enave
19.08.05,07:59
Ahojte.
Chcem Vás poprosiť o radu, či si živnostník môže dať do nákladov nákup pracovného odevu (montérky) a pracovnej obuvi pre seba. Našla som viacero článkov, kde sa hovorilo o poskytovaní prac. odevu zamestnancom, tak by som chcela vedieť, či aj pre živnostníka platia tie isté pravidlá, ako pre zamestnancov. :confused: Ďakujem.
durisovad
19.08.05,06:52
Pokial sa zivnostnik zivi pracou, na ktoru pracovny odev a pracovnu obuv potrebuje, nevidim dovod, preco by si kupu takychto veci nemohol dat do nakladov.
Zita5
19.08.05,07:16
Okolo prac.odevu pre živnostníkov boli určité nezhody áno - nie . Dávam do výdavkov pracovný odev pre živnostníka/ 2x ročne motérky , 1x ročne obuv, 1x ročne zimný prešivák /. SZČO podniká v strojárskej oblasti - oprava- servis .Sú to opodstatnené výdavky na dosiahnute a zabezpečenie príjmu .

Takže podľa mňa môžeš to dať do výdavkov .
enave
19.08.05,07:24
Ďakujem všetkým za radu.
ALDA
19.08.05,07:27
Do nákladov dávam aj oblek, obuv, kostým, dokonca 1 x do mesiaca aj blok
z káderníctva!! Pravdaže ak SZČO pracuje aj manuálne tak aj pracovný odev.
Doteraz som to vždy obhájila:)
Netreba sa báť!

Hela
luebchenko
19.08.05,09:10
Do nákladov dávam aj oblek, obuv, kostým, dokonca 1 x do mesiaca aj blok
z káderníctva!! Pravdaže ak SZČO pracuje aj manuálne tak aj pracovný odev.
Doteraz som to vždy obhájila:)
Netreba sa báť!

Hela
Heli, nebolo niekde v nejakom F.Spravodaji usmernenie, že sa takéto veci môžu dávať do N len ak majú - na viditeľnom mieste?- pevné označenie názvom firmy?
Obhájila si tie monterky, alebo aj ten oblek a kostým a obuv(zrejme spoločenskú)?
ZuzanaP
19.08.05,09:43
A to by mal každý drobný živnostník chodiť s nápisom firmy - svojej na chrbte?

To by asi vyzeralo zvláštne.
Do nákladov som dala aj čistenie montériek buď z práčovne alebo blok za prach, veď nemôže chodiť špinavý. Samozrejme nie každý mesiac prach, ale som si len tak pre seba vypočítala spotrebu prachu a podľa toho som mu ho dala do nákladov.

Daňováčky námietky nemali, obhájila som si to.
Jankaaa
19.08.05,09:48
A to by mal každý drobný živnostník chodiť s nápisom firmy - svojej na chrbte?

To by asi vyzeralo zvláštne.
Do nákladov som dala aj čistenie montériek buď z práčovne alebo blok za prach, veď nemôže chodiť špinavý. Samozrejme nie každý mesiac prach, ale som si len tak pre seba vypočítala spotrebu prachu a podľa toho som mu ho dala do nákladov.

Daňováčky námietky nemali, obhájila som si to. Spotreba prachu? To som ešte nepočula. A to sa ako ráta?:D
ZuzanaP
19.08.05,10:37
Asi neperieš, čo?

Poradila mi to jedna skúsená ekónómka. Samozrejme, nemožno dávať každý mesiac napr. 9kilový, ale si pekne vyrátaš koľko prachu ide na jedno pranie, koľkokrát asi operie monterky.

Daňováčky mi tento postup odobrili.

Keď si niekto môže dať kaderníka, tak stavbári prach. Ako píše ALDA, netreba sa báť!
Zita5
19.08.05,10:43
ZuzanaP dala som síce súhlas , ale ešte chcem doplniť , že pri tak špinavých olejom znečistených monteriek trebárs , ktoré treba každý týždeň prať a nerobilo by sa to doma , ale by sa to dávalo pravidelne do čistiarne , tak koľko by to podnikateľa stálo financií ? Myslím , že je porovnateľne nižšia suma uplatniť do výdavkov ten prach na pranie , ale s rozumom , ako platiť čistiareň .

Takže súhlasím so Zuzanou P.
ZuzanaP
19.08.05,10:49
Veď tak to bolo myslené, ale niektoré znečistenia napríklad doma nevyčistíš a vypratie v čistiarni by stálo menej ako kúpa nových monteriek. Preto som uviedla aj blok z čistiarne.
ALDA
19.08.05,11:25
Heli, nebolo niekde v nejakom F.Spravodaji usmernenie, že sa takéto veci môžu dávať do N len ak majú - na viditeľnom mieste?- pevné označenie názvom firmy?
Obhájila si tie monterky, alebo aj ten oblek a kostým a obuv(zrejme spoločenskú)?
Lubka usmernenie? Ak budeš jednať s klientom, alebo tlmočiť na spoločenských udalostiach..tak nesmieš robiť reklamu!!-tiež usmernenie.
Lubka, veď zákony nenadväzujú na seba..nie to ešte usmernenia!!:D
Ja si už z toho čo účtovať do výdavkov- daňových nerobím veľkú hlavu:D
Každá firma je špecifická..je s tým veľa roboty, ale mňa baví to skúmanie:)
počas kontróly:)

Hela
JanaF
19.08.05,13:46
pekny den,

nema nahodou niekto vypracovanu smernicu o pracovnom odeve u zivnostnika? Skusila som preluskat porady, ale nenasla som nic podobne, prip. mi viete dat link, kde sa na porade nieco podobne nachadza? Dakujem:D
Je potrebne takuto smernicu vypracovat, ak zivnostnik (bez zamestnancov) potrebuje k svojej praci pracovne oblecenie? Obstoja doklady pri kontrole, alebo radsej doplnit aj smernicu?
majkagr
15.02.07,12:10
ZuzanaP dala som síce súhlas , ale ešte chcem doplniť , že pri tak špinavých olejom znečistených monteriek trebárs , ktoré treba každý týždeň prať a nerobilo by sa to doma , ale by sa to dávalo pravidelne do čistiarne , tak koľko by to podnikateľa stálo financií ? Myslím , že je porovnateľne nižšia suma uplatniť do výdavkov ten prach na pranie , ale s rozumom , ako platiť čistiareň .

Takže súhlasím so Zuzanou P.
Tak prasky na pranie su jasne, ale mozem uplatnit u SZCO aj vydavky na prenajom, resp. uzivanie pracky?? napr. od matky? Diky. M.
ZuzanaP
15.02.07,12:50
A ešte aj miestnosť v ktorej je práčka?:eek:
Kolenčík
15.02.07,19:25
Pre JanaF: Ak bližšie uvedieš čo ten živnostník robí, aké ho môžu ohroziť nebezpečenstvá, kde pracuje, s čím pracuje, v akom prostredí a pod. tak Ti tu smernicu vypracujem a pošlem. Túto smernicu musíš mať pre uznanie nákladov, už som to spomínal. Vyžadujú to kontrolné orgány. V tej smernici by mali byť aj čistiace prostriedky, prípadne pranie a čistenie, ochranné krémy a pod.
majkagr
16.02.07,08:27
A ešte aj miestnosť v ktorej je práčka?:eek:
Nerobim srandu, myslim to vazne. :eek:
Zita5
16.02.07,08:31
Nerobim srandu, myslim to vazne. :eek:

Úplne vážne ....prenájom práčky nie .
ZuzanaP
16.02.07,08:33
Súhlasím so Zitkou.
szilviqa
05.02.08,07:43
ZuzanaP dala som síce súhlas , ale ešte chcem doplniť , že pri tak špinavých olejom znečistených monteriek trebárs , ktoré treba každý týždeň prať a nerobilo by sa to doma , ale by sa to dávalo pravidelne do čistiarne , tak koľko by to podnikateľa stálo financií ? Myslím , že je porovnateľne nižšia suma uplatniť do výdavkov ten prach na pranie , ale s rozumom , ako platiť čistiareň .

Takže súhlasím so Zuzanou P.

Je na to nejaky predpis, ktory upravuje za akych podmienok si mozem zauctovat kostim alebo obuv a ako je to limitovane, napr. dva krat rocne? A danovak nemal namietky na tie ucty od kadernika?
szilviqa
05.02.08,07:44
Trocha som to poplietla, ale otazka plati :)
Johanka
05.02.08,07:49
Máme tu aj aktuálnejšie vyjadrenia k danej problematike ;)
http://www.porada.sk/t62862-oblek.html
apo
05.02.08,21:03
Je na to nejaky predpis, ktory upravuje za akych podmienok si mozem zauctovat kostim alebo obuv a ako je to limitovane, napr. dva krat rocne? A danovak nemal namietky na tie ucty od kadernika?

S ochrannými prostriedkami je to ťažko.
Poznám prípad, že kožuch značky Kara prešiel, ale riadne športové topánky za 7 tisíc (VYBRAMY) pre živnostníka, ktorý chodí po stavbách nie. Dôvod veď je to športová obuv. Bolo to vyhodené pri kontrole nadmerného odpočtu DPH, som si istý že za iných okolností by si živnostník túto obuv obhájil.

apo