Marta3
18.08.05,12:06
Pozdravujem všetkých členov Porady. Som začiatočník a prosím Vás o radu:
Má nárok na ostupné dôchodca pracujúci na skrát.úväzok s prac. zmluvou na
dobu určitú do 31.12.05 ak dostal výpoveď k 31.8.05 - výpoveď daná zamestnávateľom z dôvodu rušenia prevádzky.
Jura
18.08.05,10:13
Zamestnanci , ktorým sa končí pracovný pomer na určitú dobu, nemajú nárok na poskytnutie odstupného ani v prípade, že k jeho skončeniu dochádza v čase prebiehajúcich organizačných zmien u zamestnávateľa. :(
Marta3
18.08.05,10:19
Jura,
ďakujem za rýchlu odpoveď. Veľmi mi to pomohlo.
Jankaaa
18.08.05,10:21
Pracovný pomer na kratší pracovný čas môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní. Na prac.pomer na kratší prac.čas sa nevzťahuje par.76. Čiže nemá nárok na žiadne odstupné.
kvet
18.08.05,10:25
Aj zamestnanec, ktorý má dohodnutý PP na dobu určitú a pred uplynutím dohodnutej doby nastanú na strane zamestnávateľa organizačné zmeny, má za podmienok ustanovených v ZP nárok na odstupné. V otázke Marta3 treba posúdiť, vzťah kratší pracovný úväzok a nárok na odstupné. Ak má zamestnanec dohodnutý kratší pracovný úväzok v rozsahu menej ako 20 hodín týždenne, nárok na odstupné nemá a s takýmto zamestnancom môže zamestnávateľ skončiť PP z akéhokoľvek dôvodu, aj bez udania dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa výpoveď doručila.
Záver: ak zamestnanec má dohodnutý rozsah pracovného času menej ako 20 hod. týždenne, platí to čo som uviedol.
alex1
18.08.05,10:29
Zamestnanci , ktorým sa končí pracovný pomer na určitú dobu, nemajú nárok na poskytnutie odstupného ani v prípade, že k jeho skončeniu dochádza v čase prebiehajúcich organizačných zmien u zamestnávateľa. :(
Ahoj, môžeš ma nasmerovať na nejaký §, ktorý o tom hovorí?Myslím, že aj zamestnanci na dobu určitú majú nárok na odstupné.
Jura
18.08.05,10:52
Zákonník práce - § 48: pracovný pomer na dobu určitú - s komentárom Heleny Barancovej - tvorcu ZP 3. prepracované a doplnené vydanie vo
vysvetlivkách k ods. 1/ 6.
alex1
18.08.05,11:38
No jak čítam tak čítam § 48, nevidím tam nič o tom, že nemá nárok na odstupné. A ani pri §76 sa nič nespomína o výnimke pri takomto zamestnancovi. Zaujíma ma to z dôvodu, že aj u nás sme prepúšťali takýchto zamestnancov a odstupné som im priznala.
Jura
18.08.05,12:05
Je to vo vysvetlivkách tvorcu zákona Zeleny Barancovej aj s komentárom vysvetlivkách tak ako to píšem hore. Citujem ti to ďalej: Práve z vyššie uvedených dôvodov právna ochrana zamestnanca v pracovnom pomere je podstatne nižšia než
v pracovnom pomere na neurčitý čas. Preto nie len naše pracovné zákonodarstvo
ale i zákonodarstvo iných krajín dosť podstatne obmedzujú možnosti zakladania PP
na určitú dobu, aby tak nimi zamestnávatelia fakticky neobchádzali existujúcu pra-
covnoprávnu ochranu zamestnanca pred výpoveďou, aká mu prislúcha pri pracovnom
pomere na neurčitý čas.
Hronská Iveta
18.08.05,12:10
No jak čítam tak čítam § 48, nevidím tam nič o tom, že nemá nárok na odstupné. A ani pri §76 sa nič nespomína o výnimke pri takomto zamestnancovi. Zaujíma ma to z dôvodu, že aj u nás sme prepúšťali takýchto zamestnancov a odstupné som im priznala.
§49 ZP
(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 48 ods. 2 až 4, § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 71 ods. 2, § 73, § 74, § 76 a § 240 ods. 7.



- takže ak má kratší pracovn čas, ktorý je menej ako 20 hodín, tak na takéhoto pracovníka sa nevzťahuje §76 ZP, ktorý hovorí práve o riešenom ODSTUPNOM
alex1
18.08.05,12:30
§49 ZP
(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 48 ods. 2 až 4, § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 71 ods. 2, § 73, § 74, § 76 a § 240 ods. 7.


- takže ak má kratší pracovn čas, ktorý je menej ako 20 hodín, tak na takéhoto pracovníka sa nevzťahuje §76 ZP, ktorý hovorí práve o riešenom ODSTUPNOM

§49 mi je jasný. Ale Jura reagovala nasledovne - Zamestnanci , ktorým sa končí pracovný pomer na určitú dobu, nemajú nárok na poskytnutie odstupného ani v prípade, že k jeho skončeniu dochádza v čase prebiehajúcich organizačných zmien u zamestnávateľa.
A toto mi nie je jasné, kde v zákone sa o tom píše. Pochopila som, že nepíše o zamestnancoch na kratší pracovný úväzok.
alex1
18.08.05,12:32
Je to vo vysvetlivkách tvorcu zákona Zeleny Barancovej aj s komentárom vysvetlivkách tak ako to píšem hore. Citujem ti to ďalej: Práve z vyššie uvedených dôvodov právna ochrana zamestnanca v pracovnom pomere je podstatne nižšia než
v pracovnom pomere na neurčitý čas. Preto nie len naše pracovné zákonodarstvo
ale i zákonodarstvo iných krajín dosť podstatne obmedzujú možnosti zakladania PP
na určitú dobu, aby tak nimi zamestnávatelia fakticky neobchádzali existujúcu pra-
covnoprávnu ochranu zamestnanca pred výpoveďou, aká mu prislúcha pri pracovnom
pomere na neurčitý čas.
Nemám vysvetlívky Barancovej, môžeš mi prosím odcitovať, kde sa presne spomína - zamestnanec na dobu určitú nemá nárok na odstupné.
Luba2
18.08.05,13:06
Podľa mňa Jura myslela, že mu doba určitá končí práve vtedy, keď ostatným zamestnancom dali výpoveď z organizačných dôvodov a tedy v tom prípade by na odstupné nárok nemal, lebo on neskončil z organizačných dôvodov, ale uplynutím dohodnutej doby.

V prípade, že skončí skôr, ako je dohodnutá doba určitá v pracovnej zmluve, tak nárok na odstupné má, nakoľko aj jeho miesto by bolo zrušené z organizačných dôvodov.
alex1
19.08.05,07:34
V takom prípade má samozrejme pravdu. Asi som dosť dobre nepochopila jej odpoveď pre Martu3. Len som sa zľakla, že má na mysli to, že pri zmluve na dobu určitú do 31.12. a výpoveďou k 31.8. nemá takýto zamestnanec nárok na odstupné. Mala som obavy, že som spravila aj ja chybu, lebo sme mali takýto prípad.