s.r.o.
22.09.09,08:08
Nazdar neviete kde by sa dal stiahnut Windows Home Premium vec je taka ze kupil som si notebok s nainstalovanim Windowsom za 40 000sk (windows je original ale cd k nemu nemam) pred 3rokmi uz nie je v zaruke a potreboval by som reinstalovat Windows pisal som aj tej firme co mi ho predala ale neozvali sa mi ze co a ako ci sa mam obratit na microsoft alebo co ?
sthruska
22.09.09,06:36
Požiadaj nejakého známeho, nech Ti urobí kópiu. Je to jedno či bude mať Home, Profesional, OEM - záleží na zadávanom kóde. Mám na mysli XP.
Stefan2005
22.09.09,06:57
Notebooky sa bežne predávajú s inštalovaným Windows-om bez inštalačného CD média. Ich disky totiž majú skrytú partíciu, oddiel, z ktorého možno obnoviť nielen samotný systém, ale i ovládače, prípadne aplikácie.
Divné na celej veci je, že predajca sa neozýva...
Flinstone
22.09.09,07:02
je možné že máš v menu programy-systemove nastroje možnosť vytvoriť bootovacie cd... system si vytvorí cd z ktorého pomocou partície s inštalačkou vie preinštalovať systém.
s.r.o.
22.09.09,07:45
skusim sa pozriet notebok mam hp pavilion dv 6000
Flinstone
22.09.09,08:13
skusim sa pozriet notebok mam hp pavilion dv 6000
práve HP má vytvorenú na disku partíciu cca 8GB kde je inštalačka... takže v menu musí niekde byť položka na vytvorenie bootovacieho cd... len sa nepamätám ako sa to presne volá...
marco2233
22.09.09,16:52
Stefan2005 preco by sa mal predajca ozvat?, nevidim dovod... ak potrebujes instalacku Windows nevolas ani do HP, ACER, IBM, a pod ak mas od nich NTB ale do Microsoftu.. je to taka politika.. predajca s tym nic nema..
co sa tyka toho windowsu na nete je kopec aj warez stranok kde su.. kedze ty potrebujes len medium lebo original KEY mas je jedno ci ho stiahnes z netu ci napalis od kamarata.. dolezita je ta licencia /nalepka/ nie medium
Flinstone
22.09.09,17:10
Stefan2005 preco by sa mal predajca ozvat?, nevidim dovod... ak potrebujes instalacku Windows nevolas ani do HP, ACER, IBM, a pod ak mas od nich NTB ale do Microsoftu.. je to taka politika.. predajca s tym nic nema..
co sa tyka toho windowsu na nete je kopec aj warez stranok kde su.. kedze ty potrebujes len medium lebo original KEY mas je jedno ci ho stiahnes z netu ci napalis od kamarata.. dolezita je ta licencia /nalepka/ nie medium
zavola do Microsoftu a slušne ho pošlú do péčka... OEM licencie podporu poskytuje predajca nie microsoft... inštalačka os win u HP je uložená v osobitnej partícii na hdd...
a myslím, že min. zo slušnosti sa mali ozvať.
Onko
22.09.09,17:12
Stefan2005 preco by sa mal predajca ozvat?, nevidim dovod... ak potrebujes instalacku Windows nevolas ani do HP, ACER, IBM, a pod ak mas od nich NTB ale do Microsoftu.. je to taka politika.. predajca s tym nic nema..
co sa tyka toho windowsu na nete je kopec aj warez stranok kde su.. kedze ty potrebujes len medium lebo original KEY mas je jedno ci ho stiahnes z netu ci napalis od kamarata.. dolezita je ta licencia /nalepka/ nie medium

Toto je chybný pohľad na vec, žiadna taká politika neexistuje. Keď predajca predá počítač aj s OS, tak garantuje funkčnosť celku a je možné u neho reklamovať problémy hardvérové aj softvérové. V mnohých prípadoch značkové počítače obsahujú upravené operačné systémy doplnené o ďalší softvér a ovládače, to potom ťažko zháňať u Microsoftu, ale skutočne iba priamo u predajcu/výrobcu počítača.

Pokiaľ však ide o notebook po záruke, kedy chýba iba inštalačné médium a predajca nereaguje, tak vidím dve možnosti: obrátiť sa na Microsoft a možno budú ochotní dodať iba štandardné médium, keď licenciu máš, alebo si to od niekoho skopírovať, stiahnuť.
Stefan2005
22.09.09,17:13
... preco by sa mal predajca ozvat?, nevidim dovod...

Prečo? Pretože to pokladám za elementárnu slušnosť. Ak niekto (a najmä počítačovo menej zdatný) si u mňa kúpi niečo za 40.000 tisíc, tak v prípade problému (aj pozáručného) to pokladám za svoju povinnosť mu poskytnúť odbornú radu...
Viem veľmi veľa vecí si urobiť na PC sám, ale ak v dnešnej dobe niekoho ako zákazník poctím tým, že u neho budem nakupovať, tak očakávam, že v prípade problémov mi bude nápomocný. Bez ohľadu na to, či je to v záruke, mimo záruky, alebo či som počítačový laik alebo fanatik...
marco2233
22.09.09,17:39
OEM vybavuje predajca ale nie podporu a predajca predava NTB s nainstalovanym OS od vyrovbu NTB.. mal som podobny problem volal som do IBM a tam ma poslali priamo do Microsoftu ze co sa tyka OS oni to nevybavuju.. tak som volal priamo tam.. je moznost si objednat CD s windowsom len zato musis zaplatit.. je to presne tak ako nova politika s OEM OFFICE.. ak ho mas predinstalovany dokupujes uz len licencny kluc bez media .. medium si mozes bud objednat u Microsoftu alebo niekde stiahnut.. predajca PC alebo NTB ti ho neda...

Onko OS v znackovych NTB ani PC niesu upravene.. moze bytt upravena len instalacka a to tak ze ti tam nahaze vsetok SHAREWARE ktore davaju ku NTB resp PC + drivre ale nie samotny OS .. ten je stale ten isty...

"Keď predajca predá počítač aj s OS, tak garantuje funkčnosť celku a je možné u neho reklamovať problémy hardvérové aj softvérové." tak o tom velmi pochybujem.. este tie hardverove mozno .. posle NTB PC do opravy ale softwerove tazko.. on nieje totizto ani tvorca ani vyrobca... predava ten NTB ako celok ktory mu poskytol vyrobca NTB.. a ak by si volal vyrobcovi ten ta odkaze na tvorcu OS..
Flinstone
23.09.09,06:22
... predava ten NTB ako celok ktory mu poskytol vyrobca NTB.. a ak by si volal vyrobcovi ten ta odkaze na tvorcu OS..
a tvorca OS ťa pekne pošle do péčka... viem o čom píšem... volal som na podporu ms, lebo som mal problém s aktualizáciami... Požiadal ma tam chlapík o licenčné číslo... a potom mi oznámil, že držiteľom OEM licencií neposkytujú podporu, že to je povinnosť predajcu. Bodka.
Onko
23.09.09,09:56
Onko OS v znackovych NTB ani PC niesu upravene.. moze bytt upravena len instalacka a to tak ze ti tam nahaze vsetok SHAREWARE ktore davaju ku NTB resp PC + drivre ale nie samotny OS .. ten je stale ten isty...


Veď tak som to myslel, inštalačka s OS je upravená, tak náhradnú nemožno získať u Microsoftu, ale u výrobcu, ktorý inštalačku upravoval.


"Keď predajca predá počítač aj s OS, tak garantuje funkčnosť celku a je možné u neho reklamovať problémy hardvérové aj softvérové." tak o tom velmi pochybujem.. este tie hardverove mozno .. posle NTB PC do opravy ale softwerove tazko.. on nieje totizto ani tvorca ani vyrobca... predava ten NTB ako celok ktory mu poskytol vyrobca NTB.. a ak by si volal vyrobcovi ten ta odkaze na tvorcu OS..

Pochybovať môžeš, ale platí niečo ako záruka a tú si uplatňuješ na základe dokladu o kúpe u predajcu. On nemusí vedieť opravovať ani hardvér, ani softvér, môže to poslať do príslušného servisu, nie zákazníka vláčiť kade-tade a odkazovať ho na iné firmy, s ktorými nemá obchodný vzťah. V konečnom dôsledku, keď tak nad tým rozmýšľam, aj to, čo som nazval ako "problémy softvérové", čiže chýbajúce inštalačné médium, či poškodená partícia s inštalačnými súbormi, sú skôr fyzického charakteru, hardvérové. Nič to nemení na to, že vždy reklamujem tam, kde som kúpil, alebo v zmluvnom servise, ktorý je uvedený v záručnom liste, ale ako celok.
tono270771
27.09.09,22:35
Ja mam tiez HP Pavilion dv6000 a prave tento notebok ma skrytu particiu na ktorej je instalacka ..a potom sa daju urobit ako tu uz spominali instalacne CD.:)
s.r.o.
28.09.09,07:24
nazdar a kde to vlastne najdem?
Stefan2005
28.09.09,07:36
nazdar a kde to vlastne najdem?

... no keď sa jedná o ten istý počítač, na ktorom si inštaloval Vistu, reinštaloval to na Windows 7 a vykonal zlučovanie partícií, tak asi už nikde...
s.r.o.
28.09.09,07:44
nie to je na noteboku za 40000sk ako sa tam dostanem na tie particie?
Stefan2005
28.09.09,07:58
nie to je na noteboku za 40000sk ako sa tam dostanem na tie particie?

na tej partícii nemáš čo hľadať - skús radšej pohľadať medzi inštalovaným softvérom niečo také ak Obnova, Vytvorenie bootovacieho CD,...
Chobot
28.09.09,08:04
nie to je na noteboku za 40000sk ako sa tam dostanem na tie particie?

Je jedno, koľko stál ten NB, dôležitá je značka. Ja som raz reinštaloval Win známenu, čo mal Acer, tam sa išlo do skrytej partície tuším pri boote cez F3. Ale presne si už nepamätám, postup mi dali zo servisu, aj heslo na partíciu.

Ak by sa ale čokoľvek robilo s druhou partíciou, stačí aj preinštalovať na NTFS, tak prístup by už nebol býval možný. Pôvodný formát bol FAT32.

Takže spýtaj sa autorizovaného servisu tvojej značky, ako sa tam dá dostať.
s.r.o.
28.09.09,08:46
hp pavilion dv 6000
marco2233
29.09.09,05:02
Stefan2005 prave dnes som volal do Microsoftu lebo mam podobny problem ako ty len s tym rozdielom ze mam Vistu 32 bit nemam cd ale chcem do NTB dat XP 64bit zavolal som a dozvedel som sa ze nieje problem ... kludne to tam mozem dat len si musim odniekal stiehnut CD.. tj od kamosa atd.. a mozem ho kludne nainstalovat a mam to licencne ciste...