galova.silvia
23.09.09,12:24
Ahojte,
môj problém:
Nedávno som nastúpila do jednej veľkej firmy. Zistila som, že naša spoločnosť v roku 2005 podala daňové priznanie k dani z nehnuteľností v jednej obci, kde bola zdanená stavba, ktorá podľa §10 ods. 3 písm. b) zákona o miesntych daniach nie je predmetom dane. Od tohto roku sme mali pravidelne v platobnom výmere vyrubenú daň za túto stavbu. Keďže sme na to prišli až teraz, napísala som do danej obce, ktorá nás následne vyzvala, aby sme podali dodatočné daňové priznanie za každý rok 2005-2009. Posledné daňové priznanie bolo podané práve v roku 2005. Moja otázka je, ako mám vyplniť to daňové priznanie, keďže daná stavba je jediná nehnuteľnosť, ktorú v obci vlastníme (nevlastníme ani pozemok pod ňou, ktorý by aj tak predmetom dane nebol). Mám tam uviesť tú stavbu s poznámkou, že nie je predmetom dane (čo mi príde dosť nelogick0) alebo mám len vyplniť poslednú stranu - rozdiel dane oproti riadnemu priznaniu? A ako potom vyplním DDP za ďalšie roky? Vďaka za čo najskoršiu odpoveď (ponáhľa to skrz výzvu obce, na ktorú treba čo najskôr reagovať).
a_je_to
23.09.09,16:34
Ak máte kolaudačné rozhodnutie, že kategória stavby zodpovedá § 10, ods. 3, písm. b, tak to podľa mňa treba iba dokladovať a žiadať zrušiť pôvodné daňové priznanie aj s vrátením dane zaplatenej bez právneho dôvodu. Ak stavba nie je predmetom dane, tak sa na ňu nevzťahovala ani povinnosť podať daňové priznanie a teda ani dodatočné. Ani zákon, ani poučenie k priznaniu neobsahuje žiadnu zmienku o stavbách, ktoré nie sú predmetom dane. Daňové priznanie sa podáva iba na stavby, na ktoré je daňová povinnosť a na oslobodené, ale nie také, ktoré preukazateľne nie sú predmetom dane. Daňové priznanie, aj dodatočné sa podáva iba pri zmene okolností rozhodujúcich pre určenie dane, ktoré spôsobil daňovník a určite nie každý rok. Toto nie je zmena okolností pre určenie dane, ale zistenie omylu v daňovej povinnosti. Na toto mala prísť aj obec, lebo je jej povinnosťou zaoberať sa určením stavby a jej správnym daňovým zatriedením. Ak bude obec trvať na dodatočnom priznaní, tak určite len za rok 2005 a nech vám ho pomôžu vyplniť tak, ako to oni považujú za správne, aby zaplatená daň bola vrátená. Takto aj sami najľahšie prídu nato, že také priznanie ani nemožno racionálne vyplniť. O vrátenie dane treba osobitne žiadať s uvedením dôvodu. Rozdiel oproti pôvodnému ....je daň = nule.
galova.silvia
02.10.09,07:44
mam este jednu otazocku - ak podavam dodatocne priznanie za nejaky pozemok v obci xy za rok dajme tomu 2007 a obec ma na www stranke VZN len za roky 2008 a 2009 a teta z obecneho uradu mi povie, ze VZN mali aj v 2007, ale nie je ochotna zistit mi, aka sadzba tam bola na pozemok, mam dat do priznania sadzbu zo zakona? co mi mozu, ak mali vo vzn vyssiu sadzbu?