m.kalivodova
22.09.09,21:07
Dobry den, rada by som podnikala ako samostatny uctovnik (teda aj z potrieb rodiny vyplynulo). Uctovnictvo som vsak mala na strednej skole, co je 10 rokov dozadu, preto by som musela prejst nejakym kurzom. Moja otazka-myslite si, ze clovek po takomto kurze je schopny viest kompletne uctovnictvo malej s.r.o. a par zivnostnikom? Ak mate odporucanie na nejaky dobry kurz, sem s nim. Dakujem
Dav
22.09.09,20:24
Dobry den, rada by som podnikala ako samostatny uctovnik (teda aj z potrieb rodiny vyplynulo). Uctovnictvo som vsak mala na strednej skole, co je 10 rokov dozadu, preto by som musela prejst nejakym kurzom. Moja otazka-myslite si, ze clovek po takomto kurze je schopny viest kompletne uctovnictvo malej s.r.o. a par zivnostnikom? Ak mate odporucanie na nejaky dobry kurz, sem s nim. Dakujem
Nepíšeš, odkiaľ si. Skús pozrieť napr. ponuku Akadémie vzdelávania , oni zvyknú organizovať rôzne kurzy. Kúp si knihu Cenigovej Súvzťažnosti, absolvuj školenia k DPH , účtovníctvu a mzdám. Popozeraj si demoverzie programov na účtovanie, ktorý by Ti vyhovoval. Skús oprášiť školské vedomosti, zober doklady, pokús sa ich zaúčtovať a prekonzultuj svoje účtovanie s nejakou skúsenou účtovníčkou. A preštuduj témy na Porade, je tu temer všetko, niečo dokonca aj viackrát. Prajem veľa úspechov.
A odpoveď na Tvoju otázku - áno, myslím, že človek po kurze je schopný viesť účtovníctvo. Nesmie však zabudnúť na to, že kurz dá len základy a zákony sa dopĺňajú a menia.
veronikasad
22.09.09,20:55
Dobry den, rada by som podnikala ako samostatny uctovnik (teda aj z potrieb rodiny vyplynulo). Uctovnictvo som vsak mala na strednej skole, co je 10 rokov dozadu, preto by som musela prejst nejakym kurzom. Moja otazka-myslite si, ze clovek po takomto kurze je schopny viest kompletne uctovnictvo malej s.r.o. a par zivnostnikom? Ak mate odporucanie na nejaky dobry kurz, sem s nim. Dakujem
skús začať tu :


http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html?highlight=svokrina+kuchy%F2a
m.kalivodova
27.10.09,19:20
takze, prihlasila som sa na kurz, pozeram veci zo strednej skoly...Vacsina znamych ma ale v poslednom case velmi vystrasila, ze to co robim, je zbytocne, ze bez praxe uctovnictvo sama robit nemozem a do prace ma nikto bez praxe nevezme...
Manual
27.10.09,19:28
takze, prihlasila som sa na kurz, pozeram veci zo strednej skoly...Vacsina znamych ma ale v poslednom case velmi vystrasila, ze to co robim, je zbytocne, ze bez praxe uctovnictvo sama robit nemozem a do prace ma nikto bez praxe nevezme...
To je pravda, že každá firma chce hotového účtovníka, ale každý raz začínal. Ak niektorá známa robí účto a nebude ochotná ťa vziať k sebe "trošku na výpomoc" aby si si to "ohmatala", nech ti aspoň ukáže šanony ako čo a kde zakladá, prípadne nech to doplní nejakým slovným doprovodom. Ak nebude niktko z tvojich známych ochotný, tak sa pýtaj tu, postupy JU a PU stanovujú čo a ako sa má robiť = len to pretaviť do praxe. Pretože každý účtovník ma svoj stýl práce ale každý musí ctiť postupy účtovania a zákon.
m.kalivodova
27.10.09,19:51
tak som to nejako mala naplanovane, ze by som sa po kurze "upratala" k nejakej skusenej uctovnicke na vypomoc (zo zaciatku kludne aj zadarmo) len aby som ziskala skusenost a rozhlad. Len zatial sa stretavam len s odmietanim. Kazdy sa vyhovara na krizu a ze ma malo prace a tak.
Danila
27.10.09,20:35
tak som to nejako mala naplanovane, ze by som sa po kurze "upratala" k nejakej skusenej uctovnicke na vypomoc (zo zaciatku kludne aj zadarmo) len aby som ziskala skusenost a rozhlad. Len zatial sa stretavam len s odmietanim. Kazdy sa vyhovara na krizu a ze ma malo prace a tak.Ja nikdy neuverím, že účtovníkom sa môže stať ktokoľvek po kurze. Môže sa stať operátorom, ktorý nahadzuje účtovné súvzťažnosti do PC. A nečuduj sa, v zjednodušenom daňovom režime si už účtovníctvo v tomto ponímaní urobí drobný živnostník sám, a ušetrí. Klientov bude ubúdať. A trh nepustí, každý účtovník si ponechá svoje výrobné tajomstvo. S.r.o. a akciovky chcú účtovníkov, nie operátorov. A tu prax nepustí. Po kurze účtovníctvo iba ak pre svoje vlastné potreby. Lebo účtovať cez Poradu môže priniesť otlaky na zadnej časti tela.;):) Porada je o poradení, nie o učení.

P.S. Neukrižujte ma, prosím, účtovníctvo je privysoko na piedestály mojich hodnôt!
marina8
27.10.09,21:03
Ja nikdy neuverím, že účtovníkom sa môže stať ktokoľvek po kurze. Môže sa stať operátorom, ktorý nahadzuje účtovné súvzťažnosti do PC. A nečuduj sa, v zjednodušenom daňovom režime si už účtovníctvo v tomto ponímaní urobí drobný živnostník sám, a ušetrí. Klientov bude ubúdať. A trh nepustí, každý účtovník si ponechá svoje výrobné tajomstvo. S.r.o. a akciovky chcú účtovníkov, nie operátorov. A tu prax nepustí. Po kurze účtovníctvo iba ak pre svoje vlastné potreby. Lebo účtovať cez Poradu môže priniesť otlaky na zadnej časti tela.;):) Porada je o poradení, nie o učení.

P.S. Neukrižujte ma, prosím, účtovníctvo je privysoko na piedestály mojich hodnôt!


Neukrizujem, iba plne suhlasim
ja sa len cudujem, ze uctovnictvo je este stale volna zivnost:confused:
sa mi to zda troska odvazne po kurze na zaklade certifikatu si zalozit zivnost a uctovat klientelu
asi mam dost velky respekt co sa uctovnictva tyka

teraz pre zmenu ukrizuju mna:eek:;):D
Vevey
27.10.09,22:22
vysoko odmietavy postoj poslednych prispevkov ma zaraza. chcete ju odradit? ako ste zacinali? po statnici z uctovnictva a po 5 rocnej praxi? a tu ste kde ziskali?

zaraza ma, ze ucto robia i ludia bez kurzov a bez toho, aby ho mali aspon v skole.

podla mna sa da hned po kurze a kratkom zaskoleni zvladnut uctovnictvo mensej sro. lektorovala som kurzy PU pre akademiu a zadarmo sa hocikto moze prist zaskolit. dohoda cez sukromne spravy.
Gabhus
28.10.09,04:50
Z mojej skúsenosti: Keď po roku 1989 začali ľudia podnikať, začala som robiť účtovníctvo sestre. Predtým som robila mzdy a personalistiku. V začiatkoch nebola ani DPH, ani nič, bolo to jednoduché, ale aj tak mi pomáhala mamka, ktorá účtovala celý život a mala obchodnú akadémiu - absol. v roku 1942 - možno je tu niekto, kto si tieto účtovníčky pamätá. Boli dobré. Vymetala som školenia aké boli, postupne sme mali niekoľko kontrol, ktoré dopadli dobre. Aj daňové, aj zo sociálky, aj všelijaké. Trúfam si povedať, že jednoduché účtovníctvo robiť viem celkom obstojne. Lenže začala som sa pasovať aj s PÚ a to je iné kafé. Mám pritom sesternicu - účtovníčku na dôchodku, švagrinú s auditorskými skúškami, takže pomoc by bola. Aj ochota. Ale pretože už trošku viem o čom účtovníctvo je, nedovolila som si do profilu napísať že účtovník - lebo to sú iní odborníci ako ja. Učím sa tretí rok - pod dohľadom a až teraz začínam chápať súvislosti - nie základy, ale lízingy, odpisy atď. atď. Hádam sa to dá naučiť, ale určite to chce buldočiu povahu, trpezlivosť a hlavne niekoho, kto pomôže. Po rokoch môže byť z človeka, ktorý to robiť chce, účtovník, ale môj prípad to už asi nebude, už mám na to veľa rokov. Aj tak držím všetkým začínajúcim palce, ale musia byť nenormálne trpezliví a venovať tomu všetok čas a aj dosť peňazí.
Danila
28.10.09,07:59
vysoko odmietavy postoj poslednych prispevkov ma zaraza. chcete ju odradit? ako ste zacinali? po statnici z uctovnictva a po 5 rocnej praxi? a tu ste kde ziskali?

zaraza ma, ze ucto robia i ludia bez kurzov a bez toho, aby ho mali aspon v skole.

podla mna sa da hned po kurze a kratkom zaskoleni zvladnut uctovnictvo mensej sro. lektorovala som kurzy PU pre akademiu a zadarmo sa hocikto moze prist zaskolit. dohoda cez sukromne spravy.A čo Ťa tak veľmi zaráža? Ja som robila účto po štátnici, a sedela som niekoľko rokov pri fundovanej účtovníčke a čumela a učila sa. To, že Ťa zaráža, že to robia ľudia bez kurzov je chvályhodné. Aj preto je dnes stav v ekonomike, štatistike etc. taký, aký je. Ja som tiež lektorovala kurzy. Keď som dávala osvedčenie, stáli mi na hlave vlasy dupkom. Vo viere, že účtovať nikdy absolventi, až na výnimky nebudú. Vieš, pre koho sú tieto kurzy výhodné? Pre lektora. Sú celkom slušne zaplatené. A akadémia sa tiež slušne zahojí. Takže práve som si urobila názor o Tebe.
Podľa Teba by sme mohli vypustiť advokáciu, veď Ty na kurze naučíš paragrafy z práva rovnako, ako z účta. A potom sa čuduješ, že optimalizácia daní znamená pre účtovníka za 100 litrov cesťáky a finíto?
Devalvácia a dehonestácia účtovníctva je zločin na ekonómii. Baťa by Ti o tom niečo vedel povedať.;)

P.S. Si na Porade toľko, ako ja, ale v ochote poradiť si sa nepretrhla. Ja mám tiež akreditované školenie pre JÚ a PÚ, ale ver, nikdy by som neklesla, aby som k tomu využila moje pôsobenie na Porade. Určite dostaneš veľa ss. Aspoň k niečomu Ti porada poslúžila .
pepsikova
28.10.09,08:36
..múdre, dobré, rozumné rady..ak sa dievča chce pasovať s účtovaním, baví ju to, tak nech to skúsi..iste jej nikto, ako začiatočníčke bez praxe nedá do rúk hneď na začiatku kopec podkladov- a ty rob..bola by sama proti sebe, ak by to prijala..ale začať sa učiť účtovať--netreba ju hneď odrádzať..nech skúsi..možno je šikovná a pomaličky to pôjde..myslím, že tu ide aj o pocit užitočnosti, veď nebude hneď viesť štátny rozpočet..myslím, že ak sa niečo veľmi chce, treba to skúsiť..čas ukáže..a skúsenosti treba brať odtiaľ, kde sú a dajú sa použiť..aj s otlačkami na zadku..to, že konkurencia je veľká a účtovníci sú panstvo (a ja sa skláňam pred ich vedomosťami), si dievča musí uvedomiť na začiatku boja..ale vždy poviem- skús a uvidíš..a múdre kamošky na porade ti určite radi pomôžu,len sa neboj...


..ľudia s ľuďmi sa stretávajú preto, aby si pomáhali..myslím si..
m.kalivodova
28.10.09,09:42
je fakt, ze aj tu, potom, co som si toto precitala, mam skor hlavu v smutku. Kurz som uz zaplatila, co nebola mala polozka, takze sa napriek vsetkemu zucastnim a budem dufat, ze ma tam ti ludia zase motivuju. Neviem, ale ja som skor na zaciatku mala pocit, ze ked ma clovek chut a volu tak to zvladne. Na skole som so vsetkou skromnoustou bola najlepsia...Boli taki, co s odrenymi usami ledvaj z uctovnictva zmaturovali, a teraz su to "velke hviezdy"v audite... Nemyslim, ze len vysoka skola opravnuje ludi vykonavat taketo povolanie
Lenka1979
28.10.09,09:59
je fakt, ze aj tu, potom, co som si toto precitala, mam skor hlavu v smutku. Kurz som uz zaplatila, co nebola mala polozka, takze sa napriek vsetkemu zucastnim a budem dufat, ze ma tam ti ludia zase motivuju. Neviem, ale ja som skor na zaciatku mala pocit, ze ked ma clovek chut a volu tak to zvladne. Na skole som so vsetkou skromnoustou bola najlepsia...Boli taki, co s odrenymi usami ledvaj z uctovnictva zmaturovali, a teraz su to "velke hviezdy"v audite... Nemyslim, ze len vysoka skola opravnuje ludi vykonavat taketo povolanie


Ja Ti držím palce, a prajem, aby si to zvládla. Je to zložitý postup... prejsť všetkým, od najjednoduchší účtovných zápisov k tým najzložitejším...a neposlednom rade k uzávierke a daňovému priznaniu... ale ak ŤA to baví... prečo nie?... prečo neskúsiť? Ak ŤA to pohltí tak, ako to pohltilo mňa:---... tak je super a máš na polovicu vyhrané. Okrem toho, je tu veľmi veľa ochotných ľudí pomôcť, nájdeš si tu množstvo priateľov... a nie je nič lepšie ako mať kontakty a priateľstvá,ktoré pomôžu a nezradia.;););)

Tak držím palce... a daj sa do toho.. nič nie je zo začiatku ružové, ale ak chceš robiť, naučiť sa musíš, ináč to nejde.
andreaS
28.10.09,10:03
ja som zacala uctovat uz pocas skoly... mala som tu moznost pochopit system dph v praxi, lebo teoria mi absolutne nic nehovorila... robila som JU pre rodinu, a dph rucne, tabulky vypisat, spocitat, vypisat priznanie... chodila som na OA...

az neskor si rodinny prislusnik zalozil sro, kt. uctujem doteraz... medzitym som presla roznymi pracovnymi poziciami a na kazdej som sa naucila nieco nove... a stale neviem vsetko, ale viem toho uz pomerne dost...

jedine co mne vadi na tom, ze pomaly kazdy druhy slovak je uctovnik, je to, ze v podstate kvoli vseliakym "tiez uctovnikokm" (nevravim, ze je to pripad vsetkych, len zovseobecnujem), kt. podlezu cenu za uctovanie, len aby zakazku dostali, beru robotu nam, a potom im este aj radime a ZADARMO! ... a mame nato dost casu, kedze klienti poodchadzaju k lacnejsim... :(

m.kalivodova: nedaj sa odradit, skolenie absolvuj, isto ti vela veci bude znamych, len ich treba oprasit... aspon sa snazis hladat informacie ;) drzim palce aby si nasla aj dobrych klientov, lebo tych je v poslednej dobe coraz menej :( a hlavne sa nezabudni ocenit...
MikiJJ
28.10.09,10:15
ahoj m.kalivodova,
presne tu istu dilemu riesim i ja. Ale uz si idem robit kurz jednoducheho uctovnictva a buduci rok dam podvojne. Rozmyslam o zalozeni vlastneho busineesu, tak ak to nevinde, skusim uctovncitvo na zivnost. Tiez mam pochybnosti ohladom uplatnenia sa, ale ked neskusim, nebudem vediet.....a ked nie aspon sa moje CV oprasi o dalsi element :-))
Vevey vazne sa u teba da zadarmo preskolit? No tak budem urcite po kurzoch kontaktovat, ak ti to nebude vadit.

Vela stastia zaciatocnikom!
m.kalivodova
28.10.09,10:29
nuž tak uvidime. Mozno zase raz motyka vystreli a vezme si ma k sebe dobry uctovnik aj bez praxe - urcite neolutuje :-) Myslim, ze vsetko je len o prilezitosti.
Danila
28.10.09,12:32
Ja Ti M.kalivodova držím tiež palce. Ja verím tomu, že patríš medzi ľudí, čo vedia zvážiť svoje možnosti. Na Poradu chodia celkom určite aj podnikatelia. A občas majú možnosť sledovať nás, účtovníkov.:eek: Predstav si situáciu, keď príde na Poradu nick, v profile má uvedené, že je účtovník a spýta sa, aký je rozdiel medzi účtovaním zásob spôsobom A a spôsobom B.:confused: Mňa ide za monitorom šľak trafiť, že mu nemôžem vynadať, lebo ja bez Porady mesiac nevydržím. A to som spomenula ten vévévévévévľmi zložitý prípad. Lebo pýtajú sa tu páni účtovníci aj na oveľa väčšie faciny, ktoré tu ani z úcty k účtovníkom neuvádzam. Ale ak už fakt sa nedá v tejto spoločnosti zamestnať, tak vytiahnúť záchranné lano s účtovníckym biľagom posväteným živnostenským úradom je prinajmenšom neschopnosť tých veľavážených v laviciach, kde sa konštruujú zákony. Ale náš čas, keď naša práca bude vážená a spoločensky primerane akceptovaná určite príde. Ja v to verím a dúfam. Lebo ak nie, tak si urobím rekvalifikačný kurz na gynekológa. Tam to ovládam už teraz.;)
mpca
28.10.09,12:47
Ja Ti M.kalivodova držím tiež palce. Ja verím tomu, že patríš medzi ľudí, čo vedia zvážiť svoje možnosti. Na Poradu chodia celkom určite aj podnikatelia. A občas majú možnosť sledovať nás, účtovníkov.:eek: Predstav si situáciu, keď príde na Poradu nick, v profile má uvedené, že je účtovník a spýta sa, aký je rozdiel medzi účtovaním zásob spôsobom A a spôsobom B.:confused: Mňa ide za monitorom šľak trafiť, že mu nemôžem vynadať, lebo ja bez Porady mesiac nevydržím. A to som spomenula ten vévévévévévľmi zložitý prípad. Lebo pýtajú sa tu páni účtovníci aj na oveľa väčšie faciny, ktoré tu ani z úcty k účtovníkom neuvádzam. Ale ak už fakt sa nedá v tejto spoločnosti zamestnať, tak vytiahnúť záchranné lano s účtovníckym biľagom posväteným živnostenským úradom je prinajmenšom neschopnosť tých veľavážených v laviciach, kde sa konštruujú zákony. Ale náš čas, keď naša práca bude vážená a spoločensky primerane akceptovaná určite príde. Ja v to verím a dúfam. Lebo ak nie, tak si urobím rekvalifikačný kurz na gynekológa. Tam to ovládam už teraz.;)
:D:D:D:rolleyes::cool:
mysimis
28.10.09,16:13
nuž tak uvidime. Mozno zase raz motyka vystreli a vezme si ma k sebe dobry uctovnik aj bez praxe - urcite neolutuje :-) Myslim, ze vsetko je len o prilezitosti.

m.kalivodová, nečuduj sa, že Ťa k sebe nechce zobrať žiadny účtovník - účtovníčka. Moja skúsenosť /a nie len moja/, so začínajúcimi je veľmi zlá. Zobrala som k sebe a podotýkam, že nie raz začíanjúceho, zo začiatku bol pracovitý, chápavý, ústretový a všetko fungovalo jedna radosť a ja som učila a učila. Až prišiel deň D a dostala som na stôl výpoveď. No čo už dievčina tvrdila, že si našla výhodnejšie zamestnanie a ešte aj za lepšie peniaze. Nakoniec som sa od druhých dozvedela, že začala podnikať - samozrejme ako účtovníčka. Keď sa Ti to stane 3x, pochopíš, že to takto ďalej nemôže ísť.
pepsikova
28.10.09,17:26
m.kalivodová, nečuduj sa, že Ťa k sebe nechce zobrať žiadny účtovník - účtovníčka. Moja skúsenosť /a nie len moja/, so začínajúcimi je veľmi zlá. Zobrala som k sebe a podotýkam, že nie raz začíanjúceho, zo začiatku bol pracovitý, chápavý, ústretový a všetko fungovalo jedna radosť a ja som učila a učila. Až prišiel deň D a dostala som na stôl výpoveď. No čo už dievčina tvrdila, že si našla výhodnejšie zamestnanie a ešte aj za lepšie peniaze. Nakoniec som sa od druhých dozvedela, že začala podnikať - samozrejme ako účtovníčka. Keď sa Ti to stane 3x, pochopíš, že to takto ďalej nemôže ísť...

..no ja si myslím, že takto to funguje všade..aj murársky učeň sa podučí, po čase zistí, že vie niečo viac a podˇho- ide robiť majstra..a keď si myslí, že vie dosť, ide stavať dom..síce potom, keď náhodou príde do niečoho, čomu nerozumie, snorí po Porade (už čoby veľký majster) a pýta rady (napr. ako a čo použiť, aby bolo dobré, kvalitné, lacné a neplesnelo...)ale holt- je to majster, lebo stavia dom...a v podstate tiež účtuje a kalkuluje..len inak..keď to neskúsiš a nepodučíš sa , nevieš nič..
..presne tak je aj to tvoje 3x poučenie sa..ale nech ťa aspoň teší, že sa tvoji učni nebáli a že si ich naučila dosť na to, aby šli sami po účtovníckom chodníčku... a ty si zo svojej múdrosti rozdala, koľko si mohla...
marina8
28.10.09,18:14
je fakt, ze aj tu, potom, co som si toto precitala, mam skor hlavu v smutku. Kurz som uz zaplatila, co nebola mala polozka, takze sa napriek vsetkemu zucastnim a budem dufat, ze ma tam ti ludia zase motivuju. Neviem, ale ja som skor na zaciatku mala pocit, ze ked ma clovek chut a volu tak to zvladne. Na skole som so vsetkou skromnoustou bola najlepsia...Boli taki, co s odrenymi usami ledvaj z uctovnictva zmaturovali, a teraz su to "velke hviezdy"v audite... Nemyslim, ze len vysoka skola opravnuje ludi vykonavat taketo povolanie


hlavu v smutku, a preco?;) nikto ta neodradzal, dostala si velmi realne, pravdive odpovede, ziadne medove motuzy typu" to je pohoda, to sa zvladne" a tak.
Preco by ta mali ini motivovat? Ak si presvedcena, ze to chces robit, netreba , aby ti ini vraveli, ze to zvladnes, musis to vediet sama
" chut a vola" - to je to prvotne nadsenie, ocarenie, ruzove okuliare a neviem co este. Vtedy este nevies co ta caka:) Ja to prirovnavam k manzelstvu, clovek do toho ide s nadsenim a s presvedcenim, ze vsetko zdola, ale vacsinou ono zdola jeho:D:D:D:D:D:D:D
A zapis si doma na papierik mena: Monika Kovacova, Danila, Veronikasad, Dav, Zoltan Kovacs, Rozalka a tak dalej - oni su " pani uctovnici" - vedia vsetko
ostatni, tzv. " uctovnici" - vieme dost, ale stale potrebujeme " panov uctovnikov":D:D:D:D:D:D:D:D:D:D a" kukame im na chrbat":( a nebojim sa to priznat ;)
takze hlavu hore, zahodit ruzove okuliare a prehnane ocakavania, postahovat z netu zakony, popozerat usmernenia DRSR, kupit Cenigovu, zadavat otazky danovemu riaditelstvu a na poradu, vsetko sa naucit a modlit sa, aby boli kazde dalsie legislativne zmeny vzdy iba " kozmeticke" :D:D:D:D
a nechodit k danile na zdravotne prehliadky:eek: :--- :eek: ;)
Danila
28.10.09,18:15
je fakt, ze aj tu, potom, co som si toto precitala, mam skor hlavu v smutku. Kurz som uz zaplatila, co nebola mala polozka, takze sa napriek vsetkemu zucastnim a budem dufat, ze ma tam ti ludia zase motivuju. Neviem, ale ja som skor na zaciatku mala pocit, ze ked ma clovek chut a volu tak to zvladne. Na skole som so vsetkou skromnoustou bola najlepsia...Boli taki, co s odrenymi usami ledvaj z uctovnictva zmaturovali, a teraz su to "velke hviezdy"v audite... Nemyslim, ze len vysoka skola opravnuje ludi vykonavat taketo povolanieNo vidíš, a sme doma. My skromnejšie, čo sme boli najlepšie účtujeme, hravo zvládame tých veľkých z auditu, čo sa občas od nás učia. A Ty si bola tou poslednou, ktorú by som odrádzala od účtovníctva. Vzdelanie máš a prax môžeš teda sledovať aj na Porade.
ALE :

účtujú už zdravotné sestry
účtujú už krajčírky
účtujú už kaderníčky
účtujú už cukrárky

Takže:

Môžem ja pichať, keď neviem?;)
Môžem vyšívať, keď neviem?;)
Môžem ondulovať, keď neviem?;)
Môžem cukrovať, keď neviem ?;)
marina8
28.10.09,18:20
No vidíš, a sme doma. My skromnejšie, čo sme boli najlepšie účtujeme, hravo zvládame tých veľkých z auditu, čo sa občas od nás učia. A Ty si bola tou poslednou, ktorú by som odrádzala od účtovníctva. Vzdelanie máš a prax môžeš teda sledovať aj na Porade.
ALE :

účtujú už zdravotné sestry
účtujú už krajčírky
účtujú už kaderníčky
účtujú už cukrárky

Takže:

Môžem ja pichať, keď neviem?;)
Môžem vyšívať, keď neviem?;)
Môžem ondulovať, keď neviem?;)
Môžem cukrovať, keď neviem ?;)

mimotemydanilka, kludne mozes co len chces, len nikto nevie ako to dopadne :---:eek::D
Kazu
28.10.09,19:28
hlavu v smutku, a preco?;) nikto ta neodradzal, dostala si velmi realne, pravdive odpovede, ziadne medove motuzy typu" to je pohoda, to sa zvladne" a tak.
Preco by ta mali ini motivovat? Ak si presvedcena, ze to chces robit, netreba , aby ti ini vraveli, ze to zvladnes, musis to vediet sama
" chut a vola" - to je to prvotne nadsenie, ocarenie, ruzove okuliare a neviem co este. Vtedy este nevies co ta caka:) Ja to prirovnavam k manzelstvu, clovek do toho ide s nadsenim a s presvedcenim, ze vsetko zdola, ale vacsinou ono zdola jeho:D:D:D:D:D:D:D
A zapis si doma na papierik mena: Monika Kovacova, Danila, Veronikasad, Dav, Zoltan Kovacs, Rozalka a tak dalej - oni su " pani uctovnici" - vedia vsetko
ostatni, tzv. " uctovnici" - vieme dost, ale stale potrebujeme " panov uctovnikov":D:D:D:D:D:D:D:D:D:D a" kukame im na chrbat":( a nebojim sa to priznat ;)
takze hlavu hore, zahodit ruzove okuliare a prehnane ocakavania, postahovat z netu zakony, popozerat usmernenia DRSR, kupit Cenigovu, zadavat otazky danovemu riaditelstvu a na poradu, vsetko sa naucit a modlit sa, aby boli kazde dalsie legislativne zmeny vzdy iba " kozmeticke" :D:D:D:D
a nechodit k danile na zdravotne prehliadky:eek: :--- :eek: ;)

:D:D:D:D:D
Danila
29.10.09,09:43
hlavu v smutku, a preco?;) nikto ta neodradzal, dostala si velmi realne, pravdive odpovede, ziadne medove motuzy typu" to je pohoda, to sa zvladne" a tak.
Preco by ta mali ini motivovat? Ak si presvedcena, ze to chces robit, netreba , aby ti ini vraveli, ze to zvladnes, musis to vediet sama
" chut a vola" - to je to prvotne nadsenie, ocarenie, ruzove okuliare a neviem co este. Vtedy este nevies co ta caka:) Ja to prirovnavam k manzelstvu, clovek do toho ide s nadsenim a s presvedcenim, ze vsetko zdola, ale vacsinou ono zdola jeho:D:D:D:D:D:D:D
A zapis si doma na papierik mena: Monika Kovacova, Danila, Veronikasad, Dav, Zoltan Kovacs, Rozalka a tak dalej - oni su " pani uctovnici" - vedia vsetko
ostatni, tzv. " uctovnici" - vieme dost, ale stale potrebujeme " panov uctovnikov":D:D:D:D:D:D:D:D:D:D a" kukame im na chrbat":( a nebojim sa to priznat ;)
takze hlavu hore, zahodit ruzove okuliare a prehnane ocakavania, postahovat z netu zakony, popozerat usmernenia DRSR, kupit Cenigovu, zadavat otazky danovemu riaditelstvu a na poradu, vsetko sa naucit a modlit sa, aby boli kazde dalsie legislativne zmeny vzdy iba " kozmeticke" :D:D:D:D
a nechodit k danile na zdravotne prehliadky:eek: :--- :eek: ;)Nič krajšie a vtipnejšie som už dávno nečítala. Viem, že nič neviem. Ale aj tak do toho rýpnem.;) Bola som dnes u lekára pre výsledky. Mala som stiahnutú prdelku na fest. Ale osud chcel, aby som na Porade ešte nejaký čas poblbla, a teda aj pobudla. Pri Tvojm príspevku som však nestihla pampersku.:) A v jednote je sila. Komunita účtovníkov je čarovná.:) Každý si občas a rád melie svoje. Ako ja. Ja sa na Poradu tiež chodím učiť. A často. A rada. A najradšej mám protinázory. Lebo ma posunú. Občas dopredu, občas opačným smerom. Hlavne, že sa hýbem.:) A táto téma mi dala veľa. Neuveriteľne veľa. Poopravila som si názor na niektoré nicky. A to je viac ako dosť. Aj keď mýliť sa je ľudské, až taký veľký človek byť nemusím.;)
mysimis
29.10.09,09:56
..

..no ja si myslím, že takto to funguje všade..aj murársky učeň sa podučí, po čase zistí, že vie niečo viac a podˇho- ide robiť majstra..a keď si myslí, že vie dosť, ide stavať dom..síce potom, keď náhodou príde do niečoho, čomu nerozumie, snorí po Porade (už čoby veľký majster) a pýta rady (napr. ako a čo použiť, aby bolo dobré, kvalitné, lacné a neplesnelo...)ale holt- je to majster, lebo stavia dom...a v podstate tiež účtuje a kalkuluje..len inak..keď to neskúsiš a nepodučíš sa , nevieš nič..
..presne tak je aj to tvoje 3x poučenie sa..ale nech ťa aspoň teší, že sa tvoji učni nebáli a že si ich naučila dosť na to, aby šli sami po účtovníckom chodníčku... a ty si zo svojej múdrosti rozdala, koľko si mohla...

áno, som veľmi rada, že som mohla odovzdať čo-to zo svojich skúseností, ale čo ma neteší, že keď sa klient vrátil po roku od takejto "účtovníčky", našla som kopu nedostatkov a to čo od nej priniesol sa nedalo nazvať spracovaným účtovníctvom, ale len kopou rozhádzaných papierov. No ale bola lacnejšia......
Zoltán Kovács
29.10.09,10:11
hlavu v smutku, a preco?;) nikto ta neodradzal, dostala si velmi realne, pravdive odpovede, ziadne medove motuzy typu" to je pohoda, to sa zvladne" a tak.
Preco by ta mali ini motivovat? Ak si presvedcena, ze to chces robit, netreba , aby ti ini vraveli, ze to zvladnes, musis to vediet sama
" chut a vola" - to je to prvotne nadsenie, ocarenie, ruzove okuliare a neviem co este. Vtedy este nevies co ta caka:) Ja to prirovnavam k manzelstvu, clovek do toho ide s nadsenim a s presvedcenim, ze vsetko zdola, ale vacsinou ono zdola jeho:D:D:D:D:D:D:D
A zapis si doma na papierik mena: Monika Kovacova, Danila, Veronikasad, Dav, Zoltan Kovacs, Rozalka a tak dalej - oni su " pani uctovnici" - vedia vsetko
ostatni, tzv. " uctovnici" - vieme dost, ale stale potrebujeme " panov uctovnikov":D:D:D:D:D:D:D:D:D:D a" kukame im na chrbat":( a nebojim sa to priznat ;)
takze hlavu hore, zahodit ruzove okuliare a prehnane ocakavania, postahovat z netu zakony, popozerat usmernenia DRSR, kupit Cenigovu, zadavat otazky danovemu riaditelstvu a na poradu, vsetko sa naucit a modlit sa, aby boli kazde dalsie legislativne zmeny vzdy iba " kozmeticke" :D:D:D:D
a nechodit k danile na zdravotne prehliadky:eek: :--- :eek: ;)

No cítím sa poctený, keď si čítam svoje meno v takom zozname. Totiž sám seba nepovažujem za "pána účtovníka" (citát od marina8), ale len za takého malého účtovníčka.... Raz ma dokonca prirovnali k Fantocci-mu, čo vtedy som považoval za urážku, ale dnes už viem, že nie som od neho až tak ďaleko... ;) (mám s ním veľa spoločného, až na tú jeho nešikovnosť v skutočnom živote :D )
Na poradu chodím (s asi 1/2 ročnou prestávkou nanovo) učiť sa, a prípadne poradiť ak viem.
Monika Kováčová
29.10.09,10:50
marina8, ďakujem ti, ale pri všetkej prehnanosti a sebadôvere vôbec sa nepovažujem za "pani účtovníčku". Stále sa učím, a dennodenne sa presvedčujem, že toho viem stále veľmi málo na to, aby som bola spokojná so svojimi vedomosťami a aplikovala ich do praxe bezchybne a pohotovo. Momentálne mám napríklad husiu kožu zo zmien v zákone o DPH od 1.1.2010.
A Cenigová je dobrý typ, má svoje miesto v pravom hornom rohu môjho stola.
Ignac84
29.10.09,10:54
Prosím vás neviete mi dakto poradiť zakladám firmu na "spracovanie a konzervovanie zeleniny a ovocia" neviem s čím mam začať ake dokumenty potrebujem na hygienu a ostatne úrady už som sa dopočul že potrebujem nejake HCCP neviete my dakto pomoct kde by som to stiahol
Kazu
29.10.09,11:29
Prosím vás neviete mi dakto poradiť zakladám firmu na "spracovanie a konzervovanie zeleniny a ovocia" neviem s čím mam začať ake dokumenty potrebujem na hygienu a ostatne úrady už som sa dopočul že potrebujem nejake HCCP neviete my dakto pomoct kde by som to stiahol

Pozri si toto www.porada.sk/t7104-obchod-s-potravinami-a-haccp.html

Ak potrebuješ viac informácii daj do vyhľadávača HCCP a nájde ti všetky témy ktoré sa tu na Porade o tom vyskytli
Danila
29.10.09,12:45
marina8, ďakujem ti, ale pri všetkej prehnanosti a sebadôvere vôbec sa nepovažujem za "pani účtovníčku". Stále sa učím, a dennodenne sa presvedčujem, že toho viem stále veľmi málo na to, aby som bola spokojná so svojimi vedomosťami a aplikovala ich do praxe bezchybne a pohotovo. Momentálne mám napríklad husiu kožu zo zmien v zákone o DPH od 1.1.2010.
A Cenigová je dobrý typ, má svoje miesto v pravom hornom rohu môjho stola.Tvoja a Zoliho skromnosť je bezhraničná.:) A ja ani nedýcham, lebo od Vás občas opisujem. Alebo s Vami konzultujem. Potichu, aby som veľmi ťažkými otázkami nerušila.:rolleyes: Nič sa nedá robiť, lepší učeň ako majster.;) A len nech táto múdrosť nikdy nezostárne.:)
Lenka1979
29.10.09,12:52
Tvoja a Zoliho skromnosť je bezhraničná.:) A ja ani nedýcham, lebo od Vás občas opisujem. Alebo s Vami konzultujem. Potichu, aby som veľmi ťažkými otázkami nerušila.:rolleyes: Nič sa nedá robiť, lepší učeň ako majster.;) A len nech táto múdrosť nikdy nezostárne.:)

Danilka... tak to si ma povzbudila... :D:---
wagner
29.10.09,16:04
tak som to nejako mala naplanovane, ze by som sa po kurze "upratala" k nejakej skusenej uctovnicke na vypomoc (zo zaciatku kludne aj zadarmo) len aby som ziskala skusenost a rozhlad. Len zatial sa stretavam len s odmietanim. Kazdy sa vyhovara na krizu a ze ma malo prace a tak.
Neviem či už máš po kurze, ale tí, čo chodili na kurz JU a PU z ÚP mali na konci kurzu povinnú prax. Samozrejme tam, kde si kto našiel. Kamarátka bola na praxi na Mestskom úrade. Robiť jej nedali, ale aspoň videla, čo sa ako robí. Aj keď tam v podstate len dva týždne"očumovala", ale aj to jej niečo dalo-teda aspoň tak sa vyjadrila. Tiež má živnosť a robí účtovníčku. Iba neviem,. prečo tu niekto odsudzuje človeka, ktorý chce začať robiť účtovníctvo po kurze. Veď všetci sme museli začínať, nikto učený z neba nespadol. Tí múdrejší nech sa obzrú späť, či aj oni hneď všetko vedeli. A keď ju pri začiatkoch podnikania nemienite "podržať", tak ju aspoň nekopte. Veď ešte ani nezačala a žiadne rady od Vás nepýtala.
veronikasad
29.10.09,16:29
marina8, ďakujem ti, ale pri všetkej prehnanosti a sebadôvere vôbec sa nepovažujem za "pani účtovníčku". Stále sa učím, a dennodenne sa presvedčujem, že toho viem stále veľmi málo na to, aby som bola spokojná so svojimi vedomosťami a aplikovala ich do praxe bezchybne a pohotovo. Momentálne mám napríklad husiu kožu zo zmien v zákone o DPH od 1.1.2010.
A Cenigová je dobrý typ, má svoje miesto v pravom hornom rohu môjho stola.
nie si sama. Dnešný seminár Janky Acsovej k novele zákona o DPH v hoteli KASKÁDY stál za to ...
JarkaL
29.10.09,16:47
nie si sama. Dnešný seminár Janky Acsovej k novele zákona o DPH v hoteli KASKÁDY stál za to ...

Dúfam, že bude z toho aj vidoškolenie, aby som aj ja bola múdrejšia.
Manual
29.10.09,16:53
A Cenigová je dobrý typ, má svoje miesto v pravom hornom rohu môjho stola.
U mňa pani Cenigová sedí na poličke nad radiátorom, aby neprechladla... :)
Dav
29.10.09,17:35
hlavu v smutku, a preco?;) nikto ta neodradzal, dostala si velmi realne, pravdive odpovede, ziadne medove motuzy typu" to je pohoda, to sa zvladne" a tak.
Preco by ta mali ini motivovat? Ak si presvedcena, ze to chces robit, netreba , aby ti ini vraveli, ze to zvladnes, musis to vediet sama
" chut a vola" - to je to prvotne nadsenie, ocarenie, ruzove okuliare a neviem co este. Vtedy este nevies co ta caka:) Ja to prirovnavam k manzelstvu, clovek do toho ide s nadsenim a s presvedcenim, ze vsetko zdola, ale vacsinou ono zdola jeho:D:D:D:D:D:D:D
A zapis si doma na papierik mena: Monika Kovacova, Danila, Veronikasad, Dav, Zoltan Kovacs, Rozalka a tak dalej - oni su " pani uctovnici" - vedia vsetko
ostatni, tzv. " uctovnici" - vieme dost, ale stale potrebujeme " panov uctovnikov":D:D:D:D:D:D:D:D:D:D a" kukame im na chrbat":( a nebojim sa to priznat ;)
takze hlavu hore, zahodit ruzove okuliare a prehnane ocakavania, postahovat z netu zakony, popozerat usmernenia DRSR, kupit Cenigovu, zadavat otazky danovemu riaditelstvu a na poradu, vsetko sa naucit a modlit sa, aby boli kazde dalsie legislativne zmeny vzdy iba " kozmeticke" :D:D:D:D
a nechodit k danile na zdravotne prehliadky:eek: :--- :eek: ;)
Ďakujem za zaradenie medzi "pánov účtovníkov",veľmi ma to potešilo, ale na vedomosti tých ďalších vymenovaných pozerám aj ja s hlavou hore, aby som dovidela, ako vysoko siahajú ich vedomosti.
mysimis
29.10.09,17:41
Neviem či už máš po kurze, ale tí, čo chodili na kurz JU a PU z ÚP mali na konci kurzu povinnú prax. Samozrejme tam, kde si kto našiel. Kamarátka bola na praxi na Mestskom úrade. Robiť jej nedali, ale aspoň videla, čo sa ako robí. Aj keď tam v podstate len dva týždne"očumovala", ale aj to jej niečo dalo-teda aspoň tak sa vyjadrila. Tiež má živnosť a robí účtovníčku. Iba neviem,. prečo tu niekto odsudzuje človeka, ktorý chce začať robiť účtovníctvo po kurze. Veď všetci sme museli začínať, nikto učený z neba nespadol. Tí múdrejší nech sa obzrú späť, či aj oni hneď všetko vedeli. A keď ju pri začiatkoch podnikania nemienite "podržať", tak ju aspoň nekopte. Veď ešte ani nezačala a žiadne rady od Vás nepýtala.

wagner, tu nikto nikoho neodsudzuje a dokonca ani nikto nikomu nebráni podnikať. My sme tu len vyjadrili na jednej strane svoj názor a na strane druhej stav slovenského účtovníctva. Áno, my všetci sme niekde začínali, nikto nepadol z neba múdry, ale keď sme my začínali v deväťdesiatych rokoch podnikať ako účtovníci, účtovníctvo bola živnosťou viazanou, museli sme preukazovať vzdelanie, viacročnú prax a čo potrebuješ k živnosti účtovníctva dnes? - ja Ti to poviem veľmi jednoducho - ukončenú povinnú školskú dochádzku a vek 18 rokov- no je to na zaplakanie.:confused:
Rozalka
29.10.09,18:38
Dobry den, rada by som podnikala ako samostatny uctovnik (teda aj z potrieb rodiny vyplynulo). Uctovnictvo som vsak mala na strednej skole, co je 10 rokov dozadu, preto by som musela prejst nejakym kurzom. Moja otazka-myslite si, ze clovek po takomto kurze je schopny viest kompletne uctovnictvo malej s.r.o. a par zivnostnikom? Ak mate odporucanie na nejaky dobry kurz, sem s nim. Dakujem

M. Kalivodová, neviem, kde si absolvovala strednú školu.
Ak bolo len do polovice taká skvelá, ako moja, tak si aj po 10 rokoch určite veľa pamätáš, dovolím si tvrdiť, že ti tvoja škola dala viac, ako kurz.
Je iné s mladou hlavou mať 4-6 hodín účta týždenne - a ešte aj maturovať z tohto predmetu, keď rozum nasáva ako špongia, než potom pri starostiach o rodinu a prácu ešte po večeroch sedieť nad učebnicami.
Treba nabrať odvahu, kurz ti "opráši" mozgové závity, prečítaj si tu už spomínaný "minikurz PÚ" od ayye (ver mi, je skvelý) a uvidíš, ako rýchlo sa do toho dostaneš.
Nezabúdaj, sme tu aj my, ktorí ti ochotne poradíme, ak budeš mať nejaké pochybnosti.
Prajem veľa úspechova pevné nervy so zákazníkmi. :)


A zapis si doma na papierik mena: Monika Kovacova, Danila, Veronikasad, Dav, Zoltan Kovacs, Rozalka a tak dalej - oni su " pani uctovnici" - vedia vsetko ...........

Ďakujem, že som bola zaradená k "pánom účtovníkom", no myslím si, že sa tu nájdu aj iné mená a nicky, patriace šikuľkám a šikuľkom.
Bolo by to na dlhý zoznam.
pepsikova
29.10.09,19:10
wagner, tu nikto nikoho neodsudzuje a dokonca ani nikto nikomu nebráni podnikať. My sme tu len vyjadrili na jednej strane svoj názor a na strane druhej stav slovenského účtovníctva. Áno, my všetci sme niekde začínali, nikto nepadol z neba múdry, ale keď sme my začínali v deväťdesiatych rokoch podnikať ako účtovníci, účtovníctvo bola živnosťou viazanou, museli sme preukazovať vzdelanie, viacročnú prax a čo potrebuješ k živnosti účtovníctva dnes? - ja Ti to poviem veľmi jednoducho - ukončenú povinnú školskú dochádzku a vek 18 rokov- no je to na zaplakanie.:confused:..


..mišimiška, dovoľ, budem ti oponovať otázkou..ktorý podnikateľ, čo potrebuje účtovníka, zverí svoje financie do rúk niekoho, kto má ukončenú ZŠ a 18 rokov?..aj dnes účtovník potrebuje nejaké preferencie,fáma o ňom sa nesie ako vírus, ak je zlý, nemá veľa práce, ak je dobrý, ide sa potrhať..
..táto dievčina tu chce začať niečo, v čom ste vy tu dobrí..ale nie ste prví po bohu na zem spadnutí najmúdrejší a tiež ste sa učili, učili a furt dokola sa učíte..ona sa chce učiť a byť dobrá účtovníčka, možno sa jej to podarí, možno to vzdá, ale vy namiesto toho, aby ste ju podporili, sypete jej popol do očí a vyvyšujete seba niekde, kde možno aj ona po čase dosiahne, ale nie hneď..ani vy všetci múdri ste sa tam nedostali hneď..tak prečo toľko skepticizmu?..
..poznám panie účtovníčky, ktoré o Porade nemajú ani paru, nevedia ani, čo to je za stránka,účtujú pre firmy, čo majú cveng a milionové obraty, ale ani jedna mi na otázku o začínajúcich účtovníkoch nepovedala toľko negatívnych slov, ako vy tu..už mi z toho vychádza len váš strach z konkurencie..lebo dobrá účtovníčka nepotrebuje o sebe trúbiť do sveta, že je dobrá a aká je ona dobrá...asi toľko..
Danila
29.10.09,19:23
..


..mišimiška, dovoľ, budem ti oponovať otázkou..ktorý podnikateľ, čo potrebuje účtovníka, zverí svoje financie do rúk niekoho, kto má ukončenú ZŠ a 18 rokov?..aj dnes účtovník potrebuje nejaké preferencie,fáma o ňom sa nesie ako vírus, ak je zlý, nemá veľa práce, ak je dobrý, ide sa potrhať..
..táto dievčina tu chce začať niečo, v čom ste vy tu dobrí..ale nie ste prví po bohu na zem spadnutí najmúdrejší a tiež ste sa učili, učili a furt dokola sa učíte..ona sa chce učiť a byť dobrá účtovníčka, možno sa jej to podarí, možno to vzdá, ale vy namiesto toho, aby ste ju podporili, sypete jej popol do očí a vyvyšujete seba niekde, kde možno aj ona po čase dosiahne, ale nie hneď..ani vy všetci múdri ste sa tam nedostali hneď..tak prečo toľko skepticizmu?..
..poznám panie účtovníčky, ktoré o Porade nemajú ani paru, nevedia ani, čo to je za stránka,účtujú pre firmy, čo majú cveng a milionové obraty, ale ani jedna mi na otázku o začínajúcich účtovníkoch nepovedala toľko negatívnych slov, ako vy tu..už mi z toho vychádza len váš strach z konkurencie..lebo dobrá účtovníčka nepotrebuje o sebe trúbiť do sveta, že je dobrá a aká je ona dobrá...asi toľko..My si len svorne bránime svoje povolanie. Nič viac a nič menej. A odkazujeme: Kováč, drž sa svojho kopyta. Teda, JA ODKAZUJEM. A vyjadrujeme sa k účtovníctvu. A to nie je paveda, ale VEDA! KSENP. Som presvedčená o tom, že tí, ktorí nás nepochopili, sú len návštevníkmi v tejto téme a nie účtovníkmi. Ak by si každý nebránil svoje povolanie a internet by riešil všetko, tak zajtra budú transplantácie on-line. Nikto do nikoho nekopal, nikto na nikoho neútočil, a neodradzoval od entuziazmu. Pochopili sme však svorne, aj vďaka Porade, že občas sa objaví tiežúčtovník, ktorý pri vyslovení šibenica si rovno predstaví Jánošíkovo rebro. A o tom to je. Nečudujem sa právnikom, že už dávno pochopili, čo sme mohli pochopiť aj my rovnako.....;)ale fiškál je fiškál. Tak nám asi, ústretovým účtovníkom občas treba. Povedané bolo všetko. A ja ako vždy si za svojim názorom stojím. A v tejto téme skalopevne.
Zoltán Kovács
29.10.09,19:29
..


..mišimiška, dovoľ, budem ti oponovať otázkou..ktorý podnikateľ, čo potrebuje účtovníka, zverí svoje financie do rúk niekoho, kto má ukončenú ZŠ a 18 rokov? Keby si vedela koľko takých živnostníkov je ..aj dnes účtovník potrebuje nejaké preferencie,fáma o ňom sa nesie ako vírus, ak je zlý, nemá veľa práce, ak je dobrý, ide sa potrhať..
..táto dievčina tu chce začať niečo, v čom ste vy tu dobrí..ale nie ste prví po bohu na zem spadnutí najmúdrejší nikto to netvrdil, a mňa osobne aj toto tvrdenie dotklo. Nikdy som nebol povýšenecký, a myslím si, že ani ostatné členky, ktoré do tejto temy prispeli nie sú a tiež ste sa učili, učili a furt dokola sa učíte..ona sa chce učiť a byť dobrá účtovníčka, možno sa jej to podarí, možno to vzdá, ale vy namiesto toho, aby ste ju podporili, sypete jej popol do očí a vyvyšujete seba niekde kde a ako?, kde možno aj ona po čase dosiahne, ale nie hneď..ani vy všetci múdri ste sa tam nedostali hneď nikto to netvrdil ..tak prečo toľko skepticizmu?.. Necítim skepticizmus z príspevkov, len popisujeme skutočný stav účtovníctva, ako profesie. Ja osobne som len rád, že chce to skúsiť osoba, ktorá má patričné vzdelanie k tomu
..poznám panie účtovníčky, ktoré o Porade nemajú ani paru, nevedia ani, čo to je za stránka,účtujú pre firmy, čo majú cveng a milionové obraty, ale ani jedna mi na otázku o začínajúcich účtovníkoch nepovedala toľko negatívnych slov, ako vy tu..nedočítal som sa tých negatívnych slov na začínajúce účtovníčky, ale na tiežúčtovníčky už mi z toho vychádza len váš strach z konkurencie..lebo dobrá účtovníčka nepotrebuje o sebe trúbiť do sveta, že je dobrá a aká je ona dobrá...asi toľko.. kto tu trúbí?

postrehy v citáte....
mysimis
29.10.09,19:30
..


..mišimiška, dovoľ, budem ti oponovať otázkou..ktorý podnikateľ, čo potrebuje účtovníka, zverí svoje financie do rúk niekoho, kto má ukončenú ZŠ a 18 rokov?..aj dnes účtovník potrebuje nejaké preferencie,fáma o ňom sa nesie ako vírus, ak je zlý, nemá veľa práce, ak je dobrý, ide sa potrhať..
..táto dievčina tu chce začať niečo, v čom ste vy tu dobrí..ale nie ste prví po bohu na zem spadnutí najmúdrejší a tiež ste sa učili, učili a furt dokola sa učíte..ona sa chce učiť a byť dobrá účtovníčka, možno sa jej to podarí, možno to vzdá, ale vy namiesto toho, aby ste ju podporili, sypete jej popol do očí a vyvyšujete seba niekde, kde možno aj ona po čase dosiahne, ale nie hneď..ani vy všetci múdri ste sa tam nedostali hneď..tak prečo toľko skepticizmu?..
..poznám panie účtovníčky, ktoré o Porade nemajú ani paru, nevedia ani, čo to je za stránka,účtujú pre firmy, čo majú cveng a milionové obraty, ale ani jedna mi na otázku o začínajúcich účtovníkoch nepovedala toľko negatívnych slov, ako vy tu..už mi z toho vychádza len váš strach z konkurencie..lebo dobrá účtovníčka nepotrebuje o sebe trúbiť do sveta, že je dobrá a aká je ona dobrá...asi toľko..

pepsikova, možno sa budeš čudovať, ale ja som dostala do rúk po takýchto tiežúčtovníkoch účtovníctvo a začínajúci podnikatelia zveria svoje účto aj takýmto ľuďom, hlavne že to bude lacné. Po prvej daňovej kontrole hľadajú kto by im to vyopraoval a dal na poriadok. Ja nikomu nebránim v podnikaní v oblasti účtovníctva, chvalabohu o prácu sa nebojím, stále jej je dosť. Kalivodová ak má odvahu bude to účto robiť či ju odrádzame alebo nie. Ja jej to prajem aby jej to vyšlo a vôbec každému kto chce podnikať. Ja dokonca aj pomôžem, nie aby som niekomu niečo závidela. Ja som len vyjadrila svoje skúsenosti a názory.
pepsikova
29.10.09,19:40
My si len svorne bránime svoje povolanie. Nič viac a nič menej. A odkazujeme: Kováč, drž sa svojho kopyta. Teda, JA ODKAZUJEM. A vyjadrujeme sa k účtovníctvu. A to nie je paveda, ale VEDA! KSENP. Som presvedčená o tom, že tí, ktorí nás nepochopili, sú len návštevníkmi v tejto téme a nie účtovníkmi. Ak by si každý nebránil svoje povolanie a internet by riešil všetko, tak zajtra budú transplantácie on-line. Nikto do nikoho nekopal, nikto na nikoho neútočil, a neodradzoval od entuziazmu. Pochopili sme však svorne, aj vďaka Porade, že občas sa objaví tiežúčtovník, ktorý pri vyslovení šibenica si rovno predstaví Jánošíkovo rebro. A o tom to je. Nečudujem sa právnikom, že už dávno pochopili, čo sme mohli pochopiť aj my rovnako.....;)ale fiškál je fiškál. Tak nám asi, ústretovým účtovníkom občas treba. Povedané bolo všetko. A ja ako vždy si za svojim názorom stojím. A v tejto téme skalopevne...

... a ty sa čoho bojíš?..nebodaj konkurencie?..potom by sa účtovníctvo nesmelo ani vyučovať na školách, lebo študenti sú tiež potenciálni konkurenti a raz z nich budú účtovníci..ja nechápem len ten váš , vlastne tvoj piedestál ale ty si zase nepochopila, o čo tu ide..totiž o to pozdvihnutie sebavedomia, podporu a snahu pomôcť..a nie o vyvyšovanie sa..lebo, nehnevaj sa, keby si bola dobrá účtovníčka, tak by si tú začiatočníčku v jej snahe podporila, a nie tu vyskakovala dva metre o tom, čo to je účtovníctvo!!!!....
Dav
29.10.09,20:58
..

... a ty sa čoho bojíš?..nebodaj konkurencie?..potom by sa účtovníctvo nesmelo ani vyučovať na školách, lebo študenti sú tiež potenciálni konkurenti a raz z nich budú účtovníci..ja nechápem len ten váš , vlastne tvoj piedestál ale ty si zase nepochopila, o čo tu ide..totiž o to pozdvihnutie sebavedomia, podporu a snahu pomôcť..a nie o vyvyšovanie sa..lebo, nehnevaj sa, keby si bola dobrá účtovníčka, tak by si tú začiatočníčku v jej snahe podporila, a nie tu vyskakovala dva metre o tom, čo to je účtovníctvo!!!!....
mimotemyProfesia účtovník nemá tú spoločenskú prestíž, akú by si zaslúžila vzhľadom na potrebný rozsah vedomostí (nielen účtovníctvo, ale aj dane, právo, ...atď) a zodpovednosť, ktorú účtovník má.:mee:
Danila
30.10.09,05:45
..

... a ty sa čoho bojíš?..nebodaj konkurencie?..potom by sa účtovníctvo nesmelo ani vyučovať na školách, lebo študenti sú tiež potenciálni konkurenti a raz z nich budú účtovníci..ja nechápem len ten váš , vlastne tvoj piedestál ale ty si zase nepochopila, o čo tu ide..totiž o to pozdvihnutie sebavedomia, podporu a snahu pomôcť..a nie o vyvyšovanie sa..lebo, nehnevaj sa, keby si bola dobrá účtovníčka, tak by si tú začiatočníčku v jej snahe podporila, a nie tu vyskakovala dva metre o tom, čo to je účtovníctvo!!!!....Ja sa bojím takých, ako si Ty. Sebavedomie si vždy pozdvihnem, ak je klient s mojou prácou spokojný. A seb avedomá som vtedy, ak viem, že účtovník, ktorý čo i len raz počul môj postoj k účtovníctvu, neurobí tunel.A nemám na zrteli ten, čo sa vola Branisko. Spýtaj sa vysokoškolákov, čo je pre nich často nočná mora. Preliezť skúškou z matiky a účta. Vyskakujem dva metre preto, aby som preskočila Tvoju nevedomosť v oblasti, o ktorej točíš a si v nej neznalá. O tom, aká som ja účtovníčka zaplať pán Boh nerozhoduješ Ty. Ale niečo Ti predsa len prezradím. V štatistickým výkazoch je jedna kolónka a volá sa " pridaná hodnota". Ak sa každý účtovník zámerne, či z nevedomosti pomýli len raz, tak tí, korí rozhodujú o MD a D vo finále, rozhodujú na základe bludov. Potom sa nečudujem, ak sa mi politik pred voľbami do očí smeje a po voľbách do ruky...:) vieš čo. Asi. Ty to vlastne vieš celkom určite. Pustila by som sa aj do HDP, ale až nabudúce.;)
books
30.10.09,06:09
Dobré ráno. Sledujem túto tému, lebo sa to aj mňa týka.
V roku 2000 som začala účtovať v JÚ a potom si SZČO založili malú s.r.o. a chceli aby som im viedla PÚ, tak som si spravila kurz. Dali mi šancu aj keď vedeli, že to neviem. Ja som nemala ani šajnu, ale mala som kamarátky účtovníčky, ktoré mi pomohli a stále pomáhajú a samozrejme som naďabila na poradu. Takže, čo neviem, alebo som sa s tým nestretla, tak to konzultujem s kamarátkami, študujem a samozrejme si dám poradiť od Vás z porady, kde sú skvelí účtovníci. Stále sa mám čo učiť a neviem kedy budem taká dobrá účtovníčka ako ste Vy z porady. Takže Vám všetkým, ktorí pomáhate nám neskúseným účtovníkov patrí moje veľké ďakujem a majte s nami trpezlivosť.
Danila
30.10.09,06:16
Dobré ráno. Sledujem túto tému, lebo sa to aj mňa týka.
V roku 2000 som začala účtovať v JÚ a potom si SZČO založili malú s.r.o. a chceli aby som im viedla PÚ, tak som si spravila kurz. Dali mi šancu aj keď vedeli, že to neviem. Ja som nemala ani šajnu, ale mala som kamarátky účtovníčky, ktoré mi pomohli a stále pomáhajú a samozrejme som naďabila na poradu. Takže, čo neviem, alebo som sa s tým nestretla, tak to konzultujem s kamarátkami, študujem a samozrejme si dám poradiť od Vás z porady, kde sú skvelí účtovníci. Stále sa mám čo učiť a neviem kedy budem taká dobrá účtovníčka ako ste Vy z porady. Takže Vám všetkým, ktorí pomáhate nám neskúseným účtovníkov patrí moje veľké ďakujem a majte s nami trpezlivosť.To už je slovo účtovníka. Aj tu na Porade si veľa ľudí založilo s.r.o. bez vynaloženia jedinej koruny, lebo sme sa snažili radiť z úcty k tým, čo bažia po vedomostiach. Ale uznáš, že občas je to kontraproduktívne. Podnikatelia s činnosťou ekonomické a právne poradenstvo prišli o klientov. Ja iba tvrdím, že účtovník je ten, čo rovnako zvládne účtovanie v banke, v a.s., v s.r.o, čo vie, že do HDP idú náklady a zisk a preto musí ovládať kalkulácie, cenotvorbu etc...., a každý iní, prepáčte mi vospolok, je operátor. V ruke s Cenigovou. Takže my sme ústretoví, my poradíme, ale o tom, aké dopady na celé NH majú neznalí tiežúčtovníci vieme o niečo viac. Ani zubár mi nemôže vytrhnúť len predný zub a so stoličkou ma poslať na Poradu, lebo tam nedočiahne.;)
Eulalia
30.10.09,06:22
Ufff, ostrá debata, ale páči sa mi.
Ostatné 3 roky som okrem miezd robila kompletné účto pre komanditku. Od vystavenia faktúr cez odpisy, DPH až po závierku. Mala by som mať teda dostatok vedomostí na to, aby som mohla robiť účto aj na živnosť. Ale... Keď zazriem na Porade zaujímavú tému, vždy si ju otvorím a nestačím žasnúť, čo všetko ešte neviem.
Ak sa chce začiatočník pustiť do hocijakej práce, musí mať nielen nadšenie. Naša práca je jednoducho o tom, že sa musíme neustále učiť. A sú tu nicky, ktoré sú pre mňa svojou výškou vedomostí v účte skoro posvätné. Keď som dostala od takého nicku bod, malo to pre mňa asi taký význam, ako štátne vyznamenanie (Marína-Eva, ďakujem:), Tvoj bodík už je staršieho dáta, ale pamätný).

Pepsi, nehnevaj sa, ale z Tvojich príspevkov mi je jasné, že účto nerobíš.
Keď som prvýkrát robila ročnú závierku (už je to pekných pár rokov:eek:), len som čumela, čo všetko pri nej musím urobiť. A to som bola už "samostatná" účtovníčka.

Nemyslím, že tu niekto chce niekoho odrádzať od práce účtovníka. Jednoducho je to tak, že účto sa nestačí len naučiť. Treba mať jednoznačne prax a skúsenosti. Po prvej "mastnej" pokute za DPH som sa poučila, že treba skutočne podrobne čítať všetky paragrafy zákona.

M.Kalivodova má u mňa bod k dobru preto, že si je vedomá, že potrebuje prax a že je ochotná aj zadarmo ju získať u iného účtovníka.
books
30.10.09,06:26
To už je slovo účtovníka. Aj tu na Porade si veľa ľudí založilo s.r.o. bez vynaloženia jedinej koruny, lebo sme sa snažili radiť z úcty k tým, čo bažia po vedomostiach. Ale uznáš, že občas je to kontraproduktívne. Podnikatelia s činnosťou ekonomické a právne poradenstvo prišli o klientov. Ja iba tvrdím, že účtovník je ten, čo rovnako zvládne účtovanie v banke, v a.s., v s.r.o, čo vie, že do HDP idú náklady a zisk a preto musí ovládať kalkulácie, cenotvorbu etc...., a každý iní, prepáčte mi vospolok, je operátor. V ruke s Cenigovou. Takže my sme ústretoví, my poradíme, ale o tom, aké dopady na celé NH majú neznalí tiežúčtovníci vieme o niečo viac. Ani zubár mi nemôže vytrhnúť len predný zub a so stoličkou ma poslať na Poradu, lebo tam nedočiahne.;)

Vtedy som nevedela do čoho idem, ale popasovala som sa. Samozrejme, že mám stále obavy, či náhodou nerobím chyby. Mali sme už aj kontrolu na DPH a dopadla dobre, aj boli z DÚ nazrieť do dokladov na dožiadanie. Vtedy pozerali jeden kvartál (vydané FA, došlé FA, interné doklady, denník, atď.), dopadlo to dobre. Ja som taký zajko-bojko. Práve preto, že s Vami môžem konzultovať a uistiť sa, že to robím dobre, tak preto Vás mám rada a nedám na Vás dopustiť. Človek sa celý život učí astále sa má čo učiť.
Ešte raz ĎAKUJEM.
andreaS
30.10.09,06:34
tiez si vazim bod od skusenejsich... vzdy ked zistim ze mam novy bodik, dychtivo idem zistit zaco a od koho a ked vidim jedno z TOP mien, tak az podrastiem na stolicke :D velka vdaka... samozrejme, ze rastiem aj pri bodiku od kohokolvek ineho, ale musim priznat ze pri istych nickoch som na seba trosicku viac hrda ;)

pre mna bola najvacsia skola zivota praca pre auditorsku firmu... bolo to na zivnost a vcelku velka firma, tam som sa naucila ako si zaradit cinnosti, ako co najlepsie zakladat...

potom som mala velke oci a sama ako zivnostnik vzala jednu velku firmu... NIKDY VIAC! o cislach sa mi snivalo kazdu noc, doslova nocne mory a ked zazvonil mobil melodiou tohto klienta, tak mi az zle doslo... odvtedy som viac nez poucena a novu firmu si poriadne preverim, ci stoji zato zobrat to... navyse po tejto skusenosti uprednostnujem viac mensich firiem ako jedneho giganta...

niektori z vas zaregistrovali moje problemy s pracou (kvoli krize som prisla o najvacsieho klienta a 2/3 prijmu su zrazu fuc), tak som zvolila istotu pracovneho miesta a popri tom mam este dve male firmicky a pomaham online jednej kamaratke s uctom... radsej by som ostala pracovat v pohodli domova, no najst noveho a hlavne (aspon trosicku) slusne platiaceho klienta je tazke... ale idem to opat skusit a ideme polepit auto reklamou, uvidime, co to prinesie :)
books
30.10.09,06:39
tiez si vazim bod od skusenejsich... vzdy ked zistim ze mam novy bodik, dychtivo idem zistit zaco a od koho a ked vidim jedno z TOP mien, tak az podrastiem na stolicke :D velka vdaka... samozrejme, ze rastiem aj pri bodiku od kohokolvek ineho, ale musim priznat ze pri istych nickoch som na seba trosicku viac hrda ;)

pre mna bola najvacsia skola zivota praca pre auditorsku firmu... bolo to na zivnost a vcelku velka firma, tam som sa naucila ako si zaradit cinnosti, ako co najlepsie zakladat...

potom som mala velke oci a sama ako zivnostnik vzala jednu velku firmu... NIKDY VIAC! o cislach sa mi snivalo kazdu noc, doslova nocne mory a ked zazvonil mobil melodiou tohto klienta, tak mi az zle doslo... odvtedy som viac nez poucena a novu firmu si poriadne preverim, ci stoji zato zobrat to... navyse po tejto skusenosti uprednostnujem viac mensich firiem ako jedneho giganta...

niektori z vas zaregistrovali moje problemy s pracou (kvoli krize som prisla o najvacsieho klienta a 2/3 prijmu su zrazu fuc), tak som zvolila istotu pracovneho miesta a popri tom mam este dve male firmicky a pomaham online jednej kamaratke s uctom... radsej by som ostala pracovat v pohodli domova, no najst noveho a hlavne (aspon trosicku) slusne platiaceho klienta je tazke... ale idem to opat skusit a ideme polepit auto reklamou, uvidime, co to prinesie :)


Držím palce.
optimistka
30.10.09,07:06
a možno tá "idídená" účtovníčka vezme aj pár tvojich klientov
cloe
30.10.09,07:32
Účtovníctvo je nie len o tom, naučiť sa správne účtovať v zmysle platných postupov, ale aj vedieť všetky daňové súvislosti a pod. A to je tak zložité a obšírne, že len málokto ovláda perfektne celú problematiku. Asi má každý z nás nejakú obľúbenejšiu časť /ako ja napr. DPH:)/ a potom takú, pri ktorej mi vstávajú vlasy dupkom.
Ale hlavne je to o obrovskom pocite zodpovednosti. Aspoň ja to tak cítim, že čím som staršia, tým mám ten pocit silnejší, až si myslím, že to niekedy ani neunesiem. Ak by to človek robil len pre peniaze, tak by s tým asi už skončil.
Minule som stretla priateľa, čo mal veľkú účtovnú firmu, aj sa mu darilo, mal veľa klientov aj dobré meno. A predsa túto firmu predal. Keď sme sa bavili, prečo to urobil, tak jednoducho povedal, že peniaze sa dajú zarobiť aj ľahšie. Dnes má veľkú obchodnú firmu a asi je spokojný. Neviem. To je to, čo hovorili aj niektorí predo mnou, že táto práca nie je docenená a niekedy človek rozmýšľa, či to naozaj to stojí za tie nervy.
No my, čo sme u toho zostali, to asi už neberieme len ako zdroj obživy.
A ak to niekto naozaj bude chcieť robiť, tak z neho môže byť dobrý účtovník, prečo nie? Niekoľkokrát sa tu v predchádzajúcich príspevkoch spomenula Cenigová a môžem povedať niečo z mojej skúsenosti. Keď som prvý krát robila účtovnú závierku a daňové priznanie pre s.r.o., v ktorej som vedy pracovala /na ten rok si už nespomínam:D/, tak som sa vybrala do Blavy na jej školenie k účt.záv. a DPPO a musím povedať, že si ho pamätám dodnes a dodnes podľa toho v podstate postupujem, od inventarizácií až po DP.
Takže novým účtovníkom po kurze prajem okrem veľkého našenia aj skúsenú a ochotnú účtovníčku, ktorá im pomôže a potom len študovať, školiť sa, študovať, školiť sa... a aspoň jedenkrát Cenigovú;)
pepsikova
30.10.09,07:34
Ufff, ostrá debata, ale páči sa mi.
Ostatné 3 roky som okrem miezd robila kompletné účto pre komanditku. Od vystavenia faktúr cez odpisy, DPH až po závierku. Mala by som mať teda dostatok vedomostí na to, aby som mohla robiť účto aj na živnosť. Ale... Keď zazriem na Porade zaujímavú tému, vždy si ju otvorím a nestačím žasnúť, čo všetko ešte neviem.
Ak sa chce začiatočník pustiť do hocijakej práce, musí mať nielen nadšenie. Naša práca je jednoducho o tom, že sa musíme neustále učiť. A sú tu nicky, ktoré sú pre mňa svojou výškou vedomostí v účte skoro posvätné. Keď som dostala od takého nicku bod, malo to pre mňa asi taký význam, ako štátne vyznamenanie (Marína-Eva, ďakujem:), Tvoj bodík už je staršieho dáta, ale pamätný).

Pepsi, nehnevaj sa, ale z Tvojich príspevkov mi je jasné, že účto nerobíš.
Keď som prvýkrát robila ročnú závierku (už je to pekných pár rokov:eek:), len som čumela, čo všetko pri nej musím urobiť. A to som bola už "samostatná" účtovníčka.

Nemyslím, že tu niekto chce niekoho odrádzať od práce účtovníka. Jednoducho je to tak, že účto sa nestačí len naučiť. Treba mať jednoznačne prax a skúsenosti. Po prvej "mastnej" pokute za DPH som sa poučila, že treba skutočne podrobne čítať všetky paragrafy zákona.

M.Kalivodova má u mňa bod k dobru preto, že si je vedomá, že potrebuje prax a že je ochotná aj zadarmo ju získať u iného účtovníka...

..máš pravdu, účtovníctvo nerobím..ale ja tu o účtovníctve ani nehovorím, ani doňho nekafrem..snažím sa o to, aby som podporila aspoň psychicky niekoho, kto chce začať niečo nové vo svojom živote,kto sa chce niekam posunúť a dúfa, že s podporou účtovníkov na tejto stránke sa mu to bude pomaličky dariť..ja tu nevyvyšujem účtovníkov na bohov, lebo oni sú naj kasta..aj oni niekde začínali a ja mám dojem, že na to už zabudli...že tu nebudú sypať hrozby na človeka, ktorý sa iba spýtal, či môže byť dobrou účtovníčkou..jasné, že môže, ak bude usilovný, bude sa vzdelávať a účtovníctvo bude jeho život..toto som chcela ja..a myslím, že z mojich príspevkov je to dosť jasné a že sa mi nepáčil prístup tých, ktorí si myslia, že sú páni účtovníci- nuž, opravím si názor na nich..lebo ja si ešte stále myslím, že ľudia si majú a musia pomáhať..asi toľko..


..(..ale zas nechcem hádzať všetky príspevky do jedného vreca,ale ďakujem tým, ktorí tú budúcu účtovníčku podporili a pripojili svoje skúsenosti..)
MikiJJ
30.10.09,07:48
..

... a ty sa čoho bojíš?..nebodaj konkurencie?..potom by sa účtovníctvo nesmelo ani vyučovať na školách, lebo študenti sú tiež potenciálni konkurenti a raz z nich budú účtovníci..ja nechápem len ten váš , vlastne tvoj piedestál ale ty si zase nepochopila, o čo tu ide..totiž o to pozdvihnutie sebavedomia, podporu a snahu pomôcť..a nie o vyvyšovanie sa..lebo, nehnevaj sa, keby si bola dobrá účtovníčka, tak by si tú začiatočníčku v jej snahe podporila, a nie tu vyskakovala dva metre o tom, čo to je účtovníctvo!!!!....


Pepsikova, uplne s tebou suhlasom, v tejto teme, islo o dodanie sebavedomia zaciatocnicke a ked citam niektore riadky, je mi zle................sa tu prehanate, kto je pan uctovnik a kto nie.
Ja sama sa chcem pustit do uctovnictva, a negativne nazory ma nemozu rozhodit, takze vsetkym zaciatocnikom drzim palce...
Danila
30.10.09,07:53
..

..máš pravdu, účtovníctvo nerobím..ale ja tu o účtovníctve ani nehovorím, ani doňho nekafrem..snažím sa o to, aby som podporila aspoň psychicky niekoho, kto chce začať niečo nové vo svojom živote,kto sa chce niekam posunúť a dúfa, že s podporou účtovníkov na tejto stránke sa mu to bude pomaličky dariť..ja tu nevyvyšujem účtovníkov na bohov, lebo oni sú naj kasta..aj oni niekde začínali a ja mám dojem, že na to už zabudli...že tu nebudú sypať hrozby na človeka, ktorý sa iba spýtal, či môže byť dobrou účtovníčkou..jasné, že môže, ak bude usilovný, bude sa vzdelávať a účtovníctvo bude jeho život..toto som chcela ja..a myslím, že z mojich príspevkov je to dosť jasné a že sa mi nepáčil prístup tých, ktorí si myslia, že sú páni účtovníci- nuž, opravím si názor na nich..lebo ja si ešte stále myslím, že ľudia si majú a musia pomáhať..asi toľko..


..(..ale zas nechcem hádzať všetky príspevky do jedného vreca,ale ďakujem tým, ktorí tú budúcu účtovníčku podporili a pripojili svoje skúsenosti..)Ty budeš asi učiteľka.
Tie najviac trpia komplexom neomylnosti.;):) Prajem Ti pekný slnečný deň.:D My keď sme začínali, tak sme si odsedeli najskôr pri ukladaní a zakladaní dokladov, potom v materiálovej, výrobnej, finančnej, všeobecnej účtarni, my sme na to nezabudli, my s tým účtom pod hlavou budeme zomierať.:rolleyes:
Danila
30.10.09,07:56
Pepsikova, uplne s tebou suhlasom, v tejto teme, islo o dodanie sebavedomia zaciatocnicke a ked citam niektore riadky, je mi zle................sa tu prehanate, kto je pan uctovnik a kto nie.
Ja sama sa chcem pustit do uctovnictva, a negativne nazory ma nemozu rozhodit, takze vsetkym zaciatocnikom drzim palce...He,he, si zlatá. Asi Ti bude radiť pepsíková.:);)
Dav
30.10.09,08:00
Ty budeš asi učiteľka.
Tie najviac trpia komplexom neomylnosti.;):) Prajem Ti pekný slnečný deň.:D My keď sme začínali, tak sme si odsedeli najskôr pri ukladaní a zakladaní dokladov, potom v materiálovej, výrobnej, finančnej, všeobecnej účtarni, my sme na to nezabudli, my s tým účtom pod hlavou budeme zomierať.:rolleyes:
To mi niečo pripomína:rolleyes::---:D
pepsikova
30.10.09,08:02
Ty budeš asi učiteľka.
Tie najviac trpia komplexom neomylnosti.;):) Prajem Ti pekný slnečný deň.:D My keď sme začínali, tak sme si odsedeli najskôr pri ukladaní a zakladaní dokladov, potom v materiálovej, výrobnej, finančnej, všeobecnej účtarni, my sme na to nezabudli, my s tým účtom pod hlavou budeme zomierať.:rolleyes:..

..myslím, že ty by si sa mala zo všetkého najskôr naučiť čítať..a potom, keď to zvládneš, si prečítaj, čo máš pod čiarou..lebo ľudia s ľuďmi sa stretávajú na to, aby si pomáhali..ale to ty nevieš..vieš!..

..a len tak mimoreč- nie som učiteľka..a mám dnes výnimočne krásny deň..slniečkový..
Zoltán Kovács
30.10.09,08:27
..

..máš pravdu, účtovníctvo nerobím..ale ja tu o účtovníctve ani nehovorím, ani doňho nekafrem..snažím sa o to, aby som podporila aspoň psychicky niekoho, kto chce začať niečo nové vo svojom živote,kto sa chce niekam posunúť a dúfa, že s podporou účtovníkov na tejto stránke sa mu to bude pomaličky dariť Znova som prečítal diskusiu, ale ani v jednom príspevku som sa nedopátral toho, že by niekto odoprel pomoc začínajúcej účtovníčke..ja tu nevyvyšujem účtovníkov na bohov, lebo oni sú naj kasta Prečítaj si svoje príspevky ešte raz. Ak nie priamo, tak nepriamo si naznačovala, že účtovníci si to o sebe myslia..aj oni niekde začínali a ja mám dojem, že na to už zabudli Nezabudli, bohu žiaľ, keby zabudli, tak by to nerobili, čo robia. Ale len tak jedným mávnutím ruky zahodiť tie roky driny by bola najväčšia "sprostosť" v ich živote. ...že tu nebudú sypať hrozby na človeka Aké hrozby?, ktorý sa iba spýtal, či môže byť dobrou účtovníčkou Nikto netvrdil, že by z nej nemohla stať dobrá účtovníčka ..jasné, že môže, ak bude usilovný, bude sa vzdelávať a účtovníctvo bude jeho život..toto som chcela ja..a myslím, že z mojich príspevkov je to dosť jasné a že sa mi nepáčil prístup tých, ktorí si myslia, že sú páni účtovníci Ani z jedného príspevku nemám ten pocit, že by niekto z nás sa cítil pánom/pani svojho remesla, ba naopak uvedomujeme si aj my starší členovia s viacerými bodmi (VIP členovia), že sami máme čo ešte doháňať. Učtovníctvo sa nedá na 100% ovládať - nuž, opravím si názor na nich..lebo ja si ešte stále myslím, že ľudia si majú a musia pomáhať..asi toľko.. Myslím si, že práve porada.sk je toho príkladom, že ľudia dobrej vôle, a ochoty poradiť nevymreli


..(..ale zas nechcem hádzať všetky príspevky do jedného vreca,ale ďakujem tým, ktorí tú budúcu účtovníčku podporili a pripojili svoje skúsenosti..)


postrehy v citáte
Danila
30.10.09,08:30
..

..myslím, že ty by si sa mala zo všetkého najskôr naučiť čítať..a potom, keď to zvládneš, si prečítaj, čo máš pod čiarou..lebo ľudia s ľuďmi sa stretávajú na to, aby si pomáhali..ale to ty nevieš..vieš!..

..a len tak mimoreč- nie som učiteľka..a mám dnes výnimočne krásny deň..slniečkový..Potešila si ma. Ak mám problém niečo zvládnuť, tak na Porade jediný. Naučiť sa obísť Tvoj nick. Aj som tak robila, pokiaľ si sa nestala recenzentkou debaty o účtovníctve. Ja viem, čo mám pod čiarou. A viem presne aj to, čo tam máš Ty osobne. Skús to prečítať. Účtovník je v prvom rade človek, ktorý vyžaduje presnosť. Logiku. Predstavivosť. Práve som si presne, logicky predstavila, ako sa na mňa mračíš.:) Tak sa nemrač, účtovník je taký terč, ktorý sa naučil odrážať nepriaznivé pokusy ovplyvniť ho.:) Ako vidíš, stále nie som mimotemy.;)

P.S. Ak máš potrebu psychicky ovplyvňovať, v téme zdravie tak môžeš robiť 24 hodín.
Zoltán Kovács
30.10.09,08:30
..

..myslím, že ty by si sa mala zo všetkého najskôr naučiť čítať..a potom, keď to zvládneš, si prečítaj, čo máš pod čiarou..lebo ľudia s ľuďmi sa stretávajú na to, aby si pomáhali..ale to ty nevieš..vieš!..

..a len tak mimoreč- nie som učiteľka..a mám dnes výnimočne krásny deň..slniečkový..


Z tohto príspevku srší nenávisť ako hrom.....
m.kalivodova
30.10.09,09:05
Dobry den, mrzi ma, ze som svojou otazkou vyvolala az takuto konfliktnu debatu. Islo mi v podstate len o to, aby mi tí, ktorí s účtovníctvom robia povedali pravdivý, nenadnesený názor a možno dali odporúčanie ako postupovať, čo študovať atď. Napriek vsetkemu sa do toho z viacerych dovodov pustim. Pustila by som sa do toho aj bez tychto nazorov, len viete, myslela som si, ze dostat radu od skusenejsieho... No nič, dakujem a prajem vsetkym vela uspechov.
pepsikova
30.10.09,09:06
..nemyslím, že je tu niekto, koho by som nenávidela..ale ak by som potrebovala pomoc od človeka, o ktorom viem, že je múdry a mohol by mi nejako pomôcť a tento človek by mi pri mojej prosbe najskôr vysypal , čo všetko sa on musel naučiť, čím všetkým musel prejsť, pokiaľ nadobudol svoju múdrosť, tak ma veru prejde chuť žiadať od neho niečo..a čo si budem myslieť, to už je moja vec..

..nechápeme sa, ale je aj možné, že ja som ešte zo sveta, kde si ľudia pomáhali len tak a ten svet už skončil..tak, ako ja končím v tejto téme...
Zoltán Kovács
30.10.09,09:08
Dobry den, mrzi ma, ze som svojou otazkou vyvolala az takuto konfliktnu debatu. Islo mi v podstate len o to, aby mi tí, ktorí s účtovníctvom robia povedali pravdivý, nenadnesený názor a možno dali odporúčanie ako postupovať, čo študovať atď. Napriek vsetkemu sa do toho z viacerych dovodov pustim. Pustila by som sa do toho aj bez tychto nazorov, len viete, myslela som si, ze dostat radu od skusenejsieho... No nič, dakujem a prajem vsetkym vela uspechov.

Myslím si,že dôvodom ostrejšej debaty nebolo tvoje zadanie, ale komentár niekoho iného.
Radu ako začať tiež ti dali prispievajúci. A na hľadanie pomoci si myslím, že si na správnom mieste, teda na porada.sk
Zoltán Kovács
30.10.09,09:10
..nechápeme sa, ale je aj možné, že ja som ešte zo sveta, kde si ľudia pomáhali len tak a ten svet už skončil..tak, ako ja končím v tejto téme...

Podľa teba by mohla existovať táto stánka s viac ako 1,1 milionmi príspevkami, keby tebou spomínaný svet už neexistoval?
Gabi03
30.10.09,09:18
..nemyslím, že je tu niekto, koho by som nenávidela..ale ak by som potrebovala pomoc od človeka, o ktorom viem, že je múdry a mohol by mi nejako pomôcť a tento človek by mi pri mojej prosbe najskôr vysypal , čo všetko sa on musel naučiť, čím všetkým musel prejsť, pokiaľ nadobudol svoju múdrosť, tak ma veru prejde chuť žiadať od neho niečo..a čo si budem myslieť, to už je moja vec..

..nechápeme sa, ale je aj možné, že ja som ešte zo sveta, kde si ľudia pomáhali len tak a ten svet už skončil..tak, ako ja končím v tejto téme...

Pepsikova, ja problem vidím v tom, že ty sa nerozumieš účtovníctvu (čo si aj v niektorom príspevku potvrdila) a práve preto nechápeš postoj iných príspevkov.
Skoro každý, kto je tu zaregistrovaný, je tu preto, aby nejako pomohol. Hoci aj v téme recepty, alebo srandičky.
Body sa dávajú už nejakú dobu iba v odborných témach. A ty práve útočích na tých, ktorí majú "pár" bodov.
Zadávateľka témy (ako tiež sama písala) si pýtala nestranný a skutočný názor, či sa to dá zvládnuť po kurze.
Áno, dá, ale s veľkou námahou. A keď nebude nikto, kto by jej poradil, asi by robila viac tých chýb. Ale už len tým, že je tu zaregistrovaná, je predpoklad, že tie chyby budú sporadické.

Ešte raz zdôrazňujem. Nikto ju nechcel odradiť, iba predostrieť skutočnosť. A to, že práca účtovníka je nedocenená. (Dôvody už nebudem rozpisovať.)

hawk :rolleyes:
maja
30.10.09,09:28
Milá m.kalivodova,
som jedna z tých, čo začali viesť účtovníctvo po kurze. Je to už dáááávno 18 rokov. Keď som absolvovala kurz, tak som si povedala, že jedine keď budem umierať hladom. Ale človek mieni, život mení. Robím už 15 rokov účtovníčku. Začiatky boli ťažké, musela som som sledovať všetko, kedy sa čo zmenilo...a bez internetu. Teraz je viac literatúry ( Cenigová na nezaplatenie) a porada. Som jej členom od 2004, prispievam veľmi málo, netrúfam si radiť, len sa tíško učím. Našla som tu všetky odpovede na moje otázky a problémy, rannú kávu bez porady si ani neviem predstaviť.
Držím Ti palce a nedaj sa odradiť, ak sa raz rozhodneš. A takýchto nepekných debát je na tajto porade veľa, ale to neznamená, že tu nenájdeš pomoc, ktorú budeš potrebovať. Je tu veľa výnimočných ľudí, ktorí pomôžu.
Maja
Eulalia
30.10.09,09:35
Dobry den, mrzi ma, ze som svojou otazkou vyvolala az takuto konfliktnu debatu. Islo mi v podstate len o to, aby mi tí, ktorí s účtovníctvom robia povedali pravdivý, nenadnesený názor a možno dali odporúčanie ako postupovať, čo študovať atď. Napriek vsetkemu sa do toho z viacerych dovodov pustim. Pustila by som sa do toho aj bez tychto nazorov, len viete, myslela som si, ze dostat radu od skusenejsieho... No nič, dakujem a prajem vsetkym vela uspechov.


Pepsikova, ja problem vidím v tom, že ty sa nerozumieš účtovníctvu (čo si aj v niektorom príspevku potvrdila) a práve preto nechápeš postoj iných príspevkov.
Skoro každý, kto je tu zaregistrovaný, je tu preto, aby nejako pomohol. Hoci aj v téme recepty, alebo srandičky.
Body sa dávajú už nejakú dobu iba v odborných témach. A ty práve útočích na tých, ktorí majú "pár" bodov.
Zadávateľka témy (ako tiež sama písala) si pýtala nestranný a skutočný názor, či sa to dá zvládnuť po kurze.
Áno, dá, ale s veľkou námahou. A keď nebude nikto, kto by jej poradil, asi by robila viac tých chýb. Ale už len tým, že je tu zaregistrovaná, je predpoklad, že tie chyby budú sporadické.

Ešte raz zdôrazňujem. Nikto ju nechcel odradiť, iba predostrieť skutočnosť. A to, že práca účtovníka je nedocenená. (Dôvody už nebudem rozpisovať.)

hawk :rolleyes:
Tak, Gabika Ti napísala odpoveď za nás všetkých. Ak si presvedčená, že to chceš robiť, rob to. Tu na Porade začni Svokrinou kuchyňou - téma par excellens, v nej pochopíš, čo to je podvojné účto.
Inak, takmer každá problematika účta (samozrejme, s výnimkou najnovších noviel zákonov), už bola na Porade prebraná. Čiže nauč sa tu poriadne hľadať a určite nájdeš odpovede na svoje otázky. Ak nie, položíš otázku.

Nechceli sme Ťa strašiť, ale my, čo už odrastlejšie 17-tky, vieme, aké sú začiatky v tejto profesii ťažké. Nehovoriac o tom, že trh je už účtovníčkami a účtovníkmi nasýtený a "tiežúčtovníkmi" priam presýtený.
Danila
30.10.09,10:07
Dobry den, mrzi ma, ze som svojou otazkou vyvolala az takuto konfliktnu debatu. Islo mi v podstate len o to, aby mi tí, ktorí s účtovníctvom robia povedali pravdivý, nenadnesený názor a možno dali odporúčanie ako postupovať, čo študovať atď. Napriek vsetkemu sa do toho z viacerych dovodov pustim. Pustila by som sa do toho aj bez tychto nazorov, len viete, myslela som si, ze dostat radu od skusenejsieho... No nič, dakujem a prajem vsetkym vela uspechov.
Ja naopak som úprimne rada, že sa tu táto debata objavila. A preto pridám niečo z mojej praxe ako memento účtovníka. Ak by som bola ľahostajná k tejto profesii, tak sa budem len z narastania počtu tiežúčtovníkov tešiť. Vtedy, keď dovržú účtovníctvo, štatutár,ktorý za jeho správnosť zodpovedá, vyhľadá "nás" postarších funkčne. Lebom vekom sme 17-tky do poslednej. Robila som niekoľko takých firiem, a nemala som čas ani na oči pre plač.:confused:Roboty ako na kostole, a radšej by som zaúčtovala od začiatku desať iných firiem. ALE!!!!!!!! Tiežčtovníčka, občas aj účtovníčka prišla o stoličku rovnako rýchlo, ako si na ňu sadla. A ja som bola zahojená finančne. Štatutár vie oceniť. Po funuse. Často.:) Dnes už do hnoja prúserov pri súdnych konaniach účtovníka nenechávajú bokom. Vcelku úspešne ho vtiahnu do spoluzodpovednosti. Aj o tom je účtovníctvo.:mee:
milenia
30.10.09,10:15
Čo je tiežúčtovník? Nie je to náhodou tak, že každý z Vás bol najprv tiežúčtovník a potom účtovník? Alebo ste boli hneď po skončení maturity z daného predmetu ťažkí profíci? Netreba jej brať elán, ide aj o to, či na to má alebo nie.
andreaS
30.10.09,10:21
tiezuctovnik je ten, kt. o uctovnictve len kdesi pocul, nesnazi sa dako extra hladat vedomosti, nesnazi sa hladat v temach na porade, radsej napise "nechce sa mi citat" a zada novu temu, kt. je tu xy-krat zadana... a este ma v profile uvedene "hlavny uctovnik" alebo "samostatny uctovnik" a pyta sa tolkokrat na uplne zaklady, ze nad tym rozum stoji...

skolenie je pre neho zbytocne, nevyhladava novinky, len co kde pocul, co povedal sused, kamarat, SAMO a SATO ...

a navyse nemaju v sebe odvahu priznat, ze uctovnikmi nie su, vsetko beru na styl "zivot gombicka"... sak ked nieco dovrzem, nevadi, ja zato vinny nebudem, hlavne ze mi dobre zaplatia...

aspon takto to chapem ja...
137Cs
30.10.09,10:33
mimotemy


Profesia účtovník nemá tú spoločenskú prestíž, akú by si zaslúžila..

Ak by ste si zadali anketu o spoločenskom uznaní na domovskej stránke akejkoľvek profesie, výsledok bude predpokladám rovnaký - každý sa bude cítiť nedocenený :). Vždy je tam subjektívny pohľad. A objektívne je každá profesia uznávaná tak, aká je úroveň spoločnosti. A spoločenská objednávka. Momentálne sú zrejme najuznávanejší tí, ktorí vedia prispieť k čo najrýchlejšiemu nadobudnutiu a udržaniu čo najväčšieho majetku. Alebo k zábave pracujúceho ľudu ;). (Profesie radšej menovať nebudem, aby to niekto nevzal osobne).
Našťastie, aj spoločenská objednávka sa občas mení. Niekedy bol aj felčiar a ránhojič na predposlednom stupni (nasledoval už len kat :D), treťotriedni speváci a komedianti tiež neboli celebritami. Dôležitejšie ako celospoločenské uznanie je konkrétne uznanie konkrétnej osoby. A to "image" - aj účtovnícke - si buduje každý sám...
K téme: pani Kalivodová zrejme neplánuje po ukončení kurzu a osviežení stredoškolských vedomostí nastúpiť za hlavnú účtovníčku nadnárodného konzorcia s desiatkami dcérskych spoločností. Absolventi kurzov väčšinou začínajú v menších firmách s účtovníctvom, ktoré nie je zložité. Pokiaľ má potrebný kus "účtovníckej inteligencie", "vzťah k papierom" a snahu osvojiť si prooblematiku, určite účtovanie zvládne. Aj preto, že účtovať za pomoci dnešných softvérov, ich hot-line zabezpečenia a dostupnosti informácií je predsa len niečo iné, ako bolo ručné účtovníctvo z konca minulého tisícročia....
optimistka
30.10.09,10:43
tiež som opravovala účtovanie v nejednej firme, zopár perličiek, čím krmila "účtovníčka" majiteľa
- hospodársky výsledok sa nerozdeľuje, pokiaľ firma nefungovala celý rok /novovzniknutá v priebehu roka/
- účtovná závierka sa ukladá do zbierky listín raz za 2 roky
- samozdanenie služieb zo zahraničia ide mimo DPH
- ak mi niečo nesedí, šup na 395
- odsúhlasenie záväzkov, pohľadávok, inventarizácia účtov to netreba
- kurzové rozdiely z pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12. ani netušila čo je
- namiesto kurzových ziskov zaúčtovala kurzové straty
- v mzdách nebolo zúčtovaných cca 300 tis.
prosím pekne za 20 tis. sk mesačne
toto je slušne platený tiežúčtovník
andreaS
30.10.09,10:49
tiež som opravovala účtovanie v nejednej firme, zopár perličiek, čím krmila "účtovníčka" majiteľa
- hospodársky výsledok sa nerozdeľuje, pokiaľ firma nefungovala celý rok /novovzniknutá v priebehu roka/
- účtovná závierka sa ukladá do zbierky listín raz za 2 roky
- samozdanenie služieb zo zahraničia ide mimo DPH
- ak mi niečo nesedí, šup na 395
- odsúhlasenie záväzkov, pohľadávok, inventarizácia účtov to netreba
- kurzové rozdiely z pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12. ani netušila čo je
- namiesto kurzových ziskov zaúčtovala kurzové straty
- v mzdách nebolo zúčtovaných cca 300 tis.
prosím pekne za 20 tis. sk mesačne
toto je slušne platený tiežúčtovník

k tomu sa da len jedine: :eek::eek::eek:
137Cs
30.10.09,10:54
tiež som opravovala účtovanie v nejednej firme, zopár perličiek, čím krmila "účtovníčka" majiteľa..

Každá firma má takú účtovníčku, akú si zaslúži...
Danila
30.10.09,11:04
mimotemy

Ak by ste si zadali anketu o spoločenskom uznaní na domovskej stránke akejkoľvek profesie, výsledok bude predpokladám rovnaký - každý sa bude cítiť nedocenený :). Vždy je tam subjektívny pohľad. A objektívne je každá profesia uznávaná tak, aká je úroveň spoločnosti. A spoločenská objednávka. Momentálne sú zrejme najuznávanejší tí, ktorí vedia prispieť k čo najrýchlejšiemu nadobudnutiu a udržaniu čo najväčšieho majetku. Alebo k zábave pracujúceho ľudu ;). (Profesie radšej menovať nebudem, aby to niekto nevzal osobne).
Našťastie, aj spoločenská objednávka sa občas mení. Niekedy bol aj felčiar a ránhojič na predposlednom stupni (nasledoval už len kat :D), treťotriedni speváci a komedianti tiež neboli celebritami. Dôležitejšie ako celospoločenské uznanie je konkrétne uznanie konkrétnej osoby. A to "image" - aj účtovnícke - si buduje každý sám...
K téme: pani Kalivodová zrejme neplánuje po ukončení kurzu a osviežení stredoškolských vedomostí nastúpiť za hlavnú účtovníčku nadnárodného konzorcia s desiatkami dcérskych spoločností. Absolventi kurzov väčšinou začínajú v menších firmách s účtovníctvom, ktoré nie je zložité. Pokiaľ má potrebný kus "účtovníckej inteligencie", "vzťah k papierom" a snahu osvojiť si prooblematiku, určite účtovanie zvládne. Aj preto, že účtovať za pomoci dnešných softvérov, ich hot-line zabezpečenia a dostupnosti informácií je predsa len niečo iné, ako bolo ručné účtovníctvo z konca minulého tisícročia....
Tak toto je zlatý kliniec dnešného programu. Pri umývaní okna som si lámala pol hodinu hlavu nad jednou hospodárskou operáciou. Oprava? Rekonštrukcia? A to som ekonóm - investičiar. Mrkla som na príspevky od betky/;)/, preštudovala ešte kde čo. Okno je neumyté a ten program nie a nie mi to vyriešiť. Aj dnešný softvér musím niečim najskôr nakŕmiť, aby mi mohol niečo vyčariť. To moje ručné mi pretrvalo dodnes.:)
Gabi03
30.10.09,11:13
Tak toto je zlatý kliniec dnešného programu. Pri umývaní okna som si lámala pol hodinu hlavu nad jednou hospodárskou operáciou. Oprava? Rekonštrukcia? A to som ekonóm - investičiar. Mrkla som na príspevky od betky/;)/, preštudovala ešte kde čo. Okno je neumyté a ten program nie a nie mi to vyriešiť. Aj dnešný softvér musím niečim najskôr nakŕmiť, aby mi mohol niečo vyčariť. To moje ručné mi pretrvalo dodnes.:)

Presne toto ma napadlo pri čítaní toho príspevku.

Ďalšia charakteristika tiežúčtovníka: ktorý vie nahrať do softvéru (kde sú už preddefinované predkontácie), ale nerozumie, prečo nahralo to či ono práve tam a tam. :rolleyes: A v konečnom dôsledku si nevie skontrolovať, či to vôbec dobre nahralo.
137Cs
30.10.09,11:20
Ďalšia charakteristika tiežúčtovníka: ktorý vie nahrať do softvéru (kde sú už preddefinované predkontácie), ale nerozumie, prečo nahralo to či ono práve tam a tam. :rolleyes: A v konečnom dôsledku si nevie skontrolovať, či to vôbec dobre nahralo.Môj príspevok sa týkal p. Kalivodovej.
Prečo apriori predpokladáte, že niekto so stredoškolským (pravdepodobne ekonomickým) vzdelaním po absolvovaní účtovníckeho kurzu nebude nerozumieť preddefinovaným predkontáciám a nebude schopný skontrolovať, čo nahral ?
Zoltán Kovács
30.10.09,11:23
Môj príspevok sa týkal p. Kalivodovej.
Prečo apriori predpokladáte, že niekto so stredoškolským (pravdepodobne ekonomickým) vzdelaním po absolvovaní účtovníckeho kurzu nebude nerozumieť preddefinovaným predkontáciám a nebude schopný skontrolovať, čo nahral ?

Vyznelo to všeobecne..... asi preto. Lebo naozaj veľa tiežúčtovníkov si myslí, keď ovláda program už ovláda aj účtovníctvo.
Gabi03
30.10.09,11:23
Môj príspevok sa týkal p. Kalivodovej.
Prečo apriori predpokladáte, že niekto so stredoškolským (pravdepodobne ekonomickým) vzdelaním po absolvovaní účtovníckeho kurzu nebude nerozumieť preddefinovaným predkontáciám a nebude schopný skontrolovať, čo nahral ?

A môj charakteristiky "tiežúčtovníka". ;):---
137Cs
30.10.09,11:35
Vyznelo to všeobecne..... asi preto. Lebo naozaj veľa tiežúčtovníkov si myslí, keď ovláda program už ovláda aj účtovníctvo. Toto si vôbec nemyslím. Ale hádam uznáte, že aj pre účtovníka je účtovanie na PC podstatne jednoduchšie, efektívnejšie (a vďaka početným zabudovaným kontrolám) aj menej chybové, ako bolo ručné účtovanie. A rovnako oveľa jednoduchšie je nájsť správny spôsob účtovania v problematických prípadoch teraz, ako to bolo v dobách bez internetu. Aj vďaka napr. Porade...
137Cs
30.10.09,12:01
Aj preto, že účtovať za pomoci dnešných softvérov, ich hot-line zabezpečenia a dostupnosti informácií je predsa len niečo iné, ako bolo ručné účtovníctvo z konca minulého tisícročia....


Tak toto je zlatý kliniec dnešného programu.
Ak by ste nevytrhli citovaný zlatý kliniec z kontextu, tak možno by vyznel trochu ináč:
Pokiaľ má potrebný kus "účtovníckej inteligencie", "vzťah k papierom" a snahu osvojiť si prooblematiku, určite účtovanie zvládne. Aj preto, že účtovať za pomoci dnešných softvérov, ich hot-line zabezpečenia a dostupnosti informácií je predsa len niečo iné, ako bolo ručné účtovníctvo z konca minulého tisícročia...
Zoltán Kovács
30.10.09,12:03
Lebo naozaj veľa tiežúčtovníkov si myslí, keď ovláda program už ovláda aj účtovníctvo.


Toto si vôbec nemyslím.


Bohu žiaľ skúsenosť zo života.....
Danila
30.10.09,12:24
Vyznelo to všeobecne..... asi preto. Lebo naozaj veľa tiežúčtovníkov si myslí, keď ovláda program už ovláda aj účtovníctvo.Zoli, idem sa prevekslovať za tiežúčtovníka. Ja mojim babenkám urobím kontáciu, oni mi vytlačia Súvahu a Výsledovku a ich program ma vôbec, ale vôbec nezaujíma.;) A babenky nezaujíma moja kontácia.

Pustila som si môjho obľúbeného. Práve počúvam jednu z naj....mňam.;)

Svlíkni si košilku, lásko moje,
do rána bílého daleko je.
Do rána daleko k srdci kousek,
krásne je když lidi milujou se.:);):)

P.S. To na odľahčenie, že nie sme len namosúrení a poznáme radosť a humor.
Danila
30.10.09,12:36
Ak by ste nevytrhli citovaný zlatý kliniec z kontextu, tak možno by vyznel trochu ináč:
Pokiaľ má potrebný kus "účtovníckej inteligencie", "vzťah k papierom" a snahu osvojiť si prooblematiku, určite účtovanie zvládne. Aj preto, že účtovať za pomoci dnešných softvérov, ich hot-line zabezpečenia a dostupnosti informácií je predsa len niečo iné, ako bolo ručné účtovníctvo z konca minulého tisícročia...Takže v podstate si mi ponúkla iné zrkadlo, ja to beriem, súhlasím, ale práve si poskytla obraz o účtovníkovi, aký mi dnes prezentujeme. Takže sme v zhode, povedala si to len ľúbivejším, exceletným spôsobom. Tí s účtovníckou inteligenciou to pochopili hneď, ja účtovník bez inteligencie som mala trošku problém.;) Ale ak dovolíš, neodpustím si jedno skromné konštatovanie s neskromným záverom. Tvoje príspevky v odborných témach sú par excelance.:)
Dúšava
30.10.09,12:54
Zaujímavá debata, každý má svoj uhol pohladu.
Vrátim sa k pôvodnej otázke.
Myslím si, že po kurze neni nikto schopný viesť účtovníctvo s.r.o. Na to sú vedomosti nedostačujúce, problematika príliš široká a ťažká.
Vedenie jednoduchého účtovníctva sa zvládnuť dá, ale najskôr menšie firmy, potom tie veľké. Tiež neznamená, že keď má firma jednoduché účtovníctvo, bude naozaj jednoduché. Posupne pridávať zložitejšie účtovania. Treba si určiť hranicu, kam som sa po zvládnutí kurzu dostala a z toho sa odraziť. Len niekedy ľudom chýba súdnosť a ta určená hranica je inde, ako má.
Ivula
30.10.09,13:12
Vyštudovala som obchodnú akadémiu a z účta som maturovala na 1. Ja pracujem od roku 2003 ako účtovníčka, ale účtovala som iba pridelené účtovné operácie, nikdy som nerobila účtovné závierky v PU iba v JU a taktiež DPH iba v JU. Myslela som si, že ak si spravím rekvalifikačný kurz, tak tam ma to naučia aj závierky. Kvôli tomu som si ho aj išla urobiť!!!!!!!Ale veľký omyl iba čistá teória, takže som sa znovu akoby naučila to, čo som už vedela a čo som robila!!!!!A pravdou zostáva, že sama by som sa do účtovnej závierky s. r. o. alebo a. s. nikdy nepustila, a to sa dovoľujem rátať medzi ľudí, ktorí sú rýchlo chápaví... Možno by si rekvalifičným zvládla tak účto SZČO..., ale nikdy nie účto spoločností. To je môj osobný názor aj skúsenosti, alebo možno budeš veľmi šikovná a podarí sa ti to, ale účtovanie nie je o šikovnosti, ale o viazanosti
Ivula
30.10.09,13:17
A zabudla som dodať, skús to najprv ako účtovníčka ako ja a potom možno v nejakej účtovníckej firme, kde budú ochotný Ťa doučiť a potom by si vedela aj účtovať ťažšie operácie
m.kalivodova
06.11.09,08:16
Ahojte, takze prvy tyzden kurzu mam za sebou. Ked sme zacali ratat prakticke priklady normalne sa mi v hlave "zažalo". Na všetko som si pospominala zo strednej skoly, akurat cez otazky si upresnujeme nejake podrobnosti. Samozrejme, su to zatial zaklady, ale lektor ma uistil, ze ak nemam problem zo zakladmi, ostatne je na samostatnom vzdelavani a prehlade a sledovani zmien zakonov. Jedine coho sa stale obavam je, ci by som vsetko vedela aplikovat do praxe (napr. interne smernice a pod., co kedy a ako mat vypisane, zapisane, archivovane....)
Gabi03
06.11.09,08:18
Ahojte, takze prvy tyzden kurzu mam za sebou. Ked sme zacali ratat prakticke priklady normalne sa mi v hlave "zažalo". Na všetko som si pospominala zo strednej skoly, akurat cez otazky si upresnujeme nejake podrobnosti. Samozrejme, su to zatial zaklady, ale lektor ma uistil, ze ak nemam problem zo zakladmi, ostatne je na samostatnom vzdelavani a prehlade a sledovani zmien zakonov. Jedine coho sa stale obavam je, ci by som vsetko vedela aplikovat do praxe (napr. interne smernice a pod., co kedy a ako mat vypisane, zapisane, archivovane....)

K radám je tu Porada. :o
Lotarka
06.11.09,13:12
Zdravím všetkých, pri hľadaní rôznych tém o podvojnom účtovníctve som natrafila aj na túto. Prešla som ju skoro celú.

Ja som prednedávnom uvažovala tiež nad kurzom na PÚ. Jednoduché robím už skoro 10 rokov. Začala som hneď po ekonomickej, pomaly som pripravovala a zakladala doklady, potom neplatcov DPH, neskôr platcov. Všetko popri iných účtovníčkach. Postupne kolegyňa odišla vyššie a druhá sa zamerala viac len na mzdy a neplatcov DPH. A teraz by som rada išla na podvojné. Viem, že pre zaistenie rodiny mi JÚ nebude do budúcnosti postačovať. Kedže na kurze vyučujú profesorky zo strednej, z ktorých ma aj jedna učila, tak som čisto teoretický kurz zavrhla a kúpila si Cenigovú. A pustila som sa do čítania na porade, postupov a starých zošitov. No ale aj tak, by som potrebovala aspoň nahliadnuť do systému účtovania u nejakej inej účtovníčky. Nejde mi o to, aby som robila niekomu konkurenciu, musím zvládnuť našu novú s.r.o. a ako poznám sama seba, ešte dlho nenaberiem odvahu a zodpovednosť robiť PÚ pre niekoho iného.

A čo sa týka môjho názoru na "tiežúčtovníčky" - je to o miere zodpovednosti. Ja sa nemôžem zbaviť pocitu, že sa stále hrám na účtovníčku, aj keď pri každom účtovnom zápise myslím na to, ako to zdôvodním daň. kontrole.

M.Kalidovovej, ale aj ostatným želám veľa síl a veľa ústretových ľudí, ktorích je tu na porade dostatok.
Krásny víkend!
marina8
06.11.09,13:49
Ahojte, takze prvy tyzden kurzu mam za sebou. Ked sme zacali ratat prakticke priklady normalne sa mi v hlave "zažalo". Na všetko som si pospominala zo strednej skoly, akurat cez otazky si upresnujeme nejake podrobnosti. Samozrejme, su to zatial zaklady, ale lektor ma uistil, ze ak nemam problem zo zakladmi, ostatne je na samostatnom vzdelavani a prehlade a sledovani zmien zakonov. Jedine coho sa stale obavam je, ci by som vsetko vedela aplikovat do praxe (napr. interne smernice a pod., co kedy a ako mat vypisane, zapisane, archivovane....)


tak gratulujem k uspesnemu zvladnutiu tyzdna;)
vravi sa, ze ak clovek pride aj na dalsi tyzden , tak uz to nevzda, tak dufam, ze v pondelok ides na dalsie vyucovanie:)
to co som vyfarbila bolo presne to, co sa ti ludia tu v tebou zalozenej teme snazili povedat vo svojich prispevkoch, aj ked nejaki to brali ako odhovaranie a znechucovanie a ja neviem co este:rolleyes:
ze ono je sice pekne ked ti na kurze povedia, ze 321/221, ale to je to "A" len ti nepovedia "B"
tak drzim palce a napis sem aj nabuduce, ze ako pokracujes
dufam, ze tvoje nadsenie nebude mat formu nepriamej umery, ze cim budes na kurze dlhsie, tym budes menej nadsena:rolleyes:
ak mas otazky tak napis sem a ak vieme , odpovieme, ak nevieme, cakame, ze odpovie niekto iny, ak nevieme a ani nikto neodpovedal, tak sa opytame a potom napiseme a sme radi, ze sme sa dozvedeli nieco nove:D:D:D:D:D
Rozalka
06.11.09,17:49
Ahojte, takze prvy tyzden kurzu mam za sebou. Ked sme zacali ratat prakticke priklady normalne sa mi v hlave "zažalo". Na všetko som si pospominala zo strednej skoly, akurat cez otazky si upresnujeme nejake podrobnosti. Samozrejme, su to zatial zaklady, ale lektor ma uistil, ze ak nemam problem zo zakladmi, ostatne je na samostatnom vzdelavani a prehlade a sledovani zmien zakonov. Jedine coho sa stale obavam je, ci by som vsetko vedela aplikovat do praxe (napr. interne smernice a pod., co kedy a ako mat vypisane, zapisane, archivovane....)
Ahoj, som rada, že ti to ide a držím palce na ďalší týždeň. Ja som vedela, že sa ti to opráši ...
http://www.porada.sk/1192841-post40.html
Dav
06.11.09,17:58
Zdravím všetkých, pri hľadaní rôznych tém o podvojnom účtovníctve som natrafila aj na túto. Prešla som ju skoro celú.

Ja som prednedávnom uvažovala tiež nad kurzom na PÚ. Jednoduché robím už skoro 10 rokov. Začala som hneď po ekonomickej, pomaly som pripravovala a zakladala doklady, potom neplatcov DPH, neskôr platcov. Všetko popri iných účtovníčkach. Postupne kolegyňa odišla vyššie a druhá sa zamerala viac len na mzdy a neplatcov DPH. A teraz by som rada išla na podvojné. Viem, že pre zaistenie rodiny mi JÚ nebude do budúcnosti postačovať. Kedže na kurze vyučujú profesorky zo strednej, z ktorých ma aj jedna učila, tak som čisto teoretický kurz zavrhla a kúpila si Cenigovú. A pustila som sa do čítania na porade, postupov a starých zošitov. No ale aj tak, by som potrebovala aspoň nahliadnuť do systému účtovania u nejakej inej účtovníčky. Nejde mi o to, aby som robila niekomu konkurenciu, musím zvládnuť našu novú s.r.o. a ako poznám sama seba, ešte dlho nenaberiem odvahu a zodpovednosť robiť PÚ pre niekoho iného.

A čo sa týka môjho názoru na "tiežúčtovníčky" - je to o miere zodpovednosti. Ja sa nemôžem zbaviť pocitu, že sa stále hrám na účtovníčku, aj keď pri každom účtovnom zápise myslím na to, ako to zdôvodním daň. kontrole.

M.Kalidovovej, ale aj ostatným želám veľa síl a veľa ústretových ľudí, ktorích je tu na porade dostatok.
Krásny víkend!
Lotarka, konzultácie k účtovníctvu sú každý mesiac http://www.porada.sk/t79130-stretnutie-lucenec.html ;)
Tweety
06.11.09,18:01
Lotarka, konzultácie k účtovníctvu sú každý mesiac http://www.porada.sk/t79130-stretnutie-lucenec.html ;)
No zbohom, ešte aj na stretku, to vám nestačí Porada?:--- Na stretku sa predsa relaxuje.
Dav
06.11.09,18:11
No zbohom, ešte aj na stretku, to vám nestačí Porada?:--- Na stretku sa predsa relaxuje.
mimotemyPre nás je práca hobby, tak o čom inom sa budeme baviť:D:D:D
A keď každá dá "veselú príhodu" :mad::eek: - tak je o zábavu postarané :D:D
Tweety
06.11.09,18:14
mimotemyPre nás je práca hobby, tak o čom inom sa budeme baviť:D:D:D
A keď každá dá "veselú príhodu" :mad::eek: - tak je o zábavu postarané :D:D
To je jasné, len či toho hobby nie je veľa.:--- Aj v práci hobby, potom nemá kto pracovať, aj na stretku, potom nemá kto relaxúvať.
Danila
06.11.09,18:19
Ahojte, takze prvy tyzden kurzu mam za sebou. Ked sme zacali ratat prakticke priklady normalne sa mi v hlave "zažalo". Na všetko som si pospominala zo strednej skoly, akurat cez otazky si upresnujeme nejake podrobnosti. Samozrejme, su to zatial zaklady, ale lektor ma uistil, ze ak nemam problem zo zakladmi, ostatne je na samostatnom vzdelavani a prehlade a sledovani zmien zakonov. Jedine coho sa stale obavam je, ci by som vsetko vedela aplikovat do praxe (napr. interne smernice a pod., co kedy a ako mat vypisane, zapisane, archivovane....)Vzory interných smerníc nájdeš na rôznych ekonomických portáloch pre všetky podsystémy organizačnej smernice...:)
Zoltán Kovács
06.11.09,21:08
Vzory interných smerníc nájdeš na rôznych ekonomických portáloch pre všetky podsystémy organizačnej smernice...:)

Napr.:

http://www.porada.sk/t257-interna-smernica.html