aliiica
22.09.09,09:55
Ahojte,

mam DF z Polska za diagnostiku vozidla. Je vystavena s polskou DPH. Mam samozdanit len sumu bez DPH alebo celu sumu? Opravit bez dane mi ju nechcu.
babi2
22.09.09,07:59
Ahojte,

mam DF z Polska za diagnostiku vozidla. Je vystavena s polskou DPH. Mam samozdanit len sumu bez DPH alebo celu sumu? Opravit bez dane mi ju nechcu.
Ak je faktúra vystavená s DPH tak už nesamozdaňuješ
aliiica
22.09.09,08:05
No je vystavena s DPH. Ale nemala by som ju samozdanit slovenskou DPH?
Alebo ju vobec nezaradim do DP k DPH?
adabirk
22.09.09,08:08
- nám je to jasné, že to nie je správne, ale keď taká situácia už vznikla, ja by som taktiež "samozdanila", ale celkovú hodnotu faktúru, t.j. aj s poľskou DPH, - vychádzam z § 22 zákona o DPH - základom dane pri dodaní služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, pričom do ZD sa zahŕňajú aj iné dane (a zákon o DPH nešpecifikuje, čo sú iné dane).
aliiica
22.09.09,08:16
no tak teraz zdanit.. alebo nezdanit? :(
adabirk
22.09.09,08:16
- službu "samozdaňuje" v zmysle § 69 ods. 4 zákona o DPH, ide o dodanú službu v zmysle § 16 ods. 7 zákona o DPH,
- poľský dodávateľ mal vyfakturovať službu bez DPH a daňová povinnosť sa mala preniesť na objednávateľa služby,
- to že dodávateľ služby chybne vyfakturuje poskytnutú službu s poľskou DPH, nášho odberateľa nezbavuje povinnosti predmetnú službu "samozdaniť" v zmysle nášho zákona o DPH.
aliiica
22.09.09,08:23
takze samozdanit, ale len sumu bez DPH alebo celu sumu aj s DPH?
JankaO
22.09.09,08:34
Súhlasím s adabirk. DPH patrí do rozpočtu SR. To, že ste ju zaplatili aj do rozpočtu PL, SR nezaujíma, môžte požiadať PL o vrátenie. Čiže samozdaniť celu sumu.bez DPH.
aliiica
22.09.09,08:36
Takze zdanim celu sumu aj s DPH. A pri uhrade tejto fa bude cela suma s DPH v prev. rezii?
adabirk
22.09.09,08:38
áno, mala by byť "samozdanená" celková faktúra aj s poľskou DPH
aliiica
22.09.09,08:47
Dakujem, super ste mi pomohli :)
Aljok
22.09.09,09:40
Ahojte,

mam DF z Polska za diagnostiku vozidla. Je vystavena s polskou DPH. Mam samozdanit len sumu bez DPH alebo celu sumu? Opravit bez dane mi ju nechcu.

Samozdaňuješ sumu bez DPH.
beatam
22.09.09,09:48
áno, mala by byť "samozdanená" celková faktúra aj s poľskou DPH
Pozri príspevok 9 od ing.Acsovej
http://www.porada.sk/t106808-ktory-riadok-v-tlacive-dph.html
casch
22.09.09,09:52
Aliica, nezdaníš celú sumu. Základom dane je predajná cena bez dane členského štátu dodávateľa, vykonáš zdanenie bez ohľadu na spôsob uplatnenia DPH v členskom štáte. Si povinná zdaniť na Slovensku a zároveň si môžeš uplatniť nárok na odpočítanie dane po splnení vecných a časových podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
aliiica
22.09.09,11:18
Takze som si spravne myslela, ked som chcela zdanit len sumu bez DPH.
A ako to bude pri uhrade? Cela suma ide do prev. rezie? Vdaka
casch
22.09.09,11:32
Pozri § 56 zákona o DPH, mohla by si žiadať vrátiť daň z Polska. Ak nevrátia, tak potom by to mohla byť prevádzková réžia? Neviem, nemá s tým niekto skúsenosť?
beatam
22.09.09,11:54
Takze som si spravne myslela, ked som chcela zdanit len sumu bez DPH.
A ako to bude pri uhrade? Cela suma ide do prev. rezie? Vdaka
Pozri FS 4/2006, usmernenie MF SR (nájdeš na porade)

DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí je daňovým výdavkom v súlade s §19 ods.3 písm.k) bod 2 ZDP, ak samotný tovar a služba, ku ktorým sa DPH vzťahuje, je daňovým výdavkom.
adabirk
22.09.09,16:42
- vďaka, je to dobre spracované,
no názory týkajúce sa "samozdaňovania" takéhoto typu sa menia, súvisí to aj s tým aké majú skúsenosti aj v iných ČŠ - rozsudky ESD,
- každému je samozrejme jasné, že sa samozdaňuje zo sumy bez DPH, /len ten § 22 ods. 2 písm.a) zákona o DPH mi nedá pokoja ..., je to predsa len dodanie služby, nie nadobudnutie tovaru/.
casch
23.09.09,07:53
- vďaka, je to dobre spracované,
no názory týkajúce sa "samozdaňovania" takéhoto typu sa menia, súvisí to aj s tým aké majú skúsenosti aj v iných ČŠ - rozsudky ESD,
- každému je samozrejme jasné, že sa samozdaňuje zo sumy bez DPH, /len ten § 22 ods. 2 písm.a) zákona o DPH mi nedá pokoja ..., je to predsa len dodanie služby, nie nadobudnutie tovaru/.
Ak je to dodanie služby, tak podľa § 16 odst. 7 - práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
adabirk
30.09.09,18:04
- aby som v tom mala "jasno", podala som pre istotu dopyt k tejto téme na DRSR a tu je ich odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods. 4 zákona o DPH platiteľ dane je povinný platiť daň pri prijatí služieb - práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú uvedené služby dodané zahraničnou osobou z iného členského štátu a miesto dodania uvedených služieb je v Slovenskej republike. To zn., že platiteľ dane, ktorý si objedná uvedené služby u zahraničného dodávateľa pod identifikačným číslom pre DPH vydaným v Slovenskej republike, musí zdaniť tieto služby slovenskou DPH. Základ dane sa určí na základe faktúry, ktorú vyhotovil dodávateľ. Platiteľ dane do základu dane nezahrnie daň zaplatenú v inom členskom štáte. Platiteľ dane (príjemca služby) má zároveň právo na odpočítanie dane, ktorú sám uplatnil k prijatej službe, za podmienok uvedených v §§ 49 až 51 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Spoločnosť platiteľ DPH na Slovensku mala v Poľsku poruchu na vozidle, preto si nechala motorové vozidlo opraviť v Poľsku u platiteľa DPH v Poľsku (mal pridelené NIP pre EÚ). Uvedený servis, napriek tomu, že mal všetky údaje o našej spoločnosti IČ DPH a pod. vystavil za poskytnuté služby faktúru s poľskou DPH. V zmysle ustanovení zákona o DPH by mala naša spoločnosť predmetné prijatie takejto služby "samozdaniť". Čo bude základom pre výpočet dane? Celková hodnota faktúry, alebo iba cena bez poľskej DPH ?
Ďakujem za skorú odpoveď

- takže mením moje pôvodné stanovisko: do základu dane pre výpočet dane pri prijatí služby nevstupuje DPH zaplatená v inom ČŠ - t.j. základ dane na faktúre = základom dane pre "samozdanenie".
vgabka
06.10.09,12:16
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Platca DPH nakúpil tovar z Nemecka (taktiež platca DPH). Faktúra bola samozdanená. Tento tovar však platca DPH predáva neplatcovi DPH. Ako vystaviť faktúru v takom prípade? S DPH alebo bez DPH?
babi2
06.10.09,12:31
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Platca DPH nakúpil tovar z Nemecka (taktiež platca DPH). Faktúra bola samozdanená. Tento tovar však platca DPH predáva neplatcovi DPH. Ako vystaviť faktúru v takom prípade? S DPH alebo bez DPH?
Nezáleží na tom či predáva tovar neplátcovi, predávajúci je plátca, tak predáva tovar s DPH, teda ak sa uskutočňuje predaj na Slovensku