jana1981
22.09.09,08:25
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Ak som zamestnancom a zároveň aj SZČO a fakturujem len do tej istej firmy, kde ako zamestnanec dostávam stravné lístky mám nárok aj na diéty. Keďže moje trvalé bydlisko je o 500 km ďalej ako práca. :confused:
Gabi03
22.09.09,06:35
Nie je dôležité trvalé bydlisko, ale miesto výkonu práce uvedeného v PZ. Ak sa práca vykonáva inde, ako je toto miesto výkonu, tak je za určitých podmienok nárok na diéty pri pracovnej ceste, ak výkon práce je rovnaké ako toto miesto, je nárok na stravné lístky.
Ako SZČO si môžete uplatniť stravné lístky v plnej výške ako daňový výdavok.

PS: Neriešim, prečo si v tej istej firme ako ZC a zároveň si fakturuješ ako SZČO.
jana1981
22.09.09,07:39
Stravné lístky dostávam ale od zamestnávateľa keďže tu mám aj pracovnú zmluvu. miesto výkonu práce je zhodné s miestom kde mám pracovnú zmluvu. ja som len chcela vedieť že ak som mimo bydliska a dostanem na deň stravný lístok od zamestnávateľa, či na zvyšné hodiny mám nárok na diétu ako SZČO keďže stále som mimo bydliska.
Gabi03
22.09.09,07:41
Stravné lístky dostávam ale od zamestnávateľa keďže tu mám aj pracovnú zmluvu. miesto výkonu práce je zhodné s miestom kde mám pracovnú zmluvu. ja som len chcela vedieť že ak som mimo bydliska a dostanem na deň stravný lístok od zamestnávateľa, či na zvyšné hodiny mám nárok na diétu ako SZČO keďže stále som mimo bydliska.

Nemôžeš dokopy spájať ZCa a SZČO.
Ak pracuješ ako ZC, tak to posudzuj ako ZC. (Dostávaš stravné lístky.)
Ak pracuješ ako SZČO, tak posudzuj svoj pracovný čas ako SZČO. ....:rolleyes:
veronikasad
22.09.09,07:44
Stravné lístky dostávam ale od zamestnávateľa keďže tu mám aj pracovnú zmluvu. miesto výkonu práce je zhodné s miestom kde mám pracovnú zmluvu. ja som len chcela vedieť že ak som mimo bydliska a dostanem na deň stravný lístok od zamestnávateľa, či na zvyšné hodiny mám nárok na diétu ako SZČO keďže stále som mimo bydliska.
nemáš nárok na stravné ako SZČO

pozri § 19 odst.2 písm. p ZoDP

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89)
jana1981
22.09.09,07:46
Ďakujem. A ešte jedna otázka. Takže cely týždeň som ako ZC a cez víkend ale môžem posudzovať svoj čas ako SZČO však? vtedy mi patria diéty a vreckové.
Xanti
22.09.09,07:48
Ďakujem. A ešte jedna otázka. Takže cely týždeň som ako ZC a cez víkend ale môžem posudzovať svoj čas ako SZČO však? vtedy mi patria diéty a vreckové.
Ako szčo Ti zamestnávateľ nedá diety ani vreckové. Ale posudzovať to môžeš z hľadiska nákladov takto.
veronikasad
22.09.09,07:48
Ďakujem. A ešte jedna otázka. Takže cely týždeň som ako ZC a cez víkend ale môžem posudzovať svoj čas ako SZČO však? vtedy mi patria diéty a vreckové.
Akú prácu vykonávaš cez víkend ako SZČO ? Na diety má nárok len v prípade pracovnej cesty. Vreckové patrí len pri zahraničnej pracovnej ceste.
jana1981
22.09.09,09:39
diéty si vyrátavam ako svoje náklady - SZČO...a neposudzujem sa 2x....keďže môj pracovný čas je 8,5 hod. denne...za ktorý dostanem stravný lístok od zamestnávateľa.............po ukončení práce pracujem ešte ako SZČO v tej istej firme kde mám pracovný pomer ale prácu vykonávam už na inom mieste ako v kancelárií...vtom čase mám predsa nárok na diéty po 4 odprac.hodine....nie?
Lady0987
25.02.13,16:28
Pekny den chcem sa opytat ci zivnostnik pracujuci v ceskej republike ma narok na diety a v akej hodnote. dakujem