Luminetka
21.09.09,12:03
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu v situacii v ktorej sa prave nachadzam. Som tehotna v 5 mesiaci a zamestnavatel nam prestal platit mzdy z dovodu financnych problemov vo firme. Zakonom stanovena hranica 15 dni po datume uvedenom v pracovnej zmluve (30. den nasledujuceho mesiaca), je davno prekrocena a neboli vyplatene ani zalohy. V ramci vaznej financnej situacie v ktorej sa nachadzam, si nemozem dovolit zostat celkom bez prijmu az do nastupu na matersku. Moze to nastat ak firma vyhlasi bankrot, co by potom znamenalo dohromady az 7 nevyplatenych miezd... Zvazujem teda vypoved (ktoru by som uz dala urcite ako netehotna, par kolegov to ide urobit ku koncu sept.), alebo nastup na PN. Chcela som sa v tejto suvislosti opytat...
1. co ma caka ak nastupim na PN, - rizikove tehotenstvo? Prvych 10 dni plati zamestnavatel, ale plati sa to z jeho uctu, alebo priamo z poistovne a tej sa vytvori pohladavka voci firme? Ako sa rata vyska PN? (Nikdy som na PN nebola...)

2. co ma caka ak dam okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy ani nahrady mzdy? Mam narok ako tehotna na odstupne? Budem zaevidovana na urade prace, poberat podporu v nezamestnanosti a budem sa musiet preukazovat, ze si hladam pracu tie 3 mesiace do nastupu na MD? Som v pracovnom pomere celkom bez prestavky 12 rokov a u momentalneho zamestnavatela viac ako 5...

3. mam pockat ako sa situacia vyvinie a vymahat si mzdy az do nastupu na matersku sudne? A mozno spekulativna otazka, je tam moznost uprednostnenia vyplatenia miezd tehotnej zamestnankyni pred ostatnymi zamestnancami v pripade bankrotu firmy?

Dakujem pekne za vsetky nazory a odpovede, velmi mi pomozete...
Gabi03
21.09.09,10:48
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu v situacii v ktorej sa prave nachadzam. Som tehotna v 5 mesiaci a zamestnavatel nam prestal platit mzdy z dovodu financnych problemov vo firme. Zakonom stanovena hranica 15 dni po datume uvedenom v pracovnej zmluve (30. den nasledujuceho mesiaca), je davno prekrocena a neboli vyplatene ani zalohy. V ramci vaznej financnej situacie v ktorej sa nachadzam, si nemozem dovolit zostat celkom bez prijmu az do nastupu na matersku. Moze to nastat ak firma vyhlasi bankrot, co by potom znamenalo dohromady az 7 nevyplatenych miezd... Zvazujem teda vypoved (ktoru by som uz dala urcite ako netehotna, par kolegov to ide urobit ku koncu sept.), alebo nastup na PN. Chcela som sa v tejto suvislosti opytat...
1. co ma caka ak nastupim na PN, - rizikove tehotenstvo? Prvych 10 dni plati zamestnavatel, ale plati sa to z jeho uctu, alebo priamo z poistovne a tej sa vytvori pohladavka voci firme? Ako sa rata vyska PN? (Nikdy som na PN nebola...)
Prvých 10 dní sa vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré plati ZĽ, a to z vlastných finančných prostriedkov.
Táto náhrada sa vypláca ako prvé 3 kal.dni 25% z vymeriavacieho základu, ďalších 7 kal.dní 55% z VZ. VZ je viac-menej hrubá mzda. Od 11. dňa Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské, čo je 55% z VZ.
2. co ma caka ak dam okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy ani nahrady mzdy? Mam narok ako tehotna na odstupne? Budem zaevidovana na urade prace, poberat podporu v nezamestnanosti a budem sa musiet preukazovat, ze si hladam pracu tie 3 mesiace do nastupu na MD? Som v pracovnom pomere celkom bez prestavky 12 rokov a u momentalneho zamestnavatela viac ako 5...
Ak ty dáš výpoveď, na odstupné nemáš nárok. Tehotenstvo na to nemá vplyv. doplnenie: Pri okamžitom skončení PP z dôvodu nevyplatenej mzdy máš nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace - viď príspevok od mirrom
Ohľadne preukazovania hľadania práce na ÚP nemám skúsenosť, ale povedala by som, že by to bolo treba.
3. mam pockat ako sa situacia vyvinie a vymahat si mzdy az do nastupu na matersku sudne? A mozno spekulativna otazka, je tam moznost uprednostnenia vyplatenia miezd tehotnej zamestnankyni pred ostatnymi zamestnancami v pripade bankrotu firmy?
Vymáhanie mzdy súdne môžeš aj teraz. Načo čakať na materskú? O uprednosťňovaní mzdy pochybujem.
Ak sa firma dostane do konkurzu, mzdy by mala vyplatiť SP z garančného fondu. No z tejto problematiky som už vypadla.

Dakujem pekne za vsetky nazory a odpovede, velmi mi pomozete...

v texte
Xanti
21.09.09,10:52
Ešte by som doplnila,

osobne by som na mieste zadávateľky šla na PN, tých 10 dní bez zaplatenia ( čo má platiť zamestnávateľ by som prežila, si myslím že viac peňazí dlhuje kedže nevypláca mzdy ) a za ostatné dni bude mať príjem zo SP čo sa týka nemocenských dávok.
A budem stále zamestnaná v danej firme. Aj pri nástupe na MD.
mirrom
21.09.09,11:33
2. co ma caka ak dam okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy ani nahrady mzdy? Mam narok ako tehotna na odstupne? Budem zaevidovana na urade prace, poberat podporu v nezamestnanosti a budem sa musiet preukazovat, ze si hladam pracu tie 3 mesiace do nastupu na MD? Som v pracovnom pomere celkom bez prestavky 12 rokov a u momentalneho zamestnavatela viac ako 5...
Ak ty dáš výpoveď, na odstupné nemáš nárok. Tehotenstvo na to nemá vplyv.
Ohľadne preukazovania hľadania práce na ÚP nemám skúsenosť, ale povedala by som, že by to bolo treba.

Ak poziadas o skoncenie PP z dovodu nevyplatenej mzdy podla §69 ZP vznikne ti aj narok na nahradu mzdy vo vyske 2 mesacneho priemerneho zarobku za vypovednu dobu 2 mesiacov. Takto skoncit PP mozes ale len v lehote do jedneho mesiaca odo dna, kedy si sa o dovode na okamzite skoncenie PP dozvedela.

Pre tvoj dalsi zivot, myslim, by ale bolo lepsie, keby si v PP ostala (je vyhodnejsie byt zamestnany ako nezamestnany) tak ak ti to co i len trochu umoznuje diagnoza doporucujem ist na PN alebo rizikove. Papierovo sice budes zamestnana vo firme, budes doma s obmedzenim pohybu, ale po 10 dnoch ti peniaze bude vyplacat priamo poistovna, co by ti urcite pomohlo.
Ak uprednostnis skoncenie PP a 2 mesacne odstupne a je realna sanca ze ho aj dostanes alebo vymozes, mozes to riesit takymto skoncenim PP podla 69 ZP.

Potom, takto "nezavisla na PN" ak si zvolis tu variantu (firma ta nemoze uz prepustit alebo nejako kvazi trestat za porusenie prac . discipl.-pozname, :-( dovody by sa asi hladali)) sa pokus najskor dohodnut so zamestnavatelom, vyzvi pisomne na splnenie zavazku podobrom. Ak to nepojde, potom sa len mozes len sudit, tak vyuzi dobu kym si v praci a sustred si dokazy na vymahanie pre obe varianty.
Luminetka
21.09.09,17:20
Dakujem Vam pekne za odpovede Gabi, Mirrom, Xanti!
Este mam nejake podotazky, ak by som sa teda rozhodla ist na PN, a potom co najskor na MD (co mi z vasich informacii vychadza ako najrozumnejsie), je aj tam nejaky platovy strop hrubeho zarobku, z ktoreho sa PN rata? Ak ano, kolko to je?
Tiez by ma zaujimalo, co sa stane ak firma zbankrotuje pocas mojej MD... To by som tiez dostala vypoved s odstupnym ako zamestnana?
Dakujem este raz !
Xanti
21.09.09,17:26
Dakujem Vam pekne za odpovede Gabi, Mirrom, Xanti!
Este mam nejake podotazky, ak by som sa teda rozhodla ist na PN, a potom co najskor na MD (co mi z vasich informacii vychadza ako najrozumnejsie), je aj tam nejaky platovy strop hrubeho zarobku, z ktoreho sa PN rata? Ak ano, kolko to je?
Tiez by ma zaujimalo, co sa stane ak firma zbankrotuje pocas mojej MD... To by som tiez dostala vypoved s odstupnym ako zamestnana?
Dakujem este raz !
Ano najrozumnejšie je hned ísť zajtra k lekárovi a dať sa vypísať na PN, a už od oktobra Ti začne PN vyplácať SP vo výške 55% z VZ ( vymeriavaci základ je tvoja hrubá mzda ), lebo prvých 10 dní Ti má vyplácať zamestnávateľ prvé tri dni je to 25% dalšich 7 dní 55 %. Ale ak nevypláca výplatu tak ťažko vyplatí PN, preto by som hned zajtra išla na PN. Aby už v novembri som mala aký taký príjem z PN.

Strop to max. je cca 1084 eura, z toho sa vypláca max PN i materská.

Ak fy zbankrotuje počas tvojej MD tak máš tiež nárok na odstupné.
ivka70
21.09.09,17:29
Dakujem Vam pekne za odpovede Gabi, Mirrom, Xanti!
Este mam nejake podotazky, ak by som sa teda rozhodla ist na PN, a potom co najskor na MD (co mi z vasich informacii vychadza ako najrozumnejsie), je aj tam nejaky platovy strop hrubeho zarobku, z ktoreho sa PN rata? Ak ano, kolko to je?
Tiez by ma zaujimalo, co sa stane ak firma zbankrotuje pocas mojej MD... To by som tiez dostala vypoved s odstupnym ako zamestnana?
Dakujem este raz !

Ano, strop existuje, pretoze existuje aj maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho platis poistne.
PN aj MD moze byt max. 55% z denneho VZ, ale ten neprekroci max. hodnotu, aj ked hruba mzda moze byt x nasobne vyssia.

MAx. vymeriavaci zaklad je tusim 1 003, 09 EUR/mesacne.

Ak firmu zrusia, mala by si dostat vypoved aj s odstupnym, ak zbankrotuje, obdobne, ale tam uz sa vymaha nevyplatena mzda u spravcu konkurznej podstaty.
mirrom
21.09.09,17:59
Dakujem Vam pekne za odpovede Gabi, Mirrom, Xanti!
Tiez by ma zaujimalo, co sa stane ak firma zbankrotuje pocas mojej MD... To by som tiez dostala vypoved s odstupnym ako zamestnana?
Dakujem este raz !
dostanes vypoved §63 1a s odstupnym a
to by mohlo byt dalsie pozitivum zotrvania v PP. ak sa spolocnost stane platobne neschopnou pocas trvania tvojej PN a bude podany navrh na konkurz a zamestnavatel neuspokoji naroky z trvania tvojho PPvztahu, budes si moct uplatnit svoj narok z garancneho poistenia v SP.
Chobot
21.09.09,18:10
Dakujem Vam pekne za odpovede Gabi, Mirrom, Xanti!
Este mam nejake podotazky, ak by som sa teda rozhodla ist na PN, a potom co najskor na MD (co mi z vasich informacii vychadza ako najrozumnejsie), je aj tam nejaky platovy strop hrubeho zarobku, z ktoreho sa PN rata? Ak ano, kolko to je?

Áno, existuje maximálny vymeriavací základ, pre poistenie v nezamestnanosti je to 1,5 násobok priemernej mzdy za predchádzajúci kal. rok resp. 2 kald roky pred vymeriavacím obdobím - § 138 ods. 11 Zákona o soc. poistení:

(11) Vymeriavací základ v úhrne je mesačne najviac
a) na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnancom, povinne nemocensky poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou a dobrovoľne nemocensky poistenou osobou
1. v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka 1, 5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie,
2. v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 1, 5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie,

a § 11:

(1) Všeobecný vymeriavací základ je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad") za príslušný kalendárny rok.


Tiez by ma zaujimalo, co sa stane ak firma zbankrotuje pocas mojej MD... To by som tiez dostala vypoved s odstupnym ako zamestnana?
Dakujem este raz !

V prípade zániku firmy je potrebné ukončiť PP so všetkými zamestnancami výpoveďou alebo dohodou. V takom prípade majú zamestnanci nárok na odstupné, vrátane tých, čo sú na MD alebo RD.
Luminetka
21.09.09,18:14
Xanti, Ivka dakujem!
Firmu by nezrusili, v tomto pripade by sa jednalo o bankrot. Firma uz je par mesiacov v restrukturalizacii a nadalej platobne neschopna. Prave pre tuto vaznost situacie som sem napisala. Takze ak zbankrotuje, velmi pravdepodobne o vyplaty ktore nedostanem, pridem... a na odstupne mi vznikne tak akurat narok :( ... Pokial mam spravne info, spravca konkurznej podstaty uspokojuje v prvom rade banky, az potom zamestnancov. A z PN budem mat aspon nieco...
Luminetka
21.09.09,18:18
dostanes vypoved §63 1a s odstupnym a
to by mohlo byt dalsie pozitivum zotrvania v PP. ak sa spolocnost stane platobne neschopnou pocas trvania tvojej PN a bude podany navrh na konkurz a zamestnavatel neuspokoji naroky z trvania tvojho PPvztahu, budes si moct uplatnit svoj narok z garancneho poistenia v SP.
Dakujem a suhlasim, toto pozitivum v tom vidim aj ja...
Xanti
21.09.09,18:19
Takze ak zbankrotuje, velmi pravdepodobne o vyplaty ktore nedostanem, pridem... a na odstupne mi vznikne tak akurat narok :( ... Pokial mam spravne info, spravca konkurznej podstaty uspokojuje v prvom rade banky, az potom zamestnancov. A z PN budem mat aspon nieco...
Tu Ti mirrom píše, že výplatu i odstupné v prípade krachu firmy si budeš môcť uplatniť z garančného poistenia. Takže je šanca, že časom sa k peniazom dostaneš . Otázka je kedy.


dostanes vypoved §63 1a s odstupnym a
to by mohlo byt dalsie pozitivum zotrvania v PP. ak sa spolocnost stane platobne neschopnou pocas trvania tvojej PN a bude podany navrh na konkurz a zamestnavatel neuspokoji naroky z trvania tvojho PPvztahu, budes si moct uplatnit svoj narok z garancneho poistenia v SP.
Nateraz Ti pomôže aspoň tá PN a pravidelný príjem. Držím palce.
Luminetka
21.09.09,18:36
Ano Xanti, precitala som si az po odoslani mojho prispevku :) A dakujem velmi!
brčko
21.09.09,19:24
luminetka,
bola a som cca v tvojej situácii. Aj ked mi nebol zamestnávatel dlžný mzdu za viac mesiacov len časť jedného, no firma bol platobne neschopná a dostala som výpoved a ostala tehotná. Tiež som bola na PN, následne MD a teraz RD.

Neviem, kolko výplat ti zamestnávatel dlží, lebo z garanč.fondu si môžeš uplatniť len za posledné 3mesiace (obdobie PN sa vyníma), no a tiež je obmedzená výška na 3násobok jednej 12-tiny všeob.vymer.základu v den doručenia návrhu na konkurz na súd(čo je den vzniku platobnej neschopnosti podla zákona o sociálnom poistení), t.j. ak sa tak stane v období od 1.7.09 do 30.6.10 tak 3x21.782Sk.

No uplatnenie nároku z garančného fondu je možné len v prípade ak bude podaný návrh na konkurz. A ty sa o tom máš možnosť dozvedieť z Obchdného vestníka len v prípade, ak ho nezamietnu pre nedostatok majetku. Ak ho aj zamietnu, tak myslím tiež si môžeš nárok uplatniť, no nemáš sa o tom odkial dozvedieť, jedine že by sám zamestnávatel tento návrh podal a ta o tom oboznámil. No to by ste musili mať iné vzťahy, aby tak urobil. V Obchodnom vestníku v takom prípade nič nenájdeš.

Značné riziko je aj to, že v prípade, ak by si skončila PP pred vyhlásením konkurzu resp. podaním návrhu na konkurz, bol podaný návrh na konkurz a konkurzné konanie by začalo prebiehať, no nemusela by si stihnúť prihlásiť pohladávku, ak by si sa o tom neskôr dozvedela, nezachytila to napr. z Obchodného vestníka alebo stránok justice.sk. Lebo o tom, kedy bol doručený návrh na konkurz na vašu spoločnosť na súd sa z Obchodného vestníka nedozvieš, aj ked predpokladám je to cca 15dní pred zverejnením oznámenia o začatí konkurzného konania, čo sa už v OV zverejnuje. A od doručenia tohto návrhu musíš stihnúť podať žiadosť o dávku z garanč. poistenia do 60dní. Aj ked, ak by si to sledovala, tak by si to mala stihnúť.

Takže najrozumnejšia je aj podla mna tá PN.

Prajem hlavne tehotenstvo bez stresov, lebo bábätku to neprospieva. No a prajem ti citlivého lekára a ústretového správcu konkurznej podstaty, teda ked už sa firma nepozviecha, tak nech to ide cez konkurz.
Luminetka
21.09.09,19:51
luminetka,
bola a som cca v tvojej situácii. Aj ked mi nebol zamestnávatel dlžný mzdu za viac mesiacov len časť jedného, no firma bol platobne neschopná a dostala som výpoved a ostala tehotná. Tiež som bola na PN, následne MD a teraz RD.

Neviem, kolko výplat ti zamestnávatel dlží, lebo z garanč.fondu si môžeš uplatniť len za posledné 3mesiace (obdobie PN sa vyníma), no a tiež je obmedzená výška na 3násobok jednej 12-tiny všeob.vymer.základu v den doručenia návrhu na konkurz na súd(čo je den vzniku platobnej neschopnosti podla zákona o sociálnom poistení), t.j. ak sa tak stane v období od 1.7.09 do 30.6.10 tak 3x21.782Sk.

No uplatnenie nároku z garančného fondu je možné len v prípade ak bude podaný návrh na konkurz. A ty sa o tom máš možnosť dozvedieť z Obchdného vestníka len v prípade, ak ho nezamietnu pre nedostatok majetku. Ak ho aj zamietnu, tak myslím tiež si môžeš nárok uplatniť, no nemáš sa o tom odkial dozvedieť, jedine že by sám zamestnávatel tento návrh podal a ta o tom oboznámil. No to by ste musili mať iné vzťahy, aby tak urobil. V Obchodnom vestníku v takom prípade nič nenájdeš.

Značné riziko je aj to, že v prípade, ak by si skončila PP pred vyhlásením konkurzu resp. podaním návrhu na konkurz, bol podaný návrh na konkurz a konkurzné konanie by začalo prebiehať, no nemusela by si stihnúť prihlásiť pohladávku, ak by si sa o tom neskôr dozvedela, nezachytila to napr. z Obchodného vestníka alebo stránok justice.sk. Lebo o tom, kedy bol doručený návrh na konkurz na vašu spoločnosť na súd sa z Obchodného vestníka nedozvieš, aj ked predpokladám je to cca 15dní pred zverejnením oznámenia o začatí konkurzného konania, čo sa už v OV zverejnuje. A od doručenia tohto návrhu musíš stihnúť podať žiadosť o dávku z garanč. poistenia do 60dní. Aj ked, ak by si to sledovala, tak by si to mala stihnúť.

Takže najrozumnejšia je aj podla mna tá PN.

Prajem hlavne tehotenstvo bez stresov, lebo bábätku to neprospieva. No a prajem ti citlivého lekára a ústretového správcu konkurznej podstaty, teda ked už sa firma nepozviecha, tak nech to ide cez konkurz.
Brcko,
tak to co pises, ma iba sokujuco utvrdzuje v rozhodnuti ist na PN...
Uz teraz mi zamestnavatel dlhuje jun, jul a august. To znamena, ze som uz takmer teraz v situacii, kedy mozem ziadat len o tieto tri platy. Vsetko dalej ak sa nestane zazrak uz teda podla toho co pises neuvidim zo ziadneho fondu... Na matersku by som totiz mohla nastupit najskor 3.decembra, zaroven mam nevycerpanu dovolenku az 20 dni, cize sa jedna o dalsie 3 mesiace + mesiac dovolenky...
Zaroven si myslim, ze sa o konkurze ozaj nedozviem interne a uz vobec nie ak uz budem na MD. A sme mala firma, cize ani z medii to nebude... Jedina moznost aku vidim stale jasnejsie, je ist na PN od zajtra...
Dakujem brcko, ako sa hovori v jednom filme, "nepotesili ste mne..." ;-)
brčko
21.09.09,20:29
Brcko,
tak to co pises, ma iba sokujuco utvrdzuje v rozhodnuti ist na PN...
Uz teraz mi zamestnavatel dlhuje jun, jul a august. To znamena, ze som uz takmer teraz v situacii, kedy mozem ziadat len o tieto tri platy. Vsetko dalej ak sa nestane zazrak uz teda podla toho co pises neuvidim zo ziadneho fondu... Na matersku by som totiz mohla nastupit najskor 3.decembra, zaroven mam nevycerpanu dovolenku az 20 dni, cize sa jedna o dalsie 3 mesiace + mesiac dovolenky...
Zaroven si myslim, ze sa o konkurze ozaj nedozviem interne a uz vobec nie ak uz budem na MD. A sme mala firma, cize ani z medii to nebude... Jedina moznost aku vidim stale jasnejsie, je ist na PN od zajtra...
Dakujem brcko, ako sa hovori v jednom filme, "nepotesili ste mne..." ;-)

som tam tie info nahodila tak zrýchlene a snažila som sa o tie hlavne, takže nie sú úplné a možno trochu nie presné. O konkurze, konkurznom konaní sa dá dozvedieť z OV, ak hladáš. Ak ti prac.pomer trvá, tak nie je dôležitých tých 60dní od doručenia návrhu (to platí ak PP skončil skôr) ale v takom prípade stačí do 60dní od ukončenia tvojho prac.pomeru a o tom sa určite dozvieš. NO a tie 3mesiace sa rátajú na dni, no a tiež z posledných 18tich mesiacov trvania PP. Treba si snád o tom niečo viac prečítať. Je tu o tom ohladne konkurzu a garančn.fondu už niečo popísané. Tak to pekne postupne pozerať a tiež v zákone.

NO a snád ti aspon niečo z dlžnej mzdy uhradia.
Luminetka
22.09.09,06:38
som tam tie info nahodila tak zrýchlene a snažila som sa o tie hlavne, takže nie sú úplné a možno trochu nie presné. O konkurze, konkurznom konaní sa dá dozvedieť z OV, ak hladáš. Ak ti prac.pomer trvá, tak nie je dôležitých tých 60dní od doručenia návrhu (to platí ak PP skončil skôr) ale v takom prípade stačí do 60dní od ukončenia tvojho prac.pomeru a o tom sa určite dozvieš. NO a tie 3mesiace sa rátajú na dni, no a tiež z posledných 18tich mesiacov trvania PP. Treba si snád o tom niečo viac prečítať. Je tu o tom ohladne konkurzu a garančn.fondu už niečo popísané. Tak to pekne postupne pozerať a tiež v zákone.

NO a snád ti aspon niečo z dlžnej mzdy uhradia.
Dakujem pekne za rady brcko, aspon viem akym smerom informacie hladat. Idem si to teda nastudovat, aby som bola v obraze a pripravena. A mas pravdu, tiez mi to nedoslo, (asi bolo vecer vela hodin :) ak firma skrachuje dostanem vypoved takze sa to dozviem aj na materskej. No idem nieco vygooglit !

Vdaka!
mirrom
22.09.09,09:10
luminetka, vsetko co potrebujes ohladom garancneho fondu je mozne si precitat na tejto stranke aj formular ziadosti je tam. Ak pojdes na PN tak potom uz len cakaj na konkurz ak bude a potom mozes konat
http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
Je to sice zle, prve peniaze za PN od SP dostanes az v novembri (za oktober), tak si aspon zariad aby ti zam-tel odoslal vymeriavaci zaklad (ak si este nebola PN), nech ti to tam maju z coho vypocitat
Hlavne ale klud, dietatko si nezasluzi prenasat nanho stres za podrazy inych.
Luminetka
22.09.09,12:19
mirrom dakujem za link, super. No ano, este si na peniazky hodnu chvilu pockam, ale aspon nejake budu. A na ten vym.zakl. si dam pozor, dik za upozornenie!