danula.s
24.09.09,08:44
Prosím poradiť. Konateľovi má byť vyplatená odmena za konateľskú činnosť
pri ukončení jeho pôsobenia vo firme. Nemá uzavretú žiadnu zmluvu, ani doteraz nepoberal za svoju činnosť žiadnu odmenu. Ako túto odmenu zdaniť a aké sú odvody. Stačí, keď sa mu dohodnutá odmena vyplatí a on si ju zdaní v daňovom priznaní a odvod do zdr.poisťovne vyrovná v ročnom zúčtovaní? Alebo sa postupuje ako pri vyplatení mzdy - teda v mesiaci vyúčtovania odmeny ju zdaniť aj odviesť odvod do poisťovne?
Ester plus
24.09.09,09:19
Firma musí vypočítať a zraziť odvod do ZP a daň z príjmu.
Lianka
24.09.09,11:55
Este predtym treba firmu prihlasit v ZP - ako platitela poistneho (zamestnavatela), pokial v tejto poistovni nie je zaregistrovana.
VERONIKA6
24.09.09,11:58
Este predtym treba firmu prihlasit v ZP - ako platitela poistneho (zamestnavatela), pokial v tejto poistovni nie je zaregistrovana.
Prihlásit do zdravotnej poisťovne je potrebné zamestnávateľa aj zamestnanca - konateľa.
Lianka
24.09.09,12:00
Prihlásit do zdravotnej poisťovne je potrebné zamestnávateľ aj zamestnanca - konateľa.

Dakujem za doplnenie, som sa nepresne vyjadrila. :)
Mirka.V
21.10.09,07:32
Ak je spoločník - konateľ - zamestnanec ... poberá mzdu - môžeme mu upraviť pracovný pomer na 1/2 PP.
alebo musí byť spoločník - konateľ - zamestnanec (v jednej osobe) zamestnaný len na hlavný "celý" pracovný pomer.
Ďakujem
Mirka
mysimis
21.10.09,07:35
Spoločník a konateľ v jednej osobe vôbec nemusí byť zamestnancom s.r.o., môže len poberať odmenu konateľa, z ktorej sa neplatia odvody do SP a platí sa len ZP a daň /ak nemá podpísané vyhlásenie/.
promont maja
21.10.09,07:45
Prihlásit do zdravotnej poisťovne je potrebné zamestnávateľa aj zamestnanca - konateľa.
Platí to aj v prípade, ak konateľ nemá uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa a aj napriek tomu dostane spomínanú jednorázovú odmenu.. ( samozrejme po schválení odmeny valným zhromaždením)?

Mám na mysli, či je potrebné ho prihlásiť do zdravotnej poisťovne, a ak áno, kedy... ?, dňom schválenia jeho odmeny..? alebo už na začiatku "výkonu" jeho konateľstva, napr. od 1. v mesiaci či roku?
mysimis
21.10.09,08:01
Schváli sa mu odmena napr. , že bude vyplatená v mesiaci december, tak ho na tento mesiac prihlásite ako konateľa a hneď ho aj odhlásite.
promont maja
21.10.09,08:50
Vďaka. Pomohlo mi to.
Mirka.V
21.10.09,09:05
Spoločník a konateľ v jednej osobe vôbec nemusí byť zamestnancom s.r.o., môže len poberať odmenu konateľa, z ktorej sa neplatia odvody do SP a platí sa len ZP a daň /ak nemá podpísané vyhlásenie/.


Áno, to je mi jasné. Ale my by sme to chceli tak, aby bol zamestnancom na PP ... len či môže byť aj na 1/2 by som chcela vedieť ...