s-mata
24.09.09,07:35
Prijemny den poradaci,
poradte mi prosim co s pripadom, ak si nas zamestnanec uplatnoval cely rok danovy bonus i ked s manzelkou nezil v spolocnej domacnosti. V polovici augusta ich sud rozviedol, co mi vsak zamestnanec neoznamil. Len nahodou som to dozvedela a teraz som prisla i na to, ze o danovy bonus si od 1.09.09 poziadala i jeho manzelka. Aky doklad potrebujem, aby som mu mohla zastavit vyplacanie DB na 3 deti? Staci mi doklad od jej mzdarky? So zamestnancom sa dohodnut neda, dokonca mi tvrdi, ze nie je rozvedeny.
Byvala manzelka si chce DB za cely rok uplatnovat v RZ dane za rok 2009 ,kedze spolu nezili v spolocnej domacnosti, vraj je taka moznost. Ako mam postupovat ja?
Velmi pekne dakujem.
mzdarka renca
24.09.09,05:49
Prijemny den poradaci,
poradte mi prosim co s pripadom, ak si nas zamestnanec uplatnoval cely rok danovy bonus i ked s manzelkou nezil v spolocnej domacnosti. V polovici augusta ich sud rozviedol, co mi vsak zamestnanec neoznamil. Len nahodou som to dozvedela a teraz som prisla i na to, ze o danovy bonus si od 1.09.09 poziadala i jeho manzelka. Aky doklad potrebujem, aby som mu mohla zastavit vyplacanie DB na 3 deti? Staci mi doklad od jej mzdarky? So zamestnancom sa dohodnut neda, dokonca mi tvrdi, ze nie je rozvedeny.To ani nie je podstatné v tomto prípade, či je rozvedený, či nie, podstatné je, či žije s deťmi v spoločnej domácnosti, čo nežije. Len si zisti, či s nimi nežije od začiatku roku 2009.
Byvala manzelka si chce DB za cely rok uplatnovat v RZ dane za rok 2009 ,kedze spolu nezili v spolocnej domacnosti, vraj je taka moznost. Jednoznačne áno, tým pádom on DB musí vrátiť od 01-08/2009. Od 09/2009 mu ho nepriznaj. Ako mam postupovat ja?
Velmi pekne dakujem.
Samozrejme, že ak on s deťmi nežije v jednej domácnosti, tak nárok na DB nemá. To, že on s tým nesúhlasí je len na jeho škodu. Ak bude robiť stále problémy, tak to oznám na DÚ a oni si už s ním spravia poriadky.
J+K
24.09.09,05:52
Myslím, že ak získaš doklad od mzdárky jeho manželky , kde uvedú , že o daňový bonus si požiadala ona od ......., tak je jasné, že prednostné právo na bonus má matka detí /boli jej aj deti zverené do opatery pri rozvode/. Na základe takéhoto potvrdenia by som od nasledujúceho mesiaca bonus zastavila, no a zvyšok /ak podľa dokladu bude vidno, že bonus bol vyplácaný už aj za predchádzajúce mesiace/ by som vysporiadala v ročnom zúčtovaní dane.

Tu si ani zamestnanec nepomôže, pri daňovej kontrole by mu na základe týchto dokladov vznikol preplatok. Treba mu vysvetliť, že takto sa vyhne penálom, keďže to vysporiadate dobrovoľne /no a kontrola to už nájde potom správne zúčtované/. Snáď to pochopí :).
mzdarka renca
24.09.09,06:37
Myslím, že ak získaš doklad od mzdárky jeho manželky , kde uvedú , že o daňový bonus si požiadala ona od ......., tak je jasné, že prednostné právo na bonus má matka detí /boli jej aj deti zverené do opatery pri rozvode/. Na základe takéhoto potvrdenia by som od nasledujúceho mesiaca bonus zastavila, no a zvyšok /ak podľa dokladu bude vidno, že bonus bol vyplácaný už aj za predchádzajúce mesiace/ by som vysporiadala v ročnom zúčtovaní dane.

Tu si ani zamestnanec nepomôže, pri daňovej kontrole by mu na základe týchto dokladov vznikol preplatok. Treba mu vysvetliť, že takto sa vyhne penálom, keďže to vysporiadate dobrovoľne /no a kontrola to už nájde potom správne zúčtované/. Snáď to pochopí :).

Súhlasím, len bohužial mzdárka sa musí riadiť tým, čo má vypísané a podpísané vo Vyhlásení......za obsah samozrejme zodpovedá zamestnanec daňovník.
s-mata
24.09.09,08:09
Dakujem Vam vsetkym. Ak si teda jeho exmanzelka DB douplatnuje v RZ buduci rok, bude mi stacit k tomu pravoplatne rozhodnutie sudu o rozvode, kde je uvedene odkedy spolu neziju? Mozem ho od zamestnanca ziadat?
Podla poslednej informacie od jeho byvalej manzelky spolu neziju od februara 2007. Ale DB za rok 2007 sa uz asi neda riesit, iba cestou sudu, a to ona nechce.
veronikasad
24.09.09,09:48
Dakujem Vam vsetkym. Ak si teda jeho exmanzelka DB douplatnuje v RZ buduci rok, bude mi stacit k tomu pravoplatne rozhodnutie sudu o rozvode, kde je uvedene odkedy spolu neziju? Mozem ho od zamestnanca ziadat?
Podla poslednej informacie od jeho byvalej manzelky spolu neziju od februara 2007. Ale DB za rok 2007 sa uz asi neda riesit, iba cestou sudu, a to ona nechce.
a manželke doteraz DB nechýbal ? Prečo sa neozvala u zamestnávateľa manžela. Spätne by som nič neriešila, mzdárka manžela má podpísané vyhlásenie - za správnosť údajov zodpovedá zamestnanec.
mzdarka renca
24.09.09,10:00
a manželke doteraz DB nechýbal ? Prečo sa neozvala u zamestnávateľa manžela. Spätne by som nič neriešila, mzdárka manžela má podpísané vyhlásenie - za správnosť údajov zodpovedá zamestnanec.
Ja by som to riešila až v RZD za rok 2009 s tým, že zamestnanec vráti DB v tomto roku vyplatený a manželke ten DB doplatia.
Veď DB je na deti, nie? Tak má jednoznačne právo na DB manželka a nie manžel.
mirrom
24.09.09,10:32
Dakujem Vam vsetkym. Ak si teda jeho exmanzelka DB douplatnuje v RZ buduci rok, bude mi stacit k tomu pravoplatne rozhodnutie sudu o rozvode, kde je uvedene odkedy spolu neziju? Mozem ho od zamestnanca ziadat?
Podla poslednej informacie od jeho byvalej manzelky spolu neziju od februara 2007. Ale DB za rok 2007 sa uz asi neda riesit, iba cestou sudu, a to ona nechce.
pre uplatnenie naroku na danovy bonus je podstatny fakt, s kym dieta zilo v spolocnej domacnosti. Ani skutocnost, ci je dieta vlastne alebo partnera (manzela (ky)), rodicia rozvedeni alebo nie, nevylucuje moznost poberat danovy bonus, ktory sa priznava na zaklade poziadania alebo v poradi (ak by doslo k sporu) matka, otec, niekto iny. Takze nejake rozhodnutie sudu o rozvode je pre tvoje konanie uplne irelevantne. Ak rodicia zili s dietatom v spolocnej domacnosti az do rozvodu (aug.2009) tak danovy bonus bol otcovi vyplacany opravnene, kedze si onho nepoziadala matka, defakto suhlasila s otcom, a otec preukazal skutocnosti opravnujuceho ho si danovy bonus uplatnit. Ak by vsak bol fakt, ze neziju s dietatom v spolocnej domacnosti uz od roku 2007, danovy bonus moze poberat len ten z rodicov, ktory s dietatom zije. Ak by teda to nebol otec, ten sa tym padom dopustil danoveho deliktu, lebo ti neoznamil vcas skutocnosti, ktore vedu k zmene. Matka zas spravila chybu, lebo si ho neuplatnila.
Ak si ho chce uplatnit teraz (lebo ona zije so svojim dietatom v spolocnej domacnosti) jej mzdova uctaren by si mala vyziadat doklady podla §36. Ak to vsetko dolozi v tomto mesiaci moze jej byt uz danovy bonus priznany v tomto mesiaci. Zaroven vsak podpisuje vo vyhlaseni, ze si danovy bonus neuplatnuje niekto iny.
Co sa tyka teba, S-mata, ako osoby, ty nie si povinna ani opravnena robit detektiva a skumat rodinne pomery zamestnancov. Len na zaklade udajov, ktore ti daju zamestnanci im vykonat zuctovanie dane, za spravnost udajov si zodpoveda danovnik, ty ak vies o inom stave veci, mozes ho upozornit na dosledky,a ak chces byt uplne spravodliva iniciovat danovu kontrolu.
Ak chces zastavit vyplacanie danoveho bonusu otcovi, kedze podla teba ho pobera neopravnene, staci ti oznamenie matky, resp. jej mzdovej uctarne ze od sept.2009 je poberatelkou DB ona a ty vyplacanie mozes zastavit, pretoze v pripade sporu rodicov ma matka prednost. Ale este raz - dolezite je s kym dieta zije v spol. domacnosti.
Ak v priebehu celeho roka s matkou, ta by si pri rocnom zuctovani mohla uplatnit DB dodatocne za cely kal. rok, a otec by si to v tom pripade pri danovej kontrole zlizol s inaksim bonusom (minusovym). sankciou od DU.
Lámerová
28.09.09,11:10
Ja mám zas taký problém, že zamestnankyňa, ktorá poberala na svoje dva deti DB sa rozviedla, o čom ja oficiálne neviem, a deti dali do opatery otcovi, o čom tiež ja oficiálne neviem. Zamestnankyňa poberá ďalej DB, doteraz bola na PN takže som jej ho nevyplácala, ale tento mesiac spĺňa podmienky na vyplatenie, tak neviem čo mám robiť, ako postupovať, keď viem, že deti pri sebe nemá, ale to mi neoznámila.
drobeceva
28.09.09,11:14
Ja mám zas taký problém, že zamestnankyňa, ktorá poberala na svoje dva deti DB sa rozviedla, o čom ja oficiálne neviem, a deti dali do opatery otcovi, o čom tiež ja oficiálne neviem. Zamestnankyňa poberá ďalej DB, doteraz bola na PN takže som jej ho nevyplácala, ale tento mesiac spĺňa podmienky na vyplatenie, tak neviem čo mám robiť, ako postupovať, keď viem, že deti pri sebe nemá, ale to mi neoznámila.

Z-c je povinný zmenu podpísať vo Vyhlásení na zdanenie príjmov...., on zodpovedá. Viem, je to zjednodušene povedané, ale mzdárky mi už pripadajú ako stopovacie psiská.... mierne povedané. No je to tak, ak deti pri sebe nemá, nemala by brať ani DB.
mzdarka renca
28.09.09,11:16
Ja mám zas taký problém, že zamestnankyňa, ktorá poberala na svoje dva deti DB sa rozviedla, o čom ja oficiálne neviem, a deti dali do opatery otcovi, o čom tiež ja oficiálne neviem. Zamestnankyňa poberá ďalej DB, doteraz bola na PN takže som jej ho nevyplácala, ale tento mesiac spĺňa podmienky na vyplatenie, tak neviem čo mám robiť, ako postupovať, keď viem, že deti pri sebe nemá, ale to mi neoznámila.
ja by som si ju na tvojom mieste zavolala a pokúsila by som sa s ňou medzi 4. očami porozprávať a naznačila by som jej túto skutočnosť, aj na skutočnosť, že by DB aj tak musela vrátiť. Ono všetko závisí aj od pomerov u vás, ja to hovorím z vlastnej skúsenosti.
Lámerová
28.09.09,12:15
Veď to je to, že je na PN, a tie vzťahy... neviem, terajší riaditeľ mi kázal napísať list buď na Daňový úrad alebo na UPSVAR. Tak neviem čo teraz, či som povinná to niekde nahlásiť?
Lámerová
28.09.09,12:17
Dokonca viem, že rozvedené bola už v januári a aj deti dostal manžel v januári, a vyhlásenie podpísala bez zmien.
mzdarka renca
28.09.09,12:22
Veď to je to, že je na PN, a tie vzťahy... neviem, terajší riaditeľ mi kázal napísať list buď na Daňový úrad alebo na UPSVAR. Tak neviem čo teraz, či som povinná to niekde nahlásiť?
Ty nie si povinná nahlasovať nič, ak ona uviedla vo vyhlásení, že je vydatá, a že si uplatňuje DB na deti, tak si je za tieto skutočnosti zodpovedný daňovník, čiže ona. Ja by som si ju zavolala, dala jej vypísať a podpísať zmeny a v RZD by som jej zobrala doteraz vyplatený DB, s tým, že si ho dá doplatiť v RZD otec detí.
Xanti
28.09.09,12:23
Dokonca viem, že rozvedené bola už v januári a aj deti dostal manžel v januári, a vyhlásenie podpísala bez zmien.
A vie čo podpisuje?
Totiž ludia majú nízke právne vedomie. A ked niekto povie tu podpíš tak podpíšu v pohode a ani sa nad tým nezamýšlajú čo podpisujú.

Treba jej to vysvetliť, že tie peniaze bude musieť vracať. Aby nahlásila ofic. zmenu.
mzdarka renca
28.09.09,12:25
Ešte doplním, že sme to práve my, čo máme robiť hromozvody medzi nadriadenými a ich striktnými rozhodnutiami a mali by sme vedieť to zamestnancom podať tak, aby boli všetci spokojní.

Je jasné, že sa nájdu aj takí, ktorí vyskakujú, ale tých tiež vieme spacifikovať:)