inculik
22.09.09,11:39
Zdravim vsetkych poradakov,
chcem sa spytat:
sestra nastupila do zamestnania a ma riadnu pracovnu zmluvu... V mesiaci odrobila vsetky pracovne hodiny + nejake nadsacy. Vraj je velmi sikovna a je s nou spokojny... Pracu si chvalila, az do casu, kym nedostala vyplatu...
Zamestnavatel jej vyplatil mzdu 162.65 eur ( 4900sk ) v cistom. Je to normalny postup ?
Ked sa na to ohradila, odvrkol jej, ze on ju tam nevolal atd...
Dalo by sa stym nieco robit?
Dakujem za vase nazory
Xanti
22.09.09,09:42
Zdravim vsetkych poradakov,
chcem sa spytat:
sestra nastupila do zamestnania a ma riadnu pracovnu zmluvu... V mesiaci odrobila vsetky pracovne hodiny + nejake nadsacy. Vraj je velmi sikovna a je s nou spokojny... Pracu si chvalila, az do casu, kym nedostala vyplatu...
Zamestnavatel jej vyplatil mzdu 162.65 eur ( 4900sk ) v cistom. Je to normalny postup ?
Ked sa na to ohradila, odvrkol jej, ze on ju tam nevolal atd...
Dalo by sa stym nieco robit?
Dakujem za vase nazory
Podpísala tvoja sestra u zamestnávateľa vyhlásenie na zdanenie príjmov? Ak nastúpila k nemu v priebehu mesiaca, tak jej asi neuplatnil nezdaniteľnú položku a tým pádom jej z celej výplaty strhol daň. Na další mesiac by mala mať normálnu výplatu, ked podpíše vyhlásenie.

Ako treba si pozrieť výplatnú pásku. Tú daň potom dostane nazad ako daňový preplatok.
Tamila
22.09.09,09:42
Minimálna mzda musí byť dodržaná - 295,5 hrubá mzda, čistá 256,08
pri mesačnej mzde - osem hodinový úväzok.
Možno jej znížil úväzok na menej hodín.
alušik
22.09.09,09:43
A ona nepodpisovala pracovnú zmluvu? V nej musí byť predsa uvedené mzdové ohodnotenie, takže nerozumiem, ako môže zostať zaskočená až pri výplate.:eek:
Samozrejeme, že sa nemôže stať, aby človek dostal menej, ako sú jeho minimálne mzdové nároky podľa príslušného stupňa náročnosti práce.
Suma, ktorú dostala v čistom je príliš nízka, ak odpracovala celý mesiac. Treba si v prvom rade vyžiadať výplatnú pásku, ak ju nedostala.
Tamila
22.09.09,09:47
Podpísala tvoja sestra u zamestnávateľa vyhlásenie na zdanenie príjmov? Ak nastúpila k nemu v priebehu mesiaca, tak jej asi neuplatnil nezdaniteľnú položku a tým pádom jej z celej výplaty strhol daň. Na další mesiac by mala mať normálnu výplatu, ked podpíše vyhlásenie.

Ako treba si pozrieť výplatnú pásku. Tú daň potom dostane nazad ako daňový preplatok.
Keby jej neuplatnil NČZD, tak by minim. čistá mzda vyšla 207,43.
Skôr si myslím, že jej znížil uväzok.
inculik
22.09.09,10:14
Najskor sa ospravedlnujem za dvojitu temu...
teraz som s nou volala a vravela ze uvazok jej neznizil, pracovny zmluvu ma podpisanu od 3.8.2009 .
Xanti
22.09.09,10:17
Najskor sa ospravedlnujem za dvojitu temu...
teraz som s nou volala a vravela ze uvazok jej neznizilSkúste naskenovať výplatnú pásku, premazať osobné údaje a prilepiť to tu. Tak skôr sa dá pomôcť.

Požiadaj moderátora aby tie témy spojil, aby neboli zduplované. :D
mzdarka renca
22.09.09,10:23
Najskor sa ospravedlnujem za dvojitu temu...
teraz som s nou volala a vravela ze uvazok jej neznizil, pracovny zmluvu ma podpisanu od 3.8.2009 .

uveď prosím ťa hrubú mzdu, počet odpracovaných dní a hodín.
VERONIKA6
22.09.09,10:24
Pôvodca textu príspevku: inculik http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t120298-moze-byt-nastupny-plat-pri-40-hodinovm-tyzdennom-case-menej-ako-je-minimalna-mzda.html#post1157711)
Na hodinu ma 1,69 eur ( 51 Sk ), pozicku nesplaca ziadnu a ani vyhlasenie nepodpisovala ziadne.
Na hodinu má vyplatnú minimálnu hodinovú sadzbu.
inculik
22.09.09,10:24
Ok, zajtra pride ku nam, tak potom to sem hodime. Zatial dakujem vsetkym za rady. Inak ako sa dostanem k moderatorovi? Nie somtu az taka zabehana...:-)
mzdarka renca
23.09.09,07:19
Ok, zajtra pride ku nam, tak potom to sem hodime. Zatial dakujem vsetkym za rady.

Ahojček, tak na základe tebou zaslaných dokladov ti rovno poviem, že tá mzda v poriadku nie je.

Podľa PZ má dohodnutú základnú mzdu 1,70€/hod. Odpracované 21 dní, 168 hod. (toto je na výpl. páske)

Výpočet:
1,70 x 168 = 285,60
poistné
SP nemoc. p. 1,4% - 3,90
SP starobné p. 4% - 11,40
SP invalidné p. 3% - 8,50
SP Pv nezam. 1% - 2,80
Zdrav.p. 4% - 11,42
Základ dane 247,58
NČZD - 335,47
základ dane - 0
daň 19% - 0
čistá mzda - 247,58

Takže nech dá tento výpočet zamestnávateľovi, že ten jeho nie je správny.

Držím palce:)
inculik
23.09.09,08:24
No paaaaaani, ja som si hned myslela,ze nie je vsetko v poriadku, hoci som neni mzdarka.....

Som Vam zaviazana a moc moc dakujem za pomoc... Ste skveli ludia:-))
mzdarka renca
23.09.09,08:26
No paaaaaani, ja som si hned myslela,ze nie je vsetko v poriadku, hoci som neni mzdarka.....

Som Vam zaviazana a moc moc dakujem za pomoc... Ste skveli ludia:-))

Nemusíš byť zaviazaná:rolleyes:, rad ti tu každý poradí;):)
inculik
23.09.09,08:44
Takze ako sme predpokladali, pan majitel odisiel do Bratilsavy, nehlasi sa a odkazal, ze pride az za 3 tyzdne a na vyzvu, ze raklamaciu posleme na sidlo firmy,ktora ja uvedena na pracovnej zmluve do Bratislavy odkazal, ze ta adresa neexistuje!!!

Je to normalne?

Ako mame postupovat dalej?
bobino38
23.09.09,09:01
...okresný súd, kam firma patrí.
Jara
23.09.09,09:25
...okresný súd, kam firma patrí.

Prečo okresný súd? Myslíš, inšpektorát práce, nie?
inculik
23.09.09,09:57
Takze najskor podavame pisomnu reklamaciu k vypoctu mzdy ( kedze sa majitel nehlasi a zatatjuje sa- priamo on robi vyplaty ) a potom ak to snim nehne podame teda podnet na inspektorat prace, alebo okresny sud? :-) Ako dlho mame cakat na odpoved, respektive opravu mzdy?
bobino38
23.09.09,09:58
...:-) no ja myslím, že to bude naťahovačka ako vždy, tak rovno OS:-))
inculik
23.09.09,10:03
Myslite, ze ten inspektorat parce mozeme rovno preskocit? :-)
bobino38
23.09.09,10:33
...myslíte, že inšpektorát práce má právnu silu vám tú výplatu doplatiť?:-)
mzdarka renca
23.09.09,10:42
Ja by som osobne začala s tým Inšpektorátom práce
gaborshoes
23.10.09,07:05
vstupim aj ja, sice asi neskoro.

preco neskusit obe naraz? z jednej strany Insp. praace a z druhej okresny su, resp. odbor skrateneho vysetrovania ORPZ.

A nevyplatenie mzdy je trestnym cinom...
inculik
02.01.10,20:38
Dakujem vsetkym, tak nakoniec predsa zamestnavatel vyplatil celu mzdu... a aj poslednu:-( Ale u takeho nema co lutovat....ked do dnesneho dna nie je schopny ani papiere o ukanceni prac. pomeru zaslat....a ani prislusnym organom sp....
marjankaj
02.01.10,20:51
Dakujem vsetkym, tak nakoniec predsa zamestnavatel vyplatil celu mzdu... a aj poslednu:-( Ale u takeho nema co lutovat....ked do dnesneho dna nie je schopny ani papiere o ukanceni prac. pomeru zaslat....a ani prislusnym organom sp....

Ešte by som si skontroloval, či odviedol odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.