Natasa199
22.09.09,19:27
Dobrý deň. Chcela by som poradiť ohľadom vyplatenia odstupného.
Zamestnanec ma uzatvorený pracovný pomer na jeden a pol úväzku so zamestnávateľom. Na každý úväzok má zvlásť pracovnú zmluvu uzatvorenú na obidve na neurčitú dobu.Pracovnú zmluvu na polovičný úväzok chce s ním zamestnávateľ zrušiť a prijať iného zamestnanca. Je povinný zamestnávateľ vyplatiť tomuto zamestnancovi odstupné za ukončenie tejto zmluvy? Aj ked zmluva uzatvorená na plný úväzok mu ostáva?Robí u tohto zamestnávateľa viac ako 5 rokov.Prosím poradte mi. Ďakujem
J+K
23.09.09,04:55
Aj pre pracovnú zmluvu na kratší pracovný úväzok musí platiť zákonník práce. Zrejme je pracovný úväzok vyšší než 15 hodín týždenne, potom podľa mňa musíte skončiť pracovný pomer aj s odstupným.
Natasa199
23.09.09,08:49
Pracovný úväzok na kratší pracovný čas má na 18,75 hodín týždenne.
veronikasad
23.09.09,08:52
Pracovný úväzok na kratší pracovný čas má na 18,75 hodín týždenne.
uveď prosím dôvod skončenia PP na kratší prac.čas, ktorý uvediete vo výpovedi zamestnanca
Natasa199
23.09.09,10:43
dôvodom je, že zamestnávateľ sa rozhodol že nechce aby túto funkciu vykonával tento zamestnanec chce prijať nového na plný úväzok a tomuto zamestnancovi chce ponechať len ten pôvodný pracovný pomer na plný úväzok a tento na polovičný úävzok mu chce odobrať. Fyzicky však zamestnanec v práci ostáva.
danakl
24.09.09,10:26
prosím Vás o radu:
zamestnanec, ktorý si z vlastných prícin spôsobil invaliditu na 50% a nemôze vykonávat prácu ktorú vykonaval doteraz, avšak firma nema pre neho inú prácu, ktorú by mohol vykonavat pýta odstupné. ma nan nárok??
veronikasad
24.09.09,10:55
dôvodom je, že zamestnávateľ sa rozhodol že nechce aby túto funkciu vykonával tento zamestnanec chce prijať nového na plný úväzok a tomuto zamestnancovi chce ponechať len ten pôvodný pracovný pomer na plný úväzok a tento na polovičný úävzok mu chce odobrať. Fyzicky však zamestnanec v práci ostáva.
to nie je dôvod na ukončenie pracovného pomeru v zmysle § 63 Zákonníka práce - teda zamestnancovi ani nepatrí odstupné.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#63