palorep
22.09.09,13:15
Dobrý deň. Po rozvode manželov som sa odstahovala s jedným z troch detí (14r.) z družstevného bytu kde som mala spoločné užívacie právo. V byte ostali dve deti (17 a 19r.). Chcela by som previesť užívacie práva na družstevný byt na deti nakoľko môj bývalý manžel chce zakázať vstup do bytu staršiemu dieťaťu ktorý už má 21 rokov, a pravdepodobne to čaká aj druhé dieťaťa, ktoré za rok skončí strednú školu. Je to možné? Ďakujem
Chobot
22.09.09,12:05
Dobrý deň. Po rozvode manželov som sa odstahovala s jedným z troch detí (14r.) z družstevného bytu kde som mala spoločné užívacie právo. V byte ostali dve deti (17 a 19r.). Chcela by som previesť užívacie práva na družstevný byt na deti nakoľko môj bývalý manžel chce zakázať vstup do bytu staršiemu dieťaťu ktorý už má 21 rokov, a pravdepodobne to čaká aj druhé dieťaťa, ktoré za rok skončí strednú školu. Je to možné? Ďakujem

Choď na bytové družstvo, tam budú mať tlačivá, na základe ktorých prevedú tvoje členské práva na inú osobu (syna). Len neviem, či to ide previesť aj na viacej osôb. Predsa len členstvo sa nedá deliť ako podielové vlastníctvo nehnuteľnosti. Asi to pôjde previesť len na jedného syna.
Mária27
22.09.09,14:11
Spoločné členstvo v družstve môže vzniknúť len medzi manželmi.
Prevod práv a povinností spojených s členstvom na plnoleté dieťa môžete družstvu oznámiť aj zaslaním zmluvy o prevode, v ktorej pôvodný člen družstva tieto práva prevádza a nový člen ich prijíma. Pozri obchodný zákonník:

§ 230

Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.