adriannka
22.09.09,13:34
Poprosila by som o radu, moja situácia je nasledovná. Môj syn má 2 roky, počas rodičovskej dovolenky (na materskej som nebola, keďže som pred tým nikde nepracovala na zmluvu iba na dohodu) som nasúpila do zamestnania. K 1. júlu som nastúpila ako fakturantka v istej firme s 3 mesačnou skúšobnou dobou. 13 kalendárnych dní pred ukončením skúšobnej doby mi môj nadriadený povedal, že som mnou ako s fakturantkou ďalej neráta. Zarážajúce je, že mi to neprišiel povedať on, oslovila som ho ja, s otázkou ako je spokojný s mojim doterajším výkonom. (som platená od položiek, ktoré mesačne zadám). Čo považujem za nekorektné, že neprišiel práve on. Ako dôvod uviedol, že sa MÁLO USMIEVAM, neskôr siuáciu začal zahmlievať tvrdeniami, že som sa stala nadbytočnou, keďže pracovníčka z iného oddelenia sa mu naspäť vrátila robiť fakturantku. Navrhol mi, keďže povedal, že som šikovná, že sa mi pokúsi nájsť prácu na inom oddelení. Ja však akúkoľvek pozíciu prijať nechcem. Čo je predpokladám pochopiteľné. Skúšobná doba mi končí o 9 dní, zatiaľ mi však nič nenašiel a pravdu povediac ani nemám pocit, že by niečo intenzívne hľadal. Poraďte mi čo ďalej, počkať, že so mnou ukončí prac. pomer v skúšobnej dobe, alebo ho k 31. dňu mesiaca mám ukončiť ja. Čo s alikvotnou časťou dovolenky, ktorá mi patrí za odrobené dni a čo s nadčasmi? Ako by mohol situáciu ovplyvniť fakt, že som chránená osoba (teda aspoň myslím), keďže sa starám o dieťa do 3 rokov + som osamelý rodič (môj partner nečakane zomrel ešte pred pôrodom)?

Veľmi pekne ďakujem za každý názor, príspevok alebo radu...


So želaním príjemného dňa

Adriannka
Tweety
22.09.09,12:20
Poprosila by som o radu, moja situácia je nasledovná. Môj syn má 2 roky, počas rodičovskej dovolenky (na materskej som nebola, keďže som pred tým nikde nepracovala na zmluvu iba na dohodu) som nasúpila do zamestnania. K 1. júlu som nastúpila ako fakturantka v istej firme s 3 mesačnou skúšobnou dobou. 13 kalendárnych dní pred ukončením skúšobnej doby mi môj nadriadený povedal, že som mnou ako s fakturantkou ďalej neráta. Zarážajúce je, že mi to neprišiel povedať on, oslovila som ho ja, s otázkou ako je spokojný s mojim doterajším výkonom. (som platená od položiek, ktoré mesačne zadám). Čo považujem za nekorektné, že neprišiel práve on. Ako dôvod uviedol, že sa MÁLO USMIEVAM, neskôr siuáciu začal zahmlievať tvrdeniami, že som sa stala nadbytočnou, keďže pracovníčka z iného oddelenia sa mu naspäť vrátila robiť fakturantku. Navrhol mi, keďže povedal, že som šikovná, že sa mi pokúsi nájsť prácu na inom oddelení. Ja však akúkoľvek pozíciu prijať nechcem. Čo je predpokladám pochopiteľné. Skúšobná doba mi končí o 9 dní, zatiaľ mi však nič nenašiel a pravdu povediac ani nemám pocit, že by niečo intenzívne hľadal. Poraďte mi čo ďalej, počkať, že so mnou ukončí prac. pomer v skúšobnej dobe, alebo ho k 31. dňu mesiaca mám ukončiť ja. Čo s alikvotnou časťou dovolenky, ktorá mi patrí za odrobené dni a čo s nadčasmi? Ako by mohol situáciu ovplyvniť fakt, že som chránená osoba (teda aspoň myslím), keďže sa starám o dieťa do 3 rokov + som osamelý rodič (môj partner nečakane zomrel ešte pred pôrodom)?

Veľmi pekne ďakujem za každý názor, príspevok alebo radu...


So želaním príjemného dňa

Adriannka
V SD môžu obidve strany skončiť PP bez uvedenia dôvodu. Ak to nechceš skončiť Ty, počkaj na konanie zamestnáv. Bohužiaľ v SD nie je zamestnanec nijak chránený. Pri skončení PP v SD neide o výpoveď ale o skončenie PP v SD a to nemá žiadne obmedzenie. Nevyčerpanú dovolenku musí zamestnáv. ku dňu skončenia PP preplatiť.
Jana Motyčková
22.09.09,12:21
V skúšobnej dobe sa sa končí pracovný pomer oznámením o skončení PP v skúšobnej dobe - je to jednostranné rozhodnutie zamestnávateľa príp. zamestnanca. Neexistujú tu "chránené osoby". Ak ty nechceš PP skončiť, tak toto skončenie so zamestnávateľom nerieš, ak na to "zabudne", pracovný pomer bude normálne pokračovať. Samozrejme, aj keď skončí PP v skúšobnej dobe, máš nárok na alikvotnu časť dovoelnky - buď si ju vyčerpáš pred skončením PP, alebo pri skončení ti ju preplatia. Ak máš evidované nadčasy,tie ti musia tiež preplatiť, alebo ti nariadia pred skončením PP čerpanie náhradného voľna a nadčas.
adriannka
22.09.09,12:49
Ak prdsa len "zabudne" a nedoručí mi počas rvania SD ukončenie pomeru, čo potom s pojmom "chránená osoba"??? Zabudla som pripomenúť, že zmluvu mám na dobu určitú, t.j. na rok.
Tweety
22.09.09,13:01
Ak prdsa len "zabudne" a nedoručí mi počas rvania SD ukončenie pomeru, čo potom s pojmom "chránená osoba"??? Zabudla som pripomenúť, že zmluvu mám na dobu určitú, t.j. na rok.
PP trvá aj po uplynutí SD do doby určenej v PZ- t.j. do doby určitej, samozrejme, ak sa medzitým nepredlží.
duves
22.09.09,13:02
.... máš nárok na alikvotnu časť dovoelnky - buď si ju vyčerpáš pred skončením PP, alebo pri skončení ti ju preplatia. ...
Chcem sa spytat. Už neplati, že zamestnancovi prinaleží dovolenka až po odpracovaní 60 dní u zamestnávateľa?
Chobot
22.09.09,13:02
Ak prdsa len "zabudne" a nedoručí mi počas rvania SD ukončenie pomeru, čo potom s pojmom "chránená osoba"??? Zabudla som pripomenúť, že zmluvu mám na dobu určitú, t.j. na rok.

Potom PP skončí uplynutím dohodnutej doby. ZP chráni zamestnanca len pred výpoveďou, ostatné formy skončenia (skúšobná doba, skončenie doby určitej, ...)nie sú tak chránené.
Chobot
22.09.09,13:04
Chcem sa spytat. Už neplati, že zamestnancovi prinaleží dovolenka až po odpracovaní 60 dní u zamestnávateľa?

§ 105 - Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Tweety
22.09.09,13:12
Chcem sa spytat. Už neplati, že zamestnancovi prinaleží dovolenka až po odpracovaní 60 dní u zamestnávateľa?
Nie neplatí, Tých 60 dní je potrebný k nároku na D za Kalend. rok, potom je ešte dovolenka za odpracované dni, a tá je za každých 21 odpracov. dní vo výške 1/12 z ročného nároku. Zhrniem, ak nevznikol nárok na dovolenku za KR, môže vzniknúť nárok na dovolenku za odpracované dni.
adriannka
22.09.09,14:17
Potom PP skončí uplynutím dohodnutej doby. ZP chráni zamestnanca len pred výpoveďou, ostatné formy skončenia (skúšobná doba, skončenie doby určitej, ...)nie sú tak chránené.
to znamená, že ak by teoreticky zabudol do konca SD ukončiť pracovný pomer tak po SD som chránená pred výpoveďou???
Chobot
22.09.09,14:20
to znamená, že ak by teoreticky zabudol do konca SD ukončiť pracovný pomer tak po SD som chránená pred výpoveďou???

Áno, až do skončenia doby určitej.