Renatkak
22.09.09,07:52
Dobry den,
vedel by mi niekto poradit, ako mam uctovat nakup a nasledny maloobchodny predaj flias (pivo) a prepraviek?
Najskor som rozmyslala, ze cez ucet 314. V Cenigovej je pisane, ze treba ist cez 112. Uctujeme uct. sposob B. Tak to mam dat cez 501/321 (pri nákupe od pivovaru)? No a potom pri predaji zakaznikom (pri dennej uzavierke) napriklad predal zakaznikovi o dve false viac ako prijal zalohovane od zakaznikov. Staci ked zauctujem trzby cez 211/604,112(tie dve flase)? (Ak by prijal viac flasi ako predal tak 211,112/604). V takomto pripade ide vlastne len o evidenciu na 112 a nikde nevidno trzby ci naklady. Neviem, ci to takto mozem uctovat.
Dakujem pekne.
betka
29.10.09,13:35
Postupy účtovania v PU:

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
c) ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) ako náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) ako o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak nevratné obaly sa dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.

B spôsob účtovania: 501/321
mariana11
29.04.10,14:20
Ja účtujem spôsobom B.
Ak mi obaly predávajú,účtujem nákup vratných obalov na 542 /211.
Ako sa má účtovať ak sa na faktúre uvádza záloha za obaly? 315/211?
Tržbu za predaj fliaš účtujem na 642.
K tejto téme je strašne málo toho napísaného a tak neviem vlastne ako to má byť správne.
mariana11
30.04.10,06:10
Prosím, nevie mi niekto poradiť či to tak môže byť?
zk24
02.05.10,17:41
Ja účtujem spôsobom B.
Ak mi obaly predávajú,účtujem nákup vratných obalov na 542 /211.
Ako sa má účtovať ak sa na faktúre uvádza záloha za obaly? 315/211?
Tržbu za predaj fliaš účtujem na 642.
K tejto téme je strašne málo toho napísaného a tak neviem vlastne ako to má byť správne.

Ahoj, my sme tiez uctovali sposobom B.

Vratne obaly (flase, prepravky) sme na radu danovej poradkyne, ktora nam viedla kurz, uctovali nasledne:
504.AE/211
211/604.AE
mariana11
06.05.10,12:13
Ahoj, my sme tiez uctovali sposobom B.

Vratne obaly (flase, prepravky) sme na radu danovej poradkyne, ktora nam viedla kurz, uctovali nasledne:
504.AE/211
211/604.AE

niekedy som aj účtovala obaly ako tovar ale zistila som , že to nie je správne , lebo obaly sa považujú za materiál
Badko
18.04.13,05:41
Firma nakupuje zo zahraničia z EU víno a prázdne flaše- ďalej ich predáva - može byť účtovanie
na 504 a DPH z faktúry - samozdanenie?
​Díky