luxoluxoluxo
23.09.09,08:44
zdravim,
prosim o radu, zakladam sro, a potrebujem radu, ci sa mam zamestnat vo vlastnej firme alebo ostat len ako konatel,
ide o to ze potrebujem prijem kazdy mesiac co v sro nieje jednoduche,

niesu drahe odvody ked budem zamestnanec, alebo ako sa da aby som si ako konatel vybral peniaze z firmy na vlastnu potrebu,

dakujem za odpovede
hapeti
23.09.09,06:48
Ako konateľ, môžete mať odmenu. Tá sa zdaní, a platí sa z neho zdravotné poistenie.
luxoluxoluxo
23.09.09,07:06
Ako konateľ, môžete mať odmenu. Tá sa zdaní, a platí sa z neho zdravotné poistenie.

a co je vyhodnejsie? takyto sposob alebo zamestnanec?
a odmena sa zaeviduje ako vydaj? neplati sa 2x dan za ten prijem?
hapeti
23.09.09,08:03
Odmena konateľa je daňový výdavok. Vy si musíte rozhodnuť čo je výhodnejšie. Ak budete zamestnancom tak budete platiť poistné do soc. poist., a budete mať dôchodkové, úrazové, a nemocenské poistenie. Ak nie ste zamestnancom nikde, tak radšej doporučujem, byť aj zamestnancom ako byť len konateľom s odmenou.
Trip
03.10.09,16:57
byt zamestnancom je vzdy financne narocne, pretoze tym padom si mesacne vyplacas mzdu, ku ktorej musis platit aj dovody.

mozes to robit tak, ze budes pre firmu vyvijat cinnost ako konatel ale nie zamestnanec, mesacne si mozes z firemneho uctu vyberat preniaze pre vlastnu potrebu ale tymto padom ti bude narastat pokladna, ktoru musis v urcitom konecnom case vyriesit, co sa da urobit viacerymi sposobmi, podla toho v akej financnej situacii bude v buducnosti tvoja firma ale aj ty ako osoba.
Amucko
13.10.09,13:30
Chcela by som sa ohľadom tejto témy opýtať, či konateľ, ktorý nie je zamestnancom vlastnej sro, musí brať nejakú odmenu?
atka4
13.10.09,13:43
Chcela by som sa ohľadom tejto témy opýtať, či konateľ, ktorý nie je zamestnancom vlastnej sro, musí brať nejakú odmenu?
Nemusí, môže.;)
atka4
13.10.09,13:44
byt zamestnancom je vzdy financne narocne, pretoze tym padom si mesacne vyplacas mzdu, ku ktorej musis platit aj dovody.

mozes to robit tak, ze budes pre firmu vyvijat cinnost ako konatel ale nie zamestnanec, mesacne si mozes z firemneho uctu vyberat preniaze pre vlastnu potrebu ale tymto padom ti bude narastat pokladna, ktoru musis v urcitom konecnom case vyriesit, co sa da urobit viacerymi sposobmi, podla toho v akej financnej situacii bude v buducnosti tvoja firma ale aj ty ako osoba.

ale pozor, aby táto činnosť nenapĺňala znaky závislej činnosti....

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore
froschka
29.01.10,14:35
Zdravim. Ja mam jednu specialnu otazku.
S manzelom mame s.r.o. ja som jediny zakladatel a obaja sme konatelmi.
Muz ma moznost zamestnat sa v istej firme kde mu ponukaju 2000eur brutto co znamena 1400eur netto, pricom vydavky zamestnavatela su celkom 2700eur cca. chceli by sme uzavriet z firmou kde sa mam muz zamestnat Zmluvu o dielo, kde by tato firma platila muzovu vyplatu s.r.o. a s.r.o. by vyplacala manzelovi ako vlastnemu zamestnancovi cca 700eur brutto...ostalo by nam tak viac penazi. Neviem ci s takouto ponukou bude firma suhlasit a ake nasledky to moze odzrkadlit....ci je to vobec vyhodne riesenie, alebo sa tym moc vela nezmeni? Budem velmi vdacna za kazde info. :confused::rolleyes:;)
zalobaba
29.01.10,17:11
Zdravim. Ja mam jednu specialnu otazku.
S manzelom mame s.r.o. ja som jediny zakladatel a obaja sme konatelmi.
Muz ma moznost zamestnat sa v istej firme kde mu ponukaju 2000eur brutto co znamena 1400eur netto, pricom vydavky zamestnavatela su celkom 2700eur cca. chceli by sme uzavriet z firmou kde sa mam muz zamestnat Zmluvu o dielo, kde by tato firma platila muzovu vyplatu s.r.o. a s.r.o. by vyplacala manzelovi ako vlastnemu zamestnancovi cca 700eur brutto...ostalo by nam tak viac penazi. Neviem ci s takouto ponukou bude firma suhlasit a ake nasledky to moze odzrkadlit....ci je to vobec vyhodne riesenie, alebo sa tym moc vela nezmeni? Budem velmi vdacna za kazde info. :confused::rolleyes:;)


....máš domotané hrušky s jablkami. na základe zmluvy o dielo sa nedá druhej SRO vyplácať "výplata". Dodávateľ (vaša SRO) môže objednávateľovi (tejt druhej spoločnosti) služby fakturovať....:rolleyes:
froschka
29.01.10,17:59
no ano mam to domotane...myslela som inu zmluvu , nie o dielo...werkvertrag...a prelozilo mi to zmluva o diele ale uz mi doslo ze je to nieco ine,,,tak ja hruska jablkova....ok mas teda nejaky typ? princip som opisala tak akou zmluvou by sa to dalo takto spravit?dakujem
samod
30.01.10,19:52
Vybrať z vlastnej s.r.o. peniaze na súkromnú spotrebu sa nepochybne dá, ale v s.r.o. by sa to účtovalo ako pohľadávka voči spoločíkovi . Inak ako prostredníctvom rozdelenia zisku sa to nedá. Takže by som odporúčal mandátnu zmluvu ako konateľ z tej sa neplatia odvody do Sociálnej poisťovne, ale iba do zdravotnej poisťovne.

Inak s vlastnou s.r.o. môžete uzatvárať zmluvy ( napríklad nájomnú ) .

Zmluva o dielo neprichádza do úvahy z dvoch dôvodov
1. Zmluvy medzi konateľom s.r.o. a spoločnosťou sa vždy riadia obchodným zákoníkom ( absolútne obchody § 261 ods. 3 Obchodného zákonníka
2. v zmysle § 536 ods. 2 Obchodného zákonníka citujem
Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Keďže výkon pracovnej činnosti pre spoločnosť je závislou činnosťou nenapĺňa pojmové znaky zmluvy o dielo

Samo