ali8
22.09.09,14:42
Dobry den potrebovala by som poradit, som mesacnym platcom dph a robim prave dph za august, mam tu jednu fakturu ktora sa mi dostala do ruk az niekedy v auguste ale datumy na nej su: datum vystavenia 9.6.2009, datum zdan. plnenia 9.6.2009 a splatnosti 23.6.2009, mozem ju kludne dat do dph za august ked si ju nahodim do pc s augustovym datumom???
a druha vec ohladom tej faktury ide o to ze je to faktura rocne predplatne za nejake sluzby na internete ale je to faktura z ciech v sume a to uvediem ako je to napisane na fakture: celkova cena bez dph 99€, dph 0€, celkom k uhrade 99€, a na fakture dopisane- Osobou povinnou priznat a zaplatit dan je podla §10 zakona o dph platca pre ktoreho sa sluzba uskutocnuje. cize ja z nej mam odviest dph a teraz neviem ci na tych 99€ nahodit 19% dan alebo vypocitat 19% z 99€ , pretoze uhradila som im tu ciastku tych 99€ a ani neviem ako nahodit fakturu do pc. prosim pekne o radu kedze potrebujem uzavriet to dph do piatku. vopred dakujem.
Tamila
22.09.09,12:57
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Urobíš samozdanenie - t. j. povinnosť aj odpočet zo základu 99 €.
Suma na úhradu sa samozrejme nemení. Daňová povinnosť sa ti tiež nezmení, ale v DP to musí byť.
Inak sa tu o samozdanení popísalo už veľa, skús vyhľadať.
zuzanaIII.
22.09.09,13:01
[QUOTE=ali8;1157911]Dobry den potrebovala by som poradit, som mesacnym platcom dph a robim prave dph za august, mam tu jednu fakturu ktora sa mi dostala do ruk az niekedy v auguste ale datumy na nej su: datum vystavenia 9.6.2009, datum zdan. plnenia 9.6.2009 a splatnosti 23.6.2009, mozem ju kludne dat do dph za august ked si ju nahodim do pc s augustovym datumom???
Kľudne si ju môžeš dať do augustovej DPH, platí §51 ods.2 zákona o DPH.
a druha vec ohladom tej faktury ide o to ze je to faktura rocne predplatne za nejake sluzby na internete ale je to faktura z ciech v sume a to uvediem ako je to napisane na fakture: celkova cena bez dph 99€, dph 0€, celkom k uhrade 99€, a na fakture dopisane- Osobou povinnou priznat a zaplatit dan je podla §10 zakona o dph platca pre ktoreho sa sluzba uskutocnuje. cize ja z nej mam odviest dph a teraz neviem ci na tych 99€ nahodit 19% dan alebo vypocitat 19% z 99€ , pretoze uhradila som im tu ciastku tych 99€ a ani neviem ako nahodit fakturu do pc. prosim pekne o radu kedze potrebujem uzavriet to dph do piatku. vopred dakujem.
Platí § 15 ods.7,8
Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

i) elektronicky dodávané služby,

12) Elektronicky dodávanými službami na účely tohto zákona sú elektronicky dodané webové stránky, hosťovanie na webových stránkach, diaľkové udržiavanie programov a vybavenia, elektronické dodanie programového vybavenia a jeho aktualizácia, elektronické dodanie optických obrazov, textov a informácií a sprístupnenie databáz, elektronické dodanie hudby, filmov a hier vrátane výherných a hazardných hier, politické, kultúrne, umelecké, športové, vedecké a zábavné vysielanie a akcie, diaľkové vyučovanie; sama komunikácia pomocou elektronickej pošty medzi dodávateľom služby a jeho zákazníkom sa nepovažuje za elektronicky dodávanú službu.

Následne platí § 69 ods.3 a §49 ods.2b - samozdaňuješ.
ali8
22.09.09,13:06
ja tomu nechapen co mam urobit to samozdanenie ako mozte mi to vysvetlit neviem si s tym poradit.
babi2
22.09.09,13:12
teraz neviem ci na tych 99€ nahodit 19% dan alebo vypocitat 19% z 99€

,
DPH vypočítaš 99 x 19%, čiže daň na vstupe aj výstupe = 18,81
Tweety
22.09.09,13:15
teraz neviem ci na tych 99€ nahodit 19% dan alebo vypocitat 19% z 99€

,
DPH vypočítaš 99 x 19%, čiže daň na vstupe aj výstupe = 18,81
Zaúčtovanie: 343AE/343AE
ali8
22.09.09,13:24
akoze fa mam nahodit do pc ako bez dph 80,19€ dph 18,81€ a spolu 99€, to znamena ked uctujem v MRP programe aky typ DPH mam tam zvolit aby mi to hodilo spravne do danoveho priznania?
babi2
22.09.09,13:29
Nahodíš do nákladov 99 EUR a 18,81 bude DPH na vstupe aj na výstupe ako napísala hore Tweety, teda možno aj nie celé do nákladov, keďže píšeš že je to predplatné na 1 rok. Neviem akého obdobia sa to týka,
účtuješ v jednoduchom či podvojnom účte?
Tweety
22.09.09,13:29
akoze fa mam nahodit do pc ako bez dph 80,19€ dph 18,81€ a spolu 99€, to znamena ked uctujem v MRP programe aky typ DPH mam tam zvolit aby mi to hodilo spravne do danoveho priznania?
Nie, faktúru nahodíš v sume 99 € a k tomu urobíš samozdanenie 19%, tak ako už bolo písané vyššie.
ali8
22.09.09,13:34
tak mam z toho riadny hokej, nikdy som to nerobila, nechapem co je to to samozdanenie
Tweety
22.09.09,13:37
tak mam z toho riadny hokej, nikdy som to nerobila, nechapem co je to to samozdanenie
Znamená to, že faktúru si sama zdaníš, urobíš aj odpočet dph, aj zapl. dane na výstupe. Ak máš nárok na odpočet, výsledkom samozdanenia bude 0.
ali8
22.09.09,13:55
Znamená to, že faktúru si sama zdaníš, urobíš aj odpočet dph, aj zapl. dane na výstupe. Ak máš nárok na odpočet, výsledkom samozdanenia bude 0.

takze fakturu si nahodim pekne aj s dph, a ako mam urobit aj odpocet dph aj zapl. dane na vystupe nerozumiem tomu, a ani tomu vysledku nula :-(
ali8
22.09.09,14:01
Nahodíš do nákladov 99 EUR a 18,81 bude DPH na vstupe aj na výstupe ako napísala hore Tweety, teda možno aj nie celé do nákladov, keďže píšeš že je to predplatné na 1 rok. Neviem akého obdobia sa to týka,
účtuješ v jednoduchom či podvojnom účte?

uctujem v mrp v jeddnoduchom, na fa je napisane konkretne: rocne zasielanie slov. dopytov
m.hladka
22.09.09,14:16
takze fakturu si nahodim pekne aj s dph, a ako mam urobit aj odpocet dph aj zapl. dane na vystupe nerozumiem tomu, a ani tomu vysledku nula :-(
Kód fa bude 46.
Samozdanenie sa ti objaví v tlačive DPH v riadku 7,8 a v riadku 19 takže výsledok bude 0.
evina
22.09.09,14:19
tak mam z toho riadny hokej, nikdy som to nerobila, nechapem co je to to samozdanenie

Samozdanenie máš prakticky vysvetlené vetou uvedenou na faktúre:

Osobou povinnou priznat a zaplatit dan je podla §10 zakona o dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) platca pre ktoreho sa sluzba uskutocnuje"....v krátkosti to znamená, že nadobudnutú službu zdaníš Ty.
nakoľko ide o službu, ktorú potrebuješ v súvislosti s podnikaním máš podľa §§49 - 51 i nárok na odpočet DPH.
K nule sa dopracuješ tým, že na výstupe odvedieš daň 18,81 Eur a na vstupe za podmienok splnených zákonom /služba bola poskytnutá, máš doklad atď./ si uplatníš nárok na odpočet DPH v sume 18,81 Eur.
Teda výstup mínus vstup rovná sa nula.
Faktúru zaúčtuješ napr., 518/321.xx 99 EUR
DPH podľa možností softu napr. niuektoré softy ponúkajú možnosť vyrovnávacieho účtu pre tieto účely 399
t.j. výstup 399/343.xx
t.j. vstup 343/399 /vraj auditori nemajú príliš radi/ alebo riešiš analytikou
V DP uvedieš v riadkoch:
výstup riadok 7 základ dane riadok 8 DPH
vstup 19
ali8
22.09.09,14:25
Samozdanenie máš prakticky vysvetlené vetou uvedenou na faktúre:

Osobou povinnou priznat a zaplatit dan je podla §10 zakona o dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) platca pre ktoreho sa sluzba uskutocnuje"....v krátkosti to znamená, že nadobudnutú službu zdaníš Ty.
nakoľko ide o službu, ktorú potrebuješ v súvislosti s podnikaním máš podľa §§49 - 51 i nárok na odpočet DPH.
K nule sa dopracuješ tým, že na výstupe odvedieš daň 18,81 Eur a na vstupe za podmienok splnených zákonom /služba bola poskytnutá, máš doklad atď./ si uplatníš nárok na odpočet DPH v sume 18,81 Eur.
Teda výstup mínus vstup rovná sa nula.
Faktúru zaúčtuješ napr., 518/321.xx 99 EUR
DPH podľa možností softu napr. niuektoré softy ponúkajú možnosť vyrovnávacieho účtu pre tieto účely 399
t.j. výstup 399/343.xx
t.j. vstup 343/399 /vraj auditori nemajú príliš radi/ alebo riešiš analytikou
V DP uvedieš v riadkoch:
výstup riadok 7 základ dane riadok 8 DPH
vstup 19

dakujem pekne za pomoc a ked ucutjem v jednoduchom?
evina
22.09.09,14:27
dakujem pekne za pomoc a ked ucutjem v jednoduchom?

Pre DPH sa nič nemení, len účtuješ výdavok ovplyvňujúci základ dane a DPH do príslušného stĺpca...