dasoft
23.09.09,03:28
Ahojte,
mam taky mensi problem, pod zaklad. dosku sme si "nasucho" podavali kanalizacne potrubie, vsetky kolienka 30°, 60°, odbocky, reduk. odbocky a pod. nam nadherne sedeli (sem tam nieco prikopat, vysramovat, ale finalny stav bol super). Vcera sme to zacali davat na gumicky. Aj ked sa hrdlo aj gumicka navazelinuje, vrazali sme kazde koleno vyse hodiny. Ale teraz nam s nim nejde pootocit tak ako by sme potrebovali, dokonca to uz nejde ani len rozobrat. Nepoznate niekto nejaky grif, co na to treba, ako sa to lahsie sklada a ako sa to da rozobrat? Lepene spoje sme zatial nerobili (aj tie tam budu, su tam nejake kolena 90°. Kto ma nejaku skusenost poradte prosim, potreboval by som to co najskor zasypat aby sme mohli spravit pripravne prace pre betonovanie, ktore je planovane na stvrtok....
23.9.2009 8:20 - pridane foto na ozrejmenie - kanalizacia poskladana na sucho a pokus s gumickami...
Vdaka vsetkym Ahoyte
Chobot
23.09.09,06:35
Ahojte,
mam taky mensi problem, pod zaklad. dosku sme si "nasucho" podavali kanalizacne potrubie, vsetky kolienka 30°, 60°, odbocky, reduk. odbocky a pod. nam nadherne sedeli (sem tam nieco prikopat, vysramovat, ale finalny stav bol super). Vcera sme to zacali davat na gumicky. Aj ked sa hrdlo aj gumicka navazelinuje, vrazali sme kazde koleno vyse hodiny. Ale teraz nam s nim nejde pootocit tak ako by sme potrebovali, dokonca to uz nejde ani len rozobrat. Nepoznate niekto nejaky grif, co na to treba, ako sa to lahsie sklada a ako sa to da rozobrat? Lepene spoje sme zatial nerobili (aj tie tam budu, su tam nejake kolena 90°. Kto ma nejaku skusenost poradte prosim, potreboval by som to co najskor zasypat aby sme mohli spravit pripravne prace pre betonovanie, ktore je planovane na stvrtok....
23.9.2009 8:20 - pridane foto na ozrejmenie - kanalizacia poskladana na sucho a pokus s gumickami...
Vdaka vsetkym Ahoyte

Možno je to rada po funuse, ale mne keď prerábali v byte vodoinštaláciu, tak inštalatéri tie gumové spoje natierali vazelínou predtým, než ich do seba zasunuli.

Skús streknúť WD40 do toho spoja a rozhýbať spoj. Možno sa WD40 dostane pod gumu a bude možné s tým pootočiť či vytiahnuť to.

P.S: Teraz vidím na druhom obrázku, že tiež tam mali vazelínu, takže asi to mazali. Tak treba len opatrne ale silno tie kĺby pootáčať. Priamo to nevytiahneš, tá guma zviera ten vloženú kus dosť silno.
dasoft
23.09.09,07:11
Zdravim, nieje to rada po funuse, vdaka za radu, skusali sme aj s WDckom aj s olejom ale akosi to nepomahalo... Prave ze keby sa to dalo pootacat, mame vyhrane, ale zial neda sa nam to otocit, len ked sa do toho silou zapriem, asi o pol milimetra to mozem vykyvat... Momentalne sme v stave, ze nahrievanim a postupnym vykyvanim sa nam podarilo jeden spoj rozobrat, ale celkovo je tych spojov tusim 12, to by sme robili tyzden... A neviem ci sa nahrievanim teplovzdusnou pistolou nejako neposkodi ta gumicka? Na kanalizac. kolene je pisane ze max. teplota 60°...
radek666
23.09.09,09:28
Zdravim, nieje to rada po funuse, vdaka za radu, skusali sme aj s WDckom aj s olejom ale akosi to nepomahalo... Prave ze keby sa to dalo pootacat, mame vyhrane, ale zial neda sa nam to otocit, len ked sa do toho silou zapriem, asi o pol milimetra to mozem vykyvat... Momentalne sme v stave, ze nahrievanim a postupnym vykyvanim sa nam podarilo jeden spoj rozobrat, ale celkovo je tych spojov tusim 12, to by sme robili tyzden... A neviem ci sa nahrievanim teplovzdusnou pistolou nejako neposkodi ta gumicka? Na kanalizac. kolene je pisane ze max. teplota 60°...

a nemáte tie gumičky naopak??? pozor na to tie gumičky sú koštruované že ked sa otočia tak to tam narveš len heverom. z jednej strany má tá gumička nábeh aby to išlo dobre skladať a z druhej strany je bez nábehu aby to dobre tesnilo a "neišlo" rozobrat.

Radek
Chobot
23.09.09,09:40
a nemáte tie gumičky naopak??? pozor na to tie gumičky sú koštruované že ked sa otočia tak to tam narveš len heverom. z jednej strany má tá gumička nábeh aby to išlo dobre skladať a z druhej strany je bez nábehu aby to dobre tesnilo a "neišlo" rozobrat.

Radek

Tak potom si tie gumičky plnia dobre svoju funkciu. :rolleyes: On to nevie rozobrať...:cool::D
dasoft
23.09.09,09:44
a nemáte tie gumičky naopak??? pozor na to tie gumičky sú koštruované že ked sa otočia tak to tam narveš len heverom. z jednej strany má tá gumička nábeh aby to išlo dobre skladať a z druhej strany je bez nábehu aby to dobre tesnilo a "neišlo" rozobrat.
Radek
Nie, zatial sme davali iba tie okruhle, tie sa naopak dat nedaju. Na tie, co su hranate prideme az neskor. Uz sa ale vacsinu podarilo rozlozit a pomaly skladame, ide to tazko ale ide...
jezko7
23.09.09,18:09
treba pouzit original vazelinu na to urcenu nieje draha do 3 eur a da sa s tim hybat aj po niekolkych dnoch v pohode,s obycajnou vazelinou sa s tim po 10 min neda pohnut.pozil som znacku pipelife.
220870
23.09.09,18:23
Inu ,kolenami ste nešetrili.Na mazanie gumičiek je dobrá stará známa indulona.A netreba s ňou šetriť natrite aj po obvode spojov ,lepšie sa to potom rozoberá.Celý systém kolien a gumičiek je stavaný ako rozoberatelný spoj ale len vtedy ak tam nedáte tie gumičky.U týchto kolien sa nepredpokladá ,že by sa to niekedy v budúcnosti rozoberalo a naspäť skladalo.Na tie trčiace roxory z betónu ponapichujte prázdne fľaše skôr ,ako sa niekto na nich prepichne.Je mi známich viac takýchto úrazov!!
!
dasoft
23.09.09,18:53
Ahojte vsetci, takze problem sme vyriesili, ale trochu inak... Po nahriati hrdla sa s tym dalo o cosi lepsie hybat. Gumicky boli na svojom mieste, ani neboli prilis horuce. Nasledne pri skladani sme pouzili plasticku vazelinu, idealne montazne mazivo, spoj isiel nasadit o cosi lepsie a dalo sa s nim mierne pohnut aj po chvili...
Este raz vdaka.
Takze iba pre info aj pre ostatnych - ozaj je dolezite aku vazelinu pouzijete!
peterkos2
24.09.09,05:20
Vazelna je dá sa povedať organické rozpúšťadlo,preto môže tesniace gumičky naleptať,samozrejme len jemne,aleto stačí na to,aby sa tým nedalo pohnúť.
Ivan88
01.10.09,12:09
ja som to namazal obyčajnou jarou na umývanie riadu a išlo to aj poskladať aj rozobrať:)
misomiso
01.10.09,12:22
Inu ,kolenami ste nešetrili.Na mazanie gumičiek je dobrá stará známa indulona.A netreba s ňou šetriť natrite aj po obvode spojov ,lepšie sa to potom rozoberá.Celý systém kolien a gumičiek je stavaný ako rozoberatelný spoj ale len vtedy ak tam nedáte tie gumičky.U týchto kolien sa nepredpokladá ,že by sa to niekedy v budúcnosti rozoberalo a naspäť skladalo.Na tie trčiace roxory z betónu ponapichujte prázdne fľaše skôr ,ako sa niekto na nich prepichne.Je mi známich viac takýchto úrazov!!
!

Ja som pocul o pripade, ked chlapik dokonca padal z lesenia a padol na taky roxor, prepichol mu brucho "skrz". Dokonca ten roxor bol dlhsi, musli ho najprv nad dotycnym odrezat a potom ho z roxora vyvliect. Nakoniec ho ale zachranili.

Inak kazdeho, komu sa podari rozobrat spoj s gumickou po viac ako 10 min obdivujem.