cayane
21.09.09,09:54
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať:

- máme v prenájme priestor kde je herna a bar a stahujeme sa do priestorov v tej istej budove len na nižšie poschodie potrebujem si ten priestor kompletne obnovit elektrinu, vodu, malovanie - celkova rekonštrukcia priestoru aby mi to vyhovolalo na moje prevádzkovanie, prevádzku mám v prenájme na základe zmluvy o prenájme - moja otázka znie či si možem dať všetko čo sa týka tejto rekonštrukcie do nákladov?? Alebo z akej časti ak mám v zmluve dohodnuté že si to možem celé prerobit.

- moja druhá otázka znie v tejto prevádzke mám hernu, svojim klientom (zákazníkom) dávam zadarmo ako občerstvenie kávu, nealko, pivo a slaničky (tyčinky, čipsy..) - viem si takýto tovar dať do nákladov?? Nemám tam registračnú pokladňu lebo všetko rozdávam, možem to považovat za náklady na reprezentáciu alebo nie??

Veľmi pekne ďakujem!
Lenka1979
21.09.09,08:06
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať:

- máme v prenájme priestor kde je herna a bar a stahujeme sa do priestorov v tej istej budove len na nižšie poschodie potrebujem si ten priestor kompletne obnovit elektrinu, vodu, malovanie - celkova rekonštrukcia priestoru aby mi to vyhovolalo na moje prevádzkovanie, prevádzku mám v prenájme na základe zmluvy o prenájme - moja otázka znie či si možem dať všetko čo sa týka tejto rekonštrukcie do nákladov?? Alebo z akej časti ak mám v zmluve dohodnuté že si to možem celé prerobit. ak to máš zmluvne "ošetrené"... tak môžeš. Ale je dobré dohodnúť si v zmluve podrobne všetky opravy a iné skutočnosti, ktoré na základe súhlasu prenajímateľa môžeš vykonať na jeho majetku.

- moja druhá otázka znie v tejto prevádzke mám hernu, svojim klientom (zákazníkom) dávam zadarmo ako občerstvenie kávu, nealko, pivo a slaničky (tyčinky, čipsy..) - viem si takýto tovar dať do nákladov?? Nemám tam registračnú pokladňu lebo všetko rozdávam, možem to považovat za náklady na reprezentáciu alebo nie?? toto nie je repre... nie je to označené logom alebo štítkom Tvojej firmy... - nedaňový náklad.

Veľmi pekne ďakujem!

modrým v texte.
cayane
21.09.09,08:13
Ďakujem za rýchlu odpoveď! Takže ten tovar sa nijako nedá dať do nákladov...ak by sme dali pokladnu a predávali to za symbolickú cenu vtedy by sa to dalo?
Gabi03
21.09.09,08:14
modrým v texte.

K tomu druhému bodu.... repre práve to je :D, ale nedaňový náklad tiež. Asi si sa len sekla v pomenovaní. :rolleyes:
Lenka1979
21.09.09,08:17
Ďakujem za rýchlu odpoveď! Takže ten tovar sa nijako nedá dať do nákladov...ak by sme dali pokladnu a predávali to za symbolickú cenu vtedy by sa to dalo?


Ty si tovar nakúpiš-máš náklad- následne predáš=máš príjem,ktorý musíš zdaniť, aj keď len za symbolickú cenu. Je to Tvoja vec v akej hodnote ho budeš predávať... len aby si sa nakoniec nedostala do mínusu... vieš, nakúpiš chipsy za 0,95 eur-predáš za 0,03 eur:rolleyes:... trošku diskutabilné...
Urči si v akej cene budeš z toho tovaru dávať zákazníkom-ako "sponzorské" a z tej hodnoty tovaru si neuplatňuj DPH-nedávaj do nákladov a máš.
Lenka1979
21.09.09,08:20
K tomu druhému bodu.... repre práve to je :D, ale nedaňový náklad tiež. Asi si sa len sekla v pomenovaní. :rolleyes:

Gabi dík za opravu:---... žeby začiatok týždňa??? :---:---:---
cayane
21.09.09,08:22
Ty si tovar nakúpiš-máš náklad- následne predáš=máš príjem,ktorý musíš zdaniť, aj keď len za symbolickú cenu. Je to Tvoja vec v akej hodnote ho budeš predávať... len aby si sa nakoniec nedostala do mínusu... vieš, nakúpiš chipsy za 0,95 eur-predáš za 0,03 eur:rolleyes:... trošku diskutabilné...
Urči si v akej cene budeš z toho tovaru dávať zákazníkom-ako "sponzorské" a z tej hodnoty tovaru si neuplatňuj DPH-nedávaj do nákladov a máš.
takže napr. kúpim chipsy za 1euro predám za 0,50 centov - tak dph si uplatním len zo sumy 0,50?? a dalších 0,50 bude sponzorské...
Lenka1979
21.09.09,08:24
takže napr. kúpim chipsy za 1euro predám za 0,50 centov - tak dph si uplatním len zo sumy 0,50?? a dalších 0,50 bude sponzorské...

.. ale tých zvyšných chipsov za 0,50 eur by si musela v skutočnosti predať. A komu ich z toho "otvoreného" sáčku už predáš? :rolleyes:
Gabi03
21.09.09,08:27
takže napr. kúpim chipsy za 1euro predám za 0,50 centov - tak dph si uplatním len zo sumy 0,50?? a dalších 0,50 bude sponzorské...

Nie nie.
To musíš brať na merné jednotky, tj kusy.
Nakúpiš 1 ks chipsov za 1 euro, predáš ho za 0,50 euro, tak si DPH uplatňuješ v plnej čiastke.
Náklad máš síce 1 Euro, ale si v strate pol eura. Tu neviem, či by to daňováci uznali ako daňový náklad.

Ďalší príklad
nakúpiš 100 ks chipsov po 1 euro, 90 ks predáš za 1,10 eura (veď potrebuješ zisk) a 10 ks dáš zadarmo. DPH si uplatníš z 90 ks, z 10 ks nie.
Nákup 90 ks je daňovým nákladom, nákup 10 ks, ktoré rozdáš, je repre, tz. nedaňový náklad.
Stefan2005
21.09.09,08:40
... a ako máš postavenú kalkuláciu cenníka pre herňu?

Viem si predstaviť aj takúto formuláciu:

1-hodina použitia herne 7€.
Uvedená cena zahŕňa použitie herného zariadenia v trvaní 60 minút, resp. 1 občerstvenie podľa vlastného výberu (káva, čaj, nealko, chipsy,...). Mení to pohľad na danú problematiku...