ZDENIELA
24.09.09,09:46
Dňa 21. 9. 2009 bol uzatvorený PP s novým zamncom, na dobu určitú do 31.12.2009. Zatiaľ nie je poprihlasovaný...
Nástup bol dohodnutý na 28.09.2009. Žiaľ, zamncovi sa stal dňa 23.09. úraz a leží v nemocnici - doba liečenia ako pri väčšine úrazov zatiaľ neurčitá...
Čo s tým teraz, prihlásiť ho normálne do poisťovní k dohodnutému dátumu 28.09.2009, a začať mu vyplácať PN-ku a čakať ako sa to s dĺžkou PN-ky vyvinie, alebo ho vôbec neprihlasovať a PP pokladať za neprávoplatný???
Ďakujem za váš čas a príspevky
mzdarka renca
24.09.09,07:52
Dňa 21. 9. 2009 bol uzatvorený PP s novým zamncom, na dobu určitú do 31.12.2009. Zatiaľ nie je poprihlasovaný...
Nástup bol dohodnutý na 28.09.2009. Žiaľ, zamncovi sa stal dňa 23.09. úraz a leží v nemocnici - doba liečenia ako pri väčšine úrazov zatiaľ neurčitá...
Čo s tým teraz, prihlásiť ho normálne do poisťovní k dohodnutému dátumu 28.09.2009, a začať mu vyplácať PN-ku a čakať ako sa to s dĺžkou PN-ky vyvinie, alebo ho vôbec neprihlasovať a PP pokladať za neprávoplatný???
Ďakujem za váš čas a príspevky

Len si chcem overiť, PP vzniká 28.9. a PP bola podpísaná 21.9.?
Tweety
24.09.09,07:53
Dňa 21. 9. 2009 bol uzatvorený PP s novým zamncom, na dobu určitú do 31.12.2009. Zatiaľ nie je poprihlasovaný...
Nástup bol dohodnutý na 28.09.2009. Žiaľ, zamncovi sa stal dňa 23.09. úraz a leží v nemocnici - doba liečenia ako pri väčšine úrazov zatiaľ neurčitá...
Čo s tým teraz, prihlásiť ho normálne do poisťovní k dohodnutému dátumu 28.09.2009, a začať mu vyplácať PN-ku a čakať ako sa to s dĺžkou PN-ky vyvinie, alebo ho vôbec neprihlasovať a PP pokladať za neprávoplatný???
Ďakujem za váš čas a príspevky
Ak nechcete PZ rušiť, dňom nástupu 28.9. ho prihlásite do poisťovní a budete mu preplácať náhradu za DPN( najdlhšie však 10KD)
ZDENIELA
24.09.09,07:59
Len si chcem overiť, PP vzniká 28.9. a PP bola podpísaná 21.9.?
Áno, je v tom neaký problém?
ZDENIELA
24.09.09,08:01
Ak nechcete PZ rušiť, dňom nástupu 28.9. ho prihlásite do poisťovní a budete mu preplácať náhradu za DPN( najdlhšie však 10KD)
Dobre, ak by sme postupovali takto, zamnca by sme riadne nahlásili do poisťovní s dňom nástupu 28.9.... Ako si má potom dať vypísať PN-ku? Odo dňa vzniku úrazu, alebo dňom, kedy mal nastúpiť do zamestania, teda až k tomu 28.9.?
mzdarka renca
24.09.09,08:01
Áno, je v tom neaký problém?
nie, nie je, tým pádom, ak zamestnanec nenastúpi 28.9. do práce, tak PP nevznikol, nakoľko ostal PN ešte pred jeho vznikom.
ZDENIELA
24.09.09,08:03
No a už tu máme dva rozdielne názory ... tohto som sa obávala :mee:
Tak poraďáci, čo s tým teraz?
drobeceva
24.09.09,08:08
Dňa 21. 9. 2009 bol uzatvorený PP s novým zamncom, na dobu určitú do 31.12.2009. Zatiaľ nie je poprihlasovaný...
Nástup bol dohodnutý na 28.09.2009. Žiaľ, zamncovi sa stal dňa 23.09. úraz a leží v nemocnici - doba liečenia ako pri väčšine úrazov zatiaľ neurčitá...
Čo s tým teraz, prihlásiť ho normálne do poisťovní k dohodnutému dátumu 28.09.2009, a začať mu vyplácať PN-ku a čakať ako sa to s dĺžkou PN-ky vyvinie, alebo ho vôbec neprihlasovať a PP pokladať za neprávoplatný???
Ďakujem za váš čas a príspevky
Keďže nedošlo k nástupu a PÚ vznikol ešte pred vznikom, nikde by som z-ca neprihlasovala. Nebrala by som ho ako z-ca firmy. Hoci PZ bola uzatvorená 21.9., ale k nástupu nedošlo.
JarkaL
24.09.09,08:09
Môžete s ním uzatvoriť novú PZ, keď vyzdravie.
mzdarka renca
24.09.09,08:11
Ešte trošku citácie zo ZP

§ 46
Vznik pracovného pomeru


Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
ZDENIELA
24.09.09,08:11
Keďže nedošlo k nástupu a PÚ vznikol ešte pred vznikom, nikde by som z-ca neprihlasovala. Nebrala by som ho ako z-ca firmy. Hoci PZ bola uzatvorená 21.9., ale k nástupu nedošlo.
K nástupu nedošlo, pretože zamnec bol dočasne PN, myslíte, že to znamená že PP nie je právoplatný? To sa mi nezdá ... nerada by som urobila chybu a potom pochopte, čo ak PN-ka bude dlhodobá (pri úraze človek nikdy nevie) a ja ho týmto o tú PN-ku pripravím, veď to nie je sranda, hlavne keď ide o peniaze ...
drobeceva
24.09.09,08:12
Len si chcem overiť, PP vzniká 28.9. a PP bola podpísaná 21.9.?
PZ teoreticky môže byť uzatvorená aj skôr, ale ja to robím vo výnimočných prípadoch, lebo môže sa za tú dobu hoci čo stať. Viď uvedený prípad.
Tweety
24.09.09,08:13
K nástupu nedošlo, pretože zamnec bol dočasne PN, myslíte, že to znamená že PP nie je právoplatný? To sa mi nezdá ... nerada by som urobila chybu a potom pochopte, čo ak PN-ka bude dlhodobá (pri úraze človek nikdy nevie) a ja ho týmto o tú PN-ku pripravím, veď to nie je sranda, hlavne keď ide o peniaze ...
Najprv zistí u toho, kto ho prijímal, čo a ako s ním, a potom podľa toho postupuj.
mzdarka renca
24.09.09,08:14
K nástupu nedošlo, pretože zamnec bol dočasne PN, myslíte, že to znamená že PP nie je právoplatný? To sa mi nezdá ... nerada by som urobila chybu a potom pochopte, čo ak PN-ka bude dlhodobá (pri úraze človek nikdy nevie) a ja ho týmto o tú PN-ku pripravím, veď to nie je sranda, hlavne keď ide o peniaze ...

http://www.porada.sk/1159827-post10.html
drobeceva
24.09.09,08:14
K nástupu nedošlo, pretože zamnec bol dočasne PN, myslíte, že to znamená že PP nie je právoplatný? To sa mi nezdá ... nerada by som urobila chybu a potom pochopte, čo ak PN-ka bude dlhodobá (pri úraze človek nikdy nevie) a ja ho týmto o tú PN-ku pripravím, veď to nie je sranda, hlavne keď ide o peniaze ...

Možno ma niekto presvedčí, ale PP bol uzatvorený na 28.9. on nenastúpil.
PÚ vznikol 21.9. - to znamená, že Vašim zamestnancom nebol. Došlo k vzniku PP? Podľa mňa nie
mzdarka renca
24.09.09,08:16
Možno ma niekto presvedčí, ale PP bol uzatvorený na 28.9. on nenastúpil.
PÚ vznikol 21.9. - to znamená, že Vašim zamestnancom nebol. Došlo k vzniku PP? Podľa mňa nie

Súhlasím, veď predsa nenastúpil.
ZDENIELA
24.09.09,08:18
Ešte trošku citácie zo ZP

§ 46
Vznik pracovného pomeru


Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.


Ja si vysvetľujem tento citát tak, že PP vznikne 28.9. - teda dňom ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
Čo vaše názory?
ZDENIELA
24.09.09,08:20
Najprv zistí u toho, kto ho prijímal, čo a ako s ním, a potom podľa toho postupuj.
Nadriadený nemá s tým problém, chce mu pomôcť a náhradu príjmu za prvých 10 dní vyplatiť a aby mal neskôr samozrejme aj nárok na PN-ku.
drobeceva
24.09.09,08:21
Ja si vysvetľujem tento citát tak, že PP vznikne 28.9. - teda dňom ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
Čo vaše názory?

Áno, PP mal vzniknúť 28.9.- on nenastúpil, od PZ môžte odstúpiť. Sama píšeš, že ho nemáš nahláseného. Takže nie je ani na SP, ani na ZP prihlásený.
drobeceva
24.09.09,08:27
Nadriadený nemá s tým problém, chce mu pomôcť a náhradu príjmu za prvých 10 dní vyplatiť a aby mal neskôr samozrejme aj nárok na PN-ku.
Podľa mňa to nejde o to uškodiť mu, ale treba zistiť, kde bol do tej doby, dokedy mal nastúpiť k Vám. Nemá nárok na PN z ochrannej lehoty?
brčko
24.09.09,08:31
pozrite § 19 ods.2 Zákonník práce

Od PZ možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý den bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždna neupovedomí zamestnávatela otejto prekážke.

príp. tu je link, kde je o tom trochu popísané.
http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/447574/Vznik-pracovneho-pomeru

no a PN si myslím, že len ak bude vystavená najskôr v den vzniku PP, tak by vznikol aj nárok aj na nemocenské/náhradu príjmu u nového zamestnávatela. Či by vznikol nárok aj v prípade, ak by PN vznikla skôr, tak to nie som presvedčená, lebo v ten den vlastne neexistovalo nem.poistenie a nárok sa posudzuje podla dna vzniku PN.

Súhlasím s drobečkovou, že v tom prípade ak PN vznikla pred vznikom nového PP, ak predtým bol inde zamestnaný/nem.poistený, by si mal požiadať o nárok z predchádzajúceho ukončeného nem.poistenia v OL (OL je 42kalend.dní po ukončení predchádzajúceho NP, ak trvalo aspon 42dní). Aj ked vznik nového NP/PP to myslím neovplyvnuje.
Hepi
24.09.09,08:45
Pridám svoj názor. Myslím, že logicky nemôže človek nastúpiť do zamestnania, keď je PN. Ak by mu aj vypísal lekár PN v deň nástupu, určite mu to nebude sedieť s prvým ošetrením atď. Takže je to škoda, že bude bez nem.dávok, ale taký je život.
ZDENIELA
24.09.09,08:52
Vážim si vaše názory a ďakujem za ne...
No skúsme rozmýšľať v rovine, že chceme tomu človeku pomôcť k tej PN-ke. Je to predsa nešťastie a podľa najnovších info, ktoré mám, má ten človek poškodenú chrbticu a doma 2 deti a na krku hypotéku ...
Ja viem, nemala by som takto uvažovať ale predsa sme ľudia a ak by teda bola možnosť mu pomôcť nerada by som ho o túto možnosť obrala.
Ďakujem
drobeceva
24.09.09,08:54
Vážim si vaše názory a ďakujem za ne...
No skúsme rozmýšľať v rovine, že chceme tomu človeku pomôcť k tej PN-ke. Je to predsa nešťastie a podľa najnovších info, ktoré mám, má ten človek poškodenú chrbticu a doma 2 deti a na krku hypotéku ...
Ja viem, nemala by som takto uvažovať ale predsa sme ľudia a ak by teda bola možnosť mu pomôcť nerada by som ho o túto možnosť obrala.
Ďakujem
Z ľudského hľadiska všetko chápem, nie je to pre rodinu žiadna sranda.
Ale prosím Ťa, zisti si v prvom rade, kde skutočne bol. Bol niekde zamestnaný, bol na ÚP? Čo bolo s ním?
brčko
24.09.09,08:54
Podla mna, ak do týždna upovedomí o dôvode nenastúpenia, tak nemôžete odstúpiť od PZ. A vlastne vás už o dôvode informoval, takže podla mna PZ je platná. Len teraz ešte tú PN. Ak by vznikla pred vznikom PP a uplatnil si nárok v OL z predchádzajúceho NP, tak vám môže dať predpokladám len kopiu, lebo originál odnesie do SP. No ja iba všetko teoreticky, praktické skúsenosti chvalabohu a bohužial nemám.

Ak si dá vystaviť PN od 28.9.09, tak má nárok na nemocenské/náhradu mzdy od vás ako zamestnávatela a rátať sa mu bude z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by bolo platené NP v mesiaci nástupu na PN. No v tom tiež je taký zádrhel. Ak uvedieš iba jeho mzdu od 28-30.9.09, tak jeho denný VZ sa bude rátať ako suma ktorú uvedieš deleno 30 (bez ohladu na to, že v tomto období sú len 3dní). vi zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. b) + ods.2.

Napadlo ma začať PN až od 1.10.09, potom by bolo rozhod.obodbie 28-30.9.09, no čo potom s tými tromi dnami. Ak by nemal vymer.základ pre nem.poistenie, tak by sa rátal DVZ tiež z pravdepodobného VZ a tam už bez problémov uvedieš celomesačnú mzdu. Ale čo potom s tými 3-mi dnami? P-čko sa asi nedá a ani dovolenka. A neplatené volno radšej kvoli tej PN nie, aj ked??, v prípade, ak by žiadal o NV len na tie 3dni, tak by to bolo predpokladám OK.
Xanti
24.09.09,08:55
Vážim si vaše názory a ďakujem za ne...
No skúsme rozmýšľať v rovine, že chceme tomu človeku pomôcť k tej PN-ke. Je to predsa nešťastie a podľa najnovších info, ktoré mám, má ten človek poškodenú chrbticu a doma 2 deti a na krku hypotéku ...
Ja viem, nemala by som takto uvažovať ale predsa sme ľudia a ak by teda bola možnosť mu pomôcť nerada by som ho o túto možnosť obrala.
Ďakujem
No mňa napadá len jedna možnosť spätne urobiť zmluvu k napr. 20.09.09 a vy ako fy budete riskovať pokutu od SP za neskoré prihlásenie zamestnanca.

Tým pádom v čase úrazu bude vaším zamestnancom , vyplatíte mu 10 dní PN a SP potom dalej. Ale to by ste mu museli dať max. VZ aby ste mu pomohli.
brčko
24.09.09,09:06
Inak myslím nie je problém vystaviť PN od neskoršieho dna ako vznikol úraz. Manžel tak riešil čas, ked ho operovali časť obdobia dovolenkou, P-čkom a až po operácii si dal vystaviť PN. Takže si môže dať vystaviť PN aj 28.9., len ten vymer.základ, či uvedieš celomesačný aj za september. To je už na tebe.

MOžno prepísať PZ s nástupom do práce a vznikom PP na 1.10.09 a aj PN až od 1.10.9, no to len v tom prípade, ak už zmluvu nedal napr. na UP, ak tam bol evidovaný.
ZDENIELA
25.09.09,07:47
Ďakujem všetkým za drahocenný čas venovaný môjmu problému a za cenné názory.
Myslím, že úplne najlepšie by bolo, keby PN-ku na pár dní prerušil, nastúpil do zamestnania a následne potom znova na PN.
Čo poviete na takéto riešenie? Verím, že by to bolo najelegantnejšie riešenie v tejto situácii. Alebo aj toto by mohlo byť podľa Vás rozpoluplné?
drobeceva
25.09.09,07:49
Ďakujem všetkým za drahocenný čas venovaný môjmu problému a za cenné názory.
Myslím, že úplne najlepšie by bolo, keby PN-ku na pár dní prerušil, nastúpil do zamestnania a následne potom znova na PN.
Čo poviete na takéto riešenie? Verím, že by to bolo najelegantnejšie riešenie v tejto situácii. Alebo aj toto by mohlo byť podľa Vás rozpoluplné?
Mohlo by to byť aj tak, ako píšeš, ale aj tak by si musela robiť novú PZ-s iným dátum nástupu.
ZDENIELA
25.09.09,07:50
Mohlo by to byť aj tak, ako píšeš, ale aj tak by si musela robiť novú PZ-s iným dátum nástupu.

Veď napísať novú PZ je podľa mňa to najmenej :D
brčko
25.09.09,12:39
len či sa dá len tak ukončiť PN a znovu nastúpiť na novú ??