mojik
23.09.09,14:00
prosím vás, ako sa postupuje, poslala som úhradu do zahraničia, ale udala som zlý kod štátu, platba išla do rakúska, ale mala ísť do nemecka
Tweety
23.09.09,12:03
prosím vás, ako sa postupuje, poslala som úhradu do zahraničia, ale udala som zlý kod štátu, platba išla do rakúska, ale mala ísť do nemecka
Ak je PP ešte v banke, skús kontaktovať pracovníčku tam.
mojik
23.09.09,12:05
hneď som jej volala, ale už platba odišla, dúfam že sa vráti späť
Tweety
23.09.09,12:08
hneď som jej volala, ale už platba odišla, dúfam že sa vráti späť
Potom už teda len počkaj na jej vrátenie, zrejme už bude upravená o poplatky.
mojik
23.09.09,12:16
a dnes to vyzeral taký pekný deň, dakujem
mojik
23.09.09,12:17
ozaj poslala som to z csob a im to robí elektronicky systém, co máme učet v istrobanke tam by mi hneď volali späť
Tweety
23.09.09,12:21
a dnes to vyzeral taký pekný deň, dakujem
ALe veď ten dník je pekný, neboj, zatúlaná platba sa vráti.
Watson
23.09.09,12:39
ALe veď ten dník je pekný, neboj, zatúlaná platba sa vráti.

Ak sa nevráti, tak to budú veľmi škaredé mesiace naťahovačiek ;)
Chobot
23.09.09,12:47
prosím vás, ako sa postupuje, poslala som úhradu do zahraničia, ale udala som zlý kod štátu, platba išla do rakúska, ale mala ísť do nemecka

Čo si vlastne zadala zle? Uvádzala si číslo účtu vo forme IBAN? Tak potom je veľmi malá pravdepodobnosť, že by to našlo nejakého adresáta. To by aj v Rakúsku musela existovať banka s identickým číslom a tak isto aj rovnaké číslo účtu v tej banke.

A SWIFTový kód banky si neuvádzala?

Kde si sa teda pomýlila v kóde krajiny?
mojik
25.09.09,08:37
všetko je OK. banka to preúčtovala. robila som úhradu do nemecka a omylom som zadala krajinu AT. ale v ibane som mala správne DE. tak sa dovtípili. bolo to cez CSOB
mojik
25.09.09,08:40
ale to boli nervy a keď som volala do banky, tak mi nevedeli povedať čo mám robiť.
Chobot
25.09.09,09:04
všetko je OK. banka to preúčtovala. robila som úhradu do nemecka a omylom som zadala krajinu AT. ale v ibane som mala správne DE. tak sa dovtípili. bolo to cez CSOB

Ako to preúčtovala? Zanamená to, že platbu vrátila tebe, alebo ju uhradila správne na uvedené číslo účtu vo forme IBAN? Teda v IBANe si neurobila chybu?
martina2907
28.09.09,11:18
Mozete mi prosim niekto poradit. Poslala som v aprili prevodom (IBAN + BIC) urcitu sumu zo zahranicia na Slovensko. Teraz sa mi ozval adresat, ze platbu nedostal, ze uviedol chybny udaj IBAN a aby som mu na uvedeny ucet ( prilozil novy IBAN) opät poslala pozadovanu sumu. Ale platba sa mi nevratila. Je mozne, ze platbu dostal uplne niekto iny, aj ked meno nesuhlasi?
Dakujem
Chobot
28.09.09,11:49
Mozete mi prosim niekto poradit. Poslala som v aprili prevodom (IBAN + BIC) urcitu sumu zo zahranicia na Slovensko. Teraz sa mi ozval adresat, ze platbu nedostal, ze uviedol chybny udaj IBAN a aby som mu na uvedeny ucet ( prilozil novy IBAN) opät poslala pozadovanu sumu. Ale platba sa mi nevratila. Je mozne, ze platbu dostal uplne niekto iny, aj ked meno nesuhlasi?
Dakujem

Je možné, že ti uviedli IBAN niektorého z ich obchodných partnerov, teda taký IBAN, ktorý skutočne existuje. Vtedy sa platba nevráti späť, aj keď nesedí meno firmy s účtom IBAN. Dôležitý údaj je IBAN a BIC, meno je len doplknový údaj.

Takže niekto má na účte od apríla tú vašu platbu a nemá dôvod ju vrátiť späť z vlastnej iniciatívy. Budete musieť požiadať banku, aby poslala príjemcovi žiadosť o vrátenie platby. AK to je zahraničný subjekt, tak to máte ťažšie s vymáhaním. Banka nemá prečo vrátiť platbu sama, on chybu neurobila.

Zárúveň môžete túto firmu, čo uviedla zlé čislo IBAN žiadať o náhradu škodu, ktorú vám spôsobili uvedením nesprávneho čísla účtu. Či im znovu uhradíte platbu - záleží na vás. Ak vám už tovar dodali, ja by som to neuhrádzal. Až potom, čo tá druhá firma (ktorá skutočne dostala platbu) vrátila peniaze.

Nie je vylúčené, že môže ísť o podvod - oni vám uviedli číslo účtu nejakej prepojenej firmy, tí dostali peniaze a teraz od vás chcú platbu znovu realizovať.

Je to dosť veľký prúser, dúfam, že nejde o veľkú sumu...
martina2907
28.09.09,12:16
Dakujem, nejde o velku sumu, ale zaskocilo ma to. Bolo to zaplatenie sluzieb, ktore uz boli vykonane. Ide o platby medzi SR a DE, takze to bude zlozitejsie. Este raz dakujem.