kocurka
23.09.09,20:14
dobry vecer, rada by som sa informovala. S manzelom sme kupili byt a chceme ho predat. Nevlastime ho 5 rokov, on ma trvaly pobyt nahlaseny viac ako 2 roky, ja nie (zabudla som ho nahlasit) ako budeme platit dan? Rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou (teda danovy zaklad) bude napr. 400 tis.
Mária.K.
23.09.09,20:29
dobry vecer, rada by som sa informovala. S manzelom sme kupili byt a chceme ho predat. Nevlastime ho 5 rokov, on ma trvaly pobyt nahlaseny viac ako 2 roky, ja nie (zabudla som ho nahlasit) ako budeme platit dan? Rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou (teda danovy zaklad) bude napr. 400 tis.
Ak máte byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, môžete sa s manželom dohodnúť, že všetky príjmy aj výdavky z predaja bytu zahrnie do základu dane manžel. V takom prípade bude príjem z predaja bytu u manžela oslobodený a manželka nebude povinná podať daňové priznanie. Je to v súlade s § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov.
kocurka
23.09.09,20:52
V inom prispevku z roku 2007 som nasla odpoved: Stačí, ak má aspoň jeden z manželov trvalý pobyt dlhšie ako 2roky a oslobodenie sa na tento príjem vzťahuje. DP sa nepodáva.
*STALE TO PLATI???? Ak ano, vyda mi niekto niekde nejake potvrdenie na to? Aby o par rokov za mnou danovy urad neprisiel a nepovedal , ze ale ved vy ste dan platit mali.
Mária.K.
24.09.09,06:47
V inom prispevku z roku 2007 som nasla odpoved: Stačí, ak má aspoň jeden z manželov trvalý pobyt dlhšie ako 2roky a oslobodenie sa na tento príjem vzťahuje. DP sa nepodáva.
*STALE TO PLATI???? Ak ano, vyda mi niekto niekde nejake potvrdenie na to? Aby o par rokov za mnou danovy urad neprisiel a nepovedal , ze ale ved vy ste dan platit mali.
Moja odpoveď v prechádzajúcom príspevku je tiež o tom, že u manžela je príjem z predaja bytu od dane oslobodený. Oslobodený príjem fyzická osoba do daňového priznania neuvádza.
Odpoveď vychádza z platných ustanovení zákona o dani z príjmov:
§ 4 ods. 8 ZDP:
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
------1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
------2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku.
Ak ti táto odpoveď nepostačuje, môžeš požiadať o písomné stanovisko Daňové riaditeľstvo SR, alebo ísť za daňovým poradcom, ktorý ti môže napísať odborné stanovisko, ale samozrejme za odplatu.
kocurka
24.09.09,07:09
Dakujem Maria za odpoved a tvoj cas, kt. si mi venovala. Mam este 2 otazky: Citat z tvojho prispevku: "môžete sa s manželom dohodnúť, že všetky príjmy aj výdavky z predaja bytu zahrnie do základu dane manžel" - dohoda musi byt pisomnou formou, nejak overena? Moj manzel je cudzinec, s trvalym pobytom v SR , teda na tej adrese bytu, kt. ideme predavat. Nie je teda registrovany tu na mestskom urade, ale na cudzineckej policii. Zakony sa vztahuju na neho rovnako a trvaly pobyt sa v tomto pripade tiez berie rovnako ako u obcana SR, ze? Este raz DAKUJEM.
Mária.K.
24.09.09,07:31
Dakujem Maria za odpoved a tvoj cas, kt. si mi venovala. Mam este 2 otazky: Citat z tvojho prispevku: "môžete sa s manželom dohodnúť, že všetky príjmy aj výdavky z predaja bytu zahrnie do základu dane manžel" - dohoda musi byt pisomnou formou, nejak overena? Moj manzel je cudzinec, s trvalym pobytom v SR , teda na tej adrese bytu, kt. ideme predavat. Nie je teda registrovany tu na mestskom urade, ale na cudzineckej policii. Zakony sa vztahuju na neho rovnako a trvaly pobyt sa v tomto pripade tiez berie rovnako ako u obcana SR, ze? Este raz DAKUJEM.
Zákon priamo nehovorí o písomnej dohode, ale ja by som doporučovala písomnú aj s úradne overenými podpismi. Daňový úrad má právo kontroly ešte ďalších 5 rokov od konca roka, v ktorom by vznikla prípadná povinnosť podať daňové priznanie a za takú dlhú dobu sa môže veľmi veľa zmeniť. Bez písomnej dohody by sa mohlo stať, že terajší tvoj manžel nebude k dispozícii, aby potvrdil existenciu ústnej dohody a je to riziko pre teba. Bez písomného podkladu by si sa nevedela kvalifikovane obhajovať pred daňovým úradom a hrozilo by ti dodanenie.
Čo sa týka otázky trvalého pobytu tvojho manžela, k tomu sa neviem jednoznačne vyjadriť. Viem len, že v zákone o dani z príjmov nie je odvolávka na konkrétny predpis, ktorý trvalý pobyt upravuje.
K tejto skutočnosti sa možno vyjadrí ešte niekto iný, alebo to skús zadať ako samostatnú otázku.