denniss
21.09.09,15:29
Dobrý deň, rozbieham sa v účtovníctve, ale niektoré veci viem ešte len teoreticky, preto by som chcela poradiť.
Mám jednu pani, ktorá predtým bola u inej účtovníčke a tento rok sa táto účtovníčka zbavovala tých ľudí, ktorí boli malo pre ňu prospešný, no ešte jej urobila daňové priznanie. Pani robí pedikúru, nemá zamestnanca, ale kúpila si vo februári 2009 parafínovú vaničku, aby mohla rozšíriť služby, no a tá predošlá pani účtovníčka jej ho ale odpísala do daňového priznania za rok 2008 a aj ho zaevidovala v roku 2008 do majetku a že je vyplatená v tom roku, ale na faktúre je rok 2009 a vyplatené je aj v roku 2009, môže sa to odpísať v daňovom za rok 2008 a ako to mám urobiť za rok 2009? Neviem teraz ako ďalej postupovať
Anja111
21.09.09,13:37
Dobrý deň, rozbieham sa v účtovníctve, ale niektoré veci viem ešte len teoreticky, preto by som chcela poradiť.
Mám jednu pani, ktorá predtým bola u inej účtovníčke a tento rok sa táto účtovníčka zbavovala tých ľudí, ktorí boli malo pre ňu prospešný, no ešte jej urobila daňové priznanie. Pani robí pedikúru, nemá zamestnanca, ale kúpila si vo februári 2009 parafínovú vaničku, aby mohla rozšíriť služby, no a tá predošlá pani účtovníčka jej ho ale odpísala do daňového priznania za rok 2008 a aj ho zaevidovala v roku 2008 do majetku a že je vyplatená v tom roku, ale na faktúre je rok 2009 a vyplatené je aj v roku 2009, môže sa to odpísať v daňovom za rok 2008 a ako to mám urobiť za rok 2009? Neviem teraz ako ďalej postupovať
V JU sa účtuje dňom zaplatenia. Teda vanička je VOZD v roku 2009. Za rok 2008 treba znížiť VOZD a urobiť DDP...
denniss
22.09.09,20:48
Mohla by som prosím o vysvetlenie po lopate, lebo ja neviem čo znamenajú tie skratky a ta odpoveď je veľmi pre mňa stručná, no a za ďalšie som chcela vedieť, že či sa to môže takto odpisovať a prečo.
Ďakujem
veronikasad
22.09.09,20:53
VOZD = výdavok ovplyvňujúci základ dane /daňový výdavok/
DDP = dodatočné daňové priznanie
Anja111
23.09.09,05:24
Mohla by som prosím o vysvetlenie po lopate, lebo ja neviem čo znamenajú tie skratky a ta odpoveď je veľmi pre mňa stručná, no a za ďalšie som chcela vedieť, že či sa to môže takto odpisovať a prečo.
Ďakujem


V JU sa účtuje dňom zaplatenia. Teda vanička je VOZD v roku 2009. Za rok 2008 treba znížiť VOZD a urobiť DDP...
Vanička je, podľa uvedených informácií, výdavkom ovplyvňujúcim základ dane v roku 2009.
Nakoľko bola vanička nesprávne zaúčtovaná do zdaniteľných výdavkov v roku 2008, treba to opraviť. Znamená to, že podáš dodatočné daňové priznanie za rok 2008, kde už vanička nebude zaúčtovaná. Asi bude treba doplatiť aj daň z príjmov, lebo sa zvýši daňový základ... Zmenené údaje treba oznámiť tiež na SP, t.j. poslať opravený Výpis z DP...
Anja111
23.09.09,05:27
Dodám ešte, že v tejto súvislosti treba opraviť aj Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2008...
denniss
23.09.09,17:25
Ďakujem, čiže z toho vyplýva, že predošlá účtovníčka v tom urobila chybu, a z toho vyplýva, že keď sa niečo kúpi v ďalšom zdaňovacom období, tak to už nemôžem odpísať v predošlom, i keď je to kúpené ešte v mesiaci pred uplynutím podania daňového priznania.
Ďakujem, takže teraz musím po nej opraviť daňové priznanie, čiže dodatočné urobiť a to všetko čo jej nasúkala z tohto roku do minulého priznať v tomto roku.
Veľmi ste mi pomohla, lebo som bola na mŕtvom bode. Ešte raz ďakujem
denniss
23.09.09,17:31
PS. ešte sa chcem niečo opýtať, táto pani si dala svoj súkromný telefón urobiť ako podnikateľský. No niekoľko hovorov z neho má ako súkromné, mám jej do účtovníctva zaúčtovať celú sumu, ktorú ma vyplatiť za daný mesiac, alebo sa to nejako musí rozdeliť.
ekopo
23.09.09,17:45
PS. ešte sa chcem niečo opýtať, táto pani si dala svoj súkromný telefón urobiť ako podnikateľský. No niekoľko hovorov z neho má ako súkromné, mám jej do účtovníctva zaúčtovať celú sumu, ktorú ma vyplatiť za daný mesiac, alebo sa to nejako musí rozdeliť.
napr. témy
http://www.porada.sk/t66134-sukromny-mobil.html
http://www.porada.sk/t50737-sukromny-telefon-a-dph.html
http://www.porada.sk/t7721-mobilny-telefon-v-nakladoch.html

razím názor, že VŠETKY hovory na podnikateľskom telefóne sú v rámci podnikania

p.s. predošlej účtovníčke doporučujem odovzdať živnosť (ak má)