Marianna01
21.09.09,13:16
neviem, či dobre rozumiem tomuto inštitútu a čo to pre mňa znamená. Mám nasledovnú situáciu:

Sme slovenská stavebná spoločnosť registrovaná pre daň aj na Slovensku, aj v Čechách. Vykonávame stavebné práce v ČR pre stavebnú spoločnosť zo Slovenska, ktorá je tiež registrovaná pre daň aj v SR aj v ČR. Dodávame stavebné práce aj s materiálom.

Nastala situácia, keď sme museli objednať stavebný materiál v SR. Dodaný bol 3.9., odvezený do ČR s týmto dátumom. Odvoz zabezpečil dodávateľ stavebného materiálu. Našu spoločnosť ale DU Praha zaregistrovala s dátumom 5.9. Tým pádom nám slovenský dodávateľ za materiál vystavil fa so slovenskou DPH.

My ale už musíme faktúrovať za materiál + stavebné práce s českou DPH... čo v tomto prípade? podľa akého § postupovať? Keby som to brala čisto podľa princípu faktúra SR + DPH SR - uplatniť na Slovensku, naša fa ČR + DPH ČR odviesť v ČR - sa mi nezdá...

a za ďalšie - uvádzať tento materiál v súhrnnom výkaze?

vďaka za každú radu
Marianna01
22.09.09,10:33
posúvam
adabirk
22.09.09,16:20
- na začiatku asi treba vedieť na koho je faktúra od dodávateľa stavebného materiálu adresovaná - na odberateľa s IČ DPH SK (predpokladám), takže nárok na odpočítanie dane platiteľovi na Slovensku by vznikol,
- ten tovar bol potom premiestnený do iného členského štátu a považuje sa za dodanie tovaru v zmysle § 8 ods. 4 zákona o DPH (asi by bolo potrebné vyhotoviť nejaký doklad o premiestnení tovaru),
- oslobodenie od dane pri premiestnení predmetného tovaru - § 43 ods. 4 zákona o DPH nie je možné, nakoľko nadobúdateľ nebol v čase nadobudnutia tovaru osobou identifikovanou pre DPH v inom členskom štáte (do SV sa potom nedáva nič),
- to sú len moje úvahy - posúvam ďalej -
Marianna01
23.09.09,07:58
vďaka, idem zauvažovať :)