LeonCupraR
24.09.09,08:09
Ahojte poraďáci :)
Poprosil by som o radu ako postupovať v prípade, že si otváram E-shop, ale až k 1.11.2009. Živnostenský list už mám v ruke, ale taktiež s dátumom začatia podnikania 1.11.2009. Obchod bude fungovať tak, že tovar budem mať v pevažnej miere skladom, ale práve tu mám problém. Akým spôsobom môžem nakúpiť tovar tak, aby som ho už v deň spustenia samotného obchodu mal na sklade? Je to vôbec možné, alebo musím počkať do toho 1.11. a najskôr v ten deň zakúpiť tovar?
Ďakujem za odpovede!
j.sch
24.09.09,12:53
Ahojte poraďáci :)
Poprosil by som o radu ako postupovať v prípade, že si otváram E-shop, ale až k 1.11.2009. Živnostenský list už mám v ruke, ale taktiež s dátumom začatia podnikania 1.11.2009. Obchod bude fungovať tak, že tovar budem mať v pevažnej miere skladom, ale práve tu mám problém. Akým spôsobom môžem nakúpiť tovar tak, aby som ho už v deň spustenia samotného obchodu mal na sklade? Je to vôbec možné, alebo musím počkať do toho 1.11. a najskôr v ten deň zakúpiť tovar?
Ďakujem za odpovede!
Nie som účtovník ale daj si fakturovať s dátumom od začatia podnikania... ked platím cash pri prebraní , nemám problém prakticky nikde , kde chcú predať
LeonCupraR
24.09.09,13:01
Problém je v tom, že to bude nákup zo zahraničia a platba predom, takže to asi účtovne nebude v poriadku :-(
j.sch
24.09.09,14:13
Problém je v tom, že to bude nákup zo zahraničia a platba predom, takže to asi účtovne nebude v poriadku :-(
Nezáleží na datume platby ale zdanitelneho plnenia .... a to sa da posunuť .... Ako mimo EU neviem . ja obchodujem len vrámci EU... zatial
LeonCupraR
24.09.09,14:17
Bude to v rámci EU, nebudem si to komplikovať, teda žiadna Čína a podobne.
Podľa toho to znamená, že sa to teda dá? No asi budem musieť skočiť za účtovníčkou aby mi presne vyvetlila postup čo a ako aby to bolo všetko v poriadku.
j.sch
25.09.09,21:55
Bude to v rámci EU, nebudem si to komplikovať, teda žiadna Čína a podobne.
Podľa toho to znamená, že sa to teda dá? No asi budem musieť skočiť za účtovníčkou aby mi presne vyvetlila postup čo a ako aby to bolo všetko v poriadku.
Najlepšie s účtovníčkou .... tie moje mi vždy trhali vlasy .... teraz hladám novú .........

som už plešatý ale nejaká sa dúfam nájde
Borský
26.09.09,10:11
Vo e-shope asi nebudeš mať veľké zásoby. Môžeš to dať do počiatočných nákladov, ako sú aj poplatky za vydanie ŽL. Podnikanie začne až predajom.
LeonCupraR
26.09.09,10:19
Ale budú zásoby a celkom slušné. V podstate mám všetko pripravené, akurát neviem ako to spravím teda papierovo. Ako musí byť vystavená faktúra za tovar ktorý potrebujem nakúpiť, keďže až od toho 1.11. začnem podnikať? Môže už byť vystavená na mňa podľa údajov na ŽL? Za tovar musím zaplatiť dopredu, pôjde to cez IB, takže dátum platby bude jasný DÚ. Poprosil by som o upresnenie ako teda postupovať, najmä ohľadne vystavenia faktúry. Ďakujem.
dilla
26.09.09,12:28
Ja mám tento istý problém.
Asi chcete stihnúť vianočné nákupy resp. predaje :) S tým som aj ja počítal, ale je to komplikované. Presne tieto isté problémy som aj riešil aj ja. Založenie živnosti, rýchlo spraviť eshop a spustiť predaj. No odložil som to na január.
Ale tranzakcie za nákup tovaru pôjdu z podnikateľského účtu?
Ak ho máte založený tak si myslím, že by to nemal byť problém.
Alebo si môžete zmeniť dátum začatia podnikania atd... Ja si myslím, že sa to dá riešiť rôzne. Stačí zavolať na živnostenské.
A ešte dobrú účtovníčku odporučujem.
LeonCupraR
26.09.09,13:06
Nejadná sa celkom o stihnutie spustenia obchodu kôli vianociam, aj keď samozrejme teraz sa dajú očakávať najvyššie tržby. Podnikateľský účet už tiež mám zriadený, takže nie je problém hradiť faktúry aj z tohto účtu, stačí mi naň previesť hotovosť z iného účtu. Živnosť bola zriadená zámerne s týmto dátumom, malo to viac dôvodov, ale najdôležitejší je ten, že celé podnikanie riešim cez príspevok z NÚP , takže zmeniť dátum začatia podnikania neprichádza do úvahy.
Našťastie už mám účtovníčku s dobrými referenciami, budem sa musieť u nej zastaviť aby ma nasmerovala v tejto veci.
0905727331
30.09.09,09:53
ahoj, prave pracujem tento tyzden na podn. zamere a nikde mi nie su schopni/ochotni podat jasnu odpoved co mozem/nemozem nakupit z dotacie a preco nie -aj ked to priamo suvisi s predmetom cinnosti (bol som za kompetentnou pracovnickou uradu a mam pocit akoby dostavala premie za to ked mi toho odsuhlasi cim menej).:confused:
mozes trochu ozrejmit co vsetko ti uznali a co nie -myslim ohladom e-shopu lebo tiez ho idem prevadzkovat. diky moc
camozzi
30.09.09,10:07
ahoj, prave pracujem tento tyzden na podn. zamere a nikde mi nie su schopni/ochotni podat jasnu odpoved co mozem/nemozem nakupit z dotacie a preco nie -aj ked to priamo suvisi s predmetom cinnosti (bol som za kompetentnou pracovnickou uradu a mam pocit akoby dostavala premie za to ked mi toho odsuhlasi cim menej).:confused:
mozes trochu ozrejmit co vsetko ti uznali a co nie -myslim ohladom e-shopu lebo tiez ho idem prevadzkovat. diky moc
Ja som spustil moj e-shop z dotacie. Bolo to cca pred rokom. Napisem ti teda ako som to mal ja pred rokom, teraz sa to mohlo zmenit.
Mohol som nakupit majetok hmotny do 30 000 Sk a nehmotny do 50 000 Sk. Kupoval som notebook, multifunkcne zariadenie, uctovny system Pohoda, samotny system e-shopu a Fibernet.
0905727331
30.09.09,19:49
fajn. mne teraz povedala "pani" na urade ze ani software ani antivir ani platba za vyhotovenie e-shopu. NIC NIC NIC. tak to uz sme zase europskejsi ako europa? ja uz z tych uradnikov nemozem..
camozzi
30.09.09,19:59
Zvlastne... Zrejme nemala uradnicka svoj den, respektive mala jeden zo svojich. Antivir tam ani nepis, ten si za par desiatok kupis za vlastne. Ja som kupoval tiez a este mi dali aj DVD prehravac zadarmo. Alebo si docasne stiahnes nejaky freewarovy- Radsej si napis ekonomicky system - kvalitny freewarovy nepoznam.
Tak ci onak, buchni jej tam po stole a sa jej opytaj ako mas prevadzkovat e-shop bez pc, CMS systemu a uctovneho programu. Nenechaj sa odbyt. Ved ta dotacia nejde z jej vrecka, ale z fondov, ktore musia vycerpat.
0905727331
01.10.09,06:12
tem ekonomicky soft nemozem len vseobecne napisat-asi treba konkretne vymenovat co vsetko a kolko to bude stat, ze? vcera som zbezne hladal na nete link, kontakt na prislusny nadriadeny urad ktory by ma priamo a vecne informoval o zozname opravnenych a neopravnenych vydavkov. nenasiel som. kazdy sa len odvolava na taku smernicu, hentaky predpis, taky zakon a ked to clovek najde tak taxativne tam nie je to co hlada.. a cas zacina tlacit na piilu-ale to pozname vsetci-mozno aj o to ide, dostat uchadzaca o dotaciu do kuta s casom a pocitat s tym "sak on bude podnikat aj bez penazi".
LeonCupraR
01.10.09,06:19
Takže ja som toto všetko absolvoval nedávno a dotáciu som rozpísal na nasledovné položky:
-Preddavok na zdravotné poistenie
-Notebook
-Multifunkčné zariadenie
-Fotoaparát
-Kancelárske kreslo
-Kancelársky stôl
-Presklená vitrína
-Platby do soc. Poisťovne

Rozpísal som na to celú sumu, hlavne odvody na dobu 2 rokov a mám to bez problémov. Priamo na zakúpenie napr. E-shopu som dotáciu nemohol využiť.
0905727331
05.10.09,14:46
-Notebook (OK)
-Multifunkčné zariadenie (OK)
-Kancelárske kreslo (OK)
-Kancelársky stôl (OK)

no ja budem v mojom sklade pracovat s velkymi a tazkymi predmetmi -prepravne boxy -krabice/bedne o velkosti aj 2x1x1m a hmotnosti az 350-400kg co je nemyslitelne aby niekto toto nakladal ci vykladal z auta bez manipulacneho /vysokozdvizneho/ vozika.

a tu je problem na ktory som narazil- hovoril som na UP ze musim k tomu zakupit stroj-manipulacny vozik ci vysokozdvizny vozik, inak nemam sancu s tovarom pohnut a neviem zabezpecit chod e-shopu. odpoved znela "TO NIE JE OPRAVNENY VYDAVOK NA POUZITIE DOTACIE"

kde sa teda dopatram pravdy, ked ani obycajny blby zoznam na co mozno a nemozno pouzit podla schemy de minimis dotaciu z UP nie je nikde verejne a lahko dostupny- sa mi to zda ako take mutenie vody, kamuflovanie a zahmlievanie informacii..

..a cas tlaci, podn. zamer musim odovzdat ci chcem ci nie no neviem si rady co don dat ako nakup z dotacie..

poradi niekto?? vdaka.
LeonCupraR
05.10.09,15:01
Veď to rozpíš na tie odvody do ZP a SP. Dotáciu aj tak dostaneš naraz, takže tie peniaze využi na nákup VZV alebo čo to presne potrebuješ. Odvody budeš aj tak pravidelne platiť, takže po 2 rokoch časť dotácie krásne "rozpustíš" v odvodoch. Netreba to zas až tak komplikovať, treba nájsť najschodnejšiu cestu a pre mňa je to práve cestou povinných odvodov. Z výšky mojej dotácie to pokryje za 2 roky dokedy ju treba vyčerpať zhruba 70 %. A že čo budem zatiaľ robiť s tými 70 % dotácie na začiatku? NÚP to môže byť jedno, pokiaľ po 2 rokoch vydokladujem to čo bolo v podnikateľskom zámere.
0905727331
05.10.09,19:21
hm, to je pravda, hrozi priebezna kontrola pouzitia prostriedkov.. pouzit dotaciu nemusim nutne na to co som popisoval-peniaze na zaciatok podnikania nie su taky akutny problem.. takze asi to rozpisem na platby na odvody- teda aspon zvysok co zostane po zariadeni kanclu..
ale dik za radu- je v podstate jedno ci tie peniaze utopim postupne v odvodoch alebo ich pouzijem na nakup zariadenia a chybajuce financie na odvody budem musiet dat aj tak zo svojho, cize cert ako diabol..:)
vdaka este raz.
camozzi
05.10.09,19:52
Mne este pracovnicky na urade vtedy poradili, aby som si urobil pokojne rozpocet nad hranicu dotacie. A tak som porozpisoval polozky a dal k tomu ceny. Ked uz prislo k samotnemu nakupu, tak som vyberal zo zoznamu v rozpocte. Celkom sa mi tohodilo, pretoze s niektorymi vecami som si to rozmyslel a mohol som ich v pohode nahradit inymi zo zoznamu a nemusel som to nikomu hlasit. Skus sa spytat ci to aj ty tak mozes urobit.
LeonCupraR
05.10.09,20:02
Ja som si taktiež spravil rozpočet vyšší ako je dotácia, ale háčik bol v tom, že prostriedky museli byť vynaložené presne podľa toho, ako to bolo v podnikateľskom zámere. Teda rospísať úplne celú sumu dotácie podľa položiek a tých by sme sa mali držať.
Anita7
11.10.09,11:28
Aký máš predmet činnosti v Živnostenskom oprávnení?Zaujímalo by ma to, nakoľko tiež plánujem spojazdniť e-shop.
camozzi
11.10.09,17:28
Aký máš predmet činnosti v Živnostenskom oprávnení?Zaujímalo by ma to, nakoľko tiež plánujem spojazdniť e-shop.
Na e-shop by ti na začiatok mohlo stačiť toto:
1. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod).
2. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, výroby a služieb.
3. Reklamné a marketingové služby.
a možno aj:
4. Počítačové služby.
LeonCupraR
11.10.09,17:30
Ja som si vybral ŽL na bod č.1 a č.3
camozzi
11.10.09,19:15
Ja som si vybral ŽL na bod č.1 a č.3
Ak niekto planuje predavat napriklad online zajazdy, tak sa mu sprostredkovanie bude urcite hodit. Ja sprostredkovanie vyuzivam na niektore tazke veci v e-shope aby som zbytocne nepreplacal prapravu dodavatelovi a nestracal na marzi pri odosielani zakaznikovi. Tu sa mi sprostredkovanie dost hodi. Inak pravazuje velko/maloobchod.
morgan
21.01.10,09:34
dobry den,
mam doplnujucu otazku k DPH.
od zahranicnych predajcov z EU si nakupim tovar pre e-shop. Tento mi bude dopraveny.
Chcem sa opytat, ci prejde colnicou. Ak takyto tovar neprejde colnicou, covyplyva z bezcolnej zony, mozem si v DP uplatnit DPH na vstupe vo vyske aku mi vyuctuje zahranicny predajca alebo v max vyske 19% podla nasich zakonov?

ak mi bude dodany tovar napr. z USA tento prejde colnicou, ktora mi vyrubi na vstupe dan 19% a tu si uplatnim v DP. je to tak?

dakujem
Dáša_
21.01.10,16:20
dobry den,
mam doplnujucu otazku k DPH.
od zahranicnych predajcov z EU si nakupim tovar pre e-shop. Tento mi bude dopraveny.
Chcem sa opytat, ci prejde colnicou. Ak takyto tovar neprejde colnicou, covyplyva z bezcolnej zony, mozem si v DP uplatnit DPH na vstupe vo vyske aku mi vyuctuje zahranicny predajca alebo v max vyske 19% podla nasich zakonov?

ak mi bude dodany tovar napr. z USA tento prejde colnicou, ktora mi vyrubi na vstupe dan 19% a tu si uplatnim v DP. je to tak?

dakujem

ak nakúpiš od zahraničných platcov dph v ramci EU a aj ty si platca dph, tak by ti mali predávať bez dph. U nás potom v rámci DP DPH samozdaníš. V rámci EU neprejde colnicou.
2016
01.02.10,19:10
Zdravím...
1.Možem z dotácie zaplatiť aj tovar,ktorý budem predávať? Myslím na začiatok.Schvália to alebo sa to nedá...máte s tým už skúsenosti? Že ste dali do podnikateľského zámeru aj to,že z dotácie zaplatíte tovar.
2.Aká je najnižšia suma dotácie,ktorú možete dostať? Vie niekto? Pýtam sa lebo neviem s akou asi sumou mám kalkulovať.Pre Trenčiansky kraj nemožem nájsť konkrétnu sumu.
3.A rád by som aj vedel ako dlho trvá kým po schválení dotácie tú dotáciu pošlú na moj účet.
4.Najskor musím mať živnostenský list v ruke až potom možem žiadať o dotáciu?
5.Čo sa všetko preto musí spraviť aby som získal dotáciu? Okrem toho,že na OUP musím byť zaevidovaný min. 3 mesiace a musím vypracovať podnikateľský zámer-plán.
Ďakujem
LeonCupraR
01.02.10,19:36
1. Nie, tovar nie je možné zakúpiť z dotácie

2. Sumu zistíš na svojom NÚP

3. Ja som to mal na účte asi do 3 týždňov, myslím, že je na to mesiac

4. Nie, živnostenský list treba žiadať až po schválení

5. Prejsť kurzom