veronnka
23.09.09,13:14
som na rodičovskej dovolenke (1,5r. dieťa) ako privýrobok by som cez net( na rôznych bazároch, aukciách..) rada predávala nové hračky, kojenecké potreby... potrebujem živ. oprávneníie?! ( momentálne však neuvažujem o eshope alebo kamennom obchode) teda moje otázky:1. jedná sa o malé položky- môj zisk predpkladám 30€/ mesiac - myslím, že aj tak potrebujem žL - ak nie, vyveďte ma z omylu...
2. ak už to bude fungovať- pokladňu nepotrebujem, stačia faktúrky? - ako to funguje?
3. v budúcnosti plánujem naplno podnikať ( kamenný obchod, internet)- mám radšej počkať ( kým malý pôjde do škôlky) alebo začať aj v malom- ale už teraz?
- čo ak na tom prerobím- odvody do ZP, ( v soc. som už zisťovala)?
4. je možný postih ( a aký) v prípade, že nebudem mať ŽL (jedná sa o predaj len na internet. bazároch)
ďakujem. V.
belo72
23.09.09,12:08
O zivnosti by som uvazoval ak by sa ti to rozbehlo. Ak zarobis na niecom 30€ za mesiac tak co by si platila odvody a dane. Ak to budes predavat ako osobne nepotrebne veci po bazaroch kto ti co moze. Myslim ze statu to nebude chybat ked sa tak vo velkom rozhadzuje a nakoniec mohli by aj nieco pridat ved to co prispieva stat na deti je ubohe /mali by sa hanbit /. Urcite by nikto nespekuloval ako si privyrobit. Ine by bolo ak by si to chcela robit vo velkom.
veronnka
23.09.09,15:12
ešte by ma zaujímalo -manžel je SZČO, v oblasti stavebníctva. bod podnikania má aj nákup a predaj. nakupovať teda môže kdekoľvek- na základe ŽL- za veľkoobchdné ceny. - je tento nákup neobmedzený? teda ak uskutočním cca 2 x do mesiaca nákup v xy veľkosklade- cca za 100 E, dá sa to rátať ako "vlastná spotreba" - teda , že si to manžel nezahrnie do účtovníctva??? alebo už bude niekto pátrať (DÚ), ak bude figurovať ako odberatel, ale nebude mať žiadne doklady o ĎALšOM PREDAJI?
veronnka
24.09.09,07:24
ďakujem, každá infoška mi pomôže :-)
belo72
24.09.09,07:39
Zrejme chces nakupit tovar na manzelovu zivnost a potom ho predavat. Nieco malo by mohol pre vlastnu potrebu nakupit ale pravidelne kazdy mesiac - danovaci seno nezeru - mozno ti nejaky sikovny uctovnik poradi ale ja osobne by som rozsiril manzelovu zivnost a predaval tovar oficialne - naklady akurat na rozsirenie zivnosti okolo 100Sk, dan a to je vsetko pokial neotvoris predajnu / potrebna reg. pokladna, .../ ale budes predavat cez net. Nakup tovaru na zivnost na fa. sa da lahko zistit ak bude danovak chciet a to bude ked mu nieco nebude sediet.
veronnka
24.09.09,08:11
jeje, ďakujem, teda aby z toho nemal problémy, ešteže som sa opýtala :-)
on má ešte starý typ žL, takže tam má aj: maloobchod v rozsahu volných živností a veľkoobchod detto. jediný argument proti oficiálnemu predaju má, že je to množstvo malých položiek a teda- že jeho účtovníkčka by z toho radosť nemala :-(
ale myslím, že existuje PC program- aj na tieto veci... tak si to ešte nechám rozležať, okrem toho študujem na VŠ- externe, teda aj podľa toho sa zariadim...a veeeľmi pekne ďakujem za radičky :-)V.
Lianka
24.09.09,08:16
O zivnosti by som uvazoval ak by sa ti to rozbehlo. ....

§ 2
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Obchodny zakonnik


... ja osobne by som rozsiril manzelovu zivnost a predaval tovar oficialne ...

Aj to je riesenie, treba zvazit vsetky za a proti (svoja zivnost vs. manzelova zivnost).
Lianka
24.09.09,08:22
ešte by ma zaujímalo -manžel je SZČO, v oblasti stavebníctva. bod podnikania má aj nákup a predaj. nakupovať teda môže kdekoľvek- na základe ŽL- za veľkoobchdné ceny. - je tento nákup neobmedzený? teda ak uskutočním cca 2 x do mesiaca nákup v xy veľkosklade- cca za 100 E, dá sa to rátať ako "vlastná spotreba" - teda , že si to manžel nezahrnie do účtovníctva??? alebo už bude niekto pátrať (DÚ), ak bude figurovať ako odberatel, ale nebude mať žiadne doklady o ĎALšOM PREDAJI?

Velkoobchodne podmienky si urcuje samotny velkoobchod. Inak zakon pocet nakupov ani objem neobmedzuje. Vlastna spotreba = osobna spotreba nie je danovo oznatelnym nakladom v uctovnictve podnikatela. Pri kupe a predaji tovaru vedies sklad + robis invetury. Co prijmes ako tovar, musis predat alebo mozes pouzit na ucely vlastneho podnikania - vtedy je kupa tovaru nakladom. Predaj bez dokladov je predaj "na cierno" - porusenie zakona.


jeje, ďakujem, teda aby z toho nemal problémy, ešteže som sa opýtala :-)
on má ešte starý typ žL, takže tam má aj: maloobchod v rozsahu volných živností a veľkoobchod detto. jediný argument proti oficiálnemu predaju má, že je to množstvo malých položiek a teda- že jeho účtovníkčka by z toho radosť nemala :-(
ale myslím, že existuje PC program- aj na tieto veci... tak si to ešte nechám rozležať, okrem toho študujem na VŠ- externe, teda aj podľa toho sa zariadim...a veeeľmi pekne ďakujem za radičky :-)V.

Treba si dohodnut cenu za sluzby s uctovnickou, aby ste vedeli, kolko vas uctovnicka bude stat, resp. sa s nou dohodnut, ze si sklad budete robit sama + naucit sa to. Ano, existuju SW, demoverzie su aj na nete.
veronnka
24.09.09,08:42
ako pozerám, asi by som mala mať mnimálne nejaký kurz- existuje niečo také-aby ma niekto naučil robiť všetko, čo súvisí s otvorením obchodu- podnikaním ( nie len preto, aby som nemusela navyše platiť x osôb- za služby, ale aj - a hlavne, aby som ja v tom mala prehľad- a nekládla tu primitívne otázky...) existuje???
belo72
24.09.09,10:31
Myslim ze UP robi nejake kurzy alebo si to najdi tu na porade - je tu vela tem ako zacat podnikat celkom dobre rozpisane a navyse skusenosti ludi co tym presli - to ta nenaucia na ziadnom kurze - zvysok je prax / tym si musis prejst sama /. Mozem ta ubezpecit ze vacsinou je to drina a neisty vysledok.
Lianka
24.09.09,11:12
Poradi ti aj skusena uctovnicka. Neodporucala by som viest si uctovnictvo sama, pokial v tom nemas skusenosti. Skusene uctovnicky maju aj sirsie vedomosti, ako len vedenie uctovnictva. :)

Nehanbi sa polozit otazky aj sem. Skor ako polozis, popozeraj cez vyhladavanie, ci sa podobny pripad uz neriesil, lebo ako pise belo, je tu velmi vela tem okolo zaciatkov podnikania.
veronnka
26.09.09,04:22
ďakujem za infošky, idem teda do toho, asi ma tu ešte uvidíte...