jued
24.09.09,08:56
Mám jeden problém, tento rok som nastúpila do firmy a pri ročnom zúčtovaní som zistila nasledovnú skutočnosť:
Zamestnanec nastúpil do práce 03.01.2008, bol poberateľom starobného dôchodku, po celý rok sa mu uplatňovala nezdaniteľná čiastka na daňovníka . Od januára 2009 som mu ja už túto nezdaniteľnú čiastku neuplatňovala a pri ročnom zúčtovaní za rok 2008 som rozdiel dodanila a odviedla na DU. Jedná sa mi teraz o to, že zamestnávateľ síce mal podpísané vyhlásenie od daňovníka, že si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku a neodovzdal rozhodnutie o poberaní starobného dôchodku, ako mám správne zapísať do zmeny vo vyhlásení, že si nebude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku?
drobeceva
24.09.09,07:08
Mám jeden problém, tento rok som nastúpila do firmy a pri ročnom zúčtovaní som zistila nasledovnú skutočnosť:
Zamestnanec nastúpil do práce 03.01.2008, bol poberateľom starobného dôchodku, po celý rok sa mu uplatňovala nezdaniteľná čiastka na daňovníka . Od januára 2009 som mu ja už túto nezdaniteľnú čiastku neuplatňovala a pri ročnom zúčtovaní za rok 2008 som rozdiel dodanila a odviedla na DU. Jedná sa mi teraz o to, že zamestnávateľ síce mal podpísané vyhlásenie od daňovníka, že si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku a neodovzdal rozhodnutie o poberaní starobného dôchodku, ako mám správne zapísať do zmeny vo vyhlásení, že si nebude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku?
Každý rok do 31.1. zamestnanci podpisujú vyhlásenia k dani a tam uvádzajú, či nastali zmeny oproti minulému zdaň.obdobiu. Tento z-c si mal v zmenách napísať, že si neuplatňuje NČD, nakoľko je poberateľom SD.
Ančika
24.09.09,07:10
V tabuľke časti III. Vyhlásenia. Druh zmeny - poberateľ SD, Zmena nastala dňa - dátum priznania SD, Podpis - xxyy, Dátum podpisu - mal by byť do 31.1.2009.
jued
24.09.09,07:15
Lenže ten zamestnanec si práve napísal , že si uplatňuje, keď podpísal vyhlásenie pri nástupe do roboty v roku 2008, tzn. že keď do zmien vyplní nasledovne:
druh zmeny: poberateľ starobného dôchodku
zmena nastala: dátum kedy mu bol priznaný dôchodok
dátum podpisu: 31.01.2009

Bude to tak správne?
drobeceva
24.09.09,07:18
Lenže ten zamestnanec si práve napísal , že si uplatňuje, keď podpísal vyhlásenie pri nástupe do roboty v roku 2008, tzn. že keď do zmien vyplní nasledovne:
druh zmeny: poberateľ starobného dôchodku
zmena nastala: dátum kedy mu bol priznaný dôchodok
dátum podpisu: 31.01.2009

Bude to tak správne?
Ak mu dôchodok bol priznaný od 2.1.2008 - tak nárok mal po celý rok, ak už bol k 1.1.2008 SD - nárok nemal, ale možno to samotný z-c ani nevedel. Ak si napísal, že uplatňuje, mala ho mzdárka upozorniť.
pre rok 2009 - správne, ako si uviedla
Tweety
24.09.09,07:20
Mám jeden problém, tento rok som nastúpila do firmy a pri ročnom zúčtovaní som zistila nasledovnú skutočnosť:
Zamestnanec nastúpil do práce 03.01.2008, bol poberateľom starobného dôchodku, po celý rok sa mu uplatňovala nezdaniteľná čiastka na daňovníka . Od januára 2009 som mu ja už túto nezdaniteľnú čiastku neuplatňovala a pri ročnom zúčtovaní za rok 2008 som rozdiel dodanila a odviedla na DU. Jedná sa mi teraz o to, že zamestnávateľ síce mal podpísané vyhlásenie od daňovníka, že si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku a neodovzdal rozhodnutie o poberaní starobného dôchodku, ako mám správne zapísať do zmeny vo vyhlásení, že si nebude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku?
Ak je poberateľom dôchodku od 1.1., nárok na NČ nemá. Uvedie, že je poberateľom dôchodku, potvrdí to svojim podpisom vo Vyhlásení.