Benq
22.09.09,19:26
Dobrý deň, plánujem so známymi rozbehnúť s.r.o v stavebnej oblasti. Chcel by som sa spýtať, či má zmysel zakladať s.r.o. ešte pred koncom tohto roka ak sa plánuje spustenie výroby až na začiatok marca. Ide mi o to, že chceme rozbehnúť reklamnú kampaň a bolo by dobré ak už by sme mali nejakú právnu formu. Ak by som založil s.r.o. teda skôr aké odvodové zaťaženie by to pre mňa znamenalo ak by sme boli dvaja konatelia a dvaja spoločníci. A aké ďaľšie poplatky by sa mohli vyskytnúť. Ďakujem veľmi pekne
zalobaba
22.09.09,19:36
Dobrý deň, plánujem so známymi rozbehnúť s.r.o v stavebnej oblasti. Chcel by som sa spýtať, či má zmysel zakladať s.r.o. ešte pred koncom tohto roka ak sa plánuje spustenie výroby až na začiatok marca. Ide mi o to, že chceme rozbehnúť reklamnú kampaň a bolo by dobré ak už by sme mali nejakú právnu formu. Ak by som založil s.r.o. teda skôr aké odvodové zaťaženie by to pre mňa znamenalo ak by sme boli dvaja konatelia a dvaja spoločníci. A aké ďaľšie poplatky by sa mohli vyskytnúť. Ďakujem veľmi pekne

Ty si si otázku položil a vlastne si si na ňu aj zodpovedal :D. Pokiaľ sa vo svojej spoločnosti nezamestnáte, nevznikne vám žiadna odvodová povinnosť. Budete platiť iba 1x ročne daň z príjmu vo výške 19 %, v prípade, ak sa stanete platiteľmi DPH, tak aj DPH vo výške 19%.
EMILY04
22.09.09,20:08
Tu sú poplatky pri jednoosobovej spoločnosti, možno ti pomôžu.


Poplatky pri založení jednoosobovej spoločnosti

[08:32, 29.01.2009]

Uvádzame príklad, kde si môžete zistiť aké poplatky sú spojené so založením jednoosobovej s.r.o. a akým spôsobom môžete ušetriť na nákladoch spojených so založením spoločnosti viac ako 50%.

Predpokladajme, že ide o jednoduché založenie simulovanej spoločnosti, pričom zakladateľ bude zároveň jediným spoločníkom a konateľom tejto spoločnosti. V predmete podnikania bude uvedených 15 voľných živností. Fixné náklady na založenie takejto spoločnosti sa pohybujú približne od 250 do 500 €.

>> Zoznam súdnych poplatkov

Rozdiel vo fixných nákladoch potrebných na založenie spoločnosti je spôsobený tým, že podanie návrhu na zápis spoločnosti do Obchodného registra je dnes možný nielen „klasicky" (vytlačením návrhového formuláru, zakúpením kolkov, resp. úhradou poplatku na pošte a zanesením na príslušný registrový súd), ale i elektronickou formou, pričom sa využije zaručený elektronický podpis (ZEP).

Tip: Pri zakladaní spoločnosti má nemalý význam využitie zaručeného elektronického podpisu - elektronické podanie, nakoľko dokáže vo významnej miere minimalizovať poplatky nevyhnutné na založenie spoločnosti a celý proces zjednodušiť.

Na základe vyššie uvedeného poukazujeme na § 6 ods. 4 zákona č. 71/1992 Z.z. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov: “Ak sa vo veciach týkajúcich sa obchodného registra celý návrh podáva elektronickými prostriedkami, je sadzba poplatku 50% z pevnej sumy ustanovenej v sadzobníku”. Súdny poplatok za založenie s.r.o. tak predstavuje iba 165,5 € (5 000 Sk) oproti „klasickým“ 331,5 € (10 000 Sk).

Počet notárskych overení a celkových notárskych poplatkov nevyhnutný pre založenie simulovanej s.r.o. spoločnosti

Typ notárskeho overenia Počet notárskych overení
klasicky s využitím zaručeného el. podpisu
Overenie fotokópie živnostenského listu s originálom 30 x 1,68€ 0 x 1,68€
Overenie fotokópie listu vlastníctva s originálom 4 x 1,68€ 0 x 1,68€
Osvedčenie pravosti podpisu na plnomocenstve 0 x 2,37€ 1 x 2,37€
Osvedčenie pravosti podpisu na zakladateľskej listine 4 x 2,37€ 2 x 2,37€
Osvedčenie pravosti podpisu na podpisovom vzore 2 x 2,37€ 1 x 2,37€
Osvedčenie pravosti podpisu na čestnom vyhlásení zakladateľa 3 x 2,37€ 1 x 2,37€
Osvedčenie pravosti podpisu na vyhlásení správcu vkladu 3 x 2,37€ 1 x 2,37€
Osvedčenie pravosti podpisu na zápisovom návrhu 1 x 2,37€ 0 x 2,37€
Celkový počet notárskych overení 47 6
Celkové náklady na notárske poplatky 87,93€ 14,21€

Pre výpočet nákladov na overenie pravosti podpisov a fotokópii listín sme použili sadzobník vyhlášky č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov.


Porovnanie všetkých poplatkov nevyhnutných pre založenie „simulovanej“ s.r.o.

Typ poplatku Poplatok
klasicky s využitím zaručeného el. podpisu
Súdny poplatok 331 € 165,5 €
Poplatok za živnostenské listy 45 € 45 €
Poplatok za list vlastníctva 8 € 0 €
Notárske poplatky spolu 87,93 € 14,21 €
Poplatky spolu 472,43 € 224,21 €
Rozdiel v poplatkoch - 248,22 €


S poukazom na zákon č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov predstavuje správny poplatok za ohlásenie jednej voľnej živnosti 100,- Sk/3€ a za vydanie listu vlastníctva použiteľného na právne úkony 250,- Sk/8€. Pri premene slovenských korún na eurá sa pri súdnych a správnych poplatkoch aplikuje iný spôsob zaokrúhľovania.

Na základe vyššie uvedeného príkladu založenia s.r.o. možno pozorovať úsporu fixných nákladov na poplatkoch vo výške 248,22€/7471,-Sk pri využití elektronického podpisu oproti „klasickému“ podaniu.

V prípade, ak založenie spoločnosti zveríte inej osobe (advokát alebo spoločnosť špecializujúca sa na zakladanie a predaj spoločností), je vhodné, aby táto osoba disponovala zaručeným elektronickým podpisom a založila Vašu spoločnosť elektronicky.

Zdroj: Podnikam.SK, M2bussines, s.r.o., www.m2business.sk
Benq
22.09.09,21:42
veľmi pekne ďakujem za odpovede a chcel by som sa ešte spýtať, či je možné neskôr navýšiť základné imanie s.r.o. Ďakujem.
mi_ke
22.09.09,22:05
veľmi pekne ďakujem za odpovede a chcel by som sa ešte spýtať, či je možné neskôr navýšiť základné imanie s.r.o. Ďakujem.

jasne, ze hej
JarkaL
22.09.09,22:11
Áno, je to možné. Najčastejšie vkladom peňazí, alebo aj vkladom nejakého majetku oceneného znaleckým posudkom.
zalobaba
23.09.09,05:44
veľmi pekne ďakujem za odpovede a chcel by som sa ešte spýtať, či je možné neskôr navýšiť základné imanie s.r.o. Ďakujem.

v SRO môžeš meniť všetko, čo je zapísané v OR, okrem IČO. V prípade zlúčenia spoločností, samozrejme aj to.
mi_ke
23.09.09,07:17
v SRO môžeš meniť všetko, čo je zapísané v OR, okrem IČO. V prípade zlúčenia spoločností, samozrejme aj to.

mal si na mysli pripad splynutia spolocnosti ;)
zalobaba
23.09.09,08:19
mal si na mysli pripad splynutia spolocnosti ;)

mala som na mysli zánik spoločnosti v dôsledku zlúčenia.
Betina2
24.09.09,09:23
Nemáte niekto skúsenosť s touto firmou?
www.eserocka.sk

tiež podávajú návrhy elektronicky, ale nemám s nimi skúsenosť. Ceny sú pri službe Basic už za 331,00 Eur vrátane spísania listín, skompletovania, vybavenia živností vrátane poplatkov za živnosti, podania na súd vrátane poplatkov. Pôvodne som to chcela vybaviť sama, ale pri tej cene .... váham. Standard zahŕňa aj poplatky za overovanie listín.
Bude to asi na spôsob, ako popisovvala vyššie EMILY04. Ja som o tom doteraz nevedela :(
Ak ste niekto cez nich niečo riešili, dajte vedieť. Ďakujem.
basha_V
27.11.10,10:25
mam taky dotaz: ak je datum na zakl.listine a ostatnych dokladoch (overenie podpisu atd) napr. 25.11. a overenie listin prebehne az o 4 dni, je to v pohode? dakujem :)
MatoB
27.11.10,11:15
Je to v pohode ale niektorym spolocnostiam ktore zakladaju firmy to osobne prekaza (nechapem preco) inak je to v pohode registrove sudy to akceptuju. Konkretne to prekaza uz vyssie spominanej firme eserocka.sk
basha_V
27.11.10,13:37
dakujem za utvrdenie nazoru.. lebo jedna znama ktora teraz zakladala firmu nejakym ludom s tym stresovala ze musia hned v ten den bezat k notarovi kvoli datumom.. tiez neviem preco, ale to uz je jej vec teda :)
MatoB
27.11.10,17:55
Ale v pripade, ze by bolo viac spolocnikov vyzaduje sa, aby overenie vsetkych podpisov bol v rovnaky datum. Len datum vzniku zmluvy nemusi byt totozny s dnom overenia podpisov. Nie vsak kazdy sud vyzaduje, aby to tak bolo (napr. sud v BB akceptuje aj odlisne datumy).