Ing. Katarína Žáková
23.09.09,09:55
Môže mi niekto poradiť, kde by som mohla dostať literatúru, alebo mailovú stránku na účtovanie občianskeho združenia spôsobom v jednoduchom účtovníctve_
victoria
09.10.09,05:20
www.sauno.sk - publikacia vyjde do mesiaca
robin1
09.10.09,11:51
Kedy sa musí občianske združenie registrovať na DÚ? Mam teraz takého klienta - OZ a nie je registrované na DÚ a nemá DIČ.
hanelie
09.10.09,11:56
1. ak chce byť príjemcom 2%
2. ak má príjmy, ktoré sú predmetom dane alebo aj oslobodené od dane
3. ak má zamestnancov, dohodárov / daň zo závislej činnosti
robin1
10.10.09,06:49
Moc ďakujem "hanelie" - tak teraz ma trošku prekvapilo, že oni sú poberateľmi 2% a nemajú DIČ (tak mi to prezentovali) Je toto možné? Treba ich dodatočne prihlásiť? - združenie bolo založené v r. 2007.
Vopred ďakujem
robin1
15.10.09,15:34
Tak som volala na DR a dostala som takú info, že ak OZ nemá podnikateľskú činn. a chce poberať 2% z daní, tak nemusí byť registrované na DÚ. Čo vy na to poraďáci.
mirhu
15.10.09,16:46
Tak som volala na DR a dostala som takú info, že ak OZ nemá podnikateľskú činn. a chce poberať 2% z daní, tak nemusí byť registrované na DÚ. Čo vy na to poraďáci.

My sme, aj keď máme len nezdaňovanú činnosť,
victoria
15.10.09,17:36
Ja mam viac obcianskych zdruzeni, ktore sa neregistrovali na pridelenie DIC a podavaju danove priznania niekolko rokov aj bez DIC.
Ked to zoberieme z hladiska zakona o dani z prijmov tak ten hovori :
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov


(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

V tomto paragrafe sa teda jasne uvádza, že povinnosť požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu má fyzická, alebo právnická osoba, ktorá na území SR získa povolenie alebo oprávnenie na „podnikanie“. V prípade organizácii nezriadených za účelom podnikania to znamená, že povinnosť požiadať miestne príslušného správcu dane im vyplýva zo zákona v prípade, že podajú žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia a toto živnostenské oprávnenie im bolo vydané.
TatianaM
28.10.09,06:55
Ak vznikne nezisková organizácia v roku 2009, tak jej môžu poskytnúť 2% dane z príjmov už za rok 2009? Bolo mi povedané že nie, že až za rok 2010. Kde nájdem k tomu nejaké informácie? Vopred ďakujem
hanelie
28.10.09,07:29
info nájdeš: www.rozhodni.sk

ak organizácia vznikne v roku 2009 môže sa registrovať za prijímateľa 2% v roku 2010, ktoré sú splatné/poukázané na účet MVO /v roku 2011
lexica
30.12.09,08:52
Ja by som sa chcela opytat, ci je potrebne sa este hlasit na DU ak sme uz ako Obcianske zdruzenie zaregistrovani u notara na rok 2010 a mame aj DIC.
Notarka nam povedala, ze predtym oni posielali zoznamy na DU ale ze teraz sa musime hlasit my. Je to pravda? Vie o tomto niekto nieco? Alebo nam staci len zaregistrovanie sa u notara? Nikde to neviem najst.
DAkujem
hanelie
30.12.09,09:02
lexica
30.12.09,10:33
Dakujem, nikde to tam nevidim, takze predpokladam, ze mam povinnosti splnene na par mesiacov.
Este raz vdaka.
mojik
19.01.10,05:14
Prosím Vás, nám prišlo že z ministerstva vnútra nás zaregistrovali 7. 1. 2010, keď spravíme všetky potrebné kroky aby sme mohli byť prijímateľom 2 % dane, kedy budeme môcť prvý krát prijímať dve percentá, ďakujem
mojik
19.01.10,06:00
ešte by som poprosila, aké sú ďalšie kroky potom, čo nám prišla registrácia z MV. ďakujem
victoria
19.01.10,06:45
Prvykrat sa budete moct zaregistrovat za prijimatelov az nasledujuci rok po roku v ktorom ste boli zaregistrovani, teda az v roku 2011 a prvykrat teda mozete prijimat asignacie v roku 2012, za rok 2011.
julca
21.01.10,08:42
Po prideleni registracie z MV SR treba ist na statisticky urad, ktory prideli ICO.
maska4
21.01.10,18:30
Dobrý večer.Poprosím radu.Známi majú vytvorené občianske združenie.Majú pridelené IČO aj DIČ. A majú z toho zmätok. Oni podávajú DP ako za právnické osoby? A keďže majú len záujmovú činnosť , žiadnu podnikateľskú aktivitu , ako je to potom aj s podaním daňového priznania. Musia ho vôbec podať? Ďakujem.:confused:
victoria
21.01.10,20:29
Podavaju danove priznanie pre pravnicke osoby a k nemu prislusne vykazy pre neziskove organizacie podla toho ake uctovnictvo vedu. Obcianske zdruzenie nema povinnost podat danove priznanie iba v pripade ze jeho prijmy tvoria dary, 2% a clenske prispevky.
Althea
31.01.10,17:44
Dobrý večer...práve mám v rukách šanon s dokladmi športového klubu...no a samozrejme neviem čo s ním:)nevie mi niekto poradiť v základoch účtovania? kam zaúčtovať príspevky členov a sponzorské dary? daňový úrad im chce dať pekne mastnú pokutu, pretože za rok 2008 nepodali daňové priznanie, aj keď nemajú žiadne iné príjmy a z toho, čo prispeli členovia a sponzori si platia telocvičňu, trénera a webovú stránku.....
victoria
02.02.10,15:45
Pokial su obcianske zdruzenie, tak povinnost podat danove priznanie im odpada jedine v pripade, ze mali prijmy iba z darov, 2% a clenskych prispevkov. Akonahle mali aj ine prijmy boli povinni podat danove priznanie. Nepises ci sa jedna o jednoduche alebo podvojne uctovnictvo. Zakladom je pozriet si co sa tyka prijmov zakon o dani z prijmov kde je uvedene ktore prijmy nie su predmetom dane (dary, 2%), ktore prijmy su predmetom dane ale zakon ich nasledne oslobodzuje (clenske, prijmy v ramci hlavnej cinnosti, granty ....) a tiez ktore prijmy su predmetom dane a pre neziskovku predstavuju zdanitelne prijmy (reklama, prenajom). K tomu je potrebne takymto sposobom pridelit vydavky, ci sa viazu k prijmom ktore nie su predmetom dane alebo oslobodenym prijmom alebo sa viazu k zdanitelnym prijmom. To je asi v skratke zaklad. Vydali sme teraz publikaciu ohladom uctovnictva a dani neziskoviek. Viac info je na www.sauno.sk
Kristina27
03.02.10,12:58
V r. 2008 prijalo 1.občianske združenie nehnuteľnosť formou daru. Účtovanie: Darovacia zmluva: 042/384, zaradenie: 021/042, mesačne odpisy: 551/081 a 384/646. V decembri 2009 túto istú nehnuteľnosť darovalo toto 1.občianske združenie 2.občianskemu združeniu. Ako mám postupovať pri účtovaní v 1.občianskom združení? Vyradenie v OC: 081/021, zúčtovanie zostatkovej hodnoty: 546/081. Neviem čo urobiť so zostatkom na účte 384? Alebo je na to iný postup? Dakujem za skoru odpoved.
MichalM
17.03.10,17:01
Chcel by som sa poradit, ked ako obcianske zdruzenie chceme byt poberatelom 2% za tento rok, teda v roku 2011, musime byt uz na danovom ureade registrovany teraz v roku 2010 alebo staci az v roku 2011? Viete niekto poradit ako to musi byt? Vopred vdaka
rogalo
20.03.10,14:05
Sme nové OZ a budeme organizovať športové podujatia na ktorých bude usporiadateľská služba. Chceme im vyplatiť odmenu za jedno podujatie cca od 5,oo-15,oo EUR podľa toho akú službu vykonajú /hlavný usporiadateľ,zdravotník, biletár, pokladník a pod./ a tých akcií bude do júna 2010 asi 7-8. Prosím poradí mi niekto akou formou tento ich príjem evidovať, zdaniť či je príp. potrebné s nimi uzatvoriť nejakú písomnu dohodu. Ďakujem pekne
rogalo
21.03.10,07:36
Sme nové OZ a budeme organizovať športové podujatia na ktorých bude usporiadateľská služba. Chceme im vyplatiť odmenu za jedno podujatie cca od 5,oo-15,oo EUR podľa toho akú službu vykonajú /hlavný usporiadateľ,zdravotník, biletár, pokladník a pod./ a tých akcií bude do júna 2010 asi 7-8. Prosím poradí mi niekto akou formou tento ich príjem evidovať, zdaniť či je príp. potrebné s nimi uzatvoriť nejakú písomnu dohodu. Ďakujem pekne
Timka1
21.03.10,07:40
Sme nové OZ a budeme organizovať športové podujatia na ktorých bude usporiadateľská služba. Chceme im vyplatiť odmenu za jedno podujatie cca od 5,oo-15,oo EUR podľa toho akú službu vykonajú /hlavný usporiadateľ,zdravotník, biletár, pokladník a pod./ a tých akcií bude do júna 2010 asi 7-8. Prosím poradí mi niekto akou formou tento ich príjem evidovať, zdaniť či je príp. potrebné s nimi uzatvoriť nejakú písomnu dohodu. Ďakujem pekne

je potrebné s nimi uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce na každé podujatie osobitne alebo Dohodu o pracovnej činnosti na dlhšie obdobie. Skôr by som volila DoPČ, keďže sa tie činnosti budú opakovať.

Je potrebné prihlásiť OZ do Sociálnej poisťovne ako zamestnávateľa tiež zametnancov na dohodu, budete odvádzať z vyplatenej odmeny úrazové a garančné poistenie. Tiež je potrebné sa prihlásiť na daňový úrad na platenie dane zo závislej činnosti.
MichalM
21.03.10,08:28
Nik teda nevie ako s tou registraciou pre poberanie 2 percent?
jurgensk
27.07.10,09:16
Dobrý deň! Sme nové OZ, máme IČO. Tento rok predpokladáme príjmy len z daru člena + grantu MK SR. Musíme teda požiadať o DIČ a podávať daňové priznanie alebo nie?? Štatutár, Správna rada a členovia podajú DP ako FO alebo PO? Ďakujem veľmi za odpovede!!!! P. S.: Mám v tom zmätok )-;
jurgensk
27.07.10,09:42
V prípade príjmu oslobodenej od dani (príjem z hl. činnosti, grant, člen. príspevok...) tiež netreba/treba podať DP?? Ďakujem.
ego.mc
06.08.10,21:39
Dobrý deň! Sme nové OZ, máme IČO. Tento rok predpokladáme príjmy len z daru člena + grantu MK SR. Musíme teda požiadať o DIČ a podávať daňové priznanie alebo nie?? Štatutár, Správna rada a členovia podajú DP ako FO alebo PO? Ďakujem veľmi za odpovede!!!! P. S.: Mám v tom zmätok )-;
Štatutár, správna rada ani členovia z titulu svojich funkcií nepodávajú DP.
DP podáva občianske združenie a to ako PO.
Dary nie sú predmetom dane (§ 12 ods. 7 ZoDP), granty sú síce príjmy od dane oslobodené (§ 13 ods. 2 ZoDP), ale DP podať musíte.
jurgensk
09.08.10,18:29
DAKUJEM!!
Zlata
11.08.10,12:10
Ako účtovať nákup členských známok (napr. Klub slov.turistov) z centrály? Predchádzajúci účtovník účtoval 549/211?
Predaj známok členom 211/664?
Známky sa vždy všetky nepredajú, každý rok ich niekoľko prepadne. Je to správne? Prosím, poraďte, ďakujem.
resola
06.01.11,12:08
Dobry deň, chcela by som poprosiť o radu . OZ - tanečná skupina, ich hlavna činnosť je vychova tanečnikov , ma prijmi z členskych prispevkov , dary, 2%, granty a taktiež maju prijem za vystupenia , ktory fakturuju. Nemaju živnostensky list a teraz neviem , či uvedeny prijem môžu fakturuvať , alebo to maju riešiť nejakou darovacou zmluvou.
Vopred ďakujem za radu
resola
06.01.11,12:22
Prosim, vie niekto poradiť ?
kloti
15.01.11,11:27
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa môžem stať členom občianskeho združenia a zároveň zotrvať v pozícii člena správnej rady v neziskovej organizácii. Ďakujem.
skateordie
21.01.11,16:54
Podavaju danove priznanie pre pravnicke osoby a k nemu prislusne vykazy pre neziskove organizacie podla toho ake uctovnictvo vedu. Obcianske zdruzenie nema povinnost podat danove priznanie iba v pripade ze jeho prijmy tvoria dary, 2% a clenske prispevky.

Tie clenske prispevky tam ale hadam nepatria, ved si staci precitat §12 ods. 2 Z o dani z prijmov, kde je priamo uvedne ze predmetom dane su "prijmy z clenskych prispevkov". Ci to je nieco ine?
7monika5
22.01.11,18:04
Tie clenske prispevky tam ale hadam nepatria, ved si staci precitat §12 ods. 2 Z o dani z prijmov, kde je priamo uvedne ze predmetom dane su "prijmy z clenskych prispevkov". Ci to je nieco ine?

§ 41 ZDP: Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43(Daň vyberaná zrážkou-napr.úroky na účte), a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b)( členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté občianskymi združeniami) a 2% asignácii dane.
skateordie
23.01.11,07:48
§ 41 ZDP: Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43(Daň vyberaná zrážkou-napr.úroky na účte), a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b)( členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté občianskymi združeniami) a 2% asignácii dane.
Aha, dakujem pekne
ANEM
24.01.11,09:55
Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.
a_je_to
25.01.11,19:40
Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.

Podiel dane možno poskytnúť len riadne registrovanému prijímateľovi podľa § 50 a naložiť s ním podľa ods. 5. Ďalšie pravidlá sú v ods. 11, ich porušenie je porušením finančnej disciplíny podľa zákona 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Bohužiaľ ...
dobrava
31.01.11,13:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné podať opravné DP, keďže sme zistili malú nezrovnalosť v účtovníctve /NO-športový klub/, základ dane sme mali nulový. Sú za to nejaké sankcie zo strany DÚ, alebo ako postupovať?
dobrava
01.02.11,08:27
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné podať opravné DP, keďže sme zistili malú nezrovnalosť v účtovníctve /NO-športový klub/, základ dane sme mali nulový. Sú za to nejaké sankcie zo strany DÚ, alebo ako postupovať?
Prosím môžete mi niekto poradiť?
revik
06.02.11,19:32
Podiel dane možno poskytnúť len riadne registrovanému prijímateľovi podľa § 50 a naložiť s ním podľa ods. 5. Ďalšie pravidlá sú v ods. 11, ich porušenie je porušením finančnej disciplíny podľa zákona 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Bohužiaľ ...

A ja mam zase skusenost, ze napriklad Nadacia Pontis (zalozena SPP) poskytuje prostriedky, ktore ziska z 2% od SPP na podporu aktivit, ktore su vymedzene ZoDP, teda tie, na ktore je mozno ziskat 2% z dane. A technika je jednoducha: darovacia zmluva.

Takze ja si myslim, ze ak ine zdruzenie prijme 2% od vasich clenov a daruje vam ich, pricom vy ich pouzijete na ucel, ktory je podporovany a vydokladujete im to, tak je vsetko s kostolnym poriadkom.
dobrava
07.02.11,10:54
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné podať opravné DP, keďže sme zistili malú nezrovnalosť v účtovníctve /NO-športový klub/, základ dane sme mali nulový. Sú za to nejaké sankcie zo strany DÚ, alebo ako postupovať?
Prosím, poradí mi niekto?
7monika5
10.02.11,10:35
Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.

§50 ods.10
Prijatý podiel zaplatenej dane môže prijímateľ poskytnúť aj inej právnickej osobe(nie je ustanovené, že by malo ísť len o daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie). Prijímateľ je však zodpovedný za to, že tieto finančné prostriedky iná právnická osoba použije na vymedzené účely podľa §50 ods.5, zároveň to prijímateľ preukáže potrebnými dokladmi. Dôležité je, že iná právnická osoba musí podľa tohto ustanovenia použiť prijaté finančné prostriedky v lehote, ktorá sa vzťahuje na prijímateľa podielu zaplatenej dane ustanovenej v §50 ods.11 ZDP.
miriams1
10.02.11,12:57
Nevedel by mi prosím niietko poradť:
1. Úroky v banke pre OZ účtujem ako nezdaňovanú činnosť v kolone ostatné? Správne?
2.Kde uviest dary, ktoré neviem preukázať že sú to dary (nemam darovaciu zmluvu)? Zdanovaná činnosť v kolonke dary alebo ostatné príjmy?
3. Vo výkaze o Príjmoch a Výdavkoch pre NO v r. 03 sú Príjmy z darov a príspevkov. Čo by mohli byť tie príspevky? Naše OZ funguje pri Materskej škôlke na jej podporu. Od roku 2011 chceme vyberať príspevok od detí navštevujúcich MŠ. Zatial neviem či bude dobrovolný, alebo povinný (podmienený vylúčením). Ak by bol dobrovolný mohla by som to vykazovať ako dar resp. príspevok? Ak bude povinný ako to vykazovať? Napr. ako poskytovanie služieb - nezdaňovaná činnosť) ? Alebo nejak inak. Našla som aj termín príjmy z vlastnej činnosti, ale to vôbec neviem kde by som to vykazovala.
4.Ešte jedna vec ludia mi na účet poseilajú aj platby, ktoré spajajú dokopy. Napr. spomínaný príspevok MŠ 15€/mesiac/dieta. Zaplatia ho na 6 mesiacov dopredu za 2 deti (15*6*2) plus pridajú členský príspevok za každého z rodičov 1 + 1 € spolu teda 182€. Môžem to rozúčtovať len na základe toho že ja viem o aké platby ide lebo som sa ich na to pýtala, alebo ako mam postupovať?
Ďakujem za rady.
skateordie
11.02.11,15:44
Dobry den,

v zakone c. 400/2009 Z.z. o statnej sluzbe je uvedene "Štátny zamestnanec ďalej nesmie byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb". Pricom organmi obcianskeho zdruzenia su:
1. najvyšší orgán (členská schôdza, valné zhromaždenie, snem, zjazd, konferencia a pod.),
2. výkonný orgán (výkonný výbor, rada, predsedníctvo a pod.),
3. štatutárne orgány (predseda, podpredseda),
4. kontrolný orgán (revízor alebo revízna komisia a pod.).

Znamena to, ze v obcianskom zdruzeni nemozem figutovat ani v jednom z organov, ktore sa v nom kreuju? Dakujem za radu
juliam
25.09.11,16:43
ahojte. už som sa dočítala, že kedy nemusíme podávať DP. čiže keď máme ako OZ príjem zo zberu žel.šrotu a papiera, musíme podávať DP?
a ešte jedna otázka: príjem z 2% dane musím nejako sledovať? myslím jeho "čerpanie"? ďakujem
Dula
06.11.11,05:36
Ahojte, pred týždňom ma poprosili zo školky, kde chodí moja dcéra, aby som urobila občiansekemu združeniu rodičov pri MŠ účtovníctvo za rok 2010. Maju len príspevky 2% daní a výdavky na nákup nábytku. Podla toho čo som pochopila, nemusia sa hlásiť na DU, stačí ked budu viesť JU. Ale zostala som zaskočená, lebo chcú spracovať rok 2010 a dali mi k tomu aj faktúry za máj 2011. Ked som pozrela predchádzajúce účtovníctvo, tak ho viedli od 30.6. Teraz som zostala zaskočená, či sú tam nie sú nejaké iné termíny vedenia účtovníctva ako v obyčajnom účtovníctve (k 31.12.).
Mohli by ste mi poradiť nejakú stránku, kde je bližšie vysvetlené účtovanie obč.združenia + všetky povinnosti? Vopred ďakujem.
a_je_to
06.11.11,19:05
Ahojte, pred týždňom ma poprosili zo školky, kde chodí moja dcéra, aby som urobila občiansekemu združeniu rodičov pri MŠ účtovníctvo za rok 2010. Maju len príspevky 2% daní a výdavky na nákup nábytku. Podla toho čo som pochopila, nemusia sa hlásiť na DU, stačí ked budu viesť JU. Ale zostala som zaskočená, lebo chcú spracovať rok 2010 a dali mi k tomu aj faktúry za máj 2011. Ked som pozrela predchádzajúce účtovníctvo, tak ho viedli od 30.6. Teraz som zostala zaskočená, či sú tam nie sú nejaké iné termíny vedenia účtovníctva ako v obyčajnom účtovníctve (k 31.12.).
Mohli by ste mi poradiť nejakú stránku, kde je bližšie vysvetlené účtovanie obč.združenia + všetky povinnosti? Vopred ďakujem.

Najprv treba preskúmať predchádzajúci stav účovníctva, či od založenia, resp. vzniku bola urobená nejaká účtovná uzávierka. Potom treba naviazať na ňu, otvorením nových počiatočných stavov a pokračovať. Rodičovské združenie môže namiesto kalendárneho roka mať ako účtovné obdobie hospodársky rok, ktorý sa kryje so školským rokom, je to dovolené a podľa povahy aj výhodnejšie. Ak máš skúsenosti s iným JÚ, tak sa dá viesť aj intuitívne, ale lepšie je aspoň pri zostavovaní závierky preštudovať postupy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené za účelom podnikania aj zákon o účtovníctve.
Na gúgli sa ponúkajú iba postupy pre podnikateľov. Ak nenájdeš iný zdroj, tak navštív okresnú knižnicu a vyžiadaj si Zákony 2011 /zelené, kde sú opatrenia MF/od Poradcu Žilina, v nich to nájdeš, tam máš všetko, urob si fotokópiu.
Nedaj sa oblbnúť tým, že majú iba príjmy z 2% daní a nejaký nákup nábytku. Lebo musia mať aj nejaký bežný účet a tam kopu poplatkov, atď. Tiež, ak majú príjmy z 2%, tak musia mať aj nejaké výdavky, načo by im potom boli príjmy ? Veď musia vykázať, že ich minuli v súlade s § 50 zákona o dani z príjmu, inak ich musia vrátiť daňovému úradu.
martin33AA
07.11.11,06:39
K ostaným rdám pridávam aj to či to združenie vzniklo "len" tak bez regisrtácie na MV SR vtedy je to združenie bez právnej subjektivity, alebo sa jedná o združenie podľa občianskeho zákonníka § 829 a nasl. Ovšem ak má združenie IČO /je normálnou právnickou osobou/ je povinné podľa § 5 daňového poriadku registrovať sa na príslušnom daňovom úrade.
martin33AA
07.11.11,06:59
ten § neni 5 ale 31 odst. 5
a_je_to
08.11.11,07:49
K ostaným rdám pridávam aj to či to združenie vzniklo "len" tak bez regisrtácie na MV SR vtedy je to združenie bez právnej subjektivity, alebo sa jedná o združenie podľa občianskeho zákonníka § 829 a nasl. Ovšem ak má združenie IČO /je normálnou právnickou osobou/ je povinné podľa § 5 daňového poriadku registrovať sa na príslušnom daňovom úrade.

Ak sa raz v zadaní píše, že združenie má príjmy z 2% daní, tak je nenáležité zaoberať sa,či má subjektivitu a či je registrované. Ako by mohlo poberať 2%, ak by nebolo registrované na DÚ ? Musí mať nielen IČO a DIČ, ale aj registráciu v zozname poberateľov príspevku z 2% dane.
Majka
13.06.12,09:30
Ak sa raz v zadaní píše, že združenie má príjmy z 2% daní, tak je nenáležité zaoberať sa,či má subjektivitu a či je registrované. Ako by mohlo poberať 2%, ak by nebolo registrované na DÚ ? Musí mať nielen IČO a DIČ, ale aj registráciu v zozname poberateľov príspevku z 2% dane.

pokial viem, ak nie je registrovane OZ pre dan z prijmu a ostatne dane, nema pridelene DIC, ICO prideluje Statisticky urad.
Majka
13.06.12,09:35
dobry den, v inych prispevkoch som citala, ze OZ pri MS ma prijem z dielniciek,zberu papiera a pod. , su to nezdanovane prijmy?
bendži
13.06.12,09:57
Ahoj Majka,

ja pri posudzovani prijmov OZ, ci maju byt zdanovane, alebo nie, vychadzam vzdy z posudenia konkretneho OZ - teda presne informacii, ktore ma uvedene v stanovach, ako ma specifikovane hlavne cinnosti a zdroje financovania tychto cinnosti, ci ma pridelene aj zivnostenske opravnenie, ak ano, na ake cinnosti.. nasledne plati, ze prijem z hlavnej cinnosti je nezdanovany, kym prijem z podnikatelskej cinnosti sa zahrna do zakladu dane z prijmu
Majka
13.06.12,10:11
Dakujem vlemi pekne, v stanovach mame uvedene prijmy z : 2. Zdrojmimajetku s0:
a) clesnke prispevky
b) dary od PO a FO , dotacie a granty od PO z tuzemska i zo
zahranicia
c) vynosy z majetku,
d) prijmy z cinnosti pri naplnani cielov v OZ /cielov mame dost ale nespecifikovany zber papiera..../
Majka
13.06.12,12:16
ahojte. už som sa dočítala, že kedy nemusíme podávať DP. čiže keď máme ako OZ príjem zo zberu žel.šrotu a papiera, musíme podávať DP? - dopovedal niekto? tiez mame prijem z tychto cinnosti,sice male ciastky ale mame pripisanu sumu na ucet ale len na zakladne preberac.protokolu odobr.mnozstva .... ako to prosim vas teda je? treba tento prijem zahrnut do zdanovanych cinnosti a zdanit? ked vyslovene nemame v stanovach prijem zo zberu....?
a ešte jedna otázka: príjem z 2% dane musím nejako sledovať? myslím jeho "čerpanie"? ďakujem k druhej otazke: ano, musi sa od 1.1.2011 je zmena zakona kde sa prijem 2% uctuje do zavazkov a cerpanie patricne oductuje zavazok podla §22 č. opatr. MF/24975/2010-74.
Majka
13.06.12,14:16
Ahoj Majka,

ja pri posudzovani prijmov OZ, ci maju byt zdanovane, alebo nie, vychadzam vzdy z posudenia konkretneho OZ - teda presne informacii, ktore ma uvedene v stanovach, ako ma specifikovane hlavne cinnosti a zdroje financovania tychto cinnosti, ci ma pridelene aj zivnostenske opravnenie, ak ano, na ake cinnosti.. nasledne plati, ze prijem z hlavnej cinnosti je nezdanovany, kym prijem z podnikatelskej cinnosti sa zahrna do zakladu dane z prijmu


dakujem velmi pekne, do teraz sme mali len nezdanovane prijmy a vydaje suv.so stanovami takze aj vydaje nezdanov.cinnosti. Vydaje do zdanovanej cinnosti boli zahrnute len tiek ,kt. so cinnostou nesuv. ako napr. alkohol do vianocneho puncu pre rodicov na akciach a pod.

ak by som nevedela zahrnut prijem zo zberu papiera do hlav. cinnosti OZ, tak to budem evidovat v zdanovanych prijmoch a patricne k nim uctovat zdanovane vydaje?

ak by sme mali prijem zdanovany v r. 2012, je potrebne sa registrovat na DU pre dan z prijmu aj ked mozno nedosiahneme danovu povinnost, nakolko zdanovane vydaje budu asi vyssie ako zdanovany prijem, ale to zistim asi az koncom decembra....
katkasabka
25.10.12,13:22
Ja sa chcem opýtať možno hlúposť ale .........má OZ povinnosť vystavovať objednávky a ako je to teraz s verejným obstarávaním pre združenia?
katkasabka
25.10.12,13:46
Už som si našla odpovede, takže OK...
petkor
29.10.12,13:22
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať. Má občianske združenie povinnosť zakúpiť registračnú pokladnicu, ak bude predávať svoje výrobky? (napr. vianočné vence, svietniky a pod.) Príjem tohto združenia je z darov, grantov a z predaja vyššie uvedených výrobkov. Ak netreba, aby mali registračnú pokladnicu, sú povinní si založiť nejakú knihu tržieb alebo také niečo, alebo stačí, ak budú pri každom predaji vypisovať Príjmový pokladničný doklad, ktorý zaúčtujú? O.z. vedie jednoduché účtovníctvo.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
andrea
18.03.13,11:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako to je s cirkevnou organizáciou, ktorá má DIČ pridelené od roku 2010. V roku 2009 nemala DIČ, pracovníčka nepodala daňové priznanie hoci tam boli príjmy a zisk. Od roku 2010 sa podáva daňové priznanie. Poprosím Vás je potrebné podať za rok 2009 dodatočné daňové priznanie????? Alebo ako to je???? Dič bolo pridelené od roku 2010. Ďakujem každému za názor a radu. Pekný deň.
andrea
19.03.13,05:35
Štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti nemusia podať daňové priznanie, ak majú
len príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. a), t.j. výnosy z kostolných zbierok,
cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským
spoločnostiam a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (upravené novelou zákona
o dani z príjmov od 1.1.2011).
Možno to poslúži niekomu...................
ibiza
20.03.13,09:40
Zdravím, neviete mi niekto poradiť? Mám jedno občianske združenie, ide o športový klub. Doteraz stále viedli jednoduché účtovníctvo. Majú príjmy z 2%, nejaké členské príspevky a štartovné z pretekov. To by bolo v poriadku. Ale Prenajímajú strelnicu (ide o strelecký klub) rôznym zložkám napr. PZ alebo colníkom a pod. Za to majú príjem. Taktiež v priestoroch strelnice sa zriadil bufet (prevádzkovateľom je iný živnostník) a síce neplatí za prenájom, ale prepláca klubu energie, ktoré mu klub vyfakturuje. Musí viesť klub tým pádom podvojné účtovníctvo? Prípadne musí mať živnosť?
Daska
30.03.13,19:43
Musi podat DP, nakolko ma prijem, ktory nie je oslobodeny od dane z prijmu, ale kedze v predchadzajucom obdobi nepresiahli (aspon predpokladam) prijem 200 000,- € tak PU viest nemusia.
karcoolka1
31.07.13,05:56
§ 9 Účtovné sústavy
2/ V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur

Tzn.že ak má OZ príjem zdaniteľný, už podniká a musí viesť PU? Obe podmienky musia byť splnené?