí,
veľmi Vám ďakujem za odpovede. Je mi úplne jasné, že sú s tým spojené komplikácie a starosti, ale čo už mám robiť.