felama
21.09.09,08:52
Dobrý deň, prosím o radu, ak kúpim džípa (N1) polovicu na lízing, polovicu v hotovosti, čo s odpočtom DPH? Je nárok na odpočet celého DPH hneď. Ešte sa chcem spýtať či už nie je ohraničená výška ceny auta (viem, že voľakedy bolo 750,000 SK). Ďakujem za každý názor.
Zita5
21.09.09,08:56
Dobrý deň, prosím o radu, ak kúpim džípa (N1) polovicu na lízing, polovicu v hotovosti, čo s odpočtom DPH? Je nárok na odpočet celého DPH hneď. Ešte sa chcem spýtať či už nie je ohraničená výška ceny auta (viem, že voľakedy bolo 750,000 SK). Ďakujem za každý názor.


Ak ste platiteľom DPH tak máte nárok na odpočet z MV N1 z prvej zvýšenej splátky a postupne podľa splátkového kalendára z jednotlivých z mesačných splátok počas doby splácania .

Výška ceny MV nie je ohraničená , nárok na odpočet celého DPH naraz nie je možná vo Vašom prípade.

A možno pomôžu aj témy uvedené v tomto linku :
http://www.porada.sk/1156560-post5.html
Johanka
21.09.09,09:07
Dobrý deň, prosím o radu, ak kúpim džípa (N1) polovicu na lízing, polovicu v hotovosti, čo s odpočtom DPH? Je nárok na odpočet celého DPH hneď. Ešte sa chcem spýtať či už nie je ohraničená výška ceny auta (viem, že voľakedy bolo 750,000 SK). Ďakujem za každý názor.
Dovolím si zapochybovať o tom, že ide o lízing...
Možno ide o nákup na splátky (autoúver) a tam by bol možný odpočet celej DPH ... Treba správne pomenovať spôsob nákupu. Čo to je "polovica na lízing" ?
adabirk
21.09.09,09:21
nárok na odpočítanie dane na nákup auta N1 máte, nárok na odpočítanie DPH si uplatníte na základe obdržanej faktúry za auto - § 51 ods. 1 ods. a) zákona o DPH
lydia.novotna
21.09.09,10:15
Ahojte. Momentálne riešim jednu vec. Firma, ktorá sa zaoberá kamiónovou dopravou chce kúpiť 2 ťahače na leasing. Potrebujem zistiť či je výhodnejšie zobrať leasing na Slovensku alebo v Rakúsku. Môžete mi prosím poradiť? Prosííím..... :)
promont maja
21.09.09,13:22
Aj ja sa pripájam s prosbou. Naša spoločnosť zakúpila osobný automobil na leasing s 36 mesačnými splátkami. Nakoľko chceme vziať ďalšie autíčko na úver, tak máme možnosť dostať výhodnejšie podmienky pri úvere. Pýtam sa: Budú dodržané podmienky vyplývajúce zo Zákona o dani z príjmu ak toto lízované autíčko splatíme skôr ako za 36 mesiacov. Prosím súrne.
Lianka
21.09.09,13:34
Aj ja sa pripájam s prosbou. Naša spoločnosť zakúpila osobný automobil na leasing s 36 mesačnými splátkami. Nakoľko chceme vziať ďalšie autíčko na úver, tak máme možnosť dostať výhodnejšie podmienky pri úvere. Pýtam sa: Budú dodržané podmienky vyplývajúce zo Zákona o dani z príjmu ak toto lízované autíčko splatíme skôr ako za 36 mesiacov. Prosím súrne.

Ja myslim, ze dodrzane nebudu - pojde o skratenie dohodnutej doby leasingu a dlzka leasingu bude menej ako 3 roky:
§ 2
s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

§ 52
(49) Pri predĺžení alebo skrátení dohodnutej doby finančného prenájmu sa výška mesačného odpisu vypočítaná podľa § 26 ods. 8 upraví počnúc mesiacom, v ktorom sa nájomca a prenajímateľ dohodli na zmene doby trvania finančného prenájmu.
promont maja
22.09.09,06:52
Lianka, vďaka. Takže to hneď stopnem. Je to tak, ako som sa obávala ... nie menej ako tri roky. Takže v budúcnosti budeme brať už autíčka iba na úver ....
lydia.novotna
23.09.09,14:45
trosku ste mi neporadili? :( Neviete ako to bude s DPH pri kupe auta na leasing z Rakuska v suvislosti s DPH balickom, novelou, ktora ma platit od 1.1.2010? Prosim pomozte...
datacon
24.09.09,07:55
aka novela ma platiť od 01.01.2010?
Lianka
24.09.09,07:58
aka novela ma platiť od 01.01.2010?

Udajne velmi rozsiahla :confused:.
Tweety
24.09.09,07:59
Udajne velmi rozsiahla :confused:.
Napr. do súhrnného výkazu budeme dávať aj služby.
lydia.novotna
24.09.09,08:15
aka novela ma platiť od 01.01.2010?
Novela o DPH. Mali by byť do nej implementované zmeny, ktoré boli prijaté v smernici EÚ. Bol prijatý DPH balíček tzv. "VAT package" Primárnym zámerom má byť zmena súčasných DPH pravidiel pri zdaňovaní služieb. Cieľom nových pravidiel je zdaniť službu v členskom štáte odberateľa služieb. Súčasné základné pravidlo, podľa ktorého je vo všeobecnosti služba zdanená v štáte dodávateľa služieb, bude nahradené novým základným pravidlom. Nové základné pravidlo bude platiť hlavne pri transakciách medzi podnikateľmi, tzv. "B2B" (business-to-business). V prípade dodávok medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi, tzv. "B2C" (business-to-consumer), sa základné pravidlo nemení, a preto by sa služba mala prednostne zdaniť v štáte dodávateľa.
Prosím Tweety a Lianka poradíte mi? Ako to bude s DPH pri kúpe auta=ťahača kamiónu na leasing z Rakúska? Samozdaním akontáciu a odpočítam v daňovom priznaní a čo s DPH pri splátkach? Tiež budem len samozdaňovať mesačne a odpočítavať....čiže len estetická záležitosť v daňovom priznaní? Babulky pomôžte prosím....som zmetená a nešťastná :(
Zita5
24.09.09,08:23
Lianka
24.09.09,09:34
lydka, ja som nestastna zo samotnej DPH ako takej, DPH je moja slaba stranka, zial, neviem sa k tomu vyjadrit :(. Skus pozriet ten Zitkin prispevok - link.
lydia.novotna
24.09.09,09:46
lydka, ja som nestastna zo samotnej DPH ako takej, DPH je moja slaba stranka, zial, neviem sa k tomu vyjadrit :(. Skus pozriet ten Zitkin prispevok - link.
Lianka aj tak dakujem. Si zlata, ze si reagovala. :) Konecne mi niekto odpisal :)
ekopo
23.01.10,20:18
Mám otázku, nejak som sa zamotal.
Môžem, alebo nemusím odpočítať DPH zo splátkového kalendára leasingu, ak nebola splátka v daný mesiac zaplatená? A jedná sa o novembrovú splátku......decembrová bola riadne zaplatená...
Ďakujem.
Anja111
23.01.10,20:24
Mám otázku, nejak som sa zamotal.
Môžem, alebo nemusím odpočítať DPH zo splátkového kalendára leasingu, ak nebola splátka v daný mesiac zaplatená? A jedná sa o novembrovú splátku......decembrová bola riadne zaplatená...
Ďakujem.
Odpočet DPH uplatňuješ podľa splátkového kalendára, bez ohľadu na to, či bola splátka uhradená...
ekopo
23.01.10,20:33
musím alebo nemusím?
evina
23.01.10,20:35
musím alebo nemusím?
Podľa mojej mienky môžeš si uplatniť aj keď nebola zaplatená alebo podľa nového aj starého znenia §51 uplatníš si obe v decembri /ak si zabudol uplatniť v novembri..../.
ekopo
23.01.10,20:45
zaplatené až v januári.....mám priestor na uplatnenie v januári?

viem, že leasingovky to riešili dobropisom a ďaľším dokladom ku dňu zaplatenia, neviem sa spojiť s klientom a termín je tu.... síce to bolo vtedy ak bola platba skôr uhradená
evina
23.01.10,20:48
zaplatené až v januári.....mám priestor na uplatnenie v januári?

Podmienka zaplatenia leassingovej splátky bola zrušená /teraz si fakt nepamätám kedy a dúfam, že si dobre pamätám :D/.
Nakoľko si mal doklad k dispozícii máš podľa nového znenia §51 priestor do 31.12.2009. /bez ohľadu na zaplatenie/
Anja111
23.01.10,20:50
zaplatené až v januári.....mám priestor na uplatnenie v januári?

viem, že leasingovky to riešili dobropisom a ďaľším dokladom ku dňu zaplatenia, neviem sa spojiť s klientom a termín je tu.... síce to bolo vtedy ak bola platba skôr uhradená
V januári podľa mňa nie. Doklad si mal...
ZoDPH
§ 51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
tuta
23.01.10,20:53
barex
13.03.10,11:51
Ako je to prosím teraz od 1.1.2010 ohľadne odpočtu DPH na osobné vozidlá, ak leasing začal ešte v roku 2007. Do roku 2009 nebol možný odpočet myslím.. Mám hlavu v smútku, lebo asi mal byť uplatnený odpočet ešte za 1/2010 :(
babi2
13.03.10,11:56
Ako je to prosím teraz od 1.1.2010 ohľadne odpočtu DPH na osobné vozidlá, ak leasing začal ešte v roku 2007. Do roku 2009 nebol možný odpočet myslím.. Mám hlavu v smútku, lebo asi mal byť uplatnený odpočet ešte za 1/2010 :(
Nárok na odpočet platí až pri zmluvách a kúpe, ktoré vznikli po 31.12.2009, vo Vašom prípade pokračujete bez nároku na odpočet DPH
barex
13.03.10,12:08
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,

Naďa