mojik
21.09.09,09:08
ahojte, prosím Vás študenti - dohodári, u nás pracujú už niekoľko rokov, teraz som bola v sociálnej poisťovni a tam mi povedali, že som ich na konci kalendárneho roka mala odhásiť a na začiatku roka znovu prihlásiť. Keď prišli k nám pracovať som ich samozrejme prihásila. ďakujem za odpoveď
jess
21.09.09,07:11
Neviem síce, akú otázku máš, ale je to tak. Dohody sa uzatvárajú na dobu jedného roka a teda treba ich vždy po roku odhlásiť a zároveň prihlásiť aj keď pokračujú ďalej.
mojik
21.09.09,07:13
a je dáky postih, keď som ich na konci roka neodhlásila a na začiatku neprihlásila. idem to spraviť dodatočne.
jess
21.09.09,07:16
a je dáky postih, keď som ich na konci roka neodhlásila a na začiatku neprihlásila. idem to spraviť dodatočne.
Myslím že nie, lebo aj mňa na to upozornili, že je to tak ,ale pokutu sme nedostali:).
mojik
21.09.09,07:18
moc ti ďakujem
Janinkaaa
21.09.09,07:25
Aj ja mám dohodárov (študentov aj pracujúcich), ktorí majú dohody urobené na dobu neurčitú.
Vôbec ich neodhlasujem k 31.12. a neprihlasujem k 01.01.

Neviem o tom, žeby to prikazoval nejaký zákon.
Zákonník práce povoľuje uzatvárať dohody na dobu neurčitú.
mojik
21.09.09,07:37
no mne to povedali v sociálnej poisťovni, tak to teraz robím dodatočne za štyri roky, čiže prihlášku na začiatku roka, odhlášku na konci roka. vraj by šlo o nelegálnu prácu, tak neviem.
Tamila
21.09.09,07:37
Ani ja neodhlasujem dohody o pracovnej činnosti ku koncu roka. Presne ako píše Janinkaaa, v ZP § 228 je uvedené, že dohoda sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú. A ak mám dohodu na dobu neurčitú, prečo by sa malo odhlasovať?
jess
21.09.09,07:53
Ani ja neodhlasujem dohody o pracovnej činnosti ku koncu roka. Presne ako píše Janinkaaa, v ZP § 228 je uvedené, že dohoda sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú. A ak mám dohodu na dobu neurčitú, prečo by sa malo odhlasovať?
Tiež som neodhlasovala, ale vytkli mi to pri náhodnej návšteve SP.
Paula
21.09.09,07:56
zo stránky www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk):

Povinnosti zamestnávateľa:


prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca
prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=648) týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=648)týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=651)a garančného poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=652)a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch
.......atd.

Ja tu nevidím povinnosť odhlasovania dohodárov ku koncu kal. roka
Johanka
21.09.09,07:59
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
Povinnosti zamestnávateľa:
- prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na účely úrazového poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=651)a garančného poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=652)a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch ...
mojik
21.09.09,08:00
napísala som otázku sociálnej poisťovni, ale tam je čakacia odpoveď do 30 dní
Paula
21.09.09,08:04
napísala som otázku sociálnej poisťovni, ale tam je čakacia odpoveď do 30 dní


To aby si stihli najprv prečítať, čo sa píše na ich vlastnej stránke:)
Daggmar
21.09.09,08:08
Ani ja neodhlasujem dohody o pracovnej činnosti ku koncu roka. Presne ako píše Janinkaaa, v ZP § 228 je uvedené, že dohoda sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú. A ak mám dohodu na dobu neurčitú, prečo by sa malo odhlasovať?

Musím Ťa opraviť - na dobu určitú ( konkretný dátum) alebo na neurčitý čas ( kde je max. jeden rok) Pozri § 224 odst.2, písm. e) kde si povinná viesť dochádzku týmto zamestnancom. Podľa čoho vieš kedy neprekročil týždenný limit ? To isté aj pri dohode o brigádnickej práci študenta. Prihlasovanie a odhlasovanie dohod na konci a začiatku roka platí v SP už dlho.
mojik
21.09.09,08:18
pozrela som par. 224, ako si radila, ale tam nie je nič písané o prihláškach a odhláškach, iba o evidencii prac. času. Ale volala som na soc. pos. a tam mi povedali, že každú dohodu treba na konci roka ukončiť, a tým aj poslať odhlášku a na začiatku roka spraviť dohodu a aj prihlášku. nakšie by to brali ako trvalý pracovný pomer
Tamila
21.09.09,08:20
Musím Ťa opraviť - na dobu určitú ( konkretný dátum) alebo na neurčitý čas ( kde je max. jeden rok) Pozri § 224 odst.2, písm. e) kde si povinná viesť dochádzku týmto zamestnancom. Podľa čoho vieš kedy neprekročil týždenný limit ? To isté aj pri dohode o brigádnickej práci študenta. Prihlasovanie a odhlasovanie dohod na konci a začiatku roka platí v SP už dlho.
§ 224 odst. 2 e) píše: viesť evidenciu uzatvorených dohôd a o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené.

Nikde nevidím, že max. 1 rok. Týždenný limit si sledujem z dochádzky. Ak je maximum 1 rok, ako potom môže byť doba neurčitá?
Johanka
21.09.09,08:24
pozrela som par. 224, ako si radila, ale tam nie je nič písané o prihláškach a odhláškach, iba o evidencii prac. času. Ale volala som na soc. pos. a tam mi povedali, že každú dohodu treba na konci roka ukončiť, a tým aj poslať odhlášku a na začiatku roka spraviť dohodu a aj prihlášku. nakšie by to brali ako trvalý pracovný pomer

Hm, a to je podľa akého zákona ? Pravidlá na ukončenie dohôd ustanovuje Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) ... ale možno existuje niečo - nám neznáme ... :rolleyes:
Klimentová Viera
21.09.09,08:35
Keď som uzátvarala dohodu so študentom napr. v termíne od 01.09.2008 do 31.08.2009 (plavčík) s odpracovaním max. 350 hodín v zmysle ZP tak skutočne nevidím dôvod, prečo by som mala na konci roka odhlasovať a potom znova prihlasovať. Je tu presne stanovený dátum ohraničenia dohody a potom aj rozsah hodín.
A l e.
Keď si pozriete ZP § 226 ods.1 tu sa hovorí o kalendárnom roku. Takže z toho vyplýva, že sa musí odhlasovať ku koncu kalendárneho roka a prihlasovať na začiatku kalendárneho roka.
Ani mňa zatiaľ nikto neupozornil, že robím chybu a dúfam, že už ani neupozorní, lebo plavčíkov už nemáme.
Tamila
21.09.09,08:42
Z § 226 odst. 1 mi vyplýva iba sledovať, aby neprekročili dohody o vykonaní práce 350 hodín v kal. roku. Sčítavajú sa všetky dohody, ktoré mal v danom roku, tak prečo odhlasovať tú konkrétnu ku konci roka, ak si usledujem 350 hodín.
Ale máme dohody o pracovnej činnosti, ktoré sa môžu uzatvoriť na dobu neurčitú.
Klimentová Viera
21.09.09,08:53
Ja s tebou súhlasím, veď aj ja som to doteraz chápala tak. Tam vôbec nie je zmienka o uzatváraní dohody na kalendárny rok, ale o odpracovaných hodinách. Vôbec ma nenapadlo, že by to nebolo dobre. Ak by to nebolo dobre, potom by na to upozornila už aj daňová kontrola! A už vôbec si nemyslím, že takáto dohoda by bola braná ako práca na čierno.
Ktovie ako by na to reagovali právnici.
Paula
21.09.09,08:58
Môj súkromný názor je ten, že teta sociálka robí ďalší pokus, ako malou náplasťou zalepiť svoju veľkú dieru (resp. naplniť prázdnu jamu).
Daggmar
21.09.09,09:36
Keď som uzátvarala dohodu so študentom napr. v termíne od 01.09.2008 do 31.08.2009 (plavčík) s odpracovaním max. 350 hodín v zmysle ZP tak skutočne nevidím dôvod, prečo by som mala na konci roka odhlasovať a potom znova prihlasovať. Je tu presne stanovený dátum ohraničenia dohody a potom aj rozsah hodín.
A l e.
Keď si pozriete ZP § 226 ods.1 tu sa hovorí o kalendárnom roku. Takže z toho vyplýva, že sa musí odhlasovať ku koncu kalendárneho roka a prihlasovať na začiatku kalendárneho roka.
Ani mňa zatiaľ nikto neupozornil, že robím chybu a dúfam, že už ani neupozorní, lebo plavčíkov už nemáme.

Možno mimo témy : Ak podávaš RLFO elektronickou podateľňou a urobíš prihlášku k 1.9.2008 a potom podaš odhlášku k 31.8.09 automticky ťa to upozorní, že ti nesedí register zamestnancov, lebo dotyčný nemá prihlášku k 1.1.09. Aspoň u nás to tak funguje .
L-M
21.09.09,09:43
Pekný deň prajem, náhodou som natrafila na túto tému, takže ak teraz niekto zamestná študenta na DOBPŠ na dobu neurčitú, tak ho musí k 31.12.2009 odhlásiť a k 1.1.2010 znovu prihlásiť? A tým pádom má aj ukončiť dohodu, aj keď ju ukončovať nechce a uzavrieť nanovo?
O tom prihlasovaní a odhlasovaní som ešte nepočula.
Daggmar
21.09.09,09:47
Pekný deň prajem, náhodou som natrafila na túto tému, takže ak teraz niekto zamestná študenta na DOBPŠ na dobu neurčitú, tak ho musí k 31.12.2009 odhlásiť a k 1.1.2010 znovu prihlásiť? A tým pádom má aj ukončiť dohodu, aj keď ju ukončovať nechce a uzavrieť nanovo?
O tom prihlasovaní a odhlasovaní som ešte nepočula.

Správne. To prihlasovanie a odhlasovanie funguje tak najmenej už 4 roky. Priznávam, že je to zbytočná administratíva a hlavne kopec práce navyše ku koncu a začiatku roka.
ALDA
21.09.09,10:06
Mne na SP zasa vysvetlili, že za rok treba odhlášku a potom aj prihlášku. Napr. od 01.09.2009-01.09.2010 a od 02.09.2010 zasa prihláška ak dohodara potrebujeme a nie koniec a začiatok kalendárneho roka. Tak to robím a mala som aj kontrolu a bolo to správne.
Tamila
21.09.09,10:35
Možno mimo témy : Ak podávaš RLFO elektronickou podateľňou a urobíš prihlášku k 1.9.2008 a potom podaš odhlášku k 31.8.09 automticky ťa to upozorní, že ti nesedí register zamestnancov, lebo dotyčný nemá prihlášku k 1.1.09. Aspoň u nás to tak funguje .
Mala som dohodu o vykonaní práce od 5.12. do 4. 5. nasledujúci rok a pri odhláške - elektronickej - mi nevyhodilo žiadne chyby registrácie.
L-M
21.09.09,11:20
Mne na SP zasa vysvetlili, že za rok treba odhlášku a potom aj prihlášku. Napr. od 01.09.2009-01.09.2010 a od 02.09.2010 zasa prihláška ak dohodara potrebujeme a nie koniec a začiatok kalendárneho roka. Tak to robím a mala som aj kontrolu a bolo to správne.
A to mu ukončíš zmluvu po roku , aj keď je na dobu neurčitú a potom uzavrieš znova, alebo dávaš len na dobu určitú.
Poviem kolegovi, nech sa opýta priamo v SP, keď tam pôjde odniesť prihlášky...
Len teraz ma ešte zaujíma tá zmluva...

ďakujem za cenné info aj Daggmar:)
Paula
21.09.09,11:32
Pri ústnom opýtaní sa - v rôznych kanceláriach dostane rôznu odpoveď. Kolegu treba vyzbrojiť písomným dotazom (nechať si potvrdiť prevzatie na kópii) - čo treba a na základe akého §-u.:).
Klimentová Viera
21.09.09,12:42
Možno mimo témy : Ak podávaš RLFO elektronickou podateľňou a urobíš prihlášku k 1.9.2008 a potom podaš odhlášku k 31.8.09 automticky ťa to upozorní, že ti nesedí register zamestnancov, lebo dotyčný nemá prihlášku k 1.1.09. Aspoň u nás to tak funguje .
Nie, nikto ma na to neupozornil, ani pri podávaní odhlášky elektronickou poštou.
Paula
21.09.09,12:55
Možno mimo témy : Ak podávaš RLFO elektronickou podateľňou a urobíš prihlášku k 1.9.2008 a potom podaš odhlášku k 31.8.09 automticky ťa to upozorní, že ti nesedí register zamestnancov, lebo dotyčný nemá prihlášku k 1.1.09. Aspoň u nás to tak funguje .


Možno treba ísť naopak. Najprv odhlášku, potom novú prihlášku. Aby ten ich systém pochopil, kam s tým a čo spárovať. Len tak dumem, zatiaľ nemám upozornenia Tvojho druhu.
ALDA
21.09.09,13:03
A to mu ukončíš zmluvu po roku , aj keď je na dobu neurčitú a potom uzavrieš znova, alebo dávaš len na dobu určitú.
Poviem kolegovi, nech sa opýta priamo v SP, keď tam pôjde odniesť prihlášky...
Len teraz ma ešte zaujíma tá zmluva...

ďakujem za cenné info aj Daggmar:)

Dohoda podľa ZP môže byť uzatvorená najdlhšie na 1 rok. Následne na to je prihláška a odhláška do SP ako som už uviedla.
bea
21.09.09,13:30
Dohoda podľa ZP môže byť uzatvorená najdlhšie na 1 rok. Následne na to je prihláška a odhláška do SP ako som už uviedla.
Ja čítam Zákonník práce, časť Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ale tam nič také nevidím. Je to uvedené niekde inde?
1m.o.n.i.k.a
22.09.09,10:42
...ale Poisťovňa to NAOZAJ požaduje na konci roka odhlásiť a 1.1.prihlásiť aj ked žiadna zmena s dohodárom nenastala. neviem prečo alebo načo im to je ale chú to
Paula
22.09.09,10:54
Budem povďačná, ak sem niekto prilepí takúto písomnú požiadavku od sociálky, ktorá mu bola doručená (bez firemných údajov samozrejme). To zdôvodnenie na nej nás myslím zaujíma.
Emwa
04.10.09,17:26
Pekny den,
ja mam podobny problem. Ku koncu roka 2007 som odhlasky dohodarov urobila pri ukonceni cinnosti, zamestnavatel /SZCO/ nemal asi 3 mesiace ziadneho zamestnanca ani dohodara, neurobil odhlasku. Po prijati zamestnancov aj dohodarov v prvom polroku 2008, posielam vykazy pravidelne, bez akehokolvek upozornenia, ze zamestnavatel je neprihlaseny v registri.
Az pred par dnami som sa dozvedela, ze chyba odhlaska a prihlaska zamestnavatela a tiez nulove vykazy za mesiace, ked zamestnavatel nezamestnava nikoho. Neviem, ci zle pozeram, ale nenasla som, ze zamestnavatel sa musi odhlasit na urcite obdobie, ked nema dohodarov ani zamestnancov. Mam tomu rozumiet tak, ze aj pri odhlaske dohodarov a naslednej prihlaske treba odhlasit aj zamestnavatela a nasledne prihlasit?
A teraz chce socpoist, aby sa dodatocne vystavili nulove mesacne vykazy
a tiez prihlaska a odhlaska zamestnavatela./ chcu dat pokuty ?/
Poradite mi ?

dakujem
tuta
04.10.09,18:08
Zamestnávateľ je povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca.
To že zamestnávateľ zamestnáva na pracovnú zmluvu, alebo dohodu je jedno musí si splniť vyššie uvedenú povinnosť.
Emwa
04.10.09,18:19
vdaka za radu.
Klimentová Viera
12.10.09,08:53
Uzatvorila som DoVP v súvislosti s vykurovacím obdobím na dobu od októbra 2009 do apríla 2010. Podľa niektorých tvrdení by som mala dohodára 31.12. 2009 odhlásiť a 01.01.2010 znovu prihlásiť. To znamená, že aj dohody by mali byť dve - do 31.12.09 a od 01.01.10. Je to jeden výkon práce v čase vykurovacieho obdobia. Aký to dáva zmysel. veď ani v zákonníku práce sa nehovorí o klendánom roku, ale najviac na dobi jedného roka. Mne to dáva 7 mesiacov. Myslíte si, že budem mať na konci roka problém?
katka50
12.10.09,08:57
Uzatvorila som DoVP v súvislosti s vykurovacím obdobím na dobu od októbra 2009 do apríla 2010. Podľa niektorých tvrdení by som mala dohodára 31.12. 2009 odhlásiť a 01.01.2010 znovu prihlásiť. To znamená, že aj dohody by mali byť dve - do 31.12.09 a od 01.01.10. Je to jeden výkon práce v čase vykurovacieho obdobia. Aký to dáva zmysel. veď ani v zákonníku práce sa nehovorí o klendánom roku, ale najviac na dobi jedného roka. Mne to dáva 7 mesiacov. Myslíte si, že budem mať na konci roka problém?
Nie, odhlásiš ho až pri ukončení DOVP, a to po 30.4.2010.
Za každý kalend. rok, to znamená r. 2009 a r.2010 sleduješ počet 350 hodín ročne. Dohoda bude jedna od októbra 2009 do apríla 2010.
Ančika
13.10.09,10:43
Budem povďačná, ak sem niekto prilepí takúto písomnú požiadavku od sociálky, ktorá mu bola doručená (bez firemných údajov samozrejme). To zdôvodnenie na nej nás myslím zaujíma.
Skutočne by ma to zaujímalo, pretože mám uzatvorené DOPČ na dobu neurčitú od r. 2008 a nič som neodhlasovala k 31.12.2008. Samozrejme okrem tých, s ktorými sme DOPČ riadne ukončili.
ferob
21.10.09,11:34
Máme uzatvorené dve dohody o pracovnej činnosti od 1.2.2009 na dobu neurčitú. Už som z toho celá dopletená, či vôbec môže byť dohoda o prac. činnosti na dobu neurčitú dlhšie ako na jeden rok. Volala som na sociálnu poisťovňu a tam mi vôbec nevedeli povedať, či je potrebné takúto dohodu odhlásiť ku koncu roka. Ako to robíte vy? Máte dohody najdlhšie len na jeden rok?
VERONIKA6
21.10.09,11:38
Máme uzatvorené dve dohody o pracovnej činnosti od 1.2.2009 na dobu neurčitú. Už som z toho celá dopletená, či vôbec môže byť dohoda o prac. činnosti na dobu neurčitú dlhšie ako na jeden rok. Volala som na sociálnu poisťovňu a tam mi vôbec nevedeli povedať, či je potrebné takúto dohodu odhlásiť ku koncu roka. Ako to robíte vy? Máte dohody najdlhšie len na jeden rok?
Má dohodu na jeden rok, na konci roka odhlásim. Keď robí v novom roku, opätovne prihlásim.
drobeceva
21.10.09,11:40
Máme uzatvorené dve dohody o pracovnej činnosti od 1.2.2009 na dobu neurčitú. Už som z toho celá dopletená, či vôbec môže byť dohoda o prac. činnosti na dobu neurčitú dlhšie ako na jeden rok. Volala som na sociálnu poisťovňu a tam mi vôbec nevedeli povedať, či je potrebné takúto dohodu odhlásiť ku koncu roka. Ako to robíte vy? Máte dohody najdlhšie len na jeden rok?
Ja odhlasujem tie dohody, ktoré skutočne ukončili. Jedna dohoda mi už beží tretí rok. Sledujem ročne hodiny, neodhlasujem. Veď to by bola papierova vojna.:confused:
ferob
21.10.09,11:43
Ja odhlasujem tie dohody, ktoré skutočne ukončili. Jedna dohoda mi už beží tretí rok. Sledujem ročne hodiny, neodhlasujem. Veď to by bola papierova vojna.:confused:
No presne toto ma zaujíma, lebo je veľký predpoklad,že tie dve dohody čo máme na dobu neurčitú, tak budem mať aj niekoľko rokov. Tiež sa mi nechce prihlasovať a odhlasovať vždy na konci a začiatku roka aj keď dohodu neukončím.
Zdenka 0705
21.10.09,12:12
Mne minule pani zo sociálky vysvetlila, že u prac. pomeru na dobu určitú odhlášku áno, ak pracovný pomer pokračuje novou zmluvou/a samozrejme aj prihlášku/
Ak prac. pomer pokračuje na základe dodatku k zmluve, tak odhlášku nie.
Rovnako aj s dohodami.
drobeceva
21.10.09,12:17
Mne minule pani zo sociálky vysvetlila, že u prac. pomeru na dobu určitú odhlášku áno, ak pracovný pomer pokračuje novou zmluvou/a samozrejme aj prihlášku/
Ak prac. pomer pokračuje na základe dodatku k zmluve, tak odhlášku nie.
Rovnako aj s dohodami.
Dovolím si jednu poznámku. Ak je PP na dobu určitú a pokračuje ďalej, nevidím dôvod dávať novú PZ, ale dodatok k PZ o predľžení PP.
31Jankal
21.10.09,12:18
Mám podobný problém urobila som dohody na dobu určitú a chcela by som urobiť ku koncu roku dodatky na dobu neurčitú. Ako by to malo vyzerať ten dodatok? Dakujem
drobeceva
21.10.09,12:19
Mám podobný problém urobila som dohody na dobu určitú a chcela by som urobiť ku koncu roku dodatky na dobu neurčitú. Ako by to malo vyzerať ten dodatok? Dakujem
stačí ak sa odvoláš na pôvodnú dohodu a túto predlžuješ do....
31Jankal
21.10.09,12:20
My sme mali kontrolu mali sme na dobu určitú takže sme mali ku koncu roku odhlásiť a zase prihlásiť, ale mali. My sme to nerobili a zaevidovali nás akože ponúkame čiernu prácu, zmluvy sme neobnovovali ani som neposielala prihlášky a odhlášky do SP. A to trreba robiť ak je to na dobu určitú.
promont maja
22.10.09,07:27
Začnem zoširoka, ale dúfam, že jasne:

1. Dohoda o pracovnej činnosti: ide o vykonávanie práce max. 10 hodín týždenne napr. aj na dobu neurčitú = prihlášku pri začiatku a odhlášku až pri ukončení tejto práce ( samozrejme až po písomnom podpísaní dohody o ukončení pracovnej činnosti),
2. Dohoda o vykonaní práce: ide tu o vykonanie tzv. úlohy, t. j. táto úloha, má konkrétny dátum začatia a ukončenia - teda nemôže byť uzatvorená na dobu neurčitú, a

moja otázočka na záver je:

Musí byť dohoda o vykonaní práce uzatvorená na každý rok zvlášť = pretože toto požadujú kontrolóri zo Sociálnej poisťovne a mám také echo, že neuznávajú, ak je jedna dohoda o vykonaní práce napr. od 1.10.2009 o 30.9.2011. Myslím, že by sa mal k tomu vyjadriť odborník ( právnik) v oblasti pracovného práva, aby sme konečne mali v tom jasno ... podávať odhlášky ku 31.12 a opätovne prihlášky od 1.1., ak nastane tento prípad ....
Zdenka 0705
22.10.09,08:53
Ak sa vykonáva ťá istá práca sústavne, tj. opakuje sa /a tu zrejme áno, ak dohodu predlžujete, alebo robíte každý rok novú/, tak to potom nie je dohoda o vykonaní práce, ale o pracovnej činnosti. Toť môj názor:cool:
Nutricia
22.10.09,09:16
raz na školení p.Mihál vravel,že aj dohoda o vykonaní práce môže byť na viac ako jeden rok napr. ked s nieklým uzatvoríte DOVP na vymalovanie bytového domu,vykonanie práce je vymalovat obytný dom a ukončenie dohody nastane vymalovaním domu.
promont maja
23.10.09,05:10
raz na školení p.Mihál vravel,že aj dohoda o vykonaní práce môže byť na viac ako jeden rok napr. ked s nieklým uzatvoríte DOVP na vymalovanie bytového domu,vykonanie práce je vymalovat obytný dom a ukončenie dohody nastane vymalovaním domu.
Takže, zhrniem to ,,, ak sa dohoda o vykonaní práce môže dohodnúť aj na dlhší čas ako na 1 rok, tak potom prihlášku posielame pri jej začatí a odhlášku pri jej ukončení .. potom,ale nemôže nikto od nás chcieť splnenie tejto povinnosti ku 31.12. a k 1.1..

A pri dohode o pracovnej činnosti je to jasné, keďže ju možno uzavrieť na dobu neurčitú... tu ukončenie, resp. odhlášku nemám dôvod vypĺňať a posielať.

Alebo si myslím zle?
Nutricia
23.10.09,06:24
ja to takto robím,nevidím dôvod odhlasovat a prihlasovat nuiekoho k 31.12.2009 a od 1.1.2010 ked mu uzavriem dohodu napr. od 1.12.2009 do 31.7.2010.Prihlasujem pri uzatvorení dohody a odhlasujem pri skončení.
Iveta1
17.12.09,08:32
Dovolenkujem od 21.12.09 do 6.1.10.
Prihlášky a odhlášky dohodárov k 31.12. môžem poslať zajtra- 18.12.09 alebo až 7.1.2010?

ďakujem
VERONIKA6
17.12.09,09:00
Dovolenkujem od 21.12.09 do 6.1.10.
Prihlášky a odhlášky dohodárov k 31.12. môžem poslať zajtra- 18.12.09 alebo až 7.1.2010?

ďakujem
Odhlášky poslať nasledujúci deň po skončení pracovného pomeru. Prihlásiť poistenca je potrebné pred nástupom do pracovného pomeru.
Tamila
17.12.09,09:12
Odhlášky do SP by mali byť najneskôr jeden deň po skončení pracovného pomeru:

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 1 najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
ivan999
02.04.10,07:32
Dobry den,

Chcem sa opytat. Sme registrovany ako zamestavatel v soc. poist. cez elektronicku komunikaciu. Chceme zamestnat dohodarov, ktori maju trvale bydlisko a aj budu vykonavat pracu v inom okrese ina pobocka soc. poistovnou a iny danovy urad. Treba sa nahlasit aj tam ci nase registracia patri pre cele Slovensko
dakujem za skoru odpoved
tuta
02.04.10,07:36
Registrujete sa podľa sídla spoločnosti, čiže to platí pre celú SR.
ivan999
02.04.10,07:50
Dakujem