Mária B
22.09.09,15:14
Prosím Vás, pomôžte mi niekto. Mám, pre mňa obrovský problém. Firma spolupracuje s inou tak povediac československou firmou. Dali nám možnosť finančného príspevku pri uverejnení reklamy v regionálnych novinách - za určitých podmienok, ktoré sme splnili. Stále komunikujeme so slovenskou "časťou" firmy, ale FA som vystavovala do CZ, teda bez DPH, ale v eurách.Účtujem v MRP, ako to správne zaučtovať?
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
IvoM
25.09.09,11:22
Neviem, je to napíasné dosť nezrozumiteľne, čo chcete do ČR fakturovať,
a kde je tá "československá" firma registrovaná /resp. pod akým IČ DPH/
Orsz
26.09.09,19:03
Prosím Vás, pomôžte mi niekto. Mám, pre mňa obrovský problém. Firma spolupracuje s inou tak povediac československou firmou. Dali nám možnosť finančného príspevku pri uverejnení reklamy v regionálnych novinách - za určitých podmienok, ktoré sme splnili. Stále komunikujeme so slovenskou "časťou" firmy, ale FA som vystavovala do CZ, teda bez DPH, ale v eurách.Účtujem v MRP, ako to správne zaučtovať?
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne

Ide o oslobodené plnenie podľa §15, kde službu samozdaní príjemca služby, teda firma v ČR. Ak pracuješ v MRP - win, tak zapíšeš bez DPH, len základ a kód 19. Služby do EU faktúrované platcovi DPH sa vo výkaze DPH neuvádzajú.
Jana Acsová
28.09.09,04:51
Odporúčam opatrnejšie formulácie. Jednak z dôvodu nejasnej definície dodanej služby alebo iného plnenia zo strany zadávateľa (dohoda obchodných partnerov) a jednak preto, lebo § 15 ZDPH nerieši OSLOBODENÉ dodávky, ale miesto dodania služby t.j. najmä tzv. prenos daňovej povinnosti a to nemôžeme zamieňať s pojmom oslobodenej dodávky.

oslobodená dodávka = miesto dodania tuzemsko = vchádza do DP
služba s miestom dodania v inom ČS = nevchádza do slovenského DP

Samozrejme v tomto kroku odpovede abstrahujem od ostatných súvislostí spojených s uvádzanou problematikou.
dufulus
28.09.09,05:12
a kde vchádza oslobodená dodávka (zahraničný odberateľ EU) s miestom dodania tuzemsko do daňového priznania?
Ešte som sa s tým nestretol, zatiaľ som mal len dodanie do iného ČS :)
adabirk
28.09.09,07:52
- bolo by lepšie, ak by ste konkretizovali či ide o dodanie tovaru, prípadne akej služby sa jedná,
- zo znenia otázky nevyplýva, žeby dodanie malo byť "oslobodené".
dufulus
28.09.09,16:25
- bolo by lepšie, ak by ste konkretizovali či ide o dodanie tovaru, prípadne akej služby sa jedná,
- zo znenia otázky nevyplýva, žeby dodanie malo byť "oslobodené".

ide o reklamu - slovenská firma faktúruje reklamu rakúskemu odberateľovi na území SR - formou letákov..
adabirk
28.09.09,16:51
- zo znenia otázky predpokladám, že ide o dodanie reklamných služieb Vašou spoločnosťou pre inú spoločnosť v Rakúsku - ide o tvz. katalógovú službu §15 ods. 8 zákona o DPH a v zmysle § 15 ods. 7 cit.zákona miestom dodania takejto služby, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú, t. j. Rakúsko,
- poskytnutie takejto služby, kde je miestom dodania iný členský štát, sa do daňového priznania na DPH nedáva (zatiaľ - uvidíme, či to bude platiť aj po 01.01.2010).