sonic84
21.09.09,11:11
Ahojte, chcel by som sa informovat na pracu v herbalife sieti. Moja znama zacala pracovat v jednom kozmetickom studiu, kde robi nieco, co nazyvaju poradenstvo a ponuka produkty Herbalife. V podstate klientom nanesie nejake pletove masky a ponukne produkty. Podotykam, ze nie je profesionalna kozmeticka. Pdopisala len nejaky formular, ktory hovori, ze ma udelenu akusi licenciu od firmy Herbalife, ze moze robit takuto cinnost. Mna vsak zaujima ako je to s takymto pracovnym pomerom s ohladom na slovensku legislativu. Nema podpisanu ziadnu dohodu, ziadnu pracovnu zmluvu...nic. Ale ma v podstate prijem. Zaujimalo by ma, ci takuto formu prace popisuje zakonnik prace. Je to vobec legalne? Ved ked ma clovek prijem, tak automaticky by ho mal minimalne zdanit.
Dáša_
22.09.09,12:36
Ahojte, chcel by som sa informovat na pracu v herbalife sieti. Moja znama zacala pracovat v jednom kozmetickom studiu, kde robi nieco, co nazyvaju poradenstvo a ponuka produkty Herbalife. V podstate klientom nanesie nejake pletove masky a ponukne produkty. Podotykam, ze nie je profesionalna kozmeticka. Pdopisala len nejaky formular, ktory hovori, ze ma udelenu akusi licenciu od firmy Herbalife, ze moze robit takuto cinnost. Mna vsak zaujima ako je to s takymto pracovnym pomerom s ohladom na slovensku legislativu. Nema podpisanu ziadnu dohodu, ziadnu pracovnu zmluvu...nic. Ale ma v podstate prijem. Zaujimalo by ma, ci takuto formu prace popisuje zakonnik prace. Je to vobec legalne? Ved ked ma clovek prijem, tak automaticky by ho mal minimalne zdanit.

no takto ako si to popísala to rozhodne nevyzerá OK.
Nepredpokladajú v tom formulári, že má živnosť?
lejdyk
22.09.09,17:24
ja som byvalá clenka herbalife ide o multilevel marketing bola som na materskej musi sa zaplatit vstupny poplatok ja som platila 5000sk a teraz uz viem ,ze to bola cierna praca bola som tam cca 1 rok a celý rok som čakala na schválenie členstva z ústredia niekde v zahraničí ,ale nedostala som nič.zatial sme mali predávať produkty a skolit nových členov mas vstupnu zlavu 25 percent zo vsetkych produktov a to je tvoj rabat,ale je to zasa predaj !zivnost by si mala mat.ten certifikat co sa podpisuje ta vlastne iba oprávnuje nakupovat vyrobky z členskov zlavou cim viac kupis tym vetsiu zlavu ziskas,alebo privedies nových clenov a za tych zasa ziskavas zlavu,ale iba ak sami nakupujú.nie je to ani pracovna zmluva ani nic podobné.
sonic84
22.09.09,19:36
Ahojte, no prave ja si myslim, ze je to dost nelegalne. A vpodstate cele riziko je na koncovom cloveku, na tom, co to predava....lebo on zinkasuje nejaky podiel... dostane to na ruku. A to je uz prijem za vykonanu pracu. A kazdy prijem pokial viem na slovensku podlieha dani z prijmu. Jedna vec je, ze vsetko, co presiahne nad nezdanitelne minimum by sa malo zdanit. Druha vec je to, ci clovek na slovensku vobec moze legalne dostat peniaze za vykonanu pracu bez nejakej zmluvy, cize bez pracovneho pomeru.
FugAn
23.09.09,07:28
Ahojte, no prave ja si myslim, ze je to dost nelegalne. A vpodstate cele riziko je na koncovom cloveku, na tom, co to predava....lebo on zinkasuje nejaky podiel... dostane to na ruku. A to je uz prijem za vykonanu pracu. A kazdy prijem pokial viem na slovensku podlieha dani z prijmu. Jedna vec je, ze vsetko, co presiahne nad nezdanitelne minimum by sa malo zdanit. Druha vec je to, ci clovek na slovensku vobec moze legalne dostat peniaze za vykonanu pracu bez nejakej zmluvy, cize bez pracovneho pomeru.

Na základe tej licencie by som odporúčal evidovať sa na daňovom úrade a žiadať o pridelenie DIČ. Potom podávať daňové priznanie. Nič tým nepokazí.
poisonkatka
23.09.09,07:35
ale takto to funguje pri vsetkych MLM, aj avon aj oriflame. vzdy je tam nejaky prijem, provizie. ja osobne toto robim na zivnost, pretoze mam aj e-shop. ale chce sa do toho zapojit aj moj priatel, ma sice zivnost, ale nedal si to na nu. staci ked do dp uda prijem podla vyplatenych provizii, ktorych zoznam bude mat? v podstate prijem prizna, tak by nemal byt problem, ked dolozi zmluvu a vypis provizii.
Borský
26.09.09,07:10
Obchodné siete takéhoto druhu poznajú dve kategórie odberateľov..priamych, ktorí odoberajú len pre svoju potrebu a nepredávajú a potom distribútorov..tí predávajú ďalej.Distribútori by mali mať živnosť a plniť všetky zákonné povinnost, ktoré im z toho vyplývajú. S Herbalife mám špatnú skúsenosť. Syn si hladal zamestnanie a oslovili ho. Musel podpísať veľký prvý odber tovaru.. akeď si mal zarábať, mal to predať. Ale žiadne vysvetlenie ohľadom živnosti mu nedali. A len odber pre vlastnú potrebu sa nevyplatí..preto že je podmienený takou vysokou sumou, že to nikto sám len tal ľahko nespotrebuje. Keď je to tak ako opisuješ, kamarátka porušuje zákony. Firme to nevadí..ona za to nezodpovedá
Lianka
26.09.09,07:24
Nemam skusenosti s MLM a mam k nemu oddavna odpor, ale vyjadrim sa k tej zivnosti.

Mne sa to javi ako klasicky priklad kupy a predaja tovaru. Ja kupim na svoje meno od "Herbalife" a musim to predat, resp. ak nepredam a pouzijem pre seba, je to moja osobna spotreba. Nesplna to nahodou tuto definiciu?

§ 2
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#911



Na základe tej licencie by som odporúčal evidovať sa na daňovom úrade a žiadať o pridelenie DIČ. Potom podávať daňové priznanie. Nič tým nepokazí.

Z danoveho hladiska nepokazi, ale podla mojho nazoru (vid. §2 ObchZ) je to malo - potrebuje mat aspon zivnost.
Dáša_
26.09.09,08:14
Nemam skusenosti s MLM a mam k nemu oddavna odpor, ale vyjadrim sa k tej zivnosti.

Mne sa to javi ako klasicky priklad kupy a predaja tovaru. Ja kupim na svoje meno od "Herbalife" a musim to predat, resp. ak nepredam a pouzijem pre seba, je to moja osobna spotreba. Nesplna to nahodou tuto definiciu?

§ 2
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#911


Z danoveho hladiska nepokazi, ale podla mojho nazoru (vid. §2 ObchZ) je to malo - potrebuje mat aspon zivnost.

Súhlasím s tým, že to spĺňa všetky znaky živnosti a teda by mali mať vybavený ŽL.
Žiaľ, veľa ľudí na to kašle. Nie je to prípad iba MLM, ale aj rôznych bazárov na internete, kde ľudia predávajú aj nové veci, príjmajú objednávky. Proste pracujú ako v obchode. Akurát to robia na čierno. A doplácajú na to nepriamo tí, ktorí si všetky povinnosti plnia, lebo sú napríklad drahší...

Na druhú stranu musím povedať, že príjem z týchto činností býva veľa krát tak nízky, že by vlastne nemuseli ani daňové priznanie podávať, respektíve, živnosť ich v podstate nezaťaží ďalšími nákladmi a naviac získajú možnosť nakupovať niektoré veci za veľkoobchodné ceny.
petrapop
26.09.09,09:19
Varujem pred firmou HERBALIFE z vlastnej skúsenosti, je to obyčajná sekta, ktorá sa obohacuje na úbohých ľuďoch. Človek sa dostáva len do dlhov.POZOR NA HERBALIFE!!!!!!!!!!
Zita5
26.09.09,09:32
Ahojte, chcel by som sa informovat na pracu v herbalife sieti. Moja znama zacala pracovat v jednom kozmetickom studiu, kde robi nieco, co nazyvaju poradenstvo a ponuka produkty Herbalife. V podstate klientom nanesie nejake pletove masky a ponukne produkty. Podotykam, ze nie je profesionalna kozmeticka. Pdopisala len nejaky formular, ktory hovori, ze ma udelenu akusi licenciu od firmy Herbalife, ze moze robit takuto cinnost. Mna vsak zaujima ako je to s takymto pracovnym pomerom s ohladom na slovensku legislativu. Nema podpisanu ziadnu dohodu, ziadnu pracovnu zmluvu...nic. Ale ma v podstate prijem. Zaujimalo by ma, ci takuto formu prace popisuje zakonnik prace. Je to vobec legalne? Ved ked ma clovek prijem, tak automaticky by ho mal minimalne zdanit.


Ak nanáša pleťové masky klientom - tak by mala mať absolvované štúdium z oblasti kozmetiky , alebo aspoň rekvalifikačný kurz .
http://www.porada.sk/t26080-kozmeticky-a-legislativa.html?highlight=Kozmeti%E8ky
Pozor nato !http://www.porada.sk/544172-post12.html

Ak poberá príjem za tieto služby v hotovosti , teda nie je zamestnancom ..... a prácu vykonáva na svoje IČO ,DIČ a podobne - tak potrebuje ŽL , registračnú pokladnicu ......a atď .To isté platí aj pre distribútorov akejkoľvek kozmetiky . Predávajú tovar , konečnému spotrebiteľovi .
Lianka
28.09.09,05:55
Súhlasím s tým, že to spĺňa všetky znaky živnosti a teda by mali mať vybavený ŽL.
Žiaľ, veľa ľudí na to kašle. Nie je to prípad iba MLM, ale aj rôznych bazárov na internete, kde ľudia predávajú aj nové veci, príjmajú objednávky. Proste pracujú ako v obchode. Akurát to robia na čierno. A doplácajú na to nepriamo tí, ktorí si všetky povinnosti plnia, lebo sú napríklad drahší...

Na druhú stranu musím povedať, že príjem z týchto činností býva veľa krát tak nízky, že by vlastne nemuseli ani daňové priznanie podávať, respektíve, živnosť ich v podstate nezaťaží ďalšími nákladmi a naviac získajú možnosť nakupovať niektoré veci za veľkoobchodné ceny.

Daska, dakujem za objasnenie. Ale podla mna kriteriom zivnost/nezivnost nie je to, ci je prijem "nizky" - vieme, ze zakon sa na to takto nepozera.

Bez ohladu na to, v akej oblasti zivnostnik podnika, je zodpovedny sam za seba, aj za to, aby mal dostatok odberatelov. Ak ma pocit, ze sa mu to neoplati, tak nech podnika vo viacerych cinnostiach, aby mal vyssi prijem, prip. eliminuje sezonne vykyvy. Alebo ak nevie byt za seba zodpovedny a nevie niest riziko, tak nech nepodnika. Nemyslim si, ze nizky prijem je a ma byt ospravedlnenim na porusenie zakona.

Mna to skor pripada tak, ze pravne povedomie je este stale u nas nizke a mnohi radsej ani nechcu vediet viac - lepsie im je zit v nevedomosti, ze v suvislosti s touto cinnostou maju nejake prava a povinnosti. Samozrejme, ze doplacaju na to ti ozajstni podnikatelia. Dalsia vec je, ze mnohi ludia by brali len to pozitivne, co z veci (napr. z legalneho podnikania) vyplyva, ale negativne uz akceptovat nevedia.

To len taku uvahu som si dovolila. :) Myslim, ze my dve vieme...
Zita5
28.09.09,06:21
Daska, dakujem za objasnenie. Ale podla mna kriteriom zivnost/nezivnost nie je to, ci je prijem "nizky" - vieme, ze zakon sa na to takto nepozera.

Bez ohladu na to, v akej oblasti zivnostnik podnika, je zodpovedny sam za seba, aj za to, aby mal dostatok odberatelov. Ak ma pocit, ze sa mu to neoplati, tak nech podnika vo viacerych cinnostiach, aby mal vyssi prijem, prip. eliminuje sezonne vykyvy. Alebo ak nevie byt za seba zodpovedny a nevie niest riziko, tak nech nepodnika. Nemyslim si, ze nizky prijem je a ma byt ospravedlnenim na porusenie zakona.

Mna to skor pripada tak, ze pravne povedomie je este stale u nas nizke a mnohi radsej ani nechcu vediet viac - lepsie im je zit v nevedomosti, ze v suvislosti s touto cinnostou maju nejake prava a povinnosti. Samozrejme, ze doplacaju na to ti ozajstni podnikatelia. Dalsia vec je, ze mnohi ludia by brali len to pozitivne, co z veci (napr. z legalneho podnikania) vyplyva, ale negativne uz akceptovat nevedia.

To len taku uvahu som si dovolila. :) Myslim, ze my dve vieme...

So zvýrazneným veľmi , ale veľmi súhlasím .
Práve tá nevedomosť - pri tej sa veľa krát pozastavujem . Ja s podnikaním idem spať , s podnikaním vstávam a niekto má život "nebe a dudy " a všetko mu prejde , žije kľudným životom," ja nič ja muzikant "
Dáša_
28.09.09,06:48
Baby, uplne s vami súhlasím.

Ja hovorím, že môj problém je hlavne v tom, že o týchto veciach viem veľa :D:D

Tým pádom domýšľam isté súvislosti - aj keď mi občas neičo stále utečie.

Niekedy závidím niektorým sladkú nevedomosť - aj keď je to zvyčajne iba do prvej kontroly :D:D