257
22.09.09,13:11
Prosím, poraďte mi niekto. Účtujem v PU a neviem ako zaučtovať došlú zahraničnú faktúru za materiál, na ktorej je uvedená aj DPH. Ďakujem.
Tamila
22.09.09,11:18
Monika179
22.09.09,11:21
Ste platci DPH ? Ak áno a uviedli ste na objednávke vaše IČ DPH a tovar bol prevezený z iného člen. štátu potom dodávateľ spravil chybu, treba ho na to upozorniť a nech vám opravy faktúru. Ešte môže byť jeden dôvod prečo to tak urobil, že je u nás zaregistrovaný ak platca DPH a má pridelené naše IČ DPH: SK........
257
25.09.09,04:34
Našla som si podobný problém s polskou Fa a už viem, že to musím samozdaniť a zaplatená DPH je pre mňa nedaňovým dokladom. Ale ako to bude v praxi, keď nahrám úhrady ? Uhradená suma z banky mi nebude sedieť s nahratou sumou ( bez DPH ) v došlých zahraničných Fa. Ako mám zaúčtovať ten rozdiel ? Skúste mi , prosím, na to niekto odpovedať .
babi2
25.09.09,05:17
Našla som si podobný problém s polskou Fa a už viem, že to musím samozdaniť a zaplatená DPH je pre mňa nedaňovým dokladom. Ale ako to bude v praxi, keď nahrám úhrady ? Uhradená suma z banky mi nebude sedieť s nahratou sumou ( bez DPH ) v došlých zahraničných Fa. Ako mám zaúčtovať ten rozdiel ? Skúste mi , prosím, na to niekto odpovedať .
Asi si nepozrela dobre do tej témy s poľskou faktúrou, pozri ešte raz príspevok č,17 tam Ti hovorí, že ak základ pre DPH je daňovým nákladom, tak aj DPH je daňovým nákladom. Faktúru berieš do účtovníctva celú aj s DPH a bude Ti sedieť aj úhrada, teda účtovanie: celá suma FA aj s DPH 5.../321
babi2
25.09.09,05:40
Toto je vybraté z FS 4/2006:


II. Zahrnovanie DPH do základu dane
z príjmov
Daň z pridanej hodnoty z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí je daňovým výdavkom
v súlade s § 19 ods. 3 písm. k) bod 2 zákona o dani z príjmov v tých prípadoch, ak samotný tovar a služba, ku ktorým sa daň z pridanej hodnoty vzťahuje, je daňovým výdavkom. V prípade,ak pôjde o obstaranie takých predmetov a služieb, ktoré nie sú uznaným daňovým výdavkom (napríklad podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov), potom ani zaplatená DPH v zahraničí nie je uznaným daňovým výdavkom.
257
25.09.09,06:04
Teraz mi to je už jasné, ďakujem za pomoc.
zuzanask
24.10.09,08:05
Ak česká firma nám dodala materiál a je registrovaná pre DPH na Slovensku, faktúrovala nám aj materiál aj s DPH, tak môžeme si uplatniť nárok na DPH?
Dáša_
24.10.09,08:38
Ak česká firma nám dodala materiál a je registrovaná pre DPH na Slovensku, faktúrovala nám aj materiál aj s DPH, tak môžeme si uplatniť nárok na DPH?


a pod akým IČ dph vám fakturovala, pod slovenským alebo pod českým?
babi2
24.10.09,11:05
Ak česká firma nám dodala materiál a je registrovaná pre DPH na Slovensku, faktúrovala nám aj materiál aj s DPH, tak môžeme si uplatniť nárok na DPH?
Predpokladám, že ak je faktúra vystavená s DPH, tak je vystavená na IČ DPH SK, v tom prípade dodávateľ odvedie DPH na Slovensku a vy máte nárok na odpočet.
AMM
18.11.09,19:31
Predchádzajúce príspevky sa týkajú aj služieb?
To znamená, že keď český platca poskytne školenie slovenskému platcovi, mal by fa vystaviť bez DPH?
Ale keď ju už český platca vystaví s DPH, slovenský platca ju samozdaní, pričom za ZD berie celkovú sumu, teda aj s DPH?
Dáša_
18.11.09,19:38
Predchádzajúce príspevky sa týkajú aj služieb?
To znamená, že keď český platca poskytne školenie slovenskému platcovi, mal by fa vystaviť bez DPH?
Ale keď ju už český platca vystaví s DPH, slovenský platca ju samozdaní, pričom za ZD berie celkovú sumu, teda aj s DPH?

v prípade poskytnutia služieb treba ísť do par. 15, zákona o DPH, kde sa rieši miesto dodania pri službách. od toho sa ´dalej odvíja aj fakturácia, či s dph alebo bez dph.



Miesto dodania služby
§ 15
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html#hore)


(1) Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.

(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

(4) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

(5) Miestom dodania doplnkových prepravných služieb tovaru, ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 3.

(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

(9) Ak sú telekomunikačné služby a služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania poskytované osobou, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba poskytuje, v treťom štáte, osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava v tuzemsku, je miestom dodania služby tuzemsko, ak ku skutočnému využitiu a spotrebe služieb dochádza v tuzemsku.

(10) Ak je elektronicky dodávaná služba poskytovaná osobou, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko, z ktorého sa služby poskytujú, v treťom štáte, osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je miestom dodania služby miesto, kde má príjemca služby sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(11) Telekomunikačnými službami na účely tohto zákona sú služby spočívajúce v prenose, vo vysielaní alebo v prijímaní signálu, písaného textu, obrazov a zvukov alebo informácií akejkoľvek povahy telegraficky, rádiom, opticky alebo pomocou ostatných elektromagnetických systémov vrátane súvisiaceho prevodu alebo postúpenia práva na používanie kapacity na takýto prenos, vysielanie alebo príjem; telekomunikačné služby zahŕňajú aj poskytnutie prístupu ku globálnym informačným sieťam.

(12) Elektronicky dodávanými službami na účely tohto zákona sú elektronicky dodané webové stránky, hosťovanie na webových stránkach, diaľkové udržiavanie programov a vybavenia, elektronické dodanie programového vybavenia a jeho aktualizácia, elektronické dodanie optických obrazov, textov a informácií a sprístupnenie databáz, elektronické dodanie hudby, filmov a hier vrátane výherných a hazardných hier, politické, kultúrne, umelecké, športové, vedecké a zábavné vysielanie a akcie, diaľkové vyučovanie; sama komunikácia pomocou elektronickej pošty medzi dodávateľom služby a jeho zákazníkom sa nepovažuje za elektronicky dodávanú službu.
AMM
18.11.09,19:42
Ten § som čítala a školenie by som zaradila pod §8 ods. b) a teda miestom dodania by bola ČR. Môže to tak byť?
V tom prípade by český platca správne vystavil fa s DPH a slovenský platca to neuvedie v DP?
Mária.K.
18.11.09,19:43
Predchádzajúce príspevky sa týkajú aj služieb?
To znamená, že keď český platca poskytne školenie slovenskému platcovi, mal by fa vystaviť bez DPH?
Ale keď ju už český platca vystaví s DPH, slovenský platca ju samozdaní, pričom za ZD berie celkovú sumu, teda aj s DPH?
Ak osoba identifikovaná pre DPH v ČR nesprávne vyhotoví pre slovenského odberateľa faktúru s DPH (pri službách, kde sa uplatňuje samozdanenie) samozdanenie urobí slovenský odberateľ z ceny bez DPH.
AMM
18.11.09,19:49
Ten § som čítala a školenie by som zaradila pod §8 ods. b) a teda miestom dodania by bola ČR. Môže to tak byť?
V tom prípade by český platca správne vystavil fa s DPH a slovenský platca to neuvedie v DP?

Vlastne to čech vystaví fa pre slováka, takže miesto dodania by malo byť slovensko, keď budeme brať, že školenie patrí medzi §15 ods. 8 písm. b) (pardon za zlé § v citovanom príspevku).
Takže fa mala byť bez DPH a slovák by ju samozdanil.
Uvažujem správne?
Alebo školenie nepatrí pod §15 ods. 8 písm.? Čo v tom prípade?
Mária.K.
18.11.09,20:00
Vlastne to čech vystaví fa pre slováka, takže miesto dodania by malo byť slovensko, keď budeme brať, že školenie patrí medzi §15 ods. 8 písm. b) (pardon za zlé § v citovanom príspevku).
Takže fa mala byť bez DPH a slovák by ju samozdanil.
Uvažujem správne?
Alebo školenie nepatrí pod §15 ods. 8 písm.? Čo v tom prípade?
Ak budeme uvažovať, že školenie je vzdelávacia služba, patrí pod § 15 ods.4 zákona o DPH. Miesto jej dodania je tam, kde sa služba fyzicky vykonala. Mne to vychádza tak, že česká firma poskytuje službu s miestom dodania na Slovensku a mala by sa na Slovensku registrovať za platiteľa DPH.
AMM
18.11.09,20:13
Ak budeme uvažovať, že školenie je vzdelávacia služba, patrí pod § 15 ods.4 zákona o DPH. Miesto jej dodania je tam, kde sa služba fyzicky vykonala. Mne to vychádza tak, že česká firma poskytuje službu s miestom dodania na Slovensku a mala by sa na Slovensku registrovať za platiteľa DPH.

To školenie bolo v ČR, takže miestom dodania je ČR. Český platiteľ teda fa správne vyhotovil s DPH. Slovenský platca si môže dať do N 5xx/321 celkovú sumu a v DP to neuvádza?
Mária.K.
18.11.09,20:25
To školenie bolo v ČR, takže miestom dodania je ČR. Český platiteľ teda fa správne vyhotovil s DPH. Slovenský platca si môže dať do N 5xx/321 celkovú sumu a v DP to neuvádza?
Ak bola oprávnene fakturovaná česká DPH, tak tá je u slovenskej firmy súčasťou nákladov (ako si uviedla v predkonatácii). Odpočet DPH sa na Slovensku uplatniť nemôže.
AMM
18.11.09,20:28
Veľmi ďakujem za odpovede, ten ods. 4 som si predtým nevšimla.
Ďakujem!
Ivetatereza
07.12.09,16:30
Ja by som potrebovala poradiť tiež, robíme školenie pre firmu, ktorá má sídlo v ČR, je platcom v ČR. Mal ísť náš človek školiť tam, ale majú cestu na Slovensko, tak sa vyškolia v našej firme. Budeme fakturovať s DPH, keďže dodanie je na Slovensku? Podľa nového zákona od 1.1.2010 bude miesto dodania služby sídlo odberateľa, takže by sme fakturovali bez DPH, v súhrnnom výkaze budeme službu evidovať?
Mária.K.
08.12.09,09:15
Ja by som potrebovala poradiť tiež, robíme školenie pre firmu, ktorá má sídlo v ČR, je platcom v ČR. Mal ísť náš človek školiť tam, ale majú cestu na Slovensko, tak sa vyškolia v našej firme. Budeme fakturovať s DPH, keďže dodanie je na Slovensku? Podľa nového zákona od 1.1.2010 bude miesto dodania služby sídlo odberateľa, takže by sme fakturovali bez DPH, v súhrnnom výkaze budeme službu evidovať?
Miesto dodania pri vzdelávacích službách je v danom prípade na Slovensku a rovnako bude miesto dodania na Slovensku aj od 1.1.2010.
Všeobecne neplatí, že od 1.1.2010 je miestom dodania služby sídlo odberateľa. Podľa sídla odberateľa sa určuje miesto daňovej povinnosti v súlade s § 15 ods. 1 novelizovaného zákona o DPH.
Ustanovenie § 15 ods. 3 novelizovaného zákona o DPH však hovorí, že miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 alebo ods. 2 sa určí iba v prípade, ak § 16 neustanovuje inak. A § 16 ods.3 novelizovaného zákona o DPH hovorí, že miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích.... a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Takže v tomto prípade nebude oproti roku 2008 v mieste dodania služby žiadna zmena, len sa miesto dodania služby presunulo do iného paragrafu zákona o DPH.
Ivetatereza
08.12.09,16:27
Ďakujem za odpoveď, ve+mi mi to pomôže, moc si to cením.