Jana G.
21.09.09,12:08
Prajem pekný deň, dnes ma kolegyňa prekvapila tvrdením , že nemôžeme do pokladni príjímať hotovosť za úhradu faktúr nad 498,-€ a samozrejme aj roky späť nad 15000,- Sk. Je na to skutočne tak? Ďakujem za pomoc.
Stefan2005
21.09.09,12:37
Prajem pekný deň, dnes ma kolegyňa prekvapila tvrdením , že nemôžeme do pokladni príjímať hotovosť za úhradu faktúr nad 498,-€ a samozrejme aj roky späť nad 15000,- Sk. Je na to skutočne tak? Ďakujem za pomoc.

no ak to máte tak stanovené v internej smernici pre pokladničné operácie...
Lianka
21.09.09,12:44
... že nemôžeme do pokladni príjímať hotovosť za úhradu faktúr nad 498,-€ a samozrejme aj roky späť nad 15000,- Sk.


no ak to máte tak stanovené v internej smernici pre pokladničné operácie...

Hmm, by ma zaujimalo, co s tym, ak sa uz tak stalo... Nechat tak? Alebo vratit peniaze a dohodnut/spolahnut sa na iny sposob platenia? :confused:
Jana G.
21.09.09,12:58
Nie , nemáme to v smernici. Ona to údajne niekde počula. Som v šoku , pretože sa o tom nikde nepísalo a takéto transakcie prebiehali cez pokladňu. Chcem sa len uistiť, či je to skutočne pravda.
hanelie
21.09.09,12:59
§ 71 zákona o DPH

5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Lianka
21.09.09,13:04
hanelie, ale to stale nehovori o tom, ze by nemohli prijat uhradu faktury v hotovosti aj v sume vyssej ako 50 000 Sk.

Osobne neviem o takom obmedzeni.
hanelie
21.09.09,13:11
lianka, veď o to práve ide,
podľa tohto § sa môžu prijímať úhrady cez erp do sumy 1659,70 € bez FA a nad túto sumu sa môže prijímať hotovosť cez erp ale už s faktúrou
ak sa mýlim, opravte ma skúsenejší:)
books
21.09.09,13:19
lianka, veď o to práve ide,
podľa tohto § sa môžu prijímať úhrady cez erp do sumy 1659,70 € bez FA a nad túto sumu sa môže prijímať hotovosť cez erp ale už s faktúrou
ak sa mýlim, opravte ma skúsenejší:)

To je §71 odstavec 5) Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku a týka sa zákona č.222/2004 Z.z. Daň z pridanej hodnoty a píše sa v ňom:
Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorá musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm.b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm.g).
Jana G.
21.09.09,13:19
Ste zlaté dievčatá, ale ona mi hovorila o 15000,- Sk hotovosť. Pre mňa je to jednoznačná blbosť. Ja som to potrebovala s Vami poraďáčkami prejsť, aby som sa vedela "brániť" a tvrdiť, že to tak nie je. Zákon o DPH mi je jasný, že nad 50tis. musí už byť faktúra, ale toto sa mi vôbec nezdá. Tak načo potom je pokladňa? Ste milé, že sa mojej téme venujete. Ďakujem.
Tweety
21.09.09,13:23
Ste zlaté dievčatá, ale ona mi hovorila o 15000,- Sk hotovosť. Pre mňa je to jednoznačná blbosť. Ja som to potrebovala s Vami poraďáčkami prejsť, aby som sa vedela "brániť" a tvrdiť, že to tak nie je. Zákon o DPH mi je jasný, že nad 50tis. musí už byť faktúra, ale toto sa mi vôbec nezdá. Tak načo potom je pokladňa? Ste milé, že sa mojej téme venujete. Ďakujem.
A čo keby si sa jej opýtala, z čoho pramení tá informácia? o aké usmernenie, resp. zákon sa opiera? Nemôže niečo tvrdiť, čo nemá niečím podložené.
Zita5
21.09.09,13:31
Prajem pekný deň, dnes ma kolegyňa prekvapila tvrdením , že nemôžeme do pokladni príjímať hotovosť za úhradu faktúr nad 498,-€ a samozrejme aj roky späť nad 15000,- Sk. Je na to skutočne tak? Ďakujem za pomoc.

Nie je tomu tak , jedine ako píše Štefan , že by ste mali vypracovanú internú smernicu a tou by bolo určené , že príjem do pokladne je možný maximálne do výšky 15 000 Sk / 498 € z určitých dôvodou. Treba to skutočne s kolegyňou prekonzultovať , na základe čoho Vám podala takéto jej tvrdenie .Inak zákonom to nie je nikde zakázané a nie je ani určená hranica príjmu v hotovosti do pokladne .
Tamila
21.09.09,13:43
My máme zahraničného partnera z ČR a ten mi niekedy vravel, že maximálna úhrada v hotovosti za 1 deň je 15 000 EUR. Je to nejaká európska norma a platí v EÚ. Ja síce neviem, kde by sa to dalo nájsť, ale možno si to pomýlila s korunami.
Dav
21.09.09,19:07
Obmedzenie bolo ( a možno stále je) v zákone o štátnom podniku - ale bola to suma 10.000,- Sk/mesiac. Určité obmedzenia boli aj pri rozbiehaní podnikania, v čase používania kolkovaných Kčs a v začiatkoch používania meny Sk. Približne roky 1992 - 1994.
Jane!
16.10.09,11:19
Dobrý deň,
a ja mám podobný problém. Naša účtovníčka mi tiež povedala, že nemôžem prijímať vôbec úhrady faktúr v hotovosti. Je to pravda?
Lianka
16.10.09,11:34
Spytaj sa jej, preco, o co sa opiera... Lebo sme na to este neprisli, ze by to nejaky zakonny predpis upravoval.
Zita5
16.10.09,11:46
Dobrý deň,
a ja mám podobný problém. Naša účtovníčka mi tiež povedala, že nemôžem prijímať vôbec úhrady faktúr v hotovosti. Je to pravda?


http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html

Prikladám Vám dokument , ktorý si vytlačte a odovzdajte pani účtovníčke .Je to zo stránky www.drsr.sk Zároveň si pozrite aj diskusiu v uvedenej téme .
Jane!
19.10.09,14:28
Ďakujem pekne za informácie. Myslím, že sme mierne zavádzali našich zákazníkov a prinútili sme ich k prechádzkam do banky. :)
Tipi
18.01.10,14:09
Zákon č. 297/2008 určuje povinnosti osoby, ktorá urobí transakciu v hotovosti presahujúcu 15 000 EUR, takže iba ak tohto sa to týka.
evina
18.01.10,14:52
Zákon č. 297/2008 určuje povinnosti osoby, ktorá urobí transakciu v hotovosti presahujúcu 15 000 EUR, takže iba ak tohto sa to týka.

Priznám sa, že táto informácia ma najprv zmiatla, že som niečo prehlidla, nakoľko i čísla sú podobné - zákon o ERP 289/2008...

Transakcia, ktorú Tipi spomínaš sa týka ochrany pred legalizáciou prijmov a naozaj nijako neovplyvňuje výšku hotovosti do pokladne, ale sú to iné nadväzujúce povinnosti avšak mimo tejto témy....

Píšem to sem preto, aby v prvom momente nemuseli ostaní reagovať ako ja, že čo som prehliadla v zákone o ERP, lebo ak takto napíšeš č. zákona bez toho, že je to zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti ...., môže dojsť k nedorozumeniu....


§ 1 Predmet úpravy
Tento zákon upravuje práva a povinnosti právnických osôb a fyzických osôb pri predchádzaní a odhaľovaní legalizácie príjmov z trestnej činnosti (ďalej len "legalizácia") a financovania terorizmu.,
......
2) Povinná osoba je povinná vykonať základnú starostlivosť vo vzťahu ku klientovi a) pri uzatváraní obchodného vzťahu,
b) pri vykonaní príležitostného obchodu mimo obchodného vzťahu v hodnote najmenej 15 000 EUR, pričom nezáleží na tom, či je obchod vykonaný jednotlivo alebo ako viaceré na seba nadväzujúce obchody, ktoré sú alebo môžu byť prepojené,..... atď.
Tipi
18.01.10,21:15
Tak aby sme tu zase trošku nezavádzali s tými vyčiernenými odsekmi...

§ 5
Povinná osoba

...
(3) Povinnou osobou na účely tohto zákona je tiež podnikateľ, ktorý nie je uvedený v odsekoch 1 a 2, ak vykoná obchod v hotovosti v hodnote najmenej 15 000 EUR bez ohľadu na to, či je obchod vykonaný jednotlivo alebo ako viaceré na seba nadväzujúce obchody, ktoré sú alebo môžu byť prepojené.
...

§ 10
Základná starostlivosť

...
(2) Povinná osoba je povinná vykonať základnú starostlivosť vo vzťahu ku klientovi
a) pri uzatváraní obchodného vzťahu,
...


Povinnosti z toho vyplývajúce nech si osoby dotknuté už naštudujú. Čiže témy sa to sčasti týka, ak sa chce subjekt takýmto povinnostiam vyhnúť. Ktorýkoľvek.
evina
18.01.10,21:59
Tak aby sme tu zase trošku nezavádzali s tými vyčiernenými odsekmi...

§ 5
Povinná osoba

...
(3) Povinnou osobou na účely tohto zákona je tiež podnikateľ, ktorý nie je uvedený v odsekoch 1 a 2, ak vykoná obchod v hotovosti v hodnote najmenej 15 000 EUR bez ohľadu na to, či je obchod vykonaný jednotlivo alebo ako viaceré na seba nadväzujúce obchody, ktoré sú alebo môžu byť prepojené.
...

§ 10
Základná starostlivosť

...
(2) Povinná osoba je povinná vykonať základnú starostlivosť vo vzťahu ku klientovi
a) pri uzatváraní obchodného vzťahu,
...


Povinnosti z toho vyplývajúce nech si osoby dotknuté už naštudujú. Čiže témy sa to sčasti týka, ak sa chce subjekt takýmto povinnostiam vyhnúť. Ktorýkoľvek.

Tipi, nič nikto nezávadza..... nerozvíjajme prosím ďalej túto časť v tejto téme, lebo to so zadaním nijako nesúvisí. Ak bude potrebné, môžme sa k tomu vrátiť. ani jedna sme neuviedli celkové súvislosti lebo je to mimotemy a na to som ja chcela upozorniť, aby to nikto nespájal so zákonom o ERP :).
Tamila
19.01.10,08:07
Súhlasím s Evina - nesúvisí to zákonomo ERP.
Ale prvý príspevok bol o úhrade fa do pokladne - nespomína ERP, v tom prípade má Tipi pravdu - hotovostnú úhradu fa cez príjmový doklad by som nad 15000 € neprijala.
evina
19.01.10,21:41
Súhlasím s Evina - nesúvisí to zákonomo ERP.
Ale prvý príspevok bol o úhrade fa do pokladne - nespomína ERP, v tom prípade má Tipi pravdu - hotovostnú úhradu fa cez príjmový doklad by som nad 15000 € neprijala.

O.k. Žiadny zákon však nezakazuje prijať do pokladne aj vyššiu hotovosť ako je 15 000 EUR. /aspoň o ňom neviem/.
Spomínaný zákon o legalizácii príjmov, aj keď tu boli uvedené paragrafy, že to vyzerá, akokeby každý takýto obchod, resp. príležitostný bol problematický hovorí o neobvyklých obchodných operáciách /§4/ a definuje ich, ktoré to sú.
V dnešnom svete neplatenia faktúr a požiadaviek platiť faktúry v hotovosti zo strachu, že po dodávke tovaru alebo služby nebudú zaplatené , môžu takéto operácie existovať. Riadne zdokladovateľné atď. atď...
Skrátka, čo nie je zakázané je povolené a je na posúdení zúčastnených v rámci príslušných zákonov.....